Dívka, která čelila obvinění z vraždy, byla nakonec shledána vinnou jen v případě úmyslného ublížení na zdraví.
Soud přihlédl také k její "poruše nálady", která ji částečně zbavila trestní odpovědnosti.
Z číšnice v karaoke baru, která se ke svému činu přiznala, se téměř ihned po zadržení stala lidová hrdinka. Na její počest se skládají písně i básně a všeobecně je považována za oběť, která se vzepřela nespravedlnosti.
Jednadvacetiletá Teng Jü-ťiao se minulý měsíc sama přihlásila na policii krátce poté, co nožem na ovoce pobodala třiačtyřicetiletého politika. Teng Kuej-ta, který s Jü-ťiao není nijak spřízněn, svým zraněním později podlehl.
Dokonce i čínské státní sdělovací prostředky o dívčině případu informují s nezvyklými sympatiemi vůči obviněné. Kvůli vlně kritiky byla žena koncem května propuštěna na kauci.
Odpor proti mocným
Popularita mladé vražedkyně je dalším důkazem rostoucí nespokojenosti se způsobem, jakým někteří čínští státní činitelé, představitelé vládnoucí komunistické strany či příslušníci bezpečnostních sil zneužívají svou moc a postavení.
Obdobný projev veřejných sympatií vyvolal případ mladíka, který v Šanghaji zabil šest policistů. Ti ho ponižovali a týrali při výslechu poté, co přišel nahlásit ztrátu bicyklu. Mladík byl v listopadu popraven.
Podle informací čínských sdělovacích prostředků Teng Kuej-ta zastihl dívku v prádelně lázní Pa-tung v provincii Chu-pej, několik pater pod barem, kde pracovala.
Požadoval po Jü-ťiao sex a dokonce po ní hodil hrst bankovek. Když dívka přesto odmítla, zatlačil ji na pohovku a nechtěl ji pustit.
Číšnice se začala bránit nožem na ovoce, který měla v tašce. Teng Kuej-ta řídil místní vládní úřad pro podporu podnikání.