Nejen VZP. Miliony posílala firmě IZIP i další pojišťovna

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 9. 2014 7:13
VZP nebyla jedinou studnicí, ze které firma IZIP čerpala veřejné peníze. Miliony jí posílala také Česká národní zdravotní pojišťovna. Navíc VZP mohla za některé klienty konkurence dokonce zaplatit.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Byl to jeden z hlavních argumentů, proč má Všeobecná zdravotní pojišťovna posílat miliardy právě společnosti IZIP: exkluzivita. Firma měla zdravotní data klientů spravovat jenom pro ni. Pojišťovna jí kvůli tomu zaplatila dokonce vývoj systému.

Jenomže jak se nyní ukazuje, exkluzivita neplatila. Společnost IZIP čerpala i z dalšího zdroje: spolupracovala i s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Podle smlouvy, kterou spolu firma s touto pojišťovnou podepsaly, odteklo na konta firmy IZIP dalších 7 milionů korun.

Vyplývá to z čerstvé zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na hospodaření České průmyslové zdravotní pojišťovny – dříve právě České národní zdravotní pojišťovny. "Tato pojišťovna uzavřela dne 14. 8. 2007 smlouvu se společností IZIP. Dle této smlouvy byla úplata za vedení a správu zdravotních dat pojištěnců 200 tisíc korun měsíčně bez DPH," uvádějí kontroloři NKÚ.

Smluvní vztah měl trvat do konce května roku 2010, tedy celkem 34 měsíců. Poté ho pojišťovna ukončila. Podle mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenky Mazurové to udělala proto, že se jí projekt nezdál dost výhodný a smysluplný.

O smlouvě nikdo netušil

Jenomže Všeobecná zdravotní pojišťovna netají překvapení. O jakékoliv spolupráci s konkurencí nikdo nevěděl. Vedení VZP nic netušilo ani přes to, že je pojišťovna s firmou IZIP majetkově propojena – od roku 2009 dvakrát nakoupila balík jejích akcií. V představenstvu má také svoje lidi.

Společnost IZIP

  • Založili ji v roce 2001 někdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Ještě týž rok začala firma spolupracovat s VZP. Bez výběrového řízení. Spolupráci schválila správní rada pojišťovny, jejímž členem byl mimo jiné Milan Cabrnoch. Tehdejší ředitelka VZP Jiřina Musílková tvrdila, že se žádná veřejná soutěž konat nemohla, protože IZIP je jediná firma, která se správou dat pojištěnců na internetu zabývá. O spolupráci přitom tehdy projevil zájem i expert na telemedicínu Jaroslav Liška se svou společností E-Health.
  • Oficiálně měla být spolupráce s VZP exkluzivní, pojišťovna v rámci toho poslala firmě za správu dat klientů na internetu kolem 2 miliard korun. V roce 2009 kvůli tomu VZP dokonce do společnosti IZIP majetkově vstoupila.
  • Jenomže v roce 2011 odhalil audit společnosti BDO, že je firma IZIP jen prázdnou schránkou. Desítky milionů korun, jež VZP za systém elektronických zdravotních knížek platila, mělo končit u společností, které s nimi nemají nic společného. V květnu roku 2012 proto správní rada odhlasovala vypovězení většiny smluv, na konci téhož roku spolupráce s VZP končí. V současnosti už je platná jen jediná smlouva s firmou IZIP, na základě které VZP platí firmě 6 milionů korun měsíčně. Firma totiž pojišťovně spravuje i portál – tedy elektronickou komunikaci.

"Netušil jsem, že měla firma IZIP smlouvu s někým dalším," podivil se například ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

"Vždy jsem to chápal tak, že má VZP u zdravotních knížek exkluzivitu," pozastavil se nad zjištěním také dlouholetý člen správní rady Michal Sojka. O smlouvě s konkurencí prý neslyšeli ani šéf správní rady Jiří Běhounek nebo bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Také já jsem si doteď myslel, že se IZIP týkal jenom pojištěnců VZP," potvrdil Heger.

Nábor za půl miliardy

Jiní radní pak upozorňují na další problém: pokud měla firma smlouvu i s konkurenčními pojišťovnami, mohla VZP zaplatit i za jejich klienty.

V době, kdy firma měla podepsanou smlouvu s konkurencí, se totiž konal nábor nových pojištěnců VZP. Na starosti ho měla právě společnost IZIP. Za odměnu ve výši půl miliardy korun se měla postarat o to, aby k VZP přešlo ještě více klientů. Lákadlem měla být právě pacientská knížka na internetu, kterou IZIP spravovala.

Jenomže podle smlouvy, kterou pojišťovna kvůli náboru s firmou podepsala, si mohla IZIP vydělat celkem dvěma způsoby. Buď mohla sehnat takového klienta, který souhlasil s přihlášením do systému IZIP i s přestupem k pojišťovně, nebo ho přesvědčila jenom ke vstupu do systému IZIP. Pojišťovna firmě zaplatila obojí. Ve druhém případě jen poslala nižší částku.

"Platilo se i za pojištěnce, který se stal jen klientem IZIPu. Je proto možné, že pojišťovna vydala peníze i za klienty konkurenční pojišťovny. Vyloučit se to nedá. Nikdo to totiž nikdy nezkoumal. Nikoho to ani nenapadlo," podotýká člen správní rady VZP Jiří Skalický.

Ministerstvo zdravotnictví sice poslalo do VZP hloubkovou kontrolu, při té ale mělo k dispozici jen smlouvy, které s firmou IZIP podepsala VZP. "Jakýkoliv další smluvní vztah nad rámec VZP mohl zůstat kontrolorům neodhalen," vysvětluje Skalický.

Smlouvy jsou neveřejné

Světlo do smluvních vztahů nechce vnést ani ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek. "Informace o hodnotě kontraktu a počtu pojištěnců České národní zdravotní pojišťovny jsou řízeny smlouvou. Jsou tedy neveřejné,“ odmítl poskytnout jakákoliv bližší data Pašek.

Potvrdil jen, že Česká národní zdravotní pojišťovna smlouvu s firmou IZIP podepsala. "Spolupráce ale byla ukončena zánikem České národní zdravotní pojišťovny," doplnil Pašek.

Podobně stručně odpověděla také Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny, původně České národní zdravotní pojišťovny. "Česká průmyslová zdravotní pojišťovna převzala po fúzi v říjnu 2009 všechny smlouvy z České národní zdravotní pojišťovny. O projekt IZIP ale pojišťovna dál neměla zájem, neboť neshledala jeho smysluplnost," napsala Mazurová. Smlouva podle ní zanikla na konci května roku 2010.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy