Reforma Hegera prošla, takto změní péči o vaše zdraví

Radek Nohl Radek Nohl
12. 7. 2011 18:37
Balík reformních zákonů ministra zdravotnictví mění i dojezdy sanitek a umělé oplodnění
Další balík zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera byla schválen.
Další balík zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera byla schválen. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Balík reformních zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera dostal zelenou.

V úterý jej v prvním čtení podpořila sněmovna.

Tři zákony přináší zásadní změny pro lékaře nebo nemocnice, kterým budou nově hrozit i statisícové pokuty.

Změní se ale také například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchranku.

Proti reformě odpoledne protestovali odboráři. Ve sněmovně její schválení odmítala i opozice. Vadí jí především, že s ní vláda o reformě nejedná.

"Zákony se připravovaly velmi dlouho. Připomínky jsme řádně prodiskutovali. Celá řadu věcí byla změněna," zareagoval na slova opozice Heger.

Jste jako Julínek, spílal ministrovi hejtman Rath

Stínový ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že ministr Heger nepřišel s ničím novým.

S pětadevadesáti procent je prý zákon o zdravotních službách shodný s tím, který před časem připravoval bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

"Oprášil jste jen prach nad Julínkovou bombou, která za pár měsíců vybuchne a v českém zdravotnictví způsobí další prohloubení chaosu a nepořádku. Tohle není žádná reforma zdravotnictví," prohlásil Rath.

"Zákon byl tvořen s právě opačným záměrem, aby ten chaos, který ve zdravotnickém systému je, byl odstraňován," zareagoval Heger.

Poslanci také schválili, že zdravotní výbor bude nyní o třech zákonech jednat ve zkráceném termínu, a to maximálně čtyřicet dnů.

Co všechno by se mohlo změnit, podívejte se:   

Lékaři protestují proti pokutám. Jsou nutné, říká ministr

Doktorům i nemocnicím bude nově hrozit pokuta například za to, když se pacient nebude moci podívat do své zdravotnické dokumentace, bezdůvodně ho propustí domů, lékař ho odmítne ošetřit nebo nebude mít správně označenou ordinaci. 

I za špatně označenou ordinaci bude hrozit pokuta.
I za špatně označenou ordinaci bude hrozit pokuta. | Foto: Ludvík Hradilek

Lékařská komora s udělováním pokut zásadně nesouhlasí. Podle jejího prezidenta Milana Kubka jsou strašně vysoké a pro soukromé doktory budou likvidační.

"Na jedné straně ministerstvo zvyšuje poplatky. Na straně druhé dává pacientům možnost, aby si zchladili žáhu na lékařích," řekl Aktuálně.cz Kubek.

Zástupci ministerstva říkají, že není možné doktory pouze odměňovat. Je prý nutné je i trestat.

Podle Hegera je udělení sankcí velmi dobře ošetřeno. "Za správní delikt nebudou odpovídat, jestliže prokážou, že vynaložili veškeré úsilí, aby porušení právní povinnosti zabránili," podotkl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Odboráři dnes protestovali proti zdravotní reformě, podívejte se:

 

Sanitka bude muset být u pacienta do 20 minut

Další ze zákonů, který poslanci v úterý schválili, dává větší práva záchranářům.

Budou moci třeba vstupovat do cizích objektů nebo od lidí požadovat pomoc.

Foto: Záchranná služba Středočeského kraje

Zákon jim také dává právo, že nemusí poskytnout první pomoc, když bude ohrožen jejich život.

Záchranáři však také musí nejpozději do dvaceti minut přijet k pacientovi. Když to nestihnou, bude jim hrozit pokuta.

Úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera si v letošním roce nechal zpracovat analýzu, která potvrdila, že v 94 procentech případů je možné tento limit splnit. Pomoci by k tomu mělo i vybudování zhruba čtyřiceti nových stanovišť záchranné služby.

Starostové zejména horských obcí a provozovatelé záchranné služby říkají, že během zimy nebude téměř možné dojezdové časy dodržet.

Sociální demokracie připravuje ústavní stížnost

Poslanci už také schválili takzvanou malou zdravotní novelu. Ta zvyšuje například poplatek za den v nemocnici z 60 na 100 korun.

Pacienti budou plně hradit léky do 50 korun, stejně tak i podpůrné a doplňkové přípravky. Naopak třicet korun dají za celý recept, ne už za každou položku.

Zákon však také lékárnám zakáže, aby pacienty lákaly na třicetikorunové slevy nebo bonusy.

Sociální demokracie podle svého předsedy Bohuslava Sobotky už nyní připravuje ústavní stížnost právě na tuto část zdravotnické reformy.

Právní experti ČSSD zahájili přípravné práce na dvou tématech - poplatcích za pobyt v nemocnici a na rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní.

Co již sněmovna schválila, podívejte se:

 

Právě se děje

před 40 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy