Babišův úřad jedná s firmou IZIP o databázi pro celé Česko

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 2. 2015 18:00
Velkolepý plán firmy IZIP vzniká v době, kdy o akcie firmy jeví zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby. Společnost vznikla sotva před měsícem, nikdo o ní nic neví.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Postavíme obří databanku, ve které budou k nalezení neduhy všech Čechů, navrhuje ministerstvu financí společnost IZIP. A Babišův úřad není proti. S firmou IZIP o plánu skutečně jedná. Zdravotní data by ale chtěl do úložiště posílat povinně. K vidění by navíc měla být online. 

Spojenectví mezi ministerstvem financí a firmou IZIP vzniká právě v okamžiku, kdy se o ni zajímá nový investor. O balík akcií IZIP projevila zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby.

Firma ale vznikla velmi narychlo, jen dva týdny před koncem loňského roku. Do obchodního rejstříku se dostala až letošního 10. ledna. O dva dny později už mělo ministerstvo financí na stole čerstvou nabídku.

Mezi členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která většinu akcií IZIP stále vlastní, proto vzbudilo zjištění nevoli. "Někdo se zřejmě snaží manipulovat s cenou akcií, ještě než případný prodej dohodneme," shoduje se většina radních.

Našel se investor: firma založená na přelomu roku

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny dostala minulý týden na stůl složku se dvěma dokumenty. Oba se týkaly společnosti IZIP, kterou pojišťovna z 51 procent vlastní. 

První dokument souvisel s prodejem akcií firmy IZIP, o který se VZP už několik měsíců snaží. Na pojišťovnu se obrátil nový zájemce - slovenská společnost IT Medical Services. Akcie je ochotna odkoupit za zhruba 45,5 milionu korun. Jednání chce začít okamžitě.

"O akvizici opravdu uvažuji. Osobně jsem totiž přesvědčený, že elektronické a digitální zdravotnictví budou stále více rezonovat. Vidím v nich potenciál růstu a uplatnění na globálním trhu," potvrdil Aktuálně.cz zájem o nákup předseda představenstva firmy Michal Suchoba.

Oslovil už prý také minoritního akcionáře – švýcarskou společnost eHI eHealth International. Celý balík akcií by rád pořídil za 77 milionů korun.

Jenomže správní rada je z nabídky v rozpacích. Slovenská firma totiž vznikla sotva před měsícem: zakladatelská listina pochází z 19. prosince loňského roku a do obchodního rejstříku se firma dostala před dvěma týdny.

"Je to podezřelé a měli bychom být obezřetní," komentovala zjištění například senátorka a členka správní rady Alena Dernerová. Připomněla, že podobně záhadně a narychlo vznikala už švýcarská firma, na kterou převáděli své akcie zakladatelé IZIP Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (ODS). Akcií se dokázali zbavit v okamžiku, když VZP začala mluvit o konci projektu pacientských knížek na internetu. Právníci pak okamžitě začali hrozit arbitráží, protože zastavení projektu podle nich znamenalo zmařenou investici menšinového akcionáře.

Povinná zdravotní knížka pro 10 milionů Čechů

Jenomže to není všechno. Nevoli v pojišťovně vzbudil i druhý materiál, který správní rada minulý týden obdržela. Společnost IZIP podle něj navrhla ministerstvu financí, že pro něj vybuduje takzvané "centrální úložiště elektronických dat". Zástupci firmy a úřadu už se kvůli tomu dokonce několikrát sešli - bez vědomí většinového vlastníka IZIP, tedy pojišťovny.

"Přechod na celospolečenskou národní databázi pro uchování zdravotních záznamů a profilů občanů technické a programové nástroje IZIP umožňují," píše se v materiálu, který měla firma IZIP poslat ministerstvu a který má Aktuálně.cz k dispozici.

Úředníci Babišova ministerstva jednání se zástupci firmy nepopírají. "Nám se podařilo získat data z pojišťoven a oni podle všeho mají technické řešení, jak tato data zpracovat. Takže jsme se skutečně dvakrát nebo třikrát sešli, abychom možnou spolupráci probrali," potvrdil právník úřadu Adam Vojtěch.

Impuls podle něj přišel od předsedy představenstva firmy IZIP Jiřího Beka, firma poté sepsala nabídku i písemně. Záměr vybudovat centrální databanku podle něj vznikl ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Budoucí spolupráci s IZIP nevyloučil ani Petr Sláma, který jako člen pracovní skupiny analyzuje data pojišťoven pro ministerstvo financí nyní. "Měl by se tady vytvořit datový sklad, ve kterém by se sbíhaly veškeré zdravotní údaje. A na tom by se dalo dál stavět, mohla by tady vzniknout třeba národní elektronická zdravotní knížka," řekl.

Podobnému projektu ale budou muset podle obou předcházet nejprve nutné legislativní úpravy. Informace o zdravotním stavu lidí by se totiž v databance ukládaly povinně. Kromě toho by sem mířily také údaje o lékařích, sestrách či lékárnících, kteří s pacienty přicházejí do kontaktu.

Může to být "tunel", varují radní

Jenomže členům správní rady se nápad ani trochu nelíbí.

"Je to podivné. Ze dne na den vznikne kdesi na Slovensku nová firma, rozhodne se, že koupí akcie IZIP, a shodou okolností v té samé době se začne hovořit o spolupráci s ministerstvem financí. Je docela možné, že se někdo jenom snaží, aby byly akcie díky spolupráci s ministerstvem financí cennější," komentovala situaci členka správní rady Soňa Marková (KSČM).

Plánovaná transakce se podle ní může ukázat jako "další tunel do veřejných finančních prostředků".

Pochybnosti netají i exministr a další radní Leoš Heger (TOP 09). „Když jsme si nechali dělat odhad ceny akcií IZIP, bralo se v úvahu jen to, že firma spravuje pojišťovně portál. Pokud by si teď ministerstvo financí zadalo u firmy další projekt, cena by byla podstatně vyšší,“ vysvětlil.

Pojišťovna, která by se potom zbavila akcií za necelých 80 milionů korun, by  mohla být podle něj popotahovaná za to, že prodala podíl ve firmě nevýhodně.

Podle radního Petra Zimmermana (ODS) by zase působilo výrazně lépe, pokud by se o akcie IZIP ucházela zavedená počítačová firma. "Ale nechci je kádrovat, nic o nich nevím," dodal.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už investovala do společnosti IZIP více než 2,3 miliardy korun, projekt ale podle radních očekávání nikdy nesplnil. Podle auditu z roku 2011 navíc z firmy unikaly desítky milionů korun na aktivity, které neměly se zdravotnictvím nic společného. Nyní se proto o firmu zajímá také policie.

 

Právě se děje

Další zprávy