Česká pošta výrazně zdraží elektronický podpis

Petr Kučera Petr Kučera
29. 9. 2010 11:50
I po zdražení vyjde kvalifikovaný osobní certifikát levněji než u konkurence
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká pošta od 1. listopadu výrazně zdraží takzvaný kvalifikovaný osobní certifikát, potřebný pro využívání elektronického podpisu při komunikaci s veřejnou správou. Vyplývá to z ceníku, zveřejněného na webu pošty.

Zatímco dosud přijde roční certifikát na 190 korun včetně DPH, od listopadu to bude 396 korun.

Zlevní naopak takzvaná elektronická značka (kvalifikovaný systémový certifikát), která je používána hlavně v elektronických podatelnách nebo při automatickém generování výpisů z různých registrů. Dosud přijde na 2856 korun ročně, od listopadu jen na 1788 korun.

"K úpravě ceny přistupujeme přistupuje poprvé za dobu, kdy poskytujeme služby akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb, tedy od roku 2005," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Mluvčí zdůrazňuje, že pošta investovala do rozšíření a zkvalitnění poskytovaných služeb. "K technologickému zlepšení došlo zejména přechodem na šifrovací algoritmus SHA-2, který klientům zajišťuje vyšší úroveň zabezpečení," upřesňuje.

Kromě pošty vydávají certifikáty také společnosti První certifikační autorita (I.CA) a eIdentity. I po zdražení zůstane pošta levnější - například kvalifikovaný osobní certifikát od I.CA přijde na 495 korun, od e-Identity na 474 korun.

Podle Selicharová reaguje Česká pošta úpravou cen i na cenové podmínky konkurence.

"Zákazníkům, kteří odebírají větší množství certifikátů, poskytne Česká pošta v závislosti na odebraném množství slevu ze základní ceny v rozsahu 5-40 procent," dodává mluvčí.

Čtěte také:
John couvl, za datovou schránku mají platit jen úřady
Do datové schránky už může psát každý. Zájem je malý
Pošta se mění, balík dodá i večer, ne když jste v práci
 

Právě se děje

Další zprávy