Olomouc - Vypadalo to jako běžná porada. Plukovník olomoucké krajské policie Karel Kadlec si pozval k sobě do kanceláře podřízeného, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje, a chtěl se od něj dozvědět novinky ve vyšetřování.
Když ale došlo na případ podezřelé dotace na jezdecký areál v olomoucké části Lazce, oba muži najednou ztlumili hlas. Skoro šeptali, jako kdyby chtěli, aby je nikdo neslyšel.
Jenže v bezpečí nakonec nebyli ani na balkoně. I tam dosáhly výkonné štěnice namontované v Kadlecově kanceláři a jejich hovor tajně nahrály. Vše tak v přímém přenosu slyšeli detektivové protimafiánského útvaru, kteří Kadlece od začátku letošního roku podezírají z vynášení informací ze závažných hospodářských případů na Olomoucku.
Nový detail, na který narazil online deník Aktuálně.cz při rozhovorech s aktéry aktuální kauzy, jen potvrdil, že policisté se znovu spolehli na osvědčenou metodu, která tak dobře zafungovala například v kauze Rath: prostorové odposlechy.
Právě kauza bývalého středočeského hejtmana ČSSD ukázala, že s nahrávkami mají detektivové mnohem větší šanci porušení zákona dokazovat.
Obviněni policisté i hejtman
Důsledky odposlechů z olomoucké kauzy jsou známé z událostí posledních dní: policisté Petrůj i Kadlec sedí ve vazbě spolu s vlivným olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým, k němuž měly cenné policejní informace přitékat. Obviněn je i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD, který podle vyšetřovatelů nabídl Kadlecovi úplatek za zametení kauzy jezdeckého areálu v Lazcích.
Advokáti stíhaných však policejní odposlechy tradičně zpochybňují. Detektivové jim jako obvykle na začátku vyšetřování z taktických důvodů neodkryli všechny karty a do textu obvinění napsali jen některé pasáže. Obhájci pak výseky přepisů považují za soupis podivných policejních konstrukcí, které nedávají smysl.
"Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost. Informace v něm jsou nepřesné a zmatečné. Jen s velkými obtížemi lze pochopit, co je mému klientovi kladeno za vinu," řekl například Tomáš Vymazal, obhájce policisty Petrůje.
Petr Konečný, který zastupuje hejtmana Rozbořila, zase tvrdí, že jeho klient byl "v nesprávnou chvíli na nesprávném místě". Hejtman nepopřel srpnovou schůzku s policistou Kadlecem, odmítá ale, že by nabízel peníze za odložení podezření z dotačního podvodu.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
"Byli spolu na pivu, kde se probere spousta věcí. Úplatek ale rozhodně nenabízel," řekl Konečný.
Kauza se dotkla i Ivana Langera
Olomoucká kauza se dotkla i exministra vnitra Ivana Langera, který je blízkým přítelem a obchodním partnerem obviněného podnikatele Ivana Kyselého. Policie prohledala Langerův dům, odvezla si několik pytlů zabavených věcí, ale bývalého člena vlády z ničeho neviní. A to i přes to, že se Langerovo jméno podle důvěryhodných zdrojů blízkých vyšetřování hojně objevuje na odposleších. To však nemusí nic dokazovat, podezřelí se o Langerovi mohou jen neškodně bavit.
Olomouckou kauzu přijede dnes na Hanou osobně řešit i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle všeho se bude snažit přimět svého spolustraníka Jiřího Rozbořila k rezignaci z postu hejtmana a k dočasnému přerušení členství v sociální demokracii.
Rozbořil podobné výzvy zatím odmítl, dokud se s předsedou vlády nesetká a vše nebude moci vysvětlit nejen jemu, ale i krajským kolegům.