Rezignujte, vyzývá ANO šéfa VZP Zdeňka Kabátka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 1. 2015 19:06
Části správní rady VZP vadí, že se Kabátek mohl podílet na předražených nákupech do nemocnic, které odkryl audit ministerstva financí. Sám Kabátek prý na funkci nelpí.
Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.
Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf největší zdravotní pojišťovny v zemi Zdeněk Kabátek je opět pod palbou kritiky. Části správní rady VZP vadí, že se mohl podílet na předražených nákupech do českých nemocnic, které odkryl audit ministerstva financí.

V době, kdy se přístroje do nemocnic pořizovaly, totiž pracoval na ministerstvu zdravotnictví, které nákupy organizovalo. Jako ředitel přímo řízených organizací měl pod palcem právě fakultní nemocnice. Audit Babišova ministerstva přitom odhalil, že byla předražená až čtvrtina nákupů.

„Pan ředitel by měl proto zvážit, jestli z toho vyvodí důsledky. Myslím si, že už je toho opravdu dost,“ řekl na Kabátkovu adresu například poslanec za ANO a člen správní rady pojišťovny Miloslav Janulík.

Rezignujte, vyzývá ANO ředitele Kabátka

Kabátkova minulost podle něj poškozuje jméno pojišťovny. Kromě „škraloupu“, který na Kabátkovi ulpěl kvůli Babišovým auditům, se poslancům ANO nelíbí ani skutečnost, že se jeho jméno objevilo i v zápiscích vazebně stíhaného exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Kabátek se měl podle nich s Dbalým pravidelně scházet a hovořit s ním o detailech tendrů vyšetřovaných protikorupční policií. Podle Dbalého zápisků se dokonce angažoval v podezřelých tendrech nemocnice. „Nemůžeme se proto pořád tvářit, že jsme o jeho minulosti nevěděli a neslyšeli. Poškozuje to jméno pojišťovny. Jako boxer by měl hodit ručník do ringu,“ řekl Janulík.

Podobně reaguje také jeho stranický kolega a člen dozorčí rady Igor Nykl. „Jde o závažné skutečnosti, které by měl pan ředitel vysvětlit,“ zhodnotil Nykl.

Předražené nákupy koordinovalo ministerstvo

Výzva k rezignaci přichází poté, co ministerstvo financí oficiálně potvrdilo konec auditu v českých nemocnicích. Kontrola při něm zjistila, že byla předražená až čtvrtina všech nákupů.

Vina byla podle auditorů hlavně na straně ministerstva zdravotnictví, které selhalo při nastavování pravidel i při kontrole. Tlačilo prý na nemocnice, aby nakupovaly přes vybrané kompletátory. Pokyny nemocnicím zaslalo ještě za bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra (oba z ODS).  Na postu šéfa přímo řízených organizací tehdy seděl Zdeněk Kabátek.

K odvolání Kabátka ale nemá Babišova strana ve správní radě pojišťovny sílu. K tomu by potřebovala hlasy členů dalších stran - a ti svolní ke změně nejsou.

Kabátek: Na funkci nelpím

„Nemyslím si, že by měl být pan ředitel nahrazen,“ řekl například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Když prý do čela rezortu nastupoval, podivný systém nákupů, který mohl přístrojové vybavení fakultních nemocnic prodražit, podle něj na ministerstvu skutečně fungoval. „Pan Kabátek mi ho ale naopak pomáhal rozbít, a to velmi úspěšně,“ vysvětlil člen správní rady a poslanec.

Svolná není ani sociální demokracie. „Snaha o Kabátkovo odvolání už je evergreen. Pan ředitel v danou chvíli není z ničeho obviněný, ani není usvědčený z žádného trestního skutku,“ řekl například Michal Sojka. S Kabátkovým jmenováním prý sice před třemi lety nesouhlasil, později ale svůj názor změnil. "Pracuje dobře a zná alespoň reálie zdravotnictví,“ vysvětlil Sojka.

Sám Zdeněk Kabátek uvedl, že na své funkci nelpí. Pokud prý bude na správní radě příští pondělí nevlídná atmosféra, je ochoten ze své funkce odstoupit. „Uvidím, jak se ke všemu postaví správní rada,“ řekl.

Hledá se nástupce

V kuloárech se mezitím objevilo několik jmen lidí, kteří by mohli Zdeňka Kabátka nahradit. Do čela pojišťovny by se mohl postavit někdo ze současných Kabátkových náměstků, kteří chod pojišťovny znají – například Petr Honěk, který má ve VZP na starosti lékovou politiku.

Kromě Hoňka by si někteří radní dokázali na postu šéfa VZP představit ředitele jihomoravské filiálky pojišťovny Jiřího Kořínka. Kořínka by na nejvyšším postu ráda viděla část sociálních demokratů, kteří mají blízko k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi - Kořínek totiž sedí v jeho poradním sboru. „Pokud už by měl být Kabátek nahrazen, tak tímto člověkem,“ řekl jeden z radních, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. Kořínek odmítl případnou nominaci potvrdit i vyvrátit.

O místo by stál také Karel Hlaváček - bývalý náměstek exministra zdravotnictví ze Zemanovy vlády Ivana Davida a také bývalý šéf právního úseku pojišťovny z dob exředitele Pavla Horáka. „Pokud by taková nabídka přišla, určitě bych ji zvažoval,“ potvrdil svůj zájem Hlaváček. Někteří radní pod příslibem anonymity tvrdí, že Hlaváčkovo přání není úplně bez šance – má totiž silnou podporu Hradu.

Babišovci prý prosazují ekonoma Zámečníka

K sadě jmen, o nichž se spekuluje už od loňského podzimu, ale nyní přibylo ještě jedno: ekonom a člen někdejšího vládního NERVu Miroslav Zámečník. Podle informací Aktuálně.cz by s ním byla spokojena hlavně Babišova strana. Sám Zámečník ale popřel, že by jakoukoliv nabídku na post ředitele VZP dostal.

Původně v ANO uvažovali o bývalém šéfovi Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Karlu Šaterovi, socialisté ale jeho „nominaci“ odmítli.

Šateru už se nepodařilo ve VZP prosadit v minulosti. Bylo to před dvěma lety, když správní rada odvolávala Kabátkova předchůdce Pavla Horáka, kterému zlomily vaz nevýhodné smlouvy na elektronické zdravotní knížky IZIP. Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tehdy nakonec ustoupil expremiérovi Petru Nečasovi a nechal do čela VZP jmenovat Zdeňka Kabátka. „Vyplývalo to z dohody, kterou tehdy spolu uzavřeli, když se řešil odchod rebelů ODS ze Sněmovny,“ potvrdil zdroj z TOP 09.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejmocnějším úřadem ve zdravotnictví. Stará se o šedesát procent pacientů a ročně přes ni proteče takřka 150 miliard korun. Její šéfové mají obrovský vliv - rozhodují nejen o tocích miliard, ale také o bytí či nebytí lékařských ordinací a nemocnic.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy