Machinace, akcie i zákulisní intriky. Podívejte se na korupční kauzy, kvůli nimž došlo k razii ÚOOZ

Domácí Domácí
15. 10. 2015 9:07
Aktuální korupční kauza v Olomouci, do které jsou zapletení vysoce postavení policejní důstojníci a v níž se objevilo i jméno exministra vnitra Ivana Langera, se větví do několika samostatných příběhů. Hlavní roli přitom hrají Langerův kamarád a obchodní partner Ivan Kyselý a náměstek olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec. Vyplývá to ze soudního příkazu k domovní prohlídce, který zveřejnil server Neovlivní.cz. Policisté se v soudním dokumentu opírají o odposlechy, které měli údajně namontované mimo jiné i v Kadlecově kanceláři. Policie z nahrávek dovozuje, že Kadlec vynášel Kyselému informace z policie a spolu ovlivňovali některé kauzy.
Foto: Thinkstock

Praha - Hlavními postavami nové korupční kauzy v Olomouci jsou podnikatel Ivan Kyselý a náměstek olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec. Tvrdí to server Neovlivní.cz, který má k dispozici soudní příkaz k domovní prohlídce.

V dokumentu policisté na základě odposlechů popsali soudu údajné klientelistické vazby. Kadlec měl Kyselému podle nahrávek vynášet informace z policejních spisů a spolu pak měli s některými kauzami manipulovat. Tady je jejich přehled, jak jej zveřejnil server Neovlivní.cz:

1. Stíhejte podnikatele "za každou cenu"

Skryté mikrofony v Kadlecově kanceláři letos v únoru zachytily, jak Kadlec zadal úkol kolegovi Radku Petrůjovi: "za každou cenu" musí začít stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se angažuje v projektech financovaných z evropských dotací. Později Kadlec tento plán prozradil podnikateli Kyselému i s detaily: které Králíkovy firmy se mají stát terčem vyšetřování a které ne.

2. Zatlačíme na exnáměstkyni

Kyselý podle odposlechů v únoru pověřil Kadlece, aby ovlivnil vyšetřování  exnáměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové z ČSSD, která stojí před soudem kvůli údajně nevýhodnému prodeji městského domu. Kyselý tak chtěl získat informace o dalších machinacích na magistrátu. Plán byl jednoduchý: na političku chtěli tlačit zabavováním majetku.

3. Kauza akvapark

A ještě jednou letošní únor: Kadlec s Kyselým se domlouvali, jak má policie postupovat při vyšetřování olomouckého akvaparku. Kadlec vynášel Kyselému informace a spolu chtěli varovat jednak hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a pak také jednoho z Kyselého známých, který se do kauzy zapletl.

4. Hokejové machinace

V dubnu vynesl Kadlec podle policejních nahrávek Kyselému informaci o anonymním udání, podle kterého se podvádí v olomouckém extraligovém hokejovém klubu. Krajské a městské dotace určené na mládež dětem ve skutečnosti nešly. Později Kadlec Kyselému řekl, že policie začala s vyšetřováním.

5. Kauza družky nejvyššího kriminalisty v zemi

Kadlec s Kyselým řešil i citlivé informace, které se týkaly družky nejvýše postaveného kriminalisty v zemi - šéfa Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milana Pospíška. Podle odposlechů dostala policie od analytiků z ministerstva financí, kteří vyšetřují podezřelé bankovní převody a praní špinavých peněz, zprávy o bratrovi Pospíškovy družky, která je rovněž policistkou. Kadlec pak nechal o ženě i o samotném případu shánět podrobnější informace.

6. Kauza městských akcií

Kyselý s Kadlecem opakovaně probírali případ akcií, které drží olomoucký magistrát ve firmách. Kauza spadá podle serveru Neovlivní.cz do doby, kdy byl Kyselý zastupitelem. Oba muži probírali mimo jiné i to, zda se má jako znalkyně do případu přidat i Kyselého zaměstnankyně a spolužačka.

Na tajně pořízených záznamech je pak ještě jedna důležitá schůzka: to když se policista Kadlec sešel s hejtmanem Rozbořilem. Politik mu nabídl úplatek za to, že pošle k ledu podezření z dotačního podvodu při výstavbě jezdeckého areálu v Lazcích.

Kadlec napřed korupční nabídku odmítl, ale pak podle policejního záznamu Rozbořilovi řekl, že mu "vyhoví na přání Ivana Kyselého".

Detektivové zatím v kauze nikoho neobvinili, podle zjištění týdeníku Respekt však mají nabito na stíhání čtyř lidí - kromě Kyselého a Kadlece by měli podle Respektu obvinit ještě dalšího policejního důstojníka Radka Petrůje. Česká televize pak ve čtvrtek ráno přišla se zjištěním, že stíhán je hejtman Rozbořil.

Novinky ve vyšetřování oznámí policie ve čtvrtek dopoledne. V kauze se objevilo i jméno exministra vnitra Ivana Langera. Policie mu prohledala dům v centru Olomouce a dvě hodiny ho vyslýchala, poté ho ale pustila na svobodu. Podle dostupných informací policie zatím nepočítá s jeho obviněním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy