Ministr Heger nechce Bulovku a Thomayerovu nemocnici

Jan Němec (redaktor) Radek Nohl Jan Němec (redaktor), Radek Nohl
2. 5. 2011 5:30
Počítá s tím, že obě nemocnice ztratí status fakultních nemocnic
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce radikálně snížit počet pražských fakultních nemocnic.

Plánuje, že jich v hlavním městě nebude pět jako nyní, ale tři. Ministerstvo to uvádí v materiálu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle dokumentu mají statut fakultních nemocnic se specializovanou péčí ztratit nemocnice Bulovka a Thomayerova nemocnice. 

V obou zdravotních zařízeních je dnes několik klinik, které mají v republice výjimečné postavení. Podle Hegera však není nadále možné, aby v miliónové Praze bylo fakultních nemocnic tolik jako nyní.

"I ve světových desetimilionových městech jsou podobná centra dvě," řekl Heger.

Hegerův úřad chce omezit specializovanou péči

Dokument ministerstva zdravotnictví jasně popisuje kroky, které by po změně plánované ministrem Hegerem následovaly.

Specializovaná péče by se omezila, nebo se přesunula do ostatních pražských fakultních nemocnic. Zrušily by se smlouvy s fakultami. Hegerův úřad v materiálu také uvádí, že vypoví dohody o provozování klinik, které s ministerstvem školství podepsal.

"Povedou se o tom ještě zásadní debaty. Změny by v žádném případě neměli pacienti pocítit," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pokud skutečně dvě pražské nemocnice nebudou již fakultní, přijdou tedy například o možnost podílet se na výuce budoucích lékařů. Zřejmě ale nedostanou takové peníze jako doposud. Heger totiž plánuje, že již od roku 2012 budou fakultní nemocnice placeny jiným způsobem.

Praha má zájem 

Zda se z obou pražských zdravotních zařízení stanou "obyčejné" nemocnice, rozhodne Heger do poloviny roku.

Fakultní nemocnice Na Bulovce.
Fakultní nemocnice Na Bulovce. | Foto: FN Na Bulovce

Bulovka ale možná už  brzy nebude spadat pod ministerstvo zdravotnictví, protože zájem o ni má Praha.

O plánu převést nemocnici z ministerstva na magistrát píší pražští radní i ve svém programovém prohlášení. "Rozhodně tomu nebudeme klást překážky," prohlásil Sršeň.

Ten i náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS) Aktuálně.cz potvrdili, že zástupci ministerstva a pražského magistrátu o převodu nemocnice zhruba třikrát jednali.

Dohoda obou stran však nebude podle Hegera jednoduchá. Bulovka podle něj totiž příliš neprosperuje.

Vyjednávání se teď přibrzdila. Heger totiž na začátku dubna odvolal ředitelku Bulovky Kateřinu Toběrnou. "Náš zájem dál trvá. Jednání však budou pokračovat, až bude jmenován nový ředitel," podotkl Kabický.

Podle něj má Praha v současné době připravený pracovní tým, který by měl říct, na které obory by se měla nemocnice zaměřit a jak by měl vypadat celý proces transformace.

Nejistota na infekčním

Co bude s radioterapeutickým ústavem, kožní a infekční klinikou, které v Bulovce jsou a mají v republice jedinečné postavení, není jasné.

Materiál ministerstva se speciální péčí nepočítá. Ministr ale říká, že by tam mohly klidně zůstat. "Vidělo by se časem, jak se bude vše dále vyvíjet," prohlásil Heger.

Ten chce, aby se o převodu nemocnice z ministerstva na pražský magistrát rozhodlo do konce letošního roku. "Samotná transformace je otázkou zhruba šesti měsíců, je možné ale zvolit i kratší variantu," podotkl Sršeň.

Fakultní Thomayerova nemocnice.
Fakultní Thomayerova nemocnice. | Foto: Ludvík Hradilek

Akce za dvě miliardy

Pražský magistrát si kvůli převodu Bulovky již nechal vypracovat i studii. Podle ní by Praha musela do staveb a infrastruktury vložit nejméně dvě miliardy korun, provozní dotace by ročně město stály padesát až sto milionů korun. 

"Pokud nemocnici nebude město chtít, tak ji odstátníme," řekl Heger. Měla by se z ní stát nezisková organizace.

"My bychom rádi, aby veškerá odpovědnost byla na nemocnicích. Dělat něco jako generální ředitelství vyžaduje obrovský aparát a k tomu není ministerstvo vůbec vhodné," dodal ministr.

Praze v areálu nemocnice Na Bulovce patří většina pozemků i budov. Hlavní město v současné době nemá žádnou velkou nemocnici, vlastní pouze menší zdravotnická zařízení. To jí neumožňuje ovlivňovat zdravotnictví ve městě, proto dlouhodobě uvažuje o zřízení metropolitní nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy