Statisíce lidí si musí vyměnit řidičák, hrozí fronty

Petr Kučera Petr Kučera
26. 8. 2010 19:55
Do konce roku zbývá vyměnit ještě 688 tisíc průkazů vydaných v letech 1994 až 2000
Takové řidičské průkazy jsou vydávány od vstupu do EU. Platí až do doby, která je na nich uvedena. Jsou tedy jediné, jichž se povinná výměna netýká.
Takové řidičské průkazy jsou vydávány od vstupu do EU. Platí až do doby, která je na nich uvedena. Jsou tedy jediné, jichž se povinná výměna netýká. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Máte řidičský průkaz vydaný mezi 1. lednem 1994 a 31. prosincem 2000? Jestliže ano, pak právě vás čeká povinná výměna.

Podle aktuálních údajů zbývá do konce letošního roku vyměnit ještě téměř 688 tisíc průkazů, což představuje více než desetinu všech registrovaných řidičů v Česku.

Čas je sice do konce prosince, ministerstvo dopravy ale varuje před frontami na úřadech. Každý následující měsíc by se totiž mělo vyměnit průměrně 114,6 tisíce průkazů. Nechají-li to lidé podle očekávání až na poslední týdny, zbytečně tak ztratí čas.

Osobně nebo s plnou mocí

O nové řidičáky žádejte na příslušném odboru magistrátu nebo úřadu obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého pobytu. Za povinnou výměnu neplatíte žádný správní poplatek.

Potřebujete však s sebou jednu fotografii (3,5 cm x 4,5 cm) a samozřejmě také starý řidičský průkaz. Úředník po vás bude chtít ukázat i občanský průkaz nebo pas.

Výměnu bohužel nelze vyřídit poštou nebo elektronicky, musíte na úřad dojít osobně. Můžete se ale nechat zastoupit jinou osobou. Stačí jí pouze vámi podepsaná plná moc. Při podání žádosti nemusí být ověřená, naopak při vyzvednutí průkazu ji musí ověřit například obecní úřad. Lze ji napsat třeba i vlastnoručně na libovolný papír. Nezapomeňte uvést identifikační údaje vás i zmocněnce (jméno a příjmení, datum narození, trvalé bydliště, číslo vašeho starého řidičského průkazu, číslo zmocněncova občanského průkazu, rozsah plné moci, datum jejího vzniku a případně i zániku).

Nový řidičák byste pak měli dostat do 20 dnů od podání žádosti. Platit bude maximálně dalších deset let - podle ministerstva vnitra je to hlavně kvůli omezené životnosti plastové karty.

Co hrozí opozdilcům

Necháte-li výměnu na poslední chvíli, může se vám prodražit. Typicky když přijdete na úřad až 23. prosince 2010 a nový řidičák přitom budete potřebovat hned 1. ledna 2011. Můžete sice požádat úřad o zkrácení lhůty pro výměnu ze dvaceti na pět pracovních dnů. Už to ale není zadarmo - museli byste zaplatit 500 korun.

Podívejte se, jaké průkazy je nutné vyměnit:

Pokud si průkaz v termínu nevyměníte vůbec a přijdete na úřad až později, zaplatíte přinejmenším 50 korun za samotnou výměnu (v běžném termínu do dvaceti dnů). Úředník vám teoreticky může udělit i pokutu až 30 000 korun jen za to, že vlastníte neplatný doklad (konkrétně jde o § 46 přestupkového zákona, týkající se "ostatních přestupků proti pořádku ve státní správě a samosprávě"). Pochopitelně v praxi bývají úředníci mnohem tolerantnější.

Nicméně s argumentem, že prošlý řidičák nepoužíváte, neuspějete. Podle zákona jste totiž prošlý průkaz povinni neprodleně vrátit poté, co skončí jeho platnost. Mimochodem, musíte vrátit také řidičák po zemřelé osobě, jestliže jste se stal(a) jejím dědicem - v tomto případě jej stačí poslat poštou.

Za jízdu bez platného dokladu samozřejmě hrozí i pokuta od policie. Na místě může dosáhnout až 2 000 korun, ve správním řízení až 2 500 korun. Ministerstvo dopravy sice vydalo obcím doporučení, aby s ohledem na situaci udělovaly pouze symbolické pokuty, nicméně doporučení není pro obce závazné, a záleží tedy na rozhodnutí konkrétního úřadu.

Naopak není pravda, že uplynutím termínu trvale ztrácíte samotné řidičské oprávnění. Ani při pozdní výměně vám tedy nehrozí nová autoškola.

Další výměna do konce roku 2013

Nakonec přijdou na řadu i průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Čas pro jejich povinnou výměnu je až do konce roku 2013. Nicméně pokud přijdete na úřad už teď, výměnu vám provede (také bezplatně).

Jestliže jste řidičák dostali až po vstupu Česka do Evropské unie, tedy od 1. května 2004, výměna se vás netýká.

Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií.
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Děti si už do pasu nezapíšete, dostanou také občanky
Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?
Chcete do USA? Připravte si 14 dolarů navíc

Podívejte se, jaké průkazy je nutné vyměnit:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy