Praha - Přes 1,1 milionu řidičů si musí do konce letošního roku vyměnit řidičský průkaz, více než polovina z nich tak ještě neučinila. Dalších 1,6 milionu řidičů pak čeká povinná výměna do roku 2013.
Stát přitom chce od roku 2012 začít vydávat takzvané elektronické občanské průkazy. Jejich hlavní výhodou prý budou "všechny doklady v jednom". Na e-občanky má jít nahrát kromě řidičáku třeba i kartička zdravotní pojišťovny, zbrojní pas nebo řada dalších dokladů. Alespoň podle slibů ministerstva vnitra pod vedením bývalého ministra Ivana Langera (ODS), který projekt elektronizace veřejné správy připravilo.
Jak ale zjistil online deník Aktuálně.cz, lidé budou muset mít i po roce 2012 jak samostatný řidičák, tak cestovní pas a nejspíš i ostatní "kartičky". A to i když se nechají zlákat a připlatí si 500 korun za "vylepšenou" verzi e-občanky.
V některých případech to vyplývá z předpisů Evropské unie, pro další doklady pak zatím chybí opora v českých zákonech.
Povinná výměna řidičáků neskončí
Kdyby současná vláda zrušila povinnou výměnu řidičáků a počkala si na e-občanky, ušetřila by nejen čas občanů, ale na první pohled také státní peníze.
"O zrušení povinné výměny neuvažujeme," říká však mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Důvodem jsou hlavně požadavky Evropské unie.
Česko se totiž zavázalo sjednotit čtyři druhy tuzemských řidičských průkazů postupně do jediného, jehož vzor je jednotný v celé Evropské unii. "A příslušná evropská směrnice striktně vyžaduje řidičský průkaz jako samostatný doklad," vysvětluje Hanzelka.
Podívejte, jaké řidičáky je potřeba vyměnit:
Podle ministerstva dopravy sice zřejmě bude možné nahrát na e-občanku údaje z řidičáku, půjde je však použít jen v rámci České republiky, nikoliv pro cestování do zahraničí.
Další samostatné doklady
Europoslanec Edvard Kožušník (ODS) upozorňuje, že unie požaduje také samostatný a jednotný Evropský průkaz zdravotního pojištění. I tento doklad tedy do e-občanky neschováte, alespoň ne pro použití v zahraničí.
Kromě toho se Češi nezbaví ani cestovního pasu.
Po cestách v rámci Evropské unie by sice měla e-občanka stačit, ale u zemí nesousedících s Českem mohou být s jejím uznáváním v praxi problémy, hlavně u malých dětí. Podobné zkušenosti mají lidé už nyní, byť jde spíše o výjimky.
Každopádně klasický cestovní pas (už také "elektronický") zůstane povinný přinejmenším pro cesty mimo Evropskou unii.
Základní verze bude zdarma, ale...
Zavedení elektronických občanek má oproti původnímu plánu zpoždění. Důvodem jsou hlavně průtahy kolem výběrových řízení na provozovatele takzvaných základních registrů veřejné správy.
Podle upraveného harmonogramu mají být e-občanky vydávány od roku 2012. Dostane ji v zásadě každý, komu skončí vyznačená platnost stávající občanky. Nově o ni budou moci žádat i děti mladší 15 let, pro ně ale zůstane dobrovolná.
Základní verze občanky má být zdarma, pouze při ztrátě, odcizení nebo poškození zaplatíte 100 korun.
Půjde o jakýsi klíč k údajům z nově vzniklých registrů veřejné správy. Citlivější osobní údaje nebudou zapsány ve viditelné formě tak jako dosud, ale úředník či policista je získá až přiložením e-občanky ke "čtečce", která vytáhne data z registrů.
Hlavní výhodou chystané novinky má být propojenost databází. Konečně už tedy nebude nutné obíhat úřady, všechny potřebné informace si úředník získá sám. Stejně tak nahlásíte-li na úřadě změnu údajů, automaticky se dostane ke všem ostatním.
Ochrana soukromí má být zajištěna mimo jiné automaticky vznikajícími záznamy, který úředník se na vaše data díval a o co konkrétně šlo. Při ztrátě občanky z ní navíc nepůjde nic vyčíst, protože bude pouze klíčem, nikoliv nosičem důvěrných dat.
Jenže navzdory svému názvu nepůjde na základní verzi e-občanky nahrát další doklady. Taková "nadstandardní" verze s čipem (schopným nést další informace, třeba i tramvajenku) už nebude bezplatná, ale přijde na 500 korun.
Připlaťte si, ale zatím vlastně za nic
Ani na lepší verzi e-občanky si ale ostatní data zatím nenahrajete. Půjde to totiž jen u údajů, o nichž tak výslovně stanoví zákony. A ty zatím chybějí.
Nicméně do roku 2012 má být schválena přinejmenším novela, která zájemcům umožní nahrát na čip také elektronický podpis pro komunikaci s úřady. Jenže ten lze už nyní nahradit dobrovolnou aktivací datové schránky.
"Výhledově se počítá i s údaji o zbrojním průkazu a podobně," říká Zdeněk Němec, ředitel odboru správních činností ministerstva vnitra.
Také Němec ale připouští, že nahrání řidičského průkazu nebo cestovního pasu do e-občanky "není v dohledné době reálné". Jejich vzory a minimální rozsah údajů totiž stanoví mezinárodní smlouvy, jimiž je Česká republika vázána.
Europoslanec Kožušník, jinak též šéf sdružení eStát.cz, je skeptický také vůči nahrávání dalších dokladů. "Řadu problémů si bohužel vytváříme sami svou národní legislativou. Místo aby jednotlivá ministerstva spolupracovala, staví mezi sebou vysoké zdi a vyvíjejí vlastní, velmi nákladná řešení pro své agendy. Výsledkem je spousta různých karet, nosičů a průkazů," říká Kožušník.
Proč vlastně mít občanku?
Podle Karla Neuwirta ze sdružení eStát.cz je občanský průkaz sám o sobě zbytečností. Jde totiž nahradit novým, taktéž elektronickým cestovním pasem, případně řidičským průkazem.
"Jestliže je pas bezpečný pro ostatní země, měl by být přijatelný i pro české instituce," říká s tím, že zrušením občanských průkazů by stát ušetřil. Samostatný občanský průkaz už není potřeba mít například v Rakousku, Francii, Maďarsku, Švédsku, Švýcarsku či Finsku.
Také nový ministr vnitra Radek John už poslal do sněmovny novelu, která umožní prokázat totožnost nejen e-občankou, ale jakýmkoliv elektronicky čitelným dokladem.
"Vstupní karty" pro státní zaměstnance
Stát se teď snaží najít pro e-občanky další využití.
Podle neoficiálních informací by například měly být povinné pro státní zaměstnance. Ti by tedy nečekali až na konec platnosti dosavadních průkazů, ale museli by si pořídit nové už v první vlně.
"V souvislosti s hledáním úspor v rozpočtu se uvažuje i o využití e-občanek u státních zaměstnanců pro jejich identifikaci při vstupu do informačních systémů veřejné správy. Konkrétní úprava však zatím schválena není," říká k tomu Zdeněk Němec z ministerstva vnitra.
Němec naopak vyvrací další z neoficiálních informací. Podle ní by každý, kdo dostane novou e-občanku, musel začít povinně používat datovou schránku. "Nadále to zůstane dobrovolné," zdůrazňuje.
Komplikace pro hotely, banky i lékaře
Nové e-občanky zřejmě zkomplikují podnikání hotelům, bankám, lékařům a dalším soukromým subjektům, které nebudou mít přístup k registrům veřejné správy.
Samotný průkaz má totiž obsahovat jen základní identifikační údaje - fotografii, jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum a místo narození. Rodinný stav už mezi nimi nebude.
Adresa bydliště zůstane na e-občankách viditelná, ale jen dočasně do roku 2017. O tři roky později má zmizet i rodné číslo.
Recepční v hotelích, pracovníci bank nebo soukromí lékaři se tedy už tak snadno jako dosud nedostanou k údajům o bydlišti, rodném číslu klienta nebo zdravotním pojištění. Přitom přinejmenším některé z těchto údajů musejí povinně evidovat.
Pokud nedojde ke změně zákona, musel by občan zřejmě sám požádat o zaslání potřebného údaje z veřejného registru a směrovat jej do datové schránky banky či lékaře.
Čtěte také: John couvl, za datovou schránku mají platit jen úřady Česká pošta výrazně zdraží elektronický podpis Konec nepřehledných zákonů? Nejdříve v roce 2013 |