Praha - Poslanci stvrdili změny, které české zdravotnictví za více než dvacet let nezažilo.
Schválili malou novelu ministra Leoše Hegera, kterou do sněmovny vrátil Senát.
Hegerovy zákony mají po letech zbořit zavedené pořádky.
Tak třeba - zavedení nadstandardů - zlegalizování toho, co je dnes mnohdy běžné, připlácení si za kvalitnější péči. V počátku by pacienti mohli dostat za peníze lepší klouby, čočky nebo sádru.
Podle opozice tím chce Heger jen rozdělit péči pro bohaté a chudé. ČSSD také kvůli tomu v úterý potvrdila, že podá ústavní stížnost.
Heger slova opozice odmítá a říká: "To, co pacient bude potřebovat, zůstává zadarmo. Chceme reformu bez sopečných výbuchů a otřesů."
Dražší léky i poplatek v nemocnici
První reformní balík však také zavádí elektronické aukce nebo nový systém DRG, díky kterému dostanou nemocnice za stejnou péči stejně peněz.
Pacienti však především pocítí zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Nově budou muset platit za léky do 50 korun nebo za podpůrné a doplňkové přípravky.
Lékárny navíc nebudou moci lákat na třicetikorunové slevy. Na druhou stranu ale právě v lékárnách nebudou pacienti již platit třicet korun za každou položku receptu, ale za celý recept.
Díky těmto změnám má Hegerův resort ušetřit v příštím roce zhruba osm miliard korun. Zhruba stejná částka ale odteče zvýšením DPH a platů lékařů a zdravotních sester.
A pokud ani plánované úspory nebudou stačit? "Uskromníme se," říká Heger. "Kasičku máme jenom jednu a ta není bezedná," prohlásil pro Aktuálně.cz.
Kritika jde i z Úřadu vlády
Hegerovy změny však nekritizuje jen opozice, ale i lékaři nebo vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Té se nelíbí zvyšování poplatku v nemocnici. Pro chronicky nemocné to bude mít podle ní těžké sociální následky.
Ministr plánuje, že právě tito pacienti by měli být osvobozeni od placení poplatků. Odkdy ale zatím Hegerův úřad nerozhodl.
"Teď se všichni soustředí na schválení reformních zákonů," řekl Hegerův poradce Pavel Vepřek.
Do reformy se ovšem také dostalo, že se v orgánech pojišťoven nebude zasedat na dva čtyřleté cykly, ale na dobu neurčitou.
Důvodem je prý to, že neustálou obměnou přichází zdravotní pojišťovny o odborníky. Například ve správní radě VZP ale zasedají především politici.