Přehled nejdůležitějších událostí:
Spojené státy obvinily Rusko, že stojí za nedávnými rozsáhlými kybernetickými útoky namířenými proti ukrajinským vládním webům a dvěma bankám.
Šest afrických států získá technologii potřebnou k výrobě vakcín využívajících mediátorovou RNA (mRNA). Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Projekt má umožnit chudším zemím vyrábět potřebné množství očkovacích látek odpovídajících světovému standardu. Podle dnešního oznámení WHO získají výrobní technologii Egypt, Keňa, Nigérie, Senegal, Jihoafrická republika a Tunisko. Senegalský prezident Macky Sall řekl, že cílem je, aby Afrika vyráběla 60 procent vakcín, které použije.
Pandemie podle šéfa Světové zdravotnické organizace neskončí, dokud nebudou mít všechny země dostatek vakcíny. Za problém označil Afriku.
Ministerstvo připraví doporučení pro školy a firmy, které chtějí v testování na covid pokračovat. U nezletilých bude třeba písemný souhlas rodičů.
Plošné testy ve firmách a školách se při zhoršení epidemie podle ministerstva zdravotnictví vrátí až mezi posledními opatřeními. Nejdříve se budou řešit lokální ohniska.
Testy ve školách v posledním týdnu odhalily 5451 žáků a 609 zaměstnanců pozitivních na covid potvrzených PCR. Za týden počty klesly o 40 procent.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) k nově schválené pandemické novele.
Tady vám @Aktualnecz přináší první vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka po schválení novely pandemického zákona. Mluví také o tom, kdy začneme žít jako před covidem. “Ale prosím, očkujte se, nadále umírají lidé na covid, kteří nejsou ockovani, řekl. pic.twitter.com/xgs00MqeOG
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 18, 2022
Zhruba stovka lidí se dnes opět sešla na rohu Sněmovní a Nerudovy ulice v Praze na protest proti novele pandemického zákona, kterou právě projednávala sněmovna. Akci svolala iniciativa Chcípl PES, podle které a jejích sympatizantů je novela protiústavní, zneužitelná a omezí svobodu lidí. Novelu po schválení sněmovnou odmítl Senát, jeho veto dnes dolní komora kolem 13:00 přehlasovala. Organizátoři poté shromáždění rozpustili s tím, že se další bude konat v Lánech, kam nyní novela poputuje k podpisu prezidenta Miloše Zemana. Šlo o několikátou demonstraci, kterou iniciativa Chcípl PES uspořádala proti novele.
Válek chce, aby nejpozději 1. dubna byla uvolněna téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být povinné v menší míře.
Část firem chce pokračovat v testování zaměstnanců na koronavirus i po dnešním ukončení povinnosti testů dvakrát týdně. Preventivní antigenní testy podle aktuální pandemické situace doporučil podnikům také Svaz průmyslu a dopravy.
Pozitivní antigenní samotest mělo podle ministerstva zdravotnictví za měsíc povinného testování ve firmách více než 169 tisíc lidí. Přes polovina z nich si výsledek potvrdila PCR testem, který se ve více než 84 procentech potvrdil. Tento týden od pondělí do čtvrtka zaměstnavatelé nahlásili 19 433 případů, což je asi polovina proti třetímu týdnu testování, kdy se případů nahlásilo nejvíc.
Příští týden by měla do Česka dorazit vakcína proti covidu-19 od firmy Novavax. Pokud by mělo Česko vakcín přebytek, daruje je státům, které jich mají nedostatek. Radiožurnálu to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).
Už dříve ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že očkování touto látkou začne na konci února. Registrovat se k tomuto očkování lidé mohou od začátku měsíce.
Sporná novela pandemického zákona bude s největší pravděpodobností platit. Sněmovna dnes přehlasovala koaliční většinou její senátní veto. Novela zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Uzákoní rovněž zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že předlohu podepíše.
Odmítavý postoj horní komory přehlasovala Sněmovna hlasy 104 poslanců koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti bylo 82 členů dolní komory z opozičních hnutí ANO a SPD. Celkem hlasovalo 187 zákonodárců. K přehlasování senátního veta bylo nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů.
Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 420 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března USA, kde celkový počet nakažených nyní podle JHU činí 78,3 milionu. Druhá je Indie (42,8 milionu) a třetí Brazílie (27,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (22,1 milionu). Nárůst počtu nových případů zpomalil, deset milionů nakažených koronavirem přibylo za šest dní, předtím to bylo dvakrát za čtyři dny.
V ČR se dosud nakazilo 3,438 932 lidí, tedy asi 323 000 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je tak ČR 14. nejzasaženější zemí podle poměrného počtu nakažených (minulý týden byla ČR z tohoto pohledu třináctá). Z celého světa jsou na tom hůře jen Andorra (485 068 případů nákazy na milion obyvatel), Dánsko (427 192), Slovinsko (417 632), San Marino (414 172), Seychely (393 448), Gruzie (379 870), Izrael (377 986), Černá Hora (362 803), Slovensko (356 580), Nizozemsko (347 796), Kypr (335 305), Estonsko (333 493) a Francie (328 101).
Hongkong kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem odloží březnové správní volby. Konat se budou v květnu, řekla stávající správkyně Carrie Lamová.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 15 925 potvrzených případů covidu-19, v mezitýdenním srovnání o 7616 méně. Od začátku pandemie k dnešnímu dni je v kraji 371 489 potvrzených případů, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví. Takzvaná týdenní incidence, tedy počet případů za týden na 100 tisíc obyvatel, se snížila z 1958 na 1332, celostátní je nyní 1126.
Německo překonalo vrchol koronavirové vlny omikron a i přes vysoké počty infikovaných nehrozí přetížení nemocnic, prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Varoval ale, že problémy by mohla způsobit takzvaná skandinávská subvarianta omikronu BA.2, jejíž podíl v Německu roste. Institut Roberta Kocha za čtvrtek eviduje 220 048 nově nakažených.
"V tuto chvíli nevidím riziko přetížení nemocnic, musíme ale dávat pozor," řekl Lauterbach. Uvedl, že i přes vysokou nakažlivost omikronu neočekává v nadcházejících dnech prudký nárůst počtů hospitalizovaných.
Potvrzených případů covidu v Praze třetí týden za sebou ubylo. V minulých sedmi dnech bylo 14 294 pozitivních testů na covid, o 6000 méně než před týdnem.
Šíření covidu v Česku dále zpomaluje. Ve čtvrtek testy prokázaly 15 517 nových případů, zhruba o třetinu méně než před týdnem. O čtvrtinu na 2910 případů klesl počet podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání nižší byl ale i počet provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Na 100 tisíc obyvatel aktuálně připadá v Česku 1126 nově potvrzených případů za posledních sedm dní. Oproti čtvrtku klesla týdenní incidence o 67 případů.
V nemocnicích bylo ve čtvrtek 3720 pacientů s prokázaným covidem. Stav 260 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti předposlednímu pracovnímu dni předchozího týdne ubylo přes 300 hospitalizací, počet pacientů v těžkém stavu stagnuje.
Přehled čtvrtečních událostí: