Ministr Heger nechce Bulovku a Thomayerovu nemocnici

Počítá s tím, že obě nemocnice ztratí status fakultních nemocnic
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce radikálně snížit počet pražských fakultních nemocnic.

Plánuje, že jich v hlavním městě nebude pět jako nyní, ale tři. Ministerstvo to uvádí v materiálu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Podle dokumentu mají statut fakultních nemocnic se specializovanou péčí ztratit nemocnice Bulovka a Thomayerova nemocnice. 

V obou zdravotních zařízeních je dnes několik klinik, které mají v republice výjimečné postavení. Podle Hegera však není nadále možné, aby v miliónové Praze bylo fakultních nemocnic tolik jako nyní.

"I ve světových desetimilionových městech jsou podobná centra dvě," řekl Heger.

Hegerův úřad chce omezit specializovanou péči

Dokument ministerstva zdravotnictví jasně popisuje kroky, které by po změně plánované ministrem Hegerem následovaly.

Specializovaná péče by se omezila, nebo se přesunula do ostatních pražských fakultních nemocnic. Zrušily by se smlouvy s fakultami. Hegerův úřad v materiálu také uvádí, že vypoví dohody o provozování klinik, které s ministerstvem školství podepsal.

"Povedou se o tom ještě zásadní debaty. Změny by v žádném případě neměli pacienti pocítit," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pokud skutečně dvě pražské nemocnice nebudou již fakultní, přijdou tedy například o možnost podílet se na výuce budoucích lékařů. Zřejmě ale nedostanou takové peníze jako doposud. Heger totiž plánuje, že již od roku 2012 budou fakultní nemocnice placeny jiným způsobem.

Praha má zájem 

Zda se z obou pražských zdravotních zařízení stanou "obyčejné" nemocnice, rozhodne Heger do poloviny roku.

Fakultní nemocnice Na Bulovce.
Fakultní nemocnice Na Bulovce. | Foto: FN Na Bulovce

Bulovka ale možná už  brzy nebude spadat pod ministerstvo zdravotnictví, protože zájem o ni má Praha.

O plánu převést nemocnici z ministerstva na magistrát píší pražští radní i ve svém programovém prohlášení. "Rozhodně tomu nebudeme klást překážky," prohlásil Sršeň.

Ten i náměstek pražského primátora Ivan Kabický (ODS) Aktuálně.cz potvrdili, že zástupci ministerstva a pražského magistrátu o převodu nemocnice zhruba třikrát jednali.

Dohoda obou stran však nebude podle Hegera jednoduchá. Bulovka podle něj totiž příliš neprosperuje.

Vyjednávání se teď přibrzdila. Heger totiž na začátku dubna odvolal ředitelku Bulovky Kateřinu Toběrnou. "Náš zájem dál trvá. Jednání však budou pokračovat, až bude jmenován nový ředitel," podotkl Kabický.

Podle něj má Praha v současné době připravený pracovní tým, který by měl říct, na které obory by se měla nemocnice zaměřit a jak by měl vypadat celý proces transformace.

Nejistota na infekčním

Co bude s radioterapeutickým ústavem, kožní a infekční klinikou, které v Bulovce jsou a mají v republice jedinečné postavení, není jasné.

Materiál ministerstva se speciální péčí nepočítá. Ministr ale říká, že by tam mohly klidně zůstat. "Vidělo by se časem, jak se bude vše dále vyvíjet," prohlásil Heger.

Ten chce, aby se o převodu nemocnice z ministerstva na pražský magistrát rozhodlo do konce letošního roku. "Samotná transformace je otázkou zhruba šesti měsíců, je možné ale zvolit i kratší variantu," podotkl Sršeň.

Fakultní Thomayerova nemocnice.
Fakultní Thomayerova nemocnice. | Foto: Ludvík Hradilek

Akce za dvě miliardy

Pražský magistrát si kvůli převodu Bulovky již nechal vypracovat i studii. Podle ní by Praha musela do staveb a infrastruktury vložit nejméně dvě miliardy korun, provozní dotace by ročně město stály padesát až sto milionů korun. 

"Pokud nemocnici nebude město chtít, tak ji odstátníme," řekl Heger. Měla by se z ní stát nezisková organizace.

"My bychom rádi, aby veškerá odpovědnost byla na nemocnicích. Dělat něco jako generální ředitelství vyžaduje obrovský aparát a k tomu není ministerstvo vůbec vhodné," dodal ministr.

Praze v areálu nemocnice Na Bulovce patří většina pozemků i budov. Hlavní město v současné době nemá žádnou velkou nemocnici, vlastní pouze menší zdravotnická zařízení. To jí neumožňuje ovlivňovat zdravotnictví ve městě, proto dlouhodobě uvažuje o zřízení metropolitní nemocnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy