Sleva na lék 30 korun? Zapomeňte, lékárny dostaly zákaz

Radek Nohl Radek Nohl
8. 7. 2011 10:37
Řetězce to považují za diskriminaci. O tom, že zákon zkusí obejít, zatím neuvažují
Léky se slevou nebo bonusem? Už ne.
Léky se slevou nebo bonusem? Už ne. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Lékárny už nebudou moci lákat pacienty na třicetikorunové slevy nebo bonusy.

Taková je další ze změn, se kterou se počítá v novele ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Sněmovna již také schválila, že pojišťovny nebudou platit za nejlevnější léky do 50 korun a za podpůrné a doplňkové přípravky.

Na slevy lákají pacienty zejména řetězce, ale i některé lékárny, které spadají pod krajské nemocnice. Pokud je budou nabízet, i když novela projde Senátem a podepíše ji prezident, mohly by dostat až milionovou pokutu.

"Nikdo nedělá dobročinnost zadarmo. Když nevyberou poplatek za recept, tak peníze získají jinou cestou. Lidé si třeba připlatí za potravinové doplňky," popsal pro Aktuálně.cz Hegerův poradce Pavel Vepřek, jak se v současné době některé lékárny chovají.

Zaplatíte ročně o tisíce navíc, tvrdí lékárny

Řetězce lékáren ale říkají, že zákaz povede k zániku konkurence mezi lékárnami.

"Opatření přitom může znamenat u našich klientů v průměru až zdvojnásobení doplatků za léky," prohlásil Pavel Vajskebr, šéf lékárnického řetězce Dr. Max náležejícího skupině Penta Investments.

Pokud možnost poskytovat bonusy a slevy padne, může podle něj například silný diabetik s cukrovkou druhého typu zaplatit ročně v lékárně Dr. Max přes 8000 korun navíc.

Novela však zakazuje slevy a bonusy jen na léky hrazené ze zdravotního pojištění. Na volně prodejné léky mohou lékárny dávat slevy dál.

"V tomto případě se jde totiž proti komfortu, a tedy i zájmům pacientů," řekl šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Jak zákon obejít? O tom prý Rath nepřemýšlí

Jedním z prvních, kdo slevy na léky na recept zavedl, byl Středočeský kraj.

Každý pacient, který si tu chce vyzvednout v krajské lékárně přípravek bez doplatku nebo s doplatkem do třiceti korun, dostává od lékárny kupón na slevu ve výši třiceti korun. Teď by o tuto možnost mohli lidé přijít.

"Jen čekám, kdy tato koalice zakáže poskytovat slevy i v ostatních obchodech a nejen v lékárnách," řekl Aktuálně.cz David Rath, středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví.

Hegerův poradce Pavel Vepřek však tvrdí, že slevy a různé bonusy bourají celý systém regulačních poplatků. "Navíc viditelně se tím neušetří vůbec nic," dodal Vepřek.

Foto: Jaroslav Jiřička

Novela v současné době míří ze sněmovny do Senátu. Pokud bude schválena, začne prý Rath teprve řešit, zda budou v krajských lékárnách proplácet slevy dál.

V Hegerově reformě se počítá také s tím, že lidé budou plně hradit léky do 50 korun a také doplňkové a podpůrné přípravky. Díku této změně by měla do systému veřejného zdravotního pojištění přitéct více než jedna miliarda korun.

Mezi takzvané podpůrné léky patří slabší přípravky na tlak, hubnutí, pálení žáhy a křečové žíly. Jejich vyřazení z úhrad pojišťoven dopadne podle České lékárnické komory hlavně na seniory, kteří je nejčastěji užívají.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy