Karel Janeček

Karel Janeček

Karel Janeček (49) je matematik a podnikatel, který se neúspěšně ucházel o kandidaturu v prezidentských volbách 2023, ale nesplnil podmínky pro účast. Odevzdal 74 tisíc podpisů, ministerstvo vnitra po kontrole uznalo 48 091 podpisů. K registraci jich potřeboval 50 tisíc. Janeček se proti rozhodnutí odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, ani ten mu však nedal za pravdu. Jeho stížnost poté odmítl i Ústavní soud.

Janeček je spolumajitelem společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Svůj podíl ve skupině snížil a prodal také podíl v investiční skupině RSJ Investments. Podle žebříčku časopisu Forbes je Janeček 92. nejbohatším Čechem s majetkem 3,7 miliardy korun.

Stál u zrodu Nadačního fondu proti korupci nebo Nadačního fond Neuron na podporu vědy, Neuron se ale v roce 2021 od Janečka distancoval a ukončil s ním spolupráci kvůli šíření dezinformací o covidu a očkování i kvůli zlehčování průběhu nemoci u dětí. Za to také dostal anticenu Bludný balvan. 

Janeček podal stížnost k Ústavnímu soudu kvůli neuznané kandidatuře. Vnitro podle něj pochybilo

Podnikatel Karel Janeček se obrátil na Ústavní soud kvůli tomu, že jej ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta. Vnitro mu neuznalo část podpisů. Nejvyšší správní soud pak sice některé podpisy vrátil do hry, ale přesto se Janeček nedostal přes zákonnou hranici 50 tisíc uznaných občanských podporovatelů. 

"Pro spravedlivost a všechny občany České republiky," napsal Janeček na Twitteru. Podle dřívějšího vyjádření si je jistý tím, že nasbíral více než 50 tisíc podpisů. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel, uvedl.

Nejvyšší správní soud minulý týden oznámil, že zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně neregistrovalo Karla Diviše kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Denisu Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Janečkův podnět soud zamítl. Sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale Janeček nedostal přes požadovanou hranici.

Zdroj: ČTK

Středula sesbíral podpisy 11 senátorů a 60 tisíc občanů, Vitásková v prezidentských volbách kandidovat nebude

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula bude kandidovat na prezidenta s podporou 11 senátorů. Nasbíral také více než 60 tisíc podpisů občanů, řekl před odevzdáním přihlášky do voleb v pražské budově ministerstva vnitra. Je přesvědčen o postupu do druhého kola voleb.

Přihlášku do voleb v úterý odevzdal na ministerstvu vnitra Karel Diviš, který sesbíral 61 600 podpisů, ke kandidatuře je jich potřeba 50 tisíc. Přihlášku do voleb odevzdal také Karel Janeček, který uvedl, že přišel odevzdat celkem 73 037 podpisů občanů. "Já si přál alespoň 60 tisíc, aby byla dostatečná rezerva, ale 73 je dvacáté první prvočíslo, takže je to i symbolicky naprosto fascinující," řekl kandidát. 

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková naopak kandidovat nebude. Uvedla, že se jí nepodařilo sehnat 100 tisíc podpisů voličů. Jejich získání si stanovila jako podmínku své účasti v lednových volbách. Úterý je poslední den, kdy mohou zájemci o boj o Pražský hrad podat svou kandidaturu na ministerstvo vnitra. Úřad obdržel do úterní půl desáté hodiny dopoledne přihlášky od 16 kandidátů, uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá, později v úterý odevzdali své přihlášky Středula a Janeček. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat