Čeští učitelé mají poloviční plat než kolegové v EU

9. 9. 2008 13:56
Vyplývá to z aktuální zprávy