Nejméně nově nakažených za tři týdny. Covid ustupuje i ve školách, potvrdily testy

Přenos skončil
Ve čtvrtek v Česku přibylo 22 663 potvrzených případů covidu, nejméně ve všední den od 17. ledna. Proti minulému týdnu je to pokles o 15 tisíc případů. Testování ve školách v pondělí podle ministerstva zdravotnictví prokázalo klesající virovou zátěž u žáků i učitelů, počet případů klesl oproti minulému týdnu ze zhruba 15 tisíc na 10 tisíc. Šíření omikronu se dostalo za bod kulminace, uvedl resort.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
07:29

Milé čtenářky a čtenáři, děkujeme za pozornost, další dění ohledně pandemie koronaviru najdete zde. 

18:33

Přehled hlavních událostí:

 • V Česku ve čtvrtek přibylo 22 663 potvrzených případů covidu-19, nejméně za všední den od 17. ledna. V nemocnicích je s koronavirem 3 708 pacientů, z toho 246 v těžkém stavu.
 • Podstatně klesá zájem o testování. Ve čtvrtek bylo testů 103 tisíc, před týdnem téměř 169 tisíc. Pozitivita výrazně neklesá.
 • Lidé v Česku se od čtvrtka nemusejí při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. Certifikáty jsou dál potřebné pro cestování do zahraničí.
 • Testování na covid-19 ve školách v pondělí podle ministerstva zdravotnictví prokázalo klesající virovou zátěž u žáků i pedagogů. Nákaza se PCR testy potvrdila u 10 018 lidí, zatímco v předešlém týdnu bylo nakažených 15 413.
 • O dalším postupu při projednávání sporné novely pandemického zákona, kterou ve čtvrtek zamítl Senát, by mělo být jasno v úterý. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že Sněmovna senátní veto novely pandemického zákona přehlasuje. V opačném případě vládu požádá na 14 dní o nouzový stav.
18:11

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze spotřebovali loni průměrně téměř 2 600 respirátorů na den. Zástupci nemocnice dnes na facebooku uvedli, že respirátorů FFP2 bylo loni zapotřebí celkem 890 tisíc a FFP3 56 tisíc kusů. Běžných chirurgických roušek spotřebovali téměř 274 tisíc kusů. V roce 2020 jich však potřebovali více než dva miliony.

17:51

Kanadská provincie Ontario dnes vyhlásila nouzový stav kvůli pokračujícím protestům řidičů kamionů proti koronavirovým opatřením. Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy, která se nachází v Ontariu. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí se zapnutými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři konvojem svobody.

17:41

Antigenní testy na covid-19, které stát pořizoval pro testování ve školách, musí mít použitelnost minimálně devět měsíců od data dodání, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Ve skladech Správy státních hmotných rezerv jich podle jejího předsedy Pavla Švagra zůstane asi 16 milionů. Testování ve školách skončí 18. února. Testy, které již školy mají a nespotřebují, si mají podle ministerstva školství ponechat pro případné budoucí použití.

16:54

Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent z nich.

16:10

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že Sněmovna senátní veto novely pandemického zákona přehlasuje. V opačném případě vládu požádá na 14 dní o nouzový stav. Před novináři dnes zopakoval, že je potřeba pro zachování opatření ve zdravotnických zařízeních a pobytových sociálních službách, která mají před nákazou chránit seniory. Válek také připustil, že vláda i on schvalování novely v Senátu podcenili.

14:58

Proti návrhu pandemického zákona bude i klub hnutí ANO. "Není možné abychom schválili takový paskvil, a navíc podle našeho názoru v protiústavním režimu legislativní nouze," uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Vláda má nyní podle ní jediné legitimní východisko, a tím je zákon stáhnout.

14:55

Rozsáhlé projevy poslanců SPD, kteří se snažili přijetí novely pandemického zákona zabránit, se budou zřejmě opakovat. "SPD bude opět tvrdě obstruovat pandemický zákon, který se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát pandemický zákon po velkém vytrvalém tlaku SPD zamítl. Plně se potvrdilo tvrzení SPD, které jako jediné tento zákon vládní pětikoalice ve Sněmovně obstruovalo, že je pandemický zákon zmetek a je ho potřeba zrušit," sdělil v pátek předseda SPD Tomio Okamura.

14:01

O dalším postupu při projednávání sporné novely pandemického zákona, kterou ve čtvrtek zamítl Senát, by mělo být jasno v úterý, řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O projednávání předlohy s ní v pátek jednali šéfové koaličních poslaneckých klubů. Ke konečnému závěru nedospěli, řekl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. K otázce, kterou budou konzultovat i s předsedy koaličních stran, se chtějí vrátit pravděpodobně v pondělí a o den později návrh předložit sněmovnímu grémiu.

13:51

Posilovací dávku očkování proti covidu-19 dosud dostalo 14 927 dětí ve věku 12 až 15 let. Je to asi sedm procent z dětí v tomto věku, které mají ukončené očkování. Ministerstvo povolilo přeočkování u těchto dětí od 24. ledna. 

11:55

Snaha o nulovou toleranci vůči covidu-19 vede v Hongkongu k přetížení nemocnic. Podle dnešní zprávy agentury Reuters jsou hospitalizováni i lidé s pouhým škrábáním v krku, nemocnice jsou naplněny z 90 procent. Dnes Hongkong ohlásil dosud nejvyšší denní přírůstek nákazy - 1325 případů.

"Je třeba pragmaticky přizpůsobit kritéria o propouštění z nemocnic, aby lidé bez symptomů nezabírali lůžka," řekl profesor mikrobiologie na univerzitě v Hongkongu Siddharth Sridhar.

Do přísného testování v Hongkongu jsou zahrnuta i domácí zvířata, do nemocnic se přijímali lidé s nákazou nebo po blízkém kontaktu s nakaženým. Stejně jako nemocnice jsou nyní na hranici kapacity i místa určená k izolaci.

10:50

Slovensko třetí den v řadě po sobě oznámilo přes 20 tisíc nových případů koronavirové nákazy. S pozitivním výsledkem skončilo téměř šest z deseti analyzovaných vzorků, vyplývá z informací národního centra zdravotnických informací. Navzdory rychlému šíření nákazy země připravuje uvolnění epidemických restrikcí týkajících se vstupu do obchodů. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo ve čtvrtek 2053 lidí, v porovnání s vrcholem předchozí silné třetí vlny nákazy loni v prosinci je jich o zhruba dvě pětiny méně.

12:03

Takzvaná mapa cestovatele podruhé za sebou nedozná od pondělí žádných změn. Většina evropských zemí je v kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do Česka.

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K územím s nízkým rizikem patří v Evropě pouze Vatikán. Z mimoevropských zemí to jsou Bahrajn, Chile, Indonésie, Jižní Korea, Katar, Kolumbie, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Peru, Rwanda, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Tchaj-wan a Uruguay. Ze seznamu tak vypadnou Argentina, Austrálie a Kanada. V oranžové a červené kategorii není žádná země.

10:49

Současná vlna koronavirové varianty omikron se v Německu blíží k vrcholu, země tak může začít s postupným rozvolňováním. V projevu ve Spolkové radě, která zastupuje německé regiony, to prohlásil kancléř Olaf Scholz. O zmírnění karanténních opatření, které Scholz označil za fungující, bude kancléř jednat s premiéry spolkových zemí příští týden ve středu.

"Vědecké prognózy nám ukazují, že vrchol této vlny je na dohled. To nám umožní příští týden na schůzce spolkové vlády a spolkových zemí učinit první rozvolňovací kroky a připravit další na jaro," řekl. Kancléř nicméně zdůraznil, že uvolňování poměrů bude opatrné a že bude vycházet z doporučení odborníků. "Budeme rovněž připraveni, pokud by čísla infikovaných výrazně vzrostla," dodal.

Olaf Scholz.
Olaf Scholz. | Foto: Reuters
10:44

Po pondělních testech ve školách se potvrdil covid u 10 018 lidí, proti minulému týdnu nakažených o třetinu ubylo. Šíření omikronu podle ministerstva zdravotnictví ustupuje.

10:16 Vlajka Ruské federace.

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Rusku poprvé překročil hranici 200 tisíc. Vládní operativní štáb oznámil, že testy za posledních 24 hodin potvrdily 203 949 případů infekce a 722 úmrtí pacientů s covidem. Počty lidí, u nichž se koronavirus prokázal za jediný den, v Rusku téměř každodenně stoupají od poloviny ledna.

10:11

Vyžadování očkování proti covidu po německých zdravotnících a pečovatelích od 15. března prozatím z právního hlediska nic nebrání. Německý ústavní soud oznámil, že ve zrychleném řízení odmítl žádost, která zablokování příslušného zákona požadovala. Povinné očkování pro zdravotníky a pečovatele naráží nejen na odpor části zaměstnanců, ale také spolkových zemí.

"Zavedení povinnosti předkládat doklad o očkování, uzdravení nebo kontraindikaci jako takové nyní nevyvolává ústavněprávní pochybnosti," uvedl ústavní soud. Poznamenal ale, že existují obavy o ústavnosti vybraného regulačního postupu. "Závěrečný přezkum ústavnosti je vyhrazen pro hlavní řízení," dodal soud.

09:24

Na Vysočině prokázaly testy covid za poslední týden u 9040 lidí, proti předchozímu týdnu to bylo o 15 procent méně. Zemřelo pět nakažených lidí.

09:23

Na jižní Moravě přibylo za týden 23 541 potvrzených případů covidu. Týdenní incidence klesla z 2491 na 1958 nákaz na 100 tisíc obyvatel.

08:13

V Olomouckém kraji za uplynulý týden přibylo 11 023 nákaz. Po několika týdnech je to v mezitýdenním srovnání poprvé méně, rozdíl činí 2810 případů.

08:08

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 22 165 případů koronaviru, je to o třetinu méně než o týden dříve. Ve čtvrtek se nakazilo 2590 lidí

07:56 Praha

Epidemie covidu v Praze druhý týden oslabuje. Za posledních sedm dní přibylo 20 379 nově potvrzených nákaz, o týden dřív jich bylo zhruba 34 tisíc.

07:54

Austrálie bude u svých občanů uznávat očkování za ukončené až po třetí dávce. Turistů se to netýká, těm budou pro vstup do země nadále stačit dvě očkovací dávky. Rozhodla o tom australská vláda, která se řídí doporučením odborníků.

06:42

Německo další den v řadě ohlásilo rekordní sedmidenní incidenci, nakažených na 100 tisíc obyvatel je 1472. Země zároveň oznámila 240 172 nově potvrzených případů nákazy.

Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, stoupá již několik týdnů. Ve čtvrtek činila 1465, před týdnem to bylo zhruba o sto méně. Před měsícem stála na hodnotě 388. Pro srovnání, v Česku na 100 tisíc obyvatel připadá 1689 infikovaných.

Na řadě míst v Německu jsou vyčerpány kapacity testování i zdravotnických zařízení a trasování kontaktů funguje jen omezeně. Skutečné počty nakažených tak mohou být mnohem vyšší, než udávají statistiky.

06:37

Podstatně klesá i zájem o testování. Ve čtvrtek bylo testů 103 tisíc, před týdnem téměř 169 tisíc. Pozitivita výrazně neklesá. U nejčastějších preventivních testů se proti minulému týdnu snížila o necelý procentní bod na 14,55 procenta. Podobné to bylo i u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým. Pozitivních 19,53 procenta vzorků, o procentní bod méně než před týdnem. V případě diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, pozitivita dokonce vzrostla na více než 43 procenta.

06:36

V Česku ve čtvrtek přibylo 22 663 potvrzených případů covidu-19, nejméně ve všední den od 17. ledna. Proti minulému týdnu je to pokles o 15 tisíc případů, výrazně méně se ale také testovalo. V nemocnicích je s koronavirem 3708 pacientů, z toho 246 v těžkém stavu.

Počty odhalených nákaz klesly v mezitýdenním srovnání třikrát za sebou. Pondělní nárůst byl pak jen nepatrný, o méně než 100 případů. Laboratoře tento týden odhalily zatím 118 965 případů koronaviru. Minulý týden jich za první čtyři dny bylo o téměř 50 tisíc více.

20:21

Výtky Senátu nezbývá podle šéfky TOP 09 a sněmovny Markéty Pekarové Adamové než respektovat. Domnívá se však, že je důležité nepodléhat tlakům a udělat vše pro to, aby existovaly adekvátní nástroje ke zvládání epidemie.

20:18

"Odmítáme opakovat chyby Andreje Babiše a chaoticky řešit problémy až ve chvíli, kdy nastane krize," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Proto podle něj byla preventivně připravena novela, aby měl stát v případě zhoršení situace možnosti, jak chránit zdraví občanů bez vyhlašování lockdownů a nouzového stavu.

19:31

"Je to velká prohra vládní koalice, vlastní gól," napsal bývalý premiér Babiš. Podle něj koalice ve sněmovně opozici přetlačila na sílu, své senátory už ale přesvědčit nedokázala. "Ten zákon je paskvil. Jsem zvědavý, jestli teď bude chtít vláda bojovat dál, nebo to prostě vzdá a otevřeně přizná, že je to další věc, kterou nezvládla," doplnil.

19:20

Podle Okamury se potvrdilo tvrzení SPD, že je pandemický zákon zmetek a je potřeba ho zrušit. "Navíc hlasování vládních senátorů ukazuje, že je koalice v rozkolu, a premiér Fiala nemá podporu ani u svých senátorů," poznamenal.

19:16

Shrnutí historie pandemického zákona:

 • 18. února 2021 - Vláda s opozicí našly shodu na znění pandemického zákona, který sněmovna schválila během jediného dne ve stavu legislativní nouze. Kabinet do předlohy podle požadavků opozice zahrnul i řešení odškodňování živnostníků a firem zasažených opatřeními. Významná část zákona měla platit jen do konce února 2022.
 • 24. února 2021 - Senát vrátil pandemický zákon dolní komoře s pozměňovacími návrhy, mimo jiné chtěl navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost, kterou bude moci ukončit nebo obnovit sněmovna. Sněmovna poté zákon přijala 26. února v senátním znění.
 • 27. února 2021 - Začátek účinnosti pandemického zákona; ve stejný den ale začal také platit další nouzový stav, plynule navazující na předchozí. Kvůli sílící vlně nákazy totiž podle vlády nestačil k vydání opatření zákon o ochraně veřejného zdraví ani nový pandemický zákon. Nouzový stav skončil až 11. dubna 2021, od následujícího dne se opatření proti šíření covidu začala poprvé řídit pandemickým zákonem.
 • 2. června 2021 - Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v reakci na zrušení některých opatření Nejvyšším správním soudem, řekl, že pandemický zákon bude třeba změnit, aby umožňoval i preventivní opatření proti šíření epidemie. Soudu vadilo zejména to, že ministerstvo uzavíralo školy či restaurace a další služby plošně. Podle soudu to neumožňuje ani pandemický zákon, ani zákon o ochraně veřejného zdraví.
 • 24. listopadu 2021 - Nastupující vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými oznámila, že plánuje také novelu pandemického zákona, která prodlouží jeho účinnost a upraví části, které nefungují ideálně.
 • 19. ledna 2022 - Vláda Petra Fialy schválila novelu pandemického zákona. Podle ní by se mimo jiné měla jeho platnost prodloužit o rok a půl, tedy do konce srpna 2023. Mimořádnými opatřeními mělo být nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let.
 • 2. února 2022 - Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze po více než 35 hodinách od zahájení schůze schválila s úpravami vládní novelu pandemického zákona. Opoziční SPD, která stála za sněmovními obstrukcemi, ohlásila, že pokud bude zákon platit, napadne ho u Ústavního soudu.
 • 10. února 2022 - Senát zamítl spornou novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřovala možnosti vydávání protikoronavirových opatření. Předlohu znovu projedná sněmovna.
19:01

Rakušan považuje pandemický zákon za potřebný. "Je mi líto, že se nám o tomtéž nepodařilo přesvědčit také Senát," uvedl. Věří ale, že sněmovna normu nakonec přijme.

18:56

Fiala považuje rozhodnutí Senátu zamítnout novelu pandemického zákona za zpětnou vazbu. Čeští občané ale podle něj lepší právní rámec pro zvládání koronavirové pandemie potřebují. Koalice bude v následujících dnech řešit další postup.

18:34

Senát zamítl spornou novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje účinnost zákona z konce února na konec listopadu.

Senátoři poukazovali na možnost protiústavnosti některých ustanovení a kritizovali jejích zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Vládní předlohu, která by rovněž uzákonila nařizování karantény nebo izolace krátkou textovou zprávou, znovu posoudí sněmovna. Poslanci by o ní mohli hlasovat příští týden.

Novelu horní komora zamítla hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti zamítnutí novely jich bylo 22. Senátoři nejprve hlasovali o schválení, které neprošlo o jediný hlas. Pro schválení zvedlo ruku 30 členů horní komory z 61 přítomných. Výbory se už ve středu na stanovisku k předloze neshodly. Zatímco zdravotnický výbor ji podpořil, ústavně-právní doporučil zamítnutí.

17:22

Snížený zájem o očkování proti covidu-19 ze strany veřejnosti přiměl některá středočeská očkovací centra zkracovat provozní dobu a přesouvat se do menších prostor. Zájem poklesl ve srovnání se začátkem ledna místy až na desetinu. Vyplývá to z informací od provozovatelů těchto center.

15:59

V nemocnicích přibývá každý pracovní den v průměru asi 600 pacientů s covidem, podobně jako v polovině prosince. Počet lidí na JIP roste výrazně méně.

15:42

S ukončením testování na covid-19 ve školách od 19. února skončí také povinnost škol informovat hygieniky o nákaze žáka či zaměstnance a o rizikových kontaktech. Rodiče nebudou mít povinnost sdělit škole, že jejich dítě mělo pozitivní PCR test. V případě, že do školy přijde dítě s příznaky nemoci, bude mít škola podle ministerstva nadále zákonem danou povinnost oddělit ho od ostatních žáků.

14:57 Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek čelí kritice senátorů za to, že během rozpravy k pandemickému zákonu hrál na mobilním telefonu karty. Ve svém vystoupení nejprve ministra kritizoval místopředseda Senátu Jan Horník, který jej nařkl z toho, že mu kvůli hraní karet nevěnuje pozornost. Válek se ohradil slovy, že komunikuje s ministerstvem a velmi dobře si pamatuje, co jednotliví senátoři říkali. Senátor Václav Láska poté na Twitteru zveřejnil také fotografii Válkova telefonu pořízenou přes rameno. Následně ji však po kritice smazal a oba senátoři se Válkovi omluvili. Horník uvedl, že z jeho rozhovoru s ministrem vyplynulo, že si skutečně pamatoval skoro každé slovo. Láska řekl, že udělal chybu, když použil praktiku, která nemá ovládat politickou soutěž. Válek reagoval, že věc nevnímá osobně. "Opravdu pečlivě sleduji, co říkáte," dodal.

14:53

Pařížská policejní prefektura zakázala takzvané Konvoje svobody ve francouzské metropoli, je připravena proti nim razantně zasáhnout a nepřipustit plánovanou blokádu ulic hlavního města. Stejné rozhodnutí padlo i v Bruselu, oznámil ho starosta Philippe Close. Odpůrci protikoronavirových opatření a očkování proti covidu ve čtvrtek vyrazili z několika francouzských měst ve společných kolonách, od dnešního večera chtěli společně demonstrovat v Paříži. Inspirovali se obdobným hnutím v Kanadě. V pondělí se měly kolony aut v plánu společně přesunout do Bruselu.

14:12

Filipíny dnes po téměř dvou letech znovu otevřely hranice pro návštěvníky ze zahraničí. Povolení ke vstupu platí pro občany více než 150 zemí, kteří nemusí mít pro krátkodobý pobyt na Filipínách víza. Týká se i občanů Česka. Podmínkou je očkování proti covidu a negativní test, karanténa není vyžadována.

13:40

Britský korunní princ Charles měl pozitivní test na koronavirus a zůstane v izolaci. Charles už covid prodělal předloni. "Dnes ráno byl princ z Walesu pozitivně testován na covid-19 a nyní je v izolaci. Jeho královská Výsost je hluboce zklamána, že se nemůže zúčastnit dnešních akcí ve Winchesteru," stojí dále v příspěvku na společném twitterovém účtu Charlese a jeho manželky Camilly. Charles měl ve Winchesteru odhalit sochu významné britské židovské podnikatelky Licoricie, která ve Winchesteru žila ve středověku.

13:27

Plicních problémů pacientů po covidu bude podle lékařů po variantě omikron méně než dříve. Jako postcovidový syndrom označují potíže, které přetrvávají zhruba dva až tři měsíce po nákaze, například dušnost, kašel, ale také bolest hlavy, sníženou výkonnost nebo trvající únavu. Dosud se s nimi potýkalo zhruba 15 procent pacientů. Informovala o tom Česká pneumologická a ftizeologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

12:48

Senátoři debatují přes dvě hodiny o pandemické novele, převažovali kritici. Polední přestávka začala předčasně, kvůli indispozici ministra Válka. Válek v jednom ze svých vystoupení zmínil, že má výhřez ploténky, což ovlivňuje funkci jeho pravé ruky.

11:05

Sedmidenní celorepubliková incidence po pěti týdnech růstu klesla, nyní se dostala na hodnotu 1829 případů nákazy covidem na 100 tisíc obyvatel, což je o čtvrtinu případů méně než před týdnem (rekordní hodnota z 1. února 2022 činila 2483). 

11:04

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo 3548 nově nakažených koronavirem. Je to o 1625 případů méně než před týdnem. V nemocnicích je asi 500 lidí.

11:04

V Jihomoravském kraji přibylo za středu 3961 potvrzených případů covidu. Je to o 1297 méně než před týdnem. Týdenní incidence, tedy počet případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel, klesla z 2202 na 2094 nákaz. V nemocnicích v kraji je s koronavirem 566 pacientů, z toho 58 na jednotkách intenzivní péče, uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.

10:55

V nemocnicích aktuálně leží 3615 pacientů s covidem, z toho 227 v těžkém stavu.

10:50 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zaznamenali ve středu dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem, přiblížil se k 200 tisícům. Vládní operativní štáb oznámil, že testy potvrdily 197 076 případů nákazy. Rekordní počty lidí, u nichž se koronavirus prokázal během jediného dne, v zemi téměř každodenně rostou od poloviny ledna.

10:50

Ve středu přibylo v Česku 29 059 nových případů covidu a dalších 5001 reinfekcí. Je to o třetinu méně než před týdnem, o více než třetinu však klesl také počet provedených testů PCR testů ze 135 tisíc na 82 tisíc. Ministerstvo zdravotnictví na svém webu údaj zveřejnilo se zpožděním kvůli technickým potížím. 

10:48

Na pražském Klárově lidé protestují kvůli vládní novele pandemického zákona, kterou projednává Senát sídlící na nedalekém Valdštejnském náměstí. V 10:30 bylo na prostranství nedaleko senátních budov několik desítek demonstrantů. 

10:47

Koronavirovou variantu omikron provází slabší průběh než u předchozích variant nemoci, a proto stále méně lidí končí s těžkými příznaky v nemocnici. Shodli se na tom lékaři z fakultních nemocnic v Brně a Olomouci. Obdobné to podle nich bude i s postcovidovým syndromem, s nímž pacienti podle přednosty plicní kliniky Fakultní nemocnice Brno Milana Sovy přicházejí asi tři měsíce po prodělání covidu. Přestože příznaky koronaviru po pár dnech až týdnech odezní, několik měsíců po nemoci se část lidí cítí unavená, má sníženou výkonnost nebo si stěžuje na bolest hlavy a trvající kašel.

10:46 Vlastimil Válek

"Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav," uvedl Válek, podle nějž žádná jiná alternativa neexistuje. Platný pandemický zákon předpokládá účinnost opatření do 28. února. Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných opatření mají platit podle sněmovního znění novely do konce listopadu.

10:16

Senátoři vládních stran jsou v názoru na spornou novelu pandemického zákona, kterou dnes budou projednávat, rozděleni. Nejednotně bude hlasovat klub STAN i klub ODS a TOP 09, uvedli jejich zástupci. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci senátorů ODS a TOP 09 před jednáním pléna varoval před tím, že v případě neschválení normy bude muset vláda počátkem března vyhlásit nouzový stav. Argumentoval tím, že epidemie covidu-19 přechází do rizikové skupiny seniorů, proto je podle něj třeba zhruba do poloviny března udržovat opatření v domovech seniorů a nemocnicích.

07:20

Ministerstvo zdravotnictví dnes zatím neinformovalo o počtu nově nakažených za středu. Na svých webových stránkách to zdůvodňuje neočekávanými technickými problémy. Údaje mají být k dispozici během dopoledne.

07:02

Novozélandská policie ve čtvrtek ráno místního času (ve středu večer SEČ) začala zatýkat demonstranty usídlené před budovou parlamentu. Lidé v už tři dny trvajícím protestu vyjadřují nespokojenost s koronavirovými restrikcemi a povinným očkováním proti covidu-19, manifest v posledních hodinách doprovázejí střety s policií.

06:48

Senát dnes projedná spornou vládní novelu pandemického zákona. Předloha například rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou.

06:32

V hlavním městě Turkmenistánu Ašchabadu a ve dvou z pěti administrativních oblastí země mohou lidé nosit jen roušky bílé barvy, uvedl server Turkmen.news. Dodal, že důvod nařízení není jasný. Přestože se v Turkmenistánu, jedné z nejuzavřenějších zemí světa, nosí roušky, její vedení popírá, že by se tam vyskytoval koronavirus.

06:21

Ode dneška se lidé nemusí při využívání služeb a při vstupu na hromadné akce v Česku prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu. Pro cestování do zahraničí jsou certifikáty dál ale potřeba, přičemž od poloviny února bude jejich platnost omezena na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit ji lze posilující dávkou.

06:16

V Německu za poslední den vzrostla sedmidenní incidence na 1465 nakažených na 100 tisíc obyvatel a nachází se tak na nejvyšší úrovni od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Institutem Roberta Kocha. Za poslední den se v Německu potvrdilo 247 862 nových případů.

22:00

Do Prahy večer dorazil konvoj aut z různých míst Česka s odpůrci pandemického zákona. Na Klárově je přivítalo kolem 50 lidí. Akce byla jedním z protestů proti přijetí pandemického zákona. Někteří lidé chtějí na místě přenocovat, ve čtvrtek má totiž o pandemickém zákonu jednat Senát sídlící na nedalekém Valdštejnském náměstí. Větší část akce byla poklidná, v závěru lidé pokřikovali na pasažéry v tramvajích.

20:56

Čtyři kanadské provincie tento týden ohlásily úplné nebo částečné uvolnění protiepidemických restrikcí, které jsou terčem protestů v centru hlavního města Ottawy či u rušného přejezdu přes hranici se Spojenými státy. Napsala to agentura AP a upozornila, že v Kanadě dál klesají denní počty nakažených. Část obyvatel i politiků volá po konci blokád, ten je ale podle listu The New York Times v nedohlednu.

20:47

Obyvatelé kanadského města Ottawa jsou ze situace zoufalí. "Všichni se bojí," říká jeden z nich Kiavash Najafi:

18:52

V americkém státě New York ve čtvrtek skončí platnost nařízení požadujícího v obchodech či kancelářích kontroly očkování proti covidu-19 nebo nošení roušek. Oznámila to guvernérka Kathy Hochulová. New York se tak přidal k několika dalším státům s demokratickým vedením, které tento týden za zlepšující se epidemické situace ohlásily odklon od nařizování roušek na veřejných místech.

Vlnu oznámení týkajících se rozvolňování pravidel odstartoval v pondělí guvernér New Jersey Phil Murphy, když uvedl, že od druhého březnového týdne už jeho vláda nebude vyžadovat zakrývání dýchacích cest od pracovníků škol a žáků. "Do několika hodin přistoupili ke stažení některých nařízení o rouškách demokratičtí guvernéři v Kalifornii, Connecticutu, Delaware a Oregonu a další státy a města naznačily, že jejich nařízení by mohla brzy skončit," shrnuje deník The New York Times.

18:32

"Je načase začít se vracet do normálního života. Omikron nevede k tomu, že by zahlcoval nemocnice, takže si nemyslím, že by rozhodnutí ukončit testování bylo unáhlené. Jsme připraveni na další, kdyby přišla další vlna," říká ministr školství Petr Gazdík.

17:36 Ilustrační foto.

Izraelská armáda oznámila, že čtvrtou dávku vakcíny proti covidu mohou nyní dostat i její příslušníci, píše zpravodajský web The Times of Israel. Na čtvrtou dávku vakcíny budou mít nárok členové Izraelských obranných sil starší 18 let, kteří obdrželi třetí dávku před více než čtyřmi měsíci.

17:30

Prodejci na vánočních trzích budou moci čerpat kompenzace z nového programu COVID Adventní trhy. Ministerstvo průmyslu a obchodu ho vypíše do dvou týdnů, uvedl minsitr Jozef Síkela (za STAN).

16:56

V kolínské nemocnici mají podle ředitele Petra Chudomela největší vlnu nemocnosti zaměstnanců za sebou, a proto by se měli vyrovnat i se zrušením pracovních karantén od 18. února. Zatím nekritičtější byl podle Chudomela minulý týden, kdy museli využívat pracovní karanténu až pro 20 lidí a celkově chybělo nejen z důvodu covidu 90 zaměstnanců. "V pracovní karanténě je dnes pouze sedm lidí a celkově nám chybí 53 lidí, 44 je v izolaci a devět v karanténě," uvedl Chudomel.

Skončení pracovní karantény není problém ani pro nemocnice v Ústeckém kraji. Řekla to Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří sedm nemocnic v regionu. "Této možnosti jsme ani v současné době téměř nevyužívali," uvedla. Pokud bude pokračovat antigenní testování, je na to Krajská zdravotní podle mluvčí připravena.

16:40

Aktuálně.cz přináší přehled nových opatření i těch, která nadále zůstávají v platnosti:

16:10

Resort zdravotnictví dle návrhu rozpočtu zruší 158 pracovních míst souvisejících s Chytrou karanténou. Nových 134 míst na krajských hygienách zůstane.

15:05

Senát čeká ve čtvrtek spor o vládní novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou. Výbory se k předloze postavily rozdílně. Zatímco garanční zdravotnický výbor dnes doporučil schválení předlohy, ústavně-právní výbor naopak zamítnutí. 

14:59 Ilustrační foto.

Přestože covidové certifikáty nebude od 10. února třeba předkládat při návštěvě akcí a služeb v Česku, budou dál potřeba pro cestování do zahraničí. Od 15. února se jejich platnost omezuje na devět měsíců od dokončeného očkování a prodloužit je ho možné posilující dávkou. Podle odhadů ministerstva tak platnost certifikátu skončí zhruba 140 tisícům lidí.

14:56

Poskytovatelům služeb loni stouply tržby meziročně o 7,3 procenta, informoval Český statistický úřad. Polepšila si všechna odvětví, včetně ubytování, stravování a pohostinství, které byly těžce zasaženy koronavirovou epidemií. Loni se v Česku ubytovalo podle statistik 11,4 milionu turistů, zhruba o pět procent víc než v roce 2020. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem ale byla návštěvnost zhruba poloviční. Podle odborníků stále chybějí zahraniční turisté, jejichž návrat bude spíše pozvolný.

14:21 Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce mít do června hotovou reorganizaci Státního zdravotního ústavu a krajských hygien. Chytrou karanténu převezme od armády jeho ministerstvo.

14:09

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) stále kompenzace pro podnikatele neschválila. S profesními svazy se dokončují podmínky, vyčleněno by na ně mělo být pět miliard korun.

14:08 Vlastimil Válek

"Nám se daří situaci zvládat dobře, to ale neznamená, že ten virus zmizí," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády. Situace podle něj zůstává vážná, "Musíme být připraveni na to, že může přijít další mutace," dodal. Na ukončení pandemické pohotovosti se musí podle Válka nejprve shodnout odborníci, jeho plánované datum oznámí na schůzi sněmovny.

13:57 Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že je potřeba počítat s tím, že varianta omikron už v populaci zůstane. Upozornil také, že na jednotkách intenzivní péče leží s covidem jen lidé, kteří proti němu nejsou očkovaní. Znovu proto vyzval k očkování.

13:55 Vlastimil Válek

"Epidemie nyní prostupuje do věkové kategorie seniorů," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Doporučil, aby si všichni senioři, kteří pociťují zdravotní potíže, došli na PCR test a kontaktovali lékaře.

13:54 Vlastimil Válek

"K dalšímu uvolnění dojde začátkem března, pokud se situace bude dobře vyvíjet," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

13:46 Petr Fiala

Od 1. března bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) v platnosti jen velmi málo protiepidemických opatření. Prakticky jen nošení respirátorů, uvedl.

13:42 Petr Fiala

"S ohledem na to, jaký je vývoj počtů nakažených a lidí v nemocnicích mohu říci, že se predikce odbodníků plní," řekl premiér Petr Fiala (ODS). Díky tomu mohla vláda přistoupit k uvolnění opatření, uvedl.

13:10

O rozhodnutí vlády jsme se dozvěděli až z médií, říká šéf skupiny a epidemiolog Rastislav Maďar:

12:58

Švédsko zrušilo většinu opatření, která přijalo s cílem bránit šíření koronaviru. Dneškem v zemi končí používání očkovacích pasů i omezení otvírací doby barů a restaurací a počtu účastníků na hromadných akcích. Občané zemí Evropské unie ke vstupu do Švédska již nepotřebují doklad o očkování, prodělání nemoci či negativní test, píše agentura DPA. Stejný krok již dříve oznámily další severské země Dánsko a Norsko.

Premiérka Magdalena Anderssonová rozhodnutí zdůvodnila poměrně vysokou proočkovaností v zemi a také větší znalostí koronavirové varianty omikron, která kvůli své vysoké nakažlivosti zpočátku vyvolávala velké obavy. "Existuje nyní několik mezinárodních studií, podle nichž způsobuje méně závažné onemocnění," řekla Anderssonová.

12:36

Senátní zdravotnický výbor doporučil plénu schválení sporné vládní novely pandemického zákona. Právní výbor před tím naopak podpořil zamítnutí.

12:30

Přehled hlavních událostí:

 • Vláda schválila rozvolnění protiepidemických opatření. Pro období od 19. do 28. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí zvýší na 500. V případě sedících je možné nad 1000 diváků navýšit o 50 procent kapacity.
 • Od 19. února také skončí možnost využívat pracovní karantény pro pracovníky zdravotnických, sociálních a dalších zařízení.
 • Ve většině z těchto zařízení bude naopak i po 18. únoru pokračovat pravidelné antigenní testování zaměstnanců. Vztahovat se ale bude jen na neočkované či osoby, které nemoc neprodělaly v posledním půl roce.
 • V úterý přibylo v Česku 37 627 nově potvrzených případů covidu-19. Je to téměř o 20 tisíc méně než před týdnem. Výrazně ubylo ale testů, podíl pozitivních vzorků zůstal podobný jako minulé úterý. Dalších 6674 lidí se v úterý koronavirem nakazilo opakovaně.

12:13

Po zrušení covidových certifikátů bude do 18. února dál platit pro účastníky hromadných akcí limit nejvýše 1000 sedících diváků. Ostatních hromadných akcí včetně volnočasových pro děti se může účastnit maximálně 100 účastníků. Pro období od 19. do 28. února se maximální počet zvýší na 500. V případě sedících bude možné počet nad 1000 diváků navýšit o 50 procent zbývající kapacity. Vyplývá to z návrhu, který dnes projedná vláda.

11:33

Laboratoře na Slovensku v úterý odhalily 20 582 případů koronavirové infekce. V pětimilionové zemi jde o rekordní 24hodinový přírůstek od propuknutí epidemie covidu-19. S pozitivním výsledkem skončilo téměř šedesát procent zkoumaných vzorků.

V nemocnicích také začal stoupat počet covidových pacientů, který je nyní těsně pod hranicí 2300 osob. V polovině ledna, tedy před začátkem šíření nakažlivější koronavirové varianty omikron, bylo v nemocnicích zhruba 1500 lidí s covidem-19. Počty pacientů, kteří byli napojeni na umělou plicní ventilaci, ale nadále klesají.

11:30

Senátní ústavně-právní výbor doporučil plénu horní komory zamítnutí vládní pandemické novely, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření. Výbor přijal doporučení hlasy všech přítomných členů. Předlohu, která by dále umožnila posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou, nyní projednává zdravotnický výbor. Senátní plénum se k ní sejde ve čtvrtek.

11:15

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes zopakoval, že se nebudou propouštět zaměstnanci hygienických stanic. Na tiskové konferenci po jednání tripartity to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Řeší se podle něj pouze stav neobsazených míst. Dopis hygienickým stanicím s informací o chystaném snižování počtu zaměstnanců odeslala koncem minulého týdne ředitelka ekonomicko-správního odboru resortu zdravotnictví Pavla Marešová, která se v textu odvolávala na pokyn hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, napsal v úterý Deník N.

"Pan ministr zdravotnictví dnes znovu na tomto jednání jasně řekl, že nejde o propouštění zaměstnanců. Jde o neobsazená místa, o zjištění, jaký je tento stav. Nakonec ministerstvo zdravotnictví ani nemůže propouštět lidi z hygienických stanic," řekl Fiala. "Jde také o nějaký odhad toho, jak se bude vyvíjet situace po ukončení některých věcí, které souvisejí s bojem s covidem," dodal.

11:14

Od 19. února nebudou moci zdravotnická zařízení a zařízení pobytových sociálních služeb využívat u svých zaměstnanců pracovní karanténu.

11:14

Povinné testování 18. února neskončí pro některá zdravotnická a sociální zařízení. Bude jen pro ty, kteří nemoc neprodělali a nejsou očkovaní.

10:23 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulý den přibylo 183 103 případů koronaviru, což je v zemi dosud nejvíce, uvedla agentura Reuters. Dnes ohlášený přírůstek překonal dosavadní maximum z neděle. Od druhé poloviny ledna Rusko prakticky denně hlásí rekordní přírůstky, které souvisejí se šířením varianty omikron. 

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 13 milionů lidí, z nichž podle vládního krizového štábu 337 390 nákaze podlehlo. V uplynulých 24 hodinách to bylo 669 lidí.

08:10

Programy OSN letos potřebují na boj proti pandemii covidu-19 v chudých zemích alespoň 16 miliard dolarů (zhruba 340 miliard korun). Uvedla to agentura DPA s odkazem na středeční prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO). Peníze mají posloužit na nákup vakcín, testů i léků proti nemoci covid-19.

"Věda nám poskytla prostředky pro boj proti covidu-19. Pokud se nám je podaří sdílet solidárně na globální úrovni, letos by mohla skončit zdravotnická krize vyvolaná nemocí covid-19," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

08:09

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 3,3 milionu případů covidu-19. Tempo růstu nákazy výrazně rostlo na podzim 2020, na přelomu roku 2020 a 2021 a loni v březnu. To překonal loňský listopad, kdy laboratoře opakovaně vykázaly přes 20 tisíc nově nakažených denně.
Od začátku prosince čísla klesala, v druhé polovině ledna ale začala výrazně růst, a to v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron. Opakovaně bylo přes 30 tisíc potvrzených nákaz denně a již dvakrát přes 50 tisíc nakažených za den. Rekordních 57 232 případů přibylo letos 1. února, poté začaly počty klesat.

07:57

Denní přírůstek nakažených koronavirem se v Německu přiblížil k rekordu. Institut Roberta Kocha ráno oznámil 234 tisíc nových případů za předchozí den. To je o zhruba 14 tisíc případů méně, než kolik činilo maximum z pátku. Ve srovnání se středou minulého týdne to je ale o zhruba 25 tisíc lidí více, uvedla agentura DPA.

07:03

V úterý přibylo v Česku 37 627 potvrzených případů covidu-19. Je to téměř o 20 tisíc méně než před týdnem, kdy byl nárůst rekordní. Výrazně ubylo ale testů, podíl pozitivních vzorků zůstal podobný jako minulé úterý. Dalších 6674 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, v mezitýdenním srovnání je to pokles o třetinu. Incidenční číslo se po dvou týdnech dostalo pod dva tisíce. S covidem je v nemocnicích 3553 hospitalizovaných, z toho 214 v těžkém stavu.

19:37

V Itálii už nebude od pátku povinné nošení roušek na veřejnosti ve venkovních prostorách. Příslušný dekret v úterý podepsal ministr zdravotnictví Roberto Speranza, informovala agentura ANSA. Ministr nicméně dodal, že bude nutné mít zakrytá ústa a nos nadále ve vnitřních veřejných prostorách a venku v případě větších shromáždění. Opatření platí zatím do konce března, kdy v zemi končí nouzový stav vyhlášený před dvěma lety kvůli pandemii covidu-19.

Nový dekret také umožňuje v Itálii od pátku znovuotevření diskoték, kam ale bude možný vstup jen s takzvaným superzeleným pasem, který potvrzuje očkování proti covidu-19 či jeho prodělání v nedávné době. Provozovatelé diskoték ale zatím budou moci fungovat je s poloviční kapacitou.

Život v Itálii během probíhající pandemie koronaviru Covid-19.
Život v Itálii během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. | Foto: Reuters
18:28

Týden po zmírnění podmínek vstupu do Thajska cestovní kanceláře, agentury a prodejci letenek sledují rostoucí zájem Čechů o cesty do této země. Další zvýšení poptávky čekají v dalších dnech a týdnech. Do Thajska lidé nevyrážejí jen za pobytem na pláži, ale kombinují ho s poznávacími okruhy.

18:27

Přehled hlavních událostí:

 • Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 29 476 případů koronaviru. Je to podobné jako před týdnem, kdy jich bylo pouze o 31 méně. Počet testů byl ale minulé pondělí výrazně vyšší. Dalších 5365 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně.
 • Přibylo lidí v nemocnicích. S covidem-19 je hospitalizováno 3413 pacientů, letos dosud nejvíce. Z nich je 216 v těžkém stavu.
 • Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda.
 • Zaměstnavatelé nahlásili dosud přes 124 tisíc pozitivních testů na covid. Toto pondělí jich bylo zatím 12 161. Pondělní číslo se však může ještě navyšovat, na nahlášení pozitivních výsledků svých pracovníků mají firmy dva dny.
17:46

Lidem, kteří prodělali covid-19, hrozí i rok po infekci koronavirem zvýšené riziko nejrůznějších kardiovaskulárních problémů od mozkové mrtvice po plicní embolii. Vyplývá to z výsledků bádání amerických vědců publikovaných v pondělí odborným časopisem Nature Medicine. Vlády po celém světě by podle autorů článku měly být připravené na nárůst výskytu kardiovaskulárních onemocnění v důsledku pandemie.

Na základě ročního pozorování vědci například odhadli, že u "přeživších" covidu bylo ve 12 měsících po nákaze koronavirem asi 1,5krát vyšší riziko mozkové mrtvice než u členů kontrolní skupiny. Ještě výraznější rozdíl zjistili u zánětlivých onemocnění srdce a osrdečníku: Riziko tzv. myokarditidy odhadli s 95procentní jistotou jako 3,8násobné až 7,6násobné. V roce po prodělání covidu-19 jsou podle výsledků studie lidé náchylnější i k řadě dalších problémů včetně srdečních zástav, plicních embolií, žilních trombóz a srdečních arytmií.

17:42

Bavorská vláda s platností od středy schválila rozvolnění karanténních opatření pro kulturu, sport, veletrhy a další hromadné akce. Skončí také nucená zavírací hodina pro restaurace a hospody, která byla stanovena na 22:00, a do kadeřnictví se nově dostanou s testem i neočkovaní.

16:37

Nemocnice se potýkají s chybějícími zaměstnanci a zároveň nárůstem počtu pacientů s covidem. Situaci jim pomáhají zvládnout takzvané pracovní karantény.

16:29

Přes sto milionů korun přijaly z programů podpory COVID, které vypsalo ministerstvo obchodu a průmyslu, čtyři společnosti. Nejvíc, téměř 110 milionů korun, obdržel Bestsport z investiční skupiny PPF, která vlastní a provozuje O2 arenu, multifunkčním centrum O2 universum a přilehlý hotel. Na 108 milionů Kč dosáhla skupina Lagardère Travel Retail, provozující kavárny Costa Coffee, pekařství Paul či prodejny Relay a Hubiz. Oděvní řetězec New Yorker a síť prodejen obuvi CCC Czech dostaly o šest, respektive sedm milionů nižší podporu. Plyne to z informací serveru Hlídač státu.

15:27

Výpadky paměti i deprese mohou mít pacienti, kteří prodělali těžkou formu nemoci covid-19 a byli na umělé plicní ventilaci. Vyplývá to ze studie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která do studie zařadila 91 pacientů. Personál pomáhá pacientům vypořádat se s následky hospitalizace.

Do studie byli zařazení pacienti s akutním respiračním selháním kvůli covidu, kteří museli mít plicní ventilaci a byli hospitalizovaní alespoň sedm dní. "V současné době máme ve studii 91 pacientů, ale nelze úplně přesně říci, kolik z nich dokončí roční sledování. V průběhu může dojít u pacientů ke zhoršení stavu nebo k odmítnutí další spolupráce z jiného důvodu," uvedla jedna z autorek studie Hana Žemlová.

15:26 Ilustrační foto.

Pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady od středy 9. února ukončí očkování v OC Černý Most. Dál bude očkovat v areálu nemocnice.

14:23

Zaměstnavatelé nahlásili dosud přes 124 tisíc pozitivních testů na covid. Toto pondělí jich bylo zatím 12 161. Sdělil to v úterý mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Pondělní číslo se však může ještě navyšovat, na nahlášení pozitivních výsledků svých pracovníků mají firmy dva dny. Přesto je tento počet výrazně nižší než před týdnem, kdy bylo pozitivních testů téměř 20 tisíc. Plošné povinné testování začalo v pondělí 17. ledna a bude ukončené v pátek 18. února. Stejný den skončí i preventivní testy ve školách.

13:41

Americká farmaceutická společnost Pfizer loni zvýšila tržby o 95 procent na 81,3 miliardy dolarů (1,7 bilionu Kč), zejména díky vakcíně proti covidu-19. Další masivní růst firma očekává letos, jen z prodeje covidové vakcíny a nového léku na covid čeká tržby kolem 54 miliard USD. Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích hospodaření. Za rok 2020, tedy než Pfizer začal naplno těžit z prodeje své vakcíny, tržby za celý podnik činily zhruba 41,7 miliardy USD.

13:28

Stovky lidí v nákladních autech a karavanech se vydaly do centra novozélandské metropole, aby protestovaly proti koronavirovým opatřením. Průvod nakonec zastavil u budovy parlamentu, kde se v úterý poslanci sešli poprvé po letní přestávce. Dopravní prostředky pak po vzoru kanadského protestu v Ottawě zablokovaly centrum Wellingtonu, uvedly agentury AP a AFP.

Mezi demonstranty se objevovaly nápisy "Vraťte nám naši svobodu" nebo "Donucení není souhlas". Někteří měli i transparenty s tvrzením, že novozélandská premiérka "Jacinda (Ardernová) se vymkla kontrole". Demonstrace byla poklidná a policie nemusela zasahovat.

12:57 Ilustrační foto.

Zájem o očkování setrvale klesá. V pondělí zdravotníci aplikovali 15 969 dávek vakcíny, což je ve všední den letos nejméně. Pro třetí posilující dávku si přišlo 12 255 zájemců. Naopak první očkování podstoupilo jen 674 lidí.

12:17

Některá očkovací centra, která v Praze podávají vakcíny proti covidu-19, kvůli malému zájmu omezují provozní dobu. Část z nich, včetně největšího v Kongresovém centru na Vyšehradě, ruší očkování o víkendu.

11:14

Iniciativa Chcípl pes chystá další akce proti přijetí pandemického zákona v Senátu. Na pražském Klárově budou od středečního večera petiční stany. Z několika měst se také do Prahy sjedou konvoje aut. Dojet by měly také na Klárov, který je v blízkosti sídla Senátu. Účastníci chtějí na místě setrvat do čtvrtka, kdy by měli senátoři o pandemickém zákonu rozhodnout.

10:26

Epidemie koronaviru v Ústeckém kraji zpomaluje. Kleslo incidenční číslo i počet nově nakažených, v pondělí jich bylo 1955, o 402 méně než před týdnem. Počet lidí s covidem v nemocnicích mírně vzrostl, nepřibývá vážně nemocných na jednotkách intenzivní péče.

10:05

Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda.  Podle výkladu ministerstva až od půlnoci 9. února ruší opatření i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Někteří provozovatelé si stěžují na to, že ani dva dny před změnou nevědí, jak přesně budou jejich služby regulované.

09:22

Koronavirová sedmidenní incidence v hradeckém kraji klesla na hodnotu 2229, před týdnem 2462. Šíření epidemie v kraji v posledních dnech zpomaluje.

07:53

Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 1208 případů nákazy koronavirem. Je to méně než předchozí pondělí, kdy bylo v regionu 1351 nově nakažených.

06:16

V Německu za poslední den přibylo 169 571 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 177 úmrtí v souvislosti s covidem-19, uvedl dnes ráno Institut Roberta Kocha (RKI).

Sedmidenní incidence, která udává počet nových infekcí v přepočtu na 100 000 obyvatel v týdenním úhrnu, dnes dosáhla hodnoty 1441,0 a překonala tak jen den starý rekord, uvedla agentura DPA.

06:05

Testů bylo v pondělí zhruba 131 tisíc, před týdnem asi o 43 tisíc více. Zvýšil se podíl pozitivních vzorků. V případě nejčastějších preventivních testů dosáhl 15,31 procenta, minulé pondělí byl nižší než 11 procent.

U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, vzrostla pozitivita z 32,66 procenta na více než 40 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se zvýšil podíl pozitivních testů o pět procentních bodů na 23,02 procenta.

06:00

Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 29 476 případů koronaviru. Je to podobné jako před týdnem, kdy jich bylo pouze o 31 méně. Počet testů byl ale minulé pondělí výrazně vyšší. Dalších 5365 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, v tomto případě je to mezitýdenní nárůst asi o 350 reinfekcí. Přibylo lidí v nemocnicích. S covidem-19 je hospitalizováno 3413 pacientů, letos dosud nejvíce. Z nich je 216 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

19:26

Český biatlonista Adam Václavík měl potřebný pátý negativní test na koronavirus a ve večerních hodinách odletí na olympijské hry v Pekingu.

19:12

Přehled hlavních událostí:

 • V neděli přibylo v Česku poprvé za tři týdny méně než deset tisíc případů covidu-19. Laboratoře odhalily 9060 nakažených, téměř o 15 tisíc méně než minulou neděli. Dalších 1489 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, i v tomto případě je to mezitýdenní pokles.
 • Ve srovnání proočkovanosti evropských zemí je Česko na hranici nejhorší třetiny. Lépe než Česko je na tom většina zemí západní, severní a jižní Evropy.
 • Pokles zájmu o očkování proti covidu-19 je podle sociologa Daniela Prokopa způsoben tím, že si pro třetí dávku nepřišla část lidí nad 55 let s nižším vzděláním. Rodiče navíc méně než v předchozích měsících nechávají očkovat děti.
 • Vláda bude podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schvalovat rozvolnění koronavirových pravidel tuto i příští středu. I přes zlepšování stavu epidemie covidu-19 ale Rakušan vybídl k opatrnosti.
18:32

V Chile v pondělí začali zdravotníci podávat čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 lidem starším 55 let, kteří nemají závažné zdravotní problémy. Dosud byla čtvrtá dávka určena jen lidem, kteří mají vážnou nemoc nebo výrazně oslabenou imunitu. Chile je tak jednou z mála zemí na světě, které nabízí druhou posilovací dávku lidem jen na základě věku a nezávisle na jejich zdravotním stavu.

17:53

Díky tomu, že i v Německu nyní převažuje mírnější varianta omikron, která tolik neplní německé nemocnice, se některé spolkové země chystají uvolnit opatření. Bavorsko zruší zavírací dobu v restauracích a vpustí více diváků na kulturní a sportovní akce. Berlín, Braniborsko a Šlesvicko-Holštýnsko zase chtějí umožnit návštěvu obchodů i lidem, kteří nejsou očkovaní nebo se z covidu-19 neuzdravili.

16:52

Varianta koronaviru omikron tvoří v posledním týdnu 95 procent všech případů nákazy. Skandinávské varianty BA.2 je asi procento z podrobněji analyzovaných vzorků. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav. Ústav také připomněl své doporučení z minulého týdně, aby laboratoře vzorky odebíraly zároveň z nosu i z krku.

16:24 Ilustrační foto.

Ve srovnání proočkovanosti evropských zemí je podle informací Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí Česko na hranici nejhorší třetiny. Lépe než Česko je na tom většina zemí západní, severní a jižní Evropy. Ve skandinávských zemích, které v posledních dnech ruší protiepidemická opatření, je proočkovanost zejména posilující dávkou mnohem vyšší. V Dánsku je očkováno 81 procent populace, ve Švédsku 74 procent a booster dostalo v obou zemích přes 45 procent populace.

15:48 Vít Rakušan

Vláda bude podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) schvalovat rozvolnění koronavirových pravidel tuto i příští středu. I přes zlepšování stavu epidemie covidu-19 ale Rakušan vybídl k opatrnosti. Štáb Rakušan informoval o změně statutu štábu, kterou podpořila Bezpečnostní rada státu a vláda ji projedná ve středu. Úprava má podle něj odstranit zmatek, který v krizovém řízení vznikl v posledních letech.

Nejnovější data podle Rakušana naznačují, že by se Česko mohlo ocitnout za vrcholem vlny, kterou způsobila covidová varianta omikron. "Nejhorší situace je v současné době v Královéhradeckém hraji. Situace je pořád vážná, byť se zlepšuje. To, že nekončí tolik lidí na jednotkách intenzivní péče, je podle lékařů jednoznačným důsledkem toho, že ti, kteří jsou naočkovaní především třemi dávkami, skutečně nemají závažný průběh," uvedl.

14:47

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,2 milionu případů koronaviru. Přes 2,9 milionu lidí se z nákazy vyléčilo. S koronavirem naopak zemřelo 37 478 nakažených.

14:12

Očkovací látka od společnosti Novavax funguje stejně jako vakcíny běžně užívané proti chřipce, říká vakcinolog Marek Petráš. Mohla by proto k očkování nalákat i lidi, kteří ho dosud odmítali. Prospěšná může být i jako posilující třetí dávka, jakmile ji k tomu úřady schválí.

13:42

Čínské úřady nařídily uzávěru města Paj-se s 3,6 milionu obyvatel poté, co se tam od soboty vyskytlo několik desítek případů nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. Čína, kde se nyní konají zimní olympijské hry, pokračuje ve své politice nulové tolerance vůči covidu a hned při propuknutí prvních případů infekce přijímá extrémně přísná opatření.

13:08

Pokles zájmu o očkování proti covidu-19 má podle sociologa Daniela Prokopa několik důvodů. Pro posilující dávku se podle něj nedostala část lidí nad 55 let s nižším vzděláním, kteří byli ochotní se jí očkovat. V lednu se také často rozhodli neočkovat lidé, kteří do té doby váhali. Rodiče navíc méně než v předchozích měsících nechávají očkovat děti. Výsledky průzkumu Život během pandemie Prokop komentoval na Twitteru. Za poslední týden podle dat o očkování zdravotníci v pracovních dnech podali průměrně necelých 29 tisíc dávek, zahájených očkování bylo jen asi 1500 denně, většinu tvořily posilující dávky.

"Pokud nová strategie počítá s očkováním rizikových před sezonami, měla by vláda zkoumat hlavně to, proč se jí nepovedlo dostat booster k velké části starších lidí z nižších sociálních skupin a jak to změnit," uvedl sociolog.

12:58

Vlastní jídlo si loni pěstovalo 52 procent tuzemských domácností, meziročně o osm procent více. Vyplývá to z průzkumu o vztahu lidí v Česku k jídlu během pandemie covidu. Na 14 procent respondentů pěstování ovoce, zeleniny a chov zvířat zvažovalo. Jen 17 procentům respondentů však tyto aktivity pokryly zásadní část spotřeby. O průzkumu, kterého se zúčastnilo 515 dospělých, informovala Akademie věd.

12:56

Rakousko eviduje 27 299 nově nakažených koronavirem. Je to druhá nejvyšší pondělní hodnota od počátku pandemie covidu před dvěma lety, uvedla agentura APA. Aktuálně je koronavirem prokazatelně infikováno 350 419 Rakušanů, což jsou zhruba čtyři procenta obyvatel země.

Kvůli rekordním počtům nově nakažených opět roste i počet hospitalizovaných. Dnes potřebovalo nemocniční péči v devítimilionovém Rakousku 1955 covidových pacientů, což je o 59 více než v neděli. Na jednotkách intenzivní péče je 202 pacientů.

12:44

Hodinu po plánovaném začátku hokejového utkání mezi Kanadou a Ruskem hráčky obou celků nastoupily na led a začalo rozbruslení s respirátory na ústech. Hokejistky ani rozhodčí si je nesundaly ani po úvodním buly. V dějišti her to způsobilo pozdvižení.

11:01 Vlajka Ruské federace.

V Rusku se za uplynulý den prokázalo 171 905 nových případů koronaviru, což je o zhruba osm tisíc méně než za předchozí den. Poprvé po více než 14 dnech tak začaly hlášené denní přírůstky klesat. Za posledních 24 hodin Rusko zaznamenalo 609 úmrtí souvisejících s koronavirem. Podle Interfaxu jde o nejnižší údaj od 28. června minulého roku.

10:58

Ředitelé škol nyní mohou vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo distanční výuku, pokud kvůli chybějícím učitelům v důsledku epidemie covidu-19 nemohou zajistit vzdělávání ve škole. Zákon, který minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman, vyšel v neděli ve Sbírce zákonů a pondělkem nabyl účinnosti. V případě, že ředitelé mimořádné volno nebo výuku na dálku vyhlásí, mají rodiče dětí do deseti let nárok na krizové ošetřovné ve výši 80 procent. Jestliže po 28. únoru krizové ošetřovné skončí, zůstane jim nárok na běžné ošetřovné ve výši 60 procent, vyplývá z informací ministerstva školství.

10:46

Na Slovensku minulý týden značně zrychlilo tempo šíření koronaviru, počet hospitalizovaných pacientů s covidem ale stoupal pomaleji a je výrazně pod úrovní z období vrcholu předchozí silné vlny epidemie. V uplynulém týdnu laboratorní testy odhalily denně v průměru zhruba 17 tisíc infikovaných, tedy nejvíce od propuknutí epidemie. Oproti předchozímu týdnu to představuje nárůst o 37 procent. Za neděli přibylo téměř 10 tisíc nových potvrzených případů, což je nejvíce za tento den od zavedení laboratorních vyšetření na koronavirus.

10:45

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji zpomaluje. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, dnes v kraji klesla na 2296 z neděleních 2487, před týdnem v pondělí byla na hodnotě 2414 a před tím 1440 a 606. Celostátní průměr byl dnes 2145, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání klesla sedmidenní incidence ve třech z pěti okresů v kraji, pokles zaznamenalo Náchodsko, Trutnovsko a Hradecko.

09:27

Na jižní Moravě přibylo za neděli 1140 potvrzených případů covidu, o 1505 méně než před týdnem. V nemocnicích v kraji je 430 nakažených pacientů.

09:04

Ve Středočeském kraji přibylo za neděli 1127 případů nákazy covidem-19. Je to o 2610 méně než před týdnem a nejméně za neděli od 9. ledna.

09:00

Počet nákaz v Olomouckém kraji uplynulý víkend klesl. Hygienici zapsali do statistik 1912 případů, je to o 249 méně než víkend předchozí.

08:53

Ve Zlínském kraji přibylo o víkendu 1682 případů nákazy koronavirem. Je to méně než předchozí víkend, kdy bylo v regionu 2214 nově nakažených.

08:53

Starosta kanadské metropole Ottawa Jim Watson v neděli vyhlásil nouzový stav. Odůvodnil to tím, že demonstrace proti covidovým opatřením, které už přes týden blokují centrum města, představují nebezpečí pro obyvatele. Přístup k demonstrantům zpřísnila i policie a lidem zakázala nosit jim jídlo či palivo. V sobotu protesty proti covidovým opatřením zažila i další kanadská města. Jejich rozsah byl ale menší než v metropoli, uvedla agentura AFP.

Vyhlášení nouzového stavu podle starosty odráží nebezpečí a hrozbu, které představují pro obyvatele pokračující protesty. "Situace je nyní zcela mimo kontrolu, protože to jsou demonstranti, kdo si diktuje pravidla," řekl Watson. Je podle něj nepřijatelné, aby demonstranti blokovali nákladními vozidly ulice ve středu města a rušili obyvatele soustavným troubením. "Město si musíme vzít nazpět," uvedl starosta.

Protesty proti covidovým opatřením, Kanada.
Protesty proti covidovým opatřením, Kanada. | Foto: Reuters
06:28

Žákům z prvních 14 okresů Česka dnes začínají týdenní jarní prázdniny. V dalších týdnech se přesunou postupně do dalších okresů a celý cyklus skončí v polovině března.

Letos mají rodiny daleko více možností trávení volna než před rokem, kdy kvůli pandemii covidu platil nejpřísnější stupeň opatření a byla mimo jiné uzavřená nejen vnitřní sportoviště, ale i lyžařská střediska. Ta jsou nyní v provozu, hlásí dobré sněhové podmínky a jejich provozovatelé očekávají během prázdnin zvýšenou návštěvnost.

06:10

V Německu za poslední den přibylo 95 267 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 49 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha.

Sedmidenní incidence, která udává počet nových infekcí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu, dosáhla nového rekordu na úrovni 1426. O den dříve tato hodnota činila 1401, před týdnem 1177 a před měsícem 303.

06:02

Za celý uplynulý týden laboratoře v zemi potvrdily celkem 229 530 nakažených. Je to méně než v předchozím rekordním týdnu, kdy přibylo téměř 249 tisíc případů covidu. 

06:00

V neděli přibylo v Česku poprvé za tři týdny méně než deset tisíc případů covidu-19. Laboratoře odhalily 9060 nakažených, téměř o 15 tisíc méně než minulou neděli. Dalších 1489 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, i v tomto případě je to mezitýdenní pokles. Snížilo se také incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 2145 nakažených. V nemocnicích je s nákazou 2973 pacientů, z toho 192 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

20:12

Indické regulační úřady schválily ruskou jednodávkovou vakcínu proti covidu Sputnik Light. Oznámil to Ruský fond přímých investic, který se stará o prodej přípravku do zahraničí. Indie loni schválila také ruskou vakcínu Sputnik V a ruský fond uzavřel smlouvy na její výrobu s indickými farmaceutickými společnostmi, uvedla agentura Reuters.

11:07

Prezident Miloš Zeman uvedl, že podepíše pandemickou novelu. Na Primě poukázal na sněmovní úpravy předlohy, které se týkaly omezení platnosti zákona do konce listopadu, snížení horní hranice pokut a nařizování karantény nebo izolace. Pokud by měla novela od počátku tuto formu, Zeman míní, že její obstrukce ve sněmovně by nebyla tak výrazná a demonstrace proti zákonu by byly méně početné. Prezident také odsoudil počínání účastníků protestů, kteří na ně přinesli makety šibenic.

Sněmovna pandemickou novelu schválila ve středu večer po zhruba 35 hodinách od zahájení jednání v úterý dopoledne. Debatu o předloze provázela tvrdá obstrukce poslanců opozičního hnutí SPD. Ve čtvrtek novelu projedná Senát, pokud ji schválí, poputuje na Hrad. "Ano, v té upravené verzi zákon podepíšu," řekl Zeman.

10:38 Vlajka Ruské federace.

Počet potvrzených případů koronavirové infekce v Rusku za sobotu vzrostl o 180 071. Překonal pouhý den staré maximum, které činilo 177 282 případů. Celkem 661 pacientů s covidem pak za poslední den zemřelo. S odvoláním na vládní krizový štáb to uvedla agentura Interfax.

Denní přírůstky nakažených v zemi překonaly rekord již 17. den po sobě, což úřady vysvětlují šířením nakažlivější varianty omikron. Za uplynulý den přijaly nemocnice 12 749 infikovaných pacientů.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 12,81 milionu lidí, z nichž podle vládního štábu 335 414 nákaze podlehlo. Přes 10,57 milionu lidí se z nemoci uzdravilo.

10:26

Údaje o sobotním počtu nakažených koronavirem vydala i pražská hygienická stanice.

10:22

V Moravskoslezském kraji bylo v sobotu pozitivně testováno na covid 3320 lidí. Bylo to o 479 více než v pátek a víc než dvojnásobek proti předchozí sobotě, kdy bylo nově pozitivních 1333 lidí. 

"Trochu překvapivě byl zaznamenán za sobotu vyšší počet nově pozitivně testovaných než v pátek. Můj subjektivní názor je, že páteční výsledky nebyly kompletní a projevily se až v sobotní statistice," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:21

Na Vysočině potvrdily testy v sobotu 1210 nových případů covidu-19, bylo jich o 517 víc než ve stejný den minulého týdne. Podle údajů ministerstva zdravotnictví nikdo nakažený v kraji v posledních dvou dnech nezemřel. Nejrychleji se v týdnu šířila nákaza na Žďársku. Největší problémy kvůli nemocným řidičům měl zatím autobusový dopravce na Havlíčkobrodsku.

