Statisíce lidí si musí vyměnit řidičák, hrozí fronty

Petr Kučera Petr Kučera
26. 8. 2010 19:55
Do konce roku zbývá vyměnit ještě 688 tisíc průkazů vydaných v letech 1994 až 2000
Takové řidičské průkazy jsou vydávány od vstupu do EU. Platí až do doby, která je na nich uvedena. Jsou tedy jediné, jichž se povinná výměna netýká.
Takové řidičské průkazy jsou vydávány od vstupu do EU. Platí až do doby, která je na nich uvedena. Jsou tedy jediné, jichž se povinná výměna netýká. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Máte řidičský průkaz vydaný mezi 1. lednem 1994 a 31. prosincem 2000? Jestliže ano, pak právě vás čeká povinná výměna.

Podle aktuálních údajů zbývá do konce letošního roku vyměnit ještě téměř 688 tisíc průkazů, což představuje více než desetinu všech registrovaných řidičů v Česku.

Čas je sice do konce prosince, ministerstvo dopravy ale varuje před frontami na úřadech. Každý následující měsíc by se totiž mělo vyměnit průměrně 114,6 tisíce průkazů. Nechají-li to lidé podle očekávání až na poslední týdny, zbytečně tak ztratí čas.

Osobně nebo s plnou mocí

O nové řidičáky žádejte na příslušném odboru magistrátu nebo úřadu obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého pobytu. Za povinnou výměnu neplatíte žádný správní poplatek.

Potřebujete však s sebou jednu fotografii (3,5 cm x 4,5 cm) a samozřejmě také starý řidičský průkaz. Úředník po vás bude chtít ukázat i občanský průkaz nebo pas.

Výměnu bohužel nelze vyřídit poštou nebo elektronicky, musíte na úřad dojít osobně. Můžete se ale nechat zastoupit jinou osobou. Stačí jí pouze vámi podepsaná plná moc. Při podání žádosti nemusí být ověřená, naopak při vyzvednutí průkazu ji musí ověřit například obecní úřad. Lze ji napsat třeba i vlastnoručně na libovolný papír. Nezapomeňte uvést identifikační údaje vás i zmocněnce (jméno a příjmení, datum narození, trvalé bydliště, číslo vašeho starého řidičského průkazu, číslo zmocněncova občanského průkazu, rozsah plné moci, datum jejího vzniku a případně i zániku).

Nový řidičák byste pak měli dostat do 20 dnů od podání žádosti. Platit bude maximálně dalších deset let - podle ministerstva vnitra je to hlavně kvůli omezené životnosti plastové karty.

Co hrozí opozdilcům

Necháte-li výměnu na poslední chvíli, může se vám prodražit. Typicky když přijdete na úřad až 23. prosince 2010 a nový řidičák přitom budete potřebovat hned 1. ledna 2011. Můžete sice požádat úřad o zkrácení lhůty pro výměnu ze dvaceti na pět pracovních dnů. Už to ale není zadarmo - museli byste zaplatit 500 korun.

Podívejte se, jaké průkazy je nutné vyměnit:

Pokud si průkaz v termínu nevyměníte vůbec a přijdete na úřad až později, zaplatíte přinejmenším 50 korun za samotnou výměnu (v běžném termínu do dvaceti dnů). Úředník vám teoreticky může udělit i pokutu až 30 000 korun jen za to, že vlastníte neplatný doklad (konkrétně jde o § 46 přestupkového zákona, týkající se "ostatních přestupků proti pořádku ve státní správě a samosprávě"). Pochopitelně v praxi bývají úředníci mnohem tolerantnější.

Nicméně s argumentem, že prošlý řidičák nepoužíváte, neuspějete. Podle zákona jste totiž prošlý průkaz povinni neprodleně vrátit poté, co skončí jeho platnost. Mimochodem, musíte vrátit také řidičák po zemřelé osobě, jestliže jste se stal(a) jejím dědicem - v tomto případě jej stačí poslat poštou.

Za jízdu bez platného dokladu samozřejmě hrozí i pokuta od policie. Na místě může dosáhnout až 2 000 korun, ve správním řízení až 2 500 korun. Ministerstvo dopravy sice vydalo obcím doporučení, aby s ohledem na situaci udělovaly pouze symbolické pokuty, nicméně doporučení není pro obce závazné, a záleží tedy na rozhodnutí konkrétního úřadu.

Naopak není pravda, že uplynutím termínu trvale ztrácíte samotné řidičské oprávnění. Ani při pozdní výměně vám tedy nehrozí nová autoškola.

Další výměna do konce roku 2013

Nakonec přijdou na řadu i průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Čas pro jejich povinnou výměnu je až do konce roku 2013. Nicméně pokud přijdete na úřad už teď, výměnu vám provede (také bezplatně).

Jestliže jste řidičák dostali až po vstupu Česka do Evropské unie, tedy od 1. května 2004, výměna se vás netýká.

Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií.
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií. | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Děti si už do pasu nezapíšete, dostanou také občanky
Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?
Chcete do USA? Připravte si 14 dolarů navíc

Podívejte se, jaké průkazy je nutné vyměnit:

 

Právě se děje

Další zprávy