Nelze to statisticky vysvětlit, říká Janeček k vyřazení z voleb. Odvolá se i Diviš

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 25. 11. 2022 17:28
Jen o 116 podpisů občanů unikla možnost kandidovat na prezidenta podnikateli Karlu Divišovi. Ministerstvo vnitra mu z více než 61 tisíc odevzdaných podpisů při kontrole uznalo pouze 49 884. Proti výpočtu chystá odvolání, podle něj mu kontroloři nezapočetli všechny podpisy, které odevzdal. Stejný krok plánují i další vyřazení kandidáti - podnikatel Tomáš Březina a matematik Karel Janeček.
Karel Janeček
Karel Janeček | Foto: Jakub Plíhal

Přihlášky do lednových prezidentských voleb podalo 21 zájemců. S největší pravděpodobností se však o Hrad nakonec utká jen devět z nich. Ostatní neprošli kontrolou ministerstva vnitra. Včetně těch, kteří prohlašovali, že potřebných 50 tisíc podpisů občanů získali se značnou rezervou. Zbývá jim poslední možnost - odvolat se k Nejvyššímu správnímu soudu a doufat, že jeho rozsudek ministerské rozhodnutí změní. 

Ministerstvo vyřadilo například matematika a podnikatele Karla Janečka, kterému z 74 208 podpisů po kontrole zůstalo jen 48 090. Podle ministerstva u třetiny nešlo dohledat daného člověka v evidenci obyvatel, nebo u nich byly uvedeny špatné údaje.

Janeček se svým týmem momentálně řeší, jak se zachová. "Tak vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit. Situaci zanalyzujeme a věřím, že najdeme příčinu. Každopádně se odvolám a v zákonné lhůtě požádám o přezkoumání," uvedl pro deník Aktuálně.cz

Ihned po oznámení ministerstva oznámil stejný záměr i podnikatel v IT a bývalý sportovní novinář Karel Diviš. "Jednoznačně se odvoláme," řekl. Podle něj kontroloři vycházeli z nižšího počtu podpisů, než kolik jeho tým odevzdal.

Zatímco vnitro uvedlo, že po odečtení prázdných nebo neúplných řádků zbylo 61 438 podpisů, Diviš si stojí za tím, že jich podle vlastní kontroly nasbíral 61 600. "Vycházejí z nižší základny. Pokud by je připočetli, mohlo by to vyjít," uvedl s tím, že možnost odvolání projednává s právníkem.

To další vyřazený kandidát, zakladatel betonářské firmy Best Tomáš Březina, podle svých vlastních slov na podobnou situaci připraven nebyl. "Jsem z toho v šoku. Situaci nechápeme, nesouhlasíme s ní," prohlásil.

Březina sběr potřebných 50 tisíc podpisů oznámil už v červnu, celkem jich získal 69 511. Po kontrole jich ale zbylo jen 45 894. "Třikrát jsme to kontrolovali. Nechápeme, co se odehrálo," uvedl.

Na čem by chtěl své odvolání postavit, zatím netuší. "Samozřejmě k tomu ale přistoupíme, už jen kvůli lidské důstojnosti a spravedlnosti. Na vyřazení to ale v tuto chvíli nic nemění. Chápeme, žijeme v právním státě a v nějakých pravidlech," řekl Březina.

Video: Ekonomická debata prezidentských kandidátů (9. 11. 2022)

Vysoká škola ekonomická v Praze pořádá ekonomickou debatu kandidátů na prezidenta republiky. | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy