Neuznali ani můj podpis, zlobí se Janeček. Číslo občanky má nečitelné, adresu špatně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 12. 2022 15:01
Ministerstvo vnitra podle uchazeče o účast v prezidentské volbě Karla Janečka při kontrole jeho petičních archů vyřadilo některé podpisy neoprávněně. Uvedl, že vyškrtli i jeho vlastní podpis. Úřadu vadilo nečitelně uvedené číslo jeho občanského průkazu, kdy dvojku zapsal jako jedničku. Chybu udělal Janeček i v adrese. Proti odmítnutí registrace se odvolal, žádá přezkoumání postupu ministerstva.
Podle Karla Janečka bylo vyškrtnutí některých podpisů na kandidátní listině neoprávněné.
Podle Karla Janečka bylo vyškrtnutí některých podpisů na kandidátní listině neoprávněné. | Foto: Václav Kohelka

Ministerstvo vnitra uvedlo, že Janečkovi ze 74 208 podpisů započetlo po kontrole vybraných vzorků 48 091 podpisů. K registraci jich potřeboval 50 tisíc. U podpisů musí podporovatel uvést své jméno a příjmení, datum narození, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu a vlastnoruční podpis. Pokud některý z údajů chybí nebo není úplný, podle zákona se do celkového počtu podpisů nezapočítá.

Janeček ve čtvrtek v tiskové zprávě napsal, že považuje za nezbytné, aby Nejvyšší správní soud postup ministerstva vnitra při kontrole podpisových archů přezkoumal. Ve středu proto osobně u soudu podal odvolání.

Uvedl, že ministerstvo vnitra umožnilo jeho týmu, aby nahlédl do vyřazených podpisových archů z kontrolního vzorku. "Víme s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně. Je velmi vtipné, že jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní!" napsal Janeček. Považuje to za skvělou symboliku toho, že se politický systém v Česku bojí spravedlnosti a svobody.

Poznamenal, že mezi vyřazenými podpisy jsou i takové, které nebylo možné ztotožnit. Chce to řešit s "konkrétními lidmi", kteří mu podpisy dodali. Někteří kandidáti k získání dostatečného počtu podpisů využívali služby agentur. Janeček uvedl, že jeho tým vyřadil nečitelné nebo špatně vyplněné řádky. Poznamenal, že detailnější kontrolu provést nemohl, protože nemá přístup do registru občanů.

Karel Janeček, portrét

Karel Janeček

(49 let)
  • Matematik a podnikatel, který se ucházel o kandidaturu v prezidentských volbách 2023, ale nesplnil podmínky pro účast. Odevzdal 74 208 podpisů, ministerstvo vnitra započetlo po kontrole 48 091 podpisů. K registraci jich potřeboval 50 tisíc. Janeček se proti rozhodnutí odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu.
  • Janeček je spolumajitelem společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Svůj podíl ve skupině snížil a prodal podíl v investiční skupině RSJ Investments. Podle žebříčku časopisu Forbes je Janeček 92. nejbohatší Čech s majetkem 3,7 miliardy korun.
  • Stál u zrodu Nadačního fondu proti korupci nebo Nadačního fond Neuron na podporu vědy. Neuron se ale loni od Janečka distancoval a ukončil s ním spolupráci kvůli šíření dezinformací o covidu i kvůli zlehčování průběhu nemoci u dětí. Za to dostal v roce 2021 anticenu Bludný balvan.
Foto: Jakub Plíhal

Není to cvičení krasopisu, říká Janeček

"Nicméně fakt, že mezi vyřazenými podpisy jsem našel svůj vlastní i mnohé jiné, které skutečně existují, mě utvrdil v tom, že chybovost na straně ministerstva vnitra může být zásadní," uvedl kandidát. Zaměstnanci vnitra mají podle něj dle volebního zákona povinnost při manuálním ztotožňování udělat maximum ve prospěch kandidáta. Uvedl, že se tak v jeho případě nestalo. "Můj podpis byl vyřazen na základě čísla občanského průkazu. Při ztotožňování je přitom rozhodujícím údajem datum narození," poznamenal.

Dodal, že sami zaměstnanci vnitra z toho byli zaskočeni. "Dvojí kontrola je zavedena proto, aby se snížila chybovost. Ve chvíli, kdy stroj prokazatelně chybně vyřadil podpis Karla Janečka, není zcela zřejmé, proč ho i druhá - manuální kontrola pracovníků ministerstva vnitra taktéž vyřadila," doplnil.

Na Facebooku Janeček zveřejnil fotografii archu, na který se podepsal. Problém zřejmě vznikl u prvního čísla občanského průkazu, kdy Janečkem zapsaná číslice 2 připomíná jedničku. Janeček u příspěvku poukázal na to, že vyplňování archů není cvičení krasopisu a že všechna čísla občanských průkazů začínají dvojkou. Poznamenal také na to, že úřad kontroluje pouze správnost zapsaných údajů, a ne pravost podpisu. 

Janeček udělal podle zveřejněného snímku i chybu v adrese bydliště, když jako ulici vyplnil "Lázeňská 11" a jako číslo popisné uvedl znovu "11", přestože dům v Praze na Malé Straně, kde podnikatel bydlí, nese číslo popisné 285. 

Ministerstvo vnitra ověřuje správnost údajů na peticích namátkově na náhodném vzorku osmi a půl tisíce občanů na každé petici. Pokud je počet chybných podpisů pod tři procenta, odečte jen zjištěné chybné záznamy. Pokud zjistí chybovost tří procent a více podpisů, provede kontrolu u dalšího, stejně velkého vzorku. Pokud má druhý kontrolní vzorek chybovost pod tři procenta, vnitro do celkového počtu podpisů opět nezapočítá pouze ty záznamy, u kterých zjistilo chyby.

Pokud ale chybovost přesáhne tříprocentní hranici včetně i u druhého vzorku, odečte ministerstvo od celkového počtu na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích. Postup vychází ze zákona o volbě prezidenta republiky.

Přihlášku do voleb poslalo 22 lidí, z toho jeden opožděně. Ministerstvo vnitra zaregistrovalo devět z nich, ostatní kvůli nesplnění předepsaných povinností vyřadilo.

Video: Janeček: Podmínky pro kandidáty jsou nerovné. Někteří měli přístup do databáze občanů (1. 12. 2022)

„Nepodcenil jsem sběr podpisů, ale nastavení systému. Nutí lidi ke švindlu a čestný člověk je v nevýhodě,” tvrdí vyřazený kandidát Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy