Data zpracujeme patnáctkrát levněji než IZIP, říká konkurent

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 2. 2015 20:00
Menším zdravotním pojišťovnám vadí, že Babišovo ministerstvo jedná o databance se všemi neduhy Čechů jen s firmou IZIP. Zpochybňují také patent, kterým firma princip sdílení dat chrání.
Ministerstvo financí chce vytvořit centrální úložiště, do kterého by se z pojišťoven sbíhala data o zdravotním stavu všech Čechů. Kontrola by byla také nad činností lékařů a nemocnic.
Ministerstvo financí chce vytvořit centrální úložiště, do kterého by se z pojišťoven sbíhala data o zdravotním stavu všech Čechů. Kontrola by byla také nad činností lékařů a nemocnic. | Foto: Reuters

Praha - Chcete mít všechna data o neduzích Čechů na jednom místě na internetu? Není problém. Dokážeme to stejně dobře jako společnost IZIP, navíc patnáctkrát levněji.

Tak reagovaly menší zdravotní pojišťovny na zprávu, že chce ministerstvo financí založit „národní“ databanku, ve které by se ukládaly informace o zdraví všech deseti milionů Čechů.

Úředníci Babišova ministerstva se kvůli tomu sešli se zástupci firmy IZIP, která už podobné pacientské knížky na internetu spravovala. Dělala to pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Tvorba a údržba systému VZP stála zhruba 2,3 miliardy korun.

Data pacientů zpracujeme patnáctkrát levněji

Jenomže právě to ostatním pojišťovnám vadí. Ministerstvo financí podle nich mělo oslovit všechny tvůrce pacientských knížek, nikoliv jednoho. "Zvlášť pokud mu záleží na ceně. Zatímco IZIP stál přes dvě miliardy, naše Vitakarta přišla na patnáct milionů korun," říká například mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Jiří Sochor.

Karta zaměstnanecké pojišťovny přitom podle něj prokazatelně funguje a šetří náklady. "Klienti se mohou do své karty kdykoliv podívat, mohou také zkontrolovat vykázanou lékařskou péči. Třeba jen v lednu tohoto roku si péči zkontrolovalo kolem 15 tisíc našich klientů a našli chyby za 700 tisíc korun. To je částka potřebná na jednu transplantaci krve," dodává Sochor.

Jenomže společnost IZIP námitky ostatních pojišťoven zpochybňuje. Žádná z nich podle šéfa firmy Jiřího Paška stejné služby nabídnout nemůže, ani kdyby chtěla. Firma IZIP si totiž princip sdílení výsledků vyšetření zdravotnickými pracovníky patentovala. Patent číslo 297 879 byl Úřadem průmyslového vlastnictví udělen v březnu roku 2007.

Nabízíte pacientskou knížku? Zaplaťte

V tom okamžiku také začala firma vymáhat po menších zdravotních pojišťovnách, které svým klientům pacientské knížky na internetu nabízely, tučný poplatek. "Aktuálně skutečně vedeme dva soudní spory s narušiteli patentu," přiznal Pašek.

Například po Oborové zdravotní pojišťovně chce firma několik milionů korun. "Společnost IZIP uplatnila patentní nárok vůči elektronickým kartám. Požadovala jednorázovou částku v řádu jednotek milionů korun. Následně chtěla také několik set korun za každého nového pojištěnce," potvrdil ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

Pojišťovna to ale podle něj zaplatit odmítla. Online systém, ve kterém si lidé mohou zkontrolovat čerpanou péči, prý totiž fungoval dávno předtím, než vůbec firma IZIP vnikla. "Službu jsme založili už v roce 2000," řekl Sochor. Společnost IZIP přitom založili tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký až o rok později.

Vynález řeší patentový úřad i policie

Problémy s firmou IZIP řeší také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. "Mohu potvrdit, že i na nás podala společnost IZIP v listopadu 2012 kvůli elektronickým kartám žalobu. Neuplatňuje ale žádný finanční nárok," sdělila mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Soud ale prozatím ani v jednom sporu nerozhodl. Obě pojišťovny se totiž mezitím obrátily na Úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví a nároky firmy IZIP na patent zpochybnily. Dokud úřad o jejich stížnosti nerozhodne, zůstane soudní jednání přerušeno.

Podle mluvčího patentového úřadu Josefa Dvornáka bylo prozatím vydáno jen jedno rozhodnutí - úřad návrh na zrušení předmětného patentu zamítl. "U dalšího návrhu stále probíhá rozkladové řízení," dodal Dvornák. O udělení patentu se podle něj zajímá také policie, na patentový úřad se obrátila loni v říjnu.

Jen co se objevil kupec akcií, začalo jednání s ministerstvem

Společnost IZIP nabídla služby ministerstvu financí letos v lednu - když se doslechla, že by měla pod Babišovým úřadem vzniknout obří databanka se všemi neduhy Čechů. Zdravotní pojišťovny by sem měly údaje o lidech posílat povinně. Informace by měly být k vidění online.

Ministerstvo financí není podle právníka úřadu Adama Vojtěcha proti. "Nám se podařilo získat data z pojišťoven a oni podle všeho mají technické řešení, jak tato data zpracovat. Takže jsme se skutečně dvakrát nebo třikrát sešli, abychom možnou spolupráci probrali," potvrdil Aktuálně.cz Vojtěch. Jednání prý vede s předsedou představenstva firmy IZIP Jiřím Bekem.

Jenomže spojenectví mezi ministerstvem financí a firmou IZIP začalo vznikat právě v okamžiku, kdy se o ni začal zajímat také nový investor. O balík akcií IZIP projevila zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby.

Zaskočená správní rada VZP

Firma vznikla velmi narychlo, jen dva týdny před koncem loňského roku. Do obchodního rejstříku se dostala až 10. ledna letošního roku. O dva dny později už mělo ministerstvo financí na stole čerstvou nabídku.

Pochybnosti proto zavládly i mezi členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která většinu akcií IZIP stále vlastní. "Někdo se zřejmě snaží manipulovat s cenou akcií, ještě než dohodneme jejich prodej," shodla se většina radních.

Doposud zněl totiž odhad ceny za celý balík akcií na 77 milionů korun. "Bralo se v úvahu jen to, že firma spravuje pojišťovně portál," vysvětlil exministr zdravotnictví a člen správní rady VZP Leoš Heger (TOP 09). Pokud by si teď ministerstvo financí zadalo u firmy další projekt, cena by ale podle Hegera výrazně poskočila. A to směrem nahoru.

"Pojišťovna, která by se potom zbavila akcií za necelých 80 milionů korun, by mohla být popotahovaná za to, že prodala podíl ve firmě nevýhodně," dodal Heger.

 

Právě se děje

Další zprávy