podpis

Vnitro nalezlo nedostatky v odevzdaných listinách pěti kandidátů na prezidenta

Pět z 21 odevzdaných kandidátních listin pro volbu prezidenta má podle ministerstva vnitra zjevné nedostatky. Dva ze šesti kandidátů navrhovaných senátory nemají dost jejich podpisů, kterých musí být nejméně deset, oznámilo ministerstvo ve středu na svém webu. Neuvedlo, o které kandidáty jde. Jména adeptů hodlá zveřejnit až při registraci 25. listopadu.

Sedm kandidátů je podle ministerstva podporováno peticí občanů, jichž musí být minimálně 50 tisíc. O občanskou podporu se opírali bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nebo podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina. S podpisy občanů podal přihlášku na prezidenta také aktivista Pavel Zítko.

Ve třech případech podle ministerstva kandidáty navrhla skupina poslanců, kterých musí být nejméně 20. Jsou jimi podle dostupných informací předseda ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta a senátor Pavel Fischer (nezávislý). Podpisy 20 poslanců ze Sněmovny v předvolebním složení podpořila svou kandidaturu na hlavu státu prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která svou přihlášku předložila ministerstvu ještě před vyhlášením termínu prezidentských voleb. Podle ústavního právníka Jana Kysely takový postup nebyl přípustný.

Zdroj: ČTK

Kandidáti poděbradského STAN mají dost podpisů k registraci nezávislé kandidátky

Kandidáti hnutí STAN v Poděbradech budou v podzimních komunálních volbách kandidovat jako Nezávislí kandidáti Poděbrady. Podařilo se jim získat dostatek podpisů nutných k registraci kandidátky, které v úterý v termínu odevzdají, řekl starosta Poděbrad a lídr kandidátky Jaroslav Červinka. Jako nezávislí kandidáti potřebovali v Poděbradech 1003 podpisů. Z kandidátní listiny STAN odstoupili po kritizovaných Červinkových výrocích o Romech.

"Limit jsme splnili, dopočítáváme a přichází ještě další lidé s podpisy, takže zatím nemáme přesný počet lidí, kteří nás takto podpořili," řekl v úterý před 10:00 Červinka. Na nezávislou kandidátní listinu se přesunulo všech 21 původních kandidátů STAN, lídrem je Červinka. Registrace pro obecní volby končí v úterý v 16:00.

Oblastní sdružení STAN Nymburk vyzvalo Červinku minulý týden k odstoupení z kandidátky. Rakušan o víkendu uvedl, že pokud Červinka neodstoupí z kandidátky, odvolá ho z ní. Dozorčí rada hnutí také podala podnět na pozastavení Červinkova členství ve STAN.

Poděbradský starosta na červnovém jednání městského zastupitelstva hovořil o někdejší důtce od okresního úřadu. Uvedl, že ji dostal za výroky při dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem. "Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy," řekl. Při vysvětlení na policii tehdy odmítl, že by měl sklony k rasismu a že by chtěl Romy střílet. Za svá slova se Červinka omluvil. Uvedl, že jeho výrok o Romech byl hloupý před 20 lety i nyní. Svou roli podle něj sehrály emoce a únava a jeho vyjádření nebylo myšleno tak, jak nakonec vyznělo

Zdroj: ČTK
Pokračovat