Společnost Arriva omezovala dopravu v okrese Havlíčkův Brod pravidelně od 31. ledna, v některých dnech podle údajů kraje nevyjely i dvě desítky spojů. V pondělí budou zrušené dva spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Pardubicemi, první měl vyjet v 9:15 z Havlíčkova Brodu a druhý v 15:00 z Pardubic.

Denní počty potvrzených případů covidu na Vysočině v tomto týdnu dvakrát překonaly 2000. Nejvíc nemocných zaevidovalo ministerstvo zdravotnictví v úterý, 2747 nových případů bylo nejvíc za den od začátku pandemie.

09:35

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 1313 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to více než minulou sobotu, kdy bylo v regionu 810 nově nakažených. O týden dříve jich bylo 1150. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Dosud rekordní nárůst nových případů nákazy evidovaly statistiky v kraji v úterý 1. února, a to 3860. Statistiky ministerstvo zdravotnictví zpětně upravuje.

09:25

Ve Středočeském kraji přibylo za sobotu 3280 případů nákazy covidem-19, o 305 méně než ve stejný den před týdnem. Počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v kraji klesl na 2339 ze sobotních 2361. V porovnání s ostatními regiony si Středočeský kraj polepšil, stále je však hodnota sedmidenní incidence nad celorepublikovým průměrem, ukazují to informace na webu ministerstva zdravotnictví.

09:12

V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 1324 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to více než minulou sobotu, kdy bylo v regionu 1109 nově nakažených. O týden dříve jich bylo 871. Dosud rekordní nárůst nových případů nákazy evidovaly statistiky ministerstva zdravotnictví v kraji ve středu 2. února, a to 2850. Statistiky ministerstvo zdravotnictví zpětně upravuje.

09:10

V Královéhradeckém kraji přibylo v sobotu 1256 potvrzených případů covidu-19, více než v sobotu před týdnem, kdy zdravotníci v kraji zjistili 756 nákaz. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, v kraji stoupla na 2488 ze sobotních 2397, před tím tři dny po sobě klesala. Před týdnem byla incidence v kraji na hodnotě 2263, jak ukazují data ministerstva zdravotnictví.

Nákaza se v Královéhradeckém kraji šíří rychleji než v celém Česku, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 2283 nakažených.

08:47

V Německu za uplynulý den přibylo 133 173 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence poprvé překonala hranici 1400, uvedl Institut Roberta Kocha, který epidemii v zemi dlouhodobě sleduje.

08:26

Počet nově odhalených nákaz v sobotu ve výši 23 964 případů přinesl nejvyšší víkendové číslo za trvání epidemie. Dosud nejvyšší počet nakažených byl o volném dni hlášen minulou neděli 30. ledna, kdy laboratoře potvrdily 23 934 případů. Minulá sobota 29. ledna byla s 18 281 případy třetí nejhorší sobotou.

Přehled deseti nejvyšších počtů případů covidu o víkendu:

DenPočet pozitivních testů
sobota 5. února 202223 964
neděle 30. ledna 202223 934
sobota 22. ledna 202218 347
sobota 29. ledna 202218 281
sobota 20. listopadu 202114 414
neděle 23. ledna 202212 897
sobota 27. listopadu 202112 528
sobota 24. října 202012 473
sobota 31. října 202011 428
sobota 4. prosince 202110 982

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz

22:20

Rakouští vládní poradci pro pandemii dnes doporučili, aby stát ke covidu-19 od podzimu přistupoval stejným způsobem jako k běžné chřipce. Stát se tak bude moci mimo jiné za předpokladu, že koronavirus nezmutuje a bude nadále převládat současná vysoce nakažlivá, ale pro zdraví člověka méně nebezpečná varianta omikron. Doporučení odborníků přichází ve stejný den, kdy v Rakousku začalo platit povinné očkování proti covidu-19.

13:55

Turecký prezident Recep Erdogan má pozitivní test na koronavirus, oznámila prezidentská kancelář v Ankaře.

11:44

V Moravskoslezském kraji bylo v pátek pozitivně testováno na covid 2841 lidí. Je to poloviční počet oproti předchozímu pátku, kdy bylo nově pozitivních 5636 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:56

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 3,2 milionu případů covidu-19. Tempo růstu nákazy výrazně rostlo na podzim 2020, na přelomu roku 2020 a 2021 a loni v březnu. Vše překonal loňský listopad, kdy laboratoře opakovaně vykázaly přes 20 tisíc nově nakažených denně. Od začátku prosince čísla klesala, minulý týden rekordně rostla, a to v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron. Opakovaně bylo přes 30 tisíc potvrzených nákaz denně a již dvakrát přes 50 tisíc nakažených za den. Rekordní počet, 57 228 případů přibylo v úterý 1. února, poté ale začaly počty klesat až na pátečních 28 658 případů.

10:05

V hradeckém kraji přibylo v pátek 1400 potvrzených případů covidu-19, před týdnem 2436. Tempo nárůstu nově nakažených v kraji nadále zvolňuje.

10:04 Vlajka Ruské federace.

Počet potvrzených případů koronavirové infekce v Rusku za uplynulých 24 hodin vzrostl o 177 282 a opět překonal jen den staré maximum. Celkem 714 pacientů s covidem-19 za poslední den zemřelo, což je nejvíce od poloviny ledna. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb.

08:55

V Olomouckém kraji přibylo v pátek 1891 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než minulý pátek, kdy bylo v regionu 2324 nově nakažených. O týden dříve jich bylo 1256. Dosud rekordní nárůst nových případů nákazy evidovaly statistiky ministerstva zdravotnictví v kraji ve středu 2. února, a to 2851.

08:54

Ve Středočeském kraji přibylo za pátek 3733 případů nákazy covidem-19, zhruba o 3000 méně než ve stejný den před týdnem. Kleslo také incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 2361 nově nakažených, o den dříve to bylo 2578. Stále však jde v zemi o třetí nejvyšší počet po Královéhradeckém a Plzeňském kraji, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:53

Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 1458 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to výrazně méně než minulý pátek, kdy bylo v regionu 2999 nově nakažených. O týden dříve jich bylo 1514. Dosud rekordní nárůst nových případů nákazy evidovaly statistiky ministerstva zdravotnictví v kraji v úterý 1. února, a to 3861.

08:01

Jižní Korea zaznamenala v uplynulých 24 hodinách 36 362 nově nakažených koronavirem. Je to poprvé, co se číslo přehouplo přes 30 tisíc. Nad 20 tisíc případů denně se údaj dostal teprve před několika dny. S odkazem na korejské zdravotní úřady o tom informovala agentura Kjódó.

08:00

Ústřední krizový štáb by měl mít do budoucna opět jasně stanovené vedení. V případě vojenského ohrožení a při dalších situacích spojených s armádou ho automaticky povede ministr obrany, jinak vždy ministr vnitra. Vyplývá to z návrhu změny statutu štábu, který na některém z příštích zasedání projedná vláda. Podle nynější úpravy jmenuje předsedou štábu podle charakteru situace některého z členů vlády premiér.

07:57

Laboratoře v pátek provedly přibližně 119 tisíc testů, asi o 67 tisíc méně než před týdnem. U preventivních testů bylo pozitivních 17,36 procenta vzorků, což je proti minulému pátku mírný pokles. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se pozitivita snížila na 44,35 procenta. Podíl prokázaných nákaz u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, klesl na 21,26 procenta.

07:56

Na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulých sedmi dnech v Česku 2230 nakažených. Takzvané incidenční číslo tak znatelně kleslo, v pátek bylo vyšší než 2400. Incidence se snížila ve všech krajích. Nejvyšší je v Královéhradeckém kraji, kde za poslední týden připadá na 100 tisíc obyvatel 2397 případů covidu. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj s incidencí 1830. V žádném jiném regionu incidenční číslo pod 2000 zatím nekleslo.

07:56

Za celý týden odhalily laboratoře v Česku dosud 196 426 případů koronaviru. Je to zhruba o deset tisíc méně než za prvních pět dní minulého týdne. Nárůsty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti se šířením varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh než původně dominantní varianta delta.

07:53

Německo během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 217 815 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o 31 tisíc méně než o den dříve, kdy německý denní přírůstek dosáhl maxima. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Rekordní hodnoty však stejně jako v pátek dosáhla takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu. Ta je k dnešnímu dni na hodnotě 1388. V pátek to bylo 1349,5.

07:32

Od začátku pandemie zemřelo ve Spojených státech v souvislosti s nemocí covid-19 přes 900 tisíc lidí, vyplývá z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse. Posledních 100 tisíc úmrtí přibylo v USA za necelé dva měsíce. Hranici 900 tisíc překročily Spojené státy v době, kdy denní přírůstky nakažených v drtivé většině amerických států klesají.

7:00

Počet hospitalizovaných se v posledních čtyřech dnech příliš nemění. V nemocnicích je s nákazou 3120 lidí, v těžkém stavu je 202 z nich. Před týdnem bylo pacientů s covidem asi o 800 méně. 

7:00

V Česku v pátek přibylo 28 658 potvrzených případů covidu-19. Je to nejméně za týden a o 18 600 méně než minulý pátek. Dalších 5150 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně. Také v tom případě je to mezitýdenní pokles, a to o téměř 3000 reinfekcí.

06:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2022 11:25
 

Právě se děje

Další zprávy