Babišův úřad jedná s firmou IZIP o databázi pro celé Česko

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 2. 2015 18:00
Velkolepý plán firmy IZIP vzniká v době, kdy o akcie firmy jeví zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby. Společnost vznikla sotva před měsícem, nikdo o ní nic neví.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Postavíme obří databanku, ve které budou k nalezení neduhy všech Čechů, navrhuje ministerstvu financí společnost IZIP. A Babišův úřad není proti. S firmou IZIP o plánu skutečně jedná. Zdravotní data by ale chtěl do úložiště posílat povinně. K vidění by navíc měla být online. 

Spojenectví mezi ministerstvem financí a firmou IZIP vzniká právě v okamžiku, kdy se o ni zajímá nový investor. O balík akcií IZIP projevila zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby.

Firma ale vznikla velmi narychlo, jen dva týdny před koncem loňského roku. Do obchodního rejstříku se dostala až letošního 10. ledna. O dva dny později už mělo ministerstvo financí na stole čerstvou nabídku.

Mezi členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která většinu akcií IZIP stále vlastní, proto vzbudilo zjištění nevoli. "Někdo se zřejmě snaží manipulovat s cenou akcií, ještě než případný prodej dohodneme," shoduje se většina radních.

Našel se investor: firma založená na přelomu roku

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny dostala minulý týden na stůl složku se dvěma dokumenty. Oba se týkaly společnosti IZIP, kterou pojišťovna z 51 procent vlastní. 

První dokument souvisel s prodejem akcií firmy IZIP, o který se VZP už několik měsíců snaží. Na pojišťovnu se obrátil nový zájemce - slovenská společnost IT Medical Services. Akcie je ochotna odkoupit za zhruba 45,5 milionu korun. Jednání chce začít okamžitě.

"O akvizici opravdu uvažuji. Osobně jsem totiž přesvědčený, že elektronické a digitální zdravotnictví budou stále více rezonovat. Vidím v nich potenciál růstu a uplatnění na globálním trhu," potvrdil Aktuálně.cz zájem o nákup předseda představenstva firmy Michal Suchoba.

Oslovil už prý také minoritního akcionáře – švýcarskou společnost eHI eHealth International. Celý balík akcií by rád pořídil za 77 milionů korun.

Jenomže správní rada je z nabídky v rozpacích. Slovenská firma totiž vznikla sotva před měsícem: zakladatelská listina pochází z 19. prosince loňského roku a do obchodního rejstříku se firma dostala před dvěma týdny.

"Je to podezřelé a měli bychom být obezřetní," komentovala zjištění například senátorka a členka správní rady Alena Dernerová. Připomněla, že podobně záhadně a narychlo vznikala už švýcarská firma, na kterou převáděli své akcie zakladatelé IZIP Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (ODS). Akcií se dokázali zbavit v okamžiku, když VZP začala mluvit o konci projektu pacientských knížek na internetu. Právníci pak okamžitě začali hrozit arbitráží, protože zastavení projektu podle nich znamenalo zmařenou investici menšinového akcionáře.

Povinná zdravotní knížka pro 10 milionů Čechů

Jenomže to není všechno. Nevoli v pojišťovně vzbudil i druhý materiál, který správní rada minulý týden obdržela. Společnost IZIP podle něj navrhla ministerstvu financí, že pro něj vybuduje takzvané "centrální úložiště elektronických dat". Zástupci firmy a úřadu už se kvůli tomu dokonce několikrát sešli - bez vědomí většinového vlastníka IZIP, tedy pojišťovny.

"Přechod na celospolečenskou národní databázi pro uchování zdravotních záznamů a profilů občanů technické a programové nástroje IZIP umožňují," píše se v materiálu, který měla firma IZIP poslat ministerstvu a který má Aktuálně.cz k dispozici.

Úředníci Babišova ministerstva jednání se zástupci firmy nepopírají. "Nám se podařilo získat data z pojišťoven a oni podle všeho mají technické řešení, jak tato data zpracovat. Takže jsme se skutečně dvakrát nebo třikrát sešli, abychom možnou spolupráci probrali," potvrdil právník úřadu Adam Vojtěch.

Impuls podle něj přišel od předsedy představenstva firmy IZIP Jiřího Beka, firma poté sepsala nabídku i písemně. Záměr vybudovat centrální databanku podle něj vznikl ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Budoucí spolupráci s IZIP nevyloučil ani Petr Sláma, který jako člen pracovní skupiny analyzuje data pojišťoven pro ministerstvo financí nyní. "Měl by se tady vytvořit datový sklad, ve kterém by se sbíhaly veškeré zdravotní údaje. A na tom by se dalo dál stavět, mohla by tady vzniknout třeba národní elektronická zdravotní knížka," řekl.

Podobnému projektu ale budou muset podle obou předcházet nejprve nutné legislativní úpravy. Informace o zdravotním stavu lidí by se totiž v databance ukládaly povinně. Kromě toho by sem mířily také údaje o lékařích, sestrách či lékárnících, kteří s pacienty přicházejí do kontaktu.

Může to být "tunel", varují radní

Jenomže členům správní rady se nápad ani trochu nelíbí.

"Je to podivné. Ze dne na den vznikne kdesi na Slovensku nová firma, rozhodne se, že koupí akcie IZIP, a shodou okolností v té samé době se začne hovořit o spolupráci s ministerstvem financí. Je docela možné, že se někdo jenom snaží, aby byly akcie díky spolupráci s ministerstvem financí cennější," komentovala situaci členka správní rady Soňa Marková (KSČM).

Plánovaná transakce se podle ní může ukázat jako "další tunel do veřejných finančních prostředků".

Pochybnosti netají i exministr a další radní Leoš Heger (TOP 09). „Když jsme si nechali dělat odhad ceny akcií IZIP, bralo se v úvahu jen to, že firma spravuje pojišťovně portál. Pokud by si teď ministerstvo financí zadalo u firmy další projekt, cena by byla podstatně vyšší,“ vysvětlil.

Pojišťovna, která by se potom zbavila akcií za necelých 80 milionů korun, by  mohla být podle něj popotahovaná za to, že prodala podíl ve firmě nevýhodně.

Podle radního Petra Zimmermana (ODS) by zase působilo výrazně lépe, pokud by se o akcie IZIP ucházela zavedená počítačová firma. "Ale nechci je kádrovat, nic o nich nevím," dodal.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už investovala do společnosti IZIP více než 2,3 miliardy korun, projekt ale podle radních očekávání nikdy nesplnil. Podle auditu z roku 2011 navíc z firmy unikaly desítky milionů korun na aktivity, které neměly se zdravotnictvím nic společného. Nyní se proto o firmu zajímá také policie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy