Babišův úřad jedná s firmou IZIP o databázi pro celé Česko

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 2. 2015 18:00
Velkolepý plán firmy IZIP vzniká v době, kdy o akcie firmy jeví zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby. Společnost vznikla sotva před měsícem, nikdo o ní nic neví.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Postavíme obří databanku, ve které budou k nalezení neduhy všech Čechů, navrhuje ministerstvu financí společnost IZIP. A Babišův úřad není proti. S firmou IZIP o plánu skutečně jedná. Zdravotní data by ale chtěl do úložiště posílat povinně. K vidění by navíc měla být online. 

Spojenectví mezi ministerstvem financí a firmou IZIP vzniká právě v okamžiku, kdy se o ni zajímá nový investor. O balík akcií IZIP projevila zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby.

Firma ale vznikla velmi narychlo, jen dva týdny před koncem loňského roku. Do obchodního rejstříku se dostala až letošního 10. ledna. O dva dny později už mělo ministerstvo financí na stole čerstvou nabídku.

Mezi členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která většinu akcií IZIP stále vlastní, proto vzbudilo zjištění nevoli. "Někdo se zřejmě snaží manipulovat s cenou akcií, ještě než případný prodej dohodneme," shoduje se většina radních.

Našel se investor: firma založená na přelomu roku

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny dostala minulý týden na stůl složku se dvěma dokumenty. Oba se týkaly společnosti IZIP, kterou pojišťovna z 51 procent vlastní. 

První dokument souvisel s prodejem akcií firmy IZIP, o který se VZP už několik měsíců snaží. Na pojišťovnu se obrátil nový zájemce - slovenská společnost IT Medical Services. Akcie je ochotna odkoupit za zhruba 45,5 milionu korun. Jednání chce začít okamžitě.

"O akvizici opravdu uvažuji. Osobně jsem totiž přesvědčený, že elektronické a digitální zdravotnictví budou stále více rezonovat. Vidím v nich potenciál růstu a uplatnění na globálním trhu," potvrdil Aktuálně.cz zájem o nákup předseda představenstva firmy Michal Suchoba.

Oslovil už prý také minoritního akcionáře – švýcarskou společnost eHI eHealth International. Celý balík akcií by rád pořídil za 77 milionů korun.

Jenomže správní rada je z nabídky v rozpacích. Slovenská firma totiž vznikla sotva před měsícem: zakladatelská listina pochází z 19. prosince loňského roku a do obchodního rejstříku se firma dostala před dvěma týdny.

"Je to podezřelé a měli bychom být obezřetní," komentovala zjištění například senátorka a členka správní rady Alena Dernerová. Připomněla, že podobně záhadně a narychlo vznikala už švýcarská firma, na kterou převáděli své akcie zakladatelé IZIP Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (ODS). Akcií se dokázali zbavit v okamžiku, když VZP začala mluvit o konci projektu pacientských knížek na internetu. Právníci pak okamžitě začali hrozit arbitráží, protože zastavení projektu podle nich znamenalo zmařenou investici menšinového akcionáře.

Povinná zdravotní knížka pro 10 milionů Čechů

Jenomže to není všechno. Nevoli v pojišťovně vzbudil i druhý materiál, který správní rada minulý týden obdržela. Společnost IZIP podle něj navrhla ministerstvu financí, že pro něj vybuduje takzvané "centrální úložiště elektronických dat". Zástupci firmy a úřadu už se kvůli tomu dokonce několikrát sešli - bez vědomí většinového vlastníka IZIP, tedy pojišťovny.

"Přechod na celospolečenskou národní databázi pro uchování zdravotních záznamů a profilů občanů technické a programové nástroje IZIP umožňují," píše se v materiálu, který měla firma IZIP poslat ministerstvu a který má Aktuálně.cz k dispozici.

Úředníci Babišova ministerstva jednání se zástupci firmy nepopírají. "Nám se podařilo získat data z pojišťoven a oni podle všeho mají technické řešení, jak tato data zpracovat. Takže jsme se skutečně dvakrát nebo třikrát sešli, abychom možnou spolupráci probrali," potvrdil právník úřadu Adam Vojtěch.

Impuls podle něj přišel od předsedy představenstva firmy IZIP Jiřího Beka, firma poté sepsala nabídku i písemně. Záměr vybudovat centrální databanku podle něj vznikl ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Budoucí spolupráci s IZIP nevyloučil ani Petr Sláma, který jako člen pracovní skupiny analyzuje data pojišťoven pro ministerstvo financí nyní. "Měl by se tady vytvořit datový sklad, ve kterém by se sbíhaly veškeré zdravotní údaje. A na tom by se dalo dál stavět, mohla by tady vzniknout třeba národní elektronická zdravotní knížka," řekl.

Podobnému projektu ale budou muset podle obou předcházet nejprve nutné legislativní úpravy. Informace o zdravotním stavu lidí by se totiž v databance ukládaly povinně. Kromě toho by sem mířily také údaje o lékařích, sestrách či lékárnících, kteří s pacienty přicházejí do kontaktu.

Může to být "tunel", varují radní

Jenomže členům správní rady se nápad ani trochu nelíbí.

"Je to podivné. Ze dne na den vznikne kdesi na Slovensku nová firma, rozhodne se, že koupí akcie IZIP, a shodou okolností v té samé době se začne hovořit o spolupráci s ministerstvem financí. Je docela možné, že se někdo jenom snaží, aby byly akcie díky spolupráci s ministerstvem financí cennější," komentovala situaci členka správní rady Soňa Marková (KSČM).

Plánovaná transakce se podle ní může ukázat jako "další tunel do veřejných finančních prostředků".

Pochybnosti netají i exministr a další radní Leoš Heger (TOP 09). „Když jsme si nechali dělat odhad ceny akcií IZIP, bralo se v úvahu jen to, že firma spravuje pojišťovně portál. Pokud by si teď ministerstvo financí zadalo u firmy další projekt, cena by byla podstatně vyšší,“ vysvětlil.

Pojišťovna, která by se potom zbavila akcií za necelých 80 milionů korun, by  mohla být podle něj popotahovaná za to, že prodala podíl ve firmě nevýhodně.

Podle radního Petra Zimmermana (ODS) by zase působilo výrazně lépe, pokud by se o akcie IZIP ucházela zavedená počítačová firma. "Ale nechci je kádrovat, nic o nich nevím," dodal.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už investovala do společnosti IZIP více než 2,3 miliardy korun, projekt ale podle radních očekávání nikdy nesplnil. Podle auditu z roku 2011 navíc z firmy unikaly desítky milionů korun na aktivity, které neměly se zdravotnictvím nic společného. Nyní se proto o firmu zajímá také policie.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy