Rezignujte, vyzývá ANO šéfa VZP Zdeňka Kabátka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 1. 2015 19:06
Části správní rady VZP vadí, že se Kabátek mohl podílet na předražených nákupech do nemocnic, které odkryl audit ministerstva financí. Sám Kabátek prý na funkci nelpí.
Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.
Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf největší zdravotní pojišťovny v zemi Zdeněk Kabátek je opět pod palbou kritiky. Části správní rady VZP vadí, že se mohl podílet na předražených nákupech do českých nemocnic, které odkryl audit ministerstva financí.

V době, kdy se přístroje do nemocnic pořizovaly, totiž pracoval na ministerstvu zdravotnictví, které nákupy organizovalo. Jako ředitel přímo řízených organizací měl pod palcem právě fakultní nemocnice. Audit Babišova ministerstva přitom odhalil, že byla předražená až čtvrtina nákupů.

„Pan ředitel by měl proto zvážit, jestli z toho vyvodí důsledky. Myslím si, že už je toho opravdu dost,“ řekl na Kabátkovu adresu například poslanec za ANO a člen správní rady pojišťovny Miloslav Janulík.

Rezignujte, vyzývá ANO ředitele Kabátka

Kabátkova minulost podle něj poškozuje jméno pojišťovny. Kromě „škraloupu“, který na Kabátkovi ulpěl kvůli Babišovým auditům, se poslancům ANO nelíbí ani skutečnost, že se jeho jméno objevilo i v zápiscích vazebně stíhaného exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Kabátek se měl podle nich s Dbalým pravidelně scházet a hovořit s ním o detailech tendrů vyšetřovaných protikorupční policií. Podle Dbalého zápisků se dokonce angažoval v podezřelých tendrech nemocnice. „Nemůžeme se proto pořád tvářit, že jsme o jeho minulosti nevěděli a neslyšeli. Poškozuje to jméno pojišťovny. Jako boxer by měl hodit ručník do ringu,“ řekl Janulík.

Podobně reaguje také jeho stranický kolega a člen dozorčí rady Igor Nykl. „Jde o závažné skutečnosti, které by měl pan ředitel vysvětlit,“ zhodnotil Nykl.

Předražené nákupy koordinovalo ministerstvo

Výzva k rezignaci přichází poté, co ministerstvo financí oficiálně potvrdilo konec auditu v českých nemocnicích. Kontrola při něm zjistila, že byla předražená až čtvrtina všech nákupů.

Vina byla podle auditorů hlavně na straně ministerstva zdravotnictví, které selhalo při nastavování pravidel i při kontrole. Tlačilo prý na nemocnice, aby nakupovaly přes vybrané kompletátory. Pokyny nemocnicím zaslalo ještě za bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra (oba z ODS).  Na postu šéfa přímo řízených organizací tehdy seděl Zdeněk Kabátek.

K odvolání Kabátka ale nemá Babišova strana ve správní radě pojišťovny sílu. K tomu by potřebovala hlasy členů dalších stran - a ti svolní ke změně nejsou.

Kabátek: Na funkci nelpím

„Nemyslím si, že by měl být pan ředitel nahrazen,“ řekl například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Když prý do čela rezortu nastupoval, podivný systém nákupů, který mohl přístrojové vybavení fakultních nemocnic prodražit, podle něj na ministerstvu skutečně fungoval. „Pan Kabátek mi ho ale naopak pomáhal rozbít, a to velmi úspěšně,“ vysvětlil člen správní rady a poslanec.

Svolná není ani sociální demokracie. „Snaha o Kabátkovo odvolání už je evergreen. Pan ředitel v danou chvíli není z ničeho obviněný, ani není usvědčený z žádného trestního skutku,“ řekl například Michal Sojka. S Kabátkovým jmenováním prý sice před třemi lety nesouhlasil, později ale svůj názor změnil. "Pracuje dobře a zná alespoň reálie zdravotnictví,“ vysvětlil Sojka.

Sám Zdeněk Kabátek uvedl, že na své funkci nelpí. Pokud prý bude na správní radě příští pondělí nevlídná atmosféra, je ochoten ze své funkce odstoupit. „Uvidím, jak se ke všemu postaví správní rada,“ řekl.

Hledá se nástupce

V kuloárech se mezitím objevilo několik jmen lidí, kteří by mohli Zdeňka Kabátka nahradit. Do čela pojišťovny by se mohl postavit někdo ze současných Kabátkových náměstků, kteří chod pojišťovny znají – například Petr Honěk, který má ve VZP na starosti lékovou politiku.

Kromě Hoňka by si někteří radní dokázali na postu šéfa VZP představit ředitele jihomoravské filiálky pojišťovny Jiřího Kořínka. Kořínka by na nejvyšším postu ráda viděla část sociálních demokratů, kteří mají blízko k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi - Kořínek totiž sedí v jeho poradním sboru. „Pokud už by měl být Kabátek nahrazen, tak tímto člověkem,“ řekl jeden z radních, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. Kořínek odmítl případnou nominaci potvrdit i vyvrátit.

O místo by stál také Karel Hlaváček - bývalý náměstek exministra zdravotnictví ze Zemanovy vlády Ivana Davida a také bývalý šéf právního úseku pojišťovny z dob exředitele Pavla Horáka. „Pokud by taková nabídka přišla, určitě bych ji zvažoval,“ potvrdil svůj zájem Hlaváček. Někteří radní pod příslibem anonymity tvrdí, že Hlaváčkovo přání není úplně bez šance – má totiž silnou podporu Hradu.

Babišovci prý prosazují ekonoma Zámečníka

K sadě jmen, o nichž se spekuluje už od loňského podzimu, ale nyní přibylo ještě jedno: ekonom a člen někdejšího vládního NERVu Miroslav Zámečník. Podle informací Aktuálně.cz by s ním byla spokojena hlavně Babišova strana. Sám Zámečník ale popřel, že by jakoukoliv nabídku na post ředitele VZP dostal.

Původně v ANO uvažovali o bývalém šéfovi Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Karlu Šaterovi, socialisté ale jeho „nominaci“ odmítli.

Šateru už se nepodařilo ve VZP prosadit v minulosti. Bylo to před dvěma lety, když správní rada odvolávala Kabátkova předchůdce Pavla Horáka, kterému zlomily vaz nevýhodné smlouvy na elektronické zdravotní knížky IZIP. Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tehdy nakonec ustoupil expremiérovi Petru Nečasovi a nechal do čela VZP jmenovat Zdeňka Kabátka. „Vyplývalo to z dohody, kterou tehdy spolu uzavřeli, když se řešil odchod rebelů ODS ze Sněmovny,“ potvrdil zdroj z TOP 09.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejmocnějším úřadem ve zdravotnictví. Stará se o šedesát procent pacientů a ročně přes ni proteče takřka 150 miliard korun. Její šéfové mají obrovský vliv - rozhodují nejen o tocích miliard, ale také o bytí či nebytí lékařských ordinací a nemocnic.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy