Nejen VZP. Miliony posílala firmě IZIP i další pojišťovna

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 9. 2014 7:13
VZP nebyla jedinou studnicí, ze které firma IZIP čerpala veřejné peníze. Miliony jí posílala také Česká národní zdravotní pojišťovna. Navíc VZP mohla za některé klienty konkurence dokonce zaplatit.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Byl to jeden z hlavních argumentů, proč má Všeobecná zdravotní pojišťovna posílat miliardy právě společnosti IZIP: exkluzivita. Firma měla zdravotní data klientů spravovat jenom pro ni. Pojišťovna jí kvůli tomu zaplatila dokonce vývoj systému.

Jenomže jak se nyní ukazuje, exkluzivita neplatila. Společnost IZIP čerpala i z dalšího zdroje: spolupracovala i s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Podle smlouvy, kterou spolu firma s touto pojišťovnou podepsaly, odteklo na konta firmy IZIP dalších 7 milionů korun.

Vyplývá to z čerstvé zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na hospodaření České průmyslové zdravotní pojišťovny – dříve právě České národní zdravotní pojišťovny. "Tato pojišťovna uzavřela dne 14. 8. 2007 smlouvu se společností IZIP. Dle této smlouvy byla úplata za vedení a správu zdravotních dat pojištěnců 200 tisíc korun měsíčně bez DPH," uvádějí kontroloři NKÚ.

Smluvní vztah měl trvat do konce května roku 2010, tedy celkem 34 měsíců. Poté ho pojišťovna ukončila. Podle mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenky Mazurové to udělala proto, že se jí projekt nezdál dost výhodný a smysluplný.

O smlouvě nikdo netušil

Jenomže Všeobecná zdravotní pojišťovna netají překvapení. O jakékoliv spolupráci s konkurencí nikdo nevěděl. Vedení VZP nic netušilo ani přes to, že je pojišťovna s firmou IZIP majetkově propojena – od roku 2009 dvakrát nakoupila balík jejích akcií. V představenstvu má také svoje lidi.

Společnost IZIP

  • Založili ji v roce 2001 někdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Ještě týž rok začala firma spolupracovat s VZP. Bez výběrového řízení. Spolupráci schválila správní rada pojišťovny, jejímž členem byl mimo jiné Milan Cabrnoch. Tehdejší ředitelka VZP Jiřina Musílková tvrdila, že se žádná veřejná soutěž konat nemohla, protože IZIP je jediná firma, která se správou dat pojištěnců na internetu zabývá. O spolupráci přitom tehdy projevil zájem i expert na telemedicínu Jaroslav Liška se svou společností E-Health.
  • Oficiálně měla být spolupráce s VZP exkluzivní, pojišťovna v rámci toho poslala firmě za správu dat klientů na internetu kolem 2 miliard korun. V roce 2009 kvůli tomu VZP dokonce do společnosti IZIP majetkově vstoupila.
  • Jenomže v roce 2011 odhalil audit společnosti BDO, že je firma IZIP jen prázdnou schránkou. Desítky milionů korun, jež VZP za systém elektronických zdravotních knížek platila, mělo končit u společností, které s nimi nemají nic společného. V květnu roku 2012 proto správní rada odhlasovala vypovězení většiny smluv, na konci téhož roku spolupráce s VZP končí. V současnosti už je platná jen jediná smlouva s firmou IZIP, na základě které VZP platí firmě 6 milionů korun měsíčně. Firma totiž pojišťovně spravuje i portál – tedy elektronickou komunikaci.

"Netušil jsem, že měla firma IZIP smlouvu s někým dalším," podivil se například ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

"Vždy jsem to chápal tak, že má VZP u zdravotních knížek exkluzivitu," pozastavil se nad zjištěním také dlouholetý člen správní rady Michal Sojka. O smlouvě s konkurencí prý neslyšeli ani šéf správní rady Jiří Běhounek nebo bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Také já jsem si doteď myslel, že se IZIP týkal jenom pojištěnců VZP," potvrdil Heger.

Nábor za půl miliardy

Jiní radní pak upozorňují na další problém: pokud měla firma smlouvu i s konkurenčními pojišťovnami, mohla VZP zaplatit i za jejich klienty.

V době, kdy firma měla podepsanou smlouvu s konkurencí, se totiž konal nábor nových pojištěnců VZP. Na starosti ho měla právě společnost IZIP. Za odměnu ve výši půl miliardy korun se měla postarat o to, aby k VZP přešlo ještě více klientů. Lákadlem měla být právě pacientská knížka na internetu, kterou IZIP spravovala.

Jenomže podle smlouvy, kterou pojišťovna kvůli náboru s firmou podepsala, si mohla IZIP vydělat celkem dvěma způsoby. Buď mohla sehnat takového klienta, který souhlasil s přihlášením do systému IZIP i s přestupem k pojišťovně, nebo ho přesvědčila jenom ke vstupu do systému IZIP. Pojišťovna firmě zaplatila obojí. Ve druhém případě jen poslala nižší částku.

"Platilo se i za pojištěnce, který se stal jen klientem IZIPu. Je proto možné, že pojišťovna vydala peníze i za klienty konkurenční pojišťovny. Vyloučit se to nedá. Nikdo to totiž nikdy nezkoumal. Nikoho to ani nenapadlo," podotýká člen správní rady VZP Jiří Skalický.

Ministerstvo zdravotnictví sice poslalo do VZP hloubkovou kontrolu, při té ale mělo k dispozici jen smlouvy, které s firmou IZIP podepsala VZP. "Jakýkoliv další smluvní vztah nad rámec VZP mohl zůstat kontrolorům neodhalen," vysvětluje Skalický.

Smlouvy jsou neveřejné

Světlo do smluvních vztahů nechce vnést ani ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek. "Informace o hodnotě kontraktu a počtu pojištěnců České národní zdravotní pojišťovny jsou řízeny smlouvou. Jsou tedy neveřejné,“ odmítl poskytnout jakákoliv bližší data Pašek.

Potvrdil jen, že Česká národní zdravotní pojišťovna smlouvu s firmou IZIP podepsala. "Spolupráce ale byla ukončena zánikem České národní zdravotní pojišťovny," doplnil Pašek.

Podobně stručně odpověděla také Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny, původně České národní zdravotní pojišťovny. "Česká průmyslová zdravotní pojišťovna převzala po fúzi v říjnu 2009 všechny smlouvy z České národní zdravotní pojišťovny. O projekt IZIP ale pojišťovna dál neměla zájem, neboť neshledala jeho smysluplnost," napsala Mazurová. Smlouva podle ní zanikla na konci května roku 2010.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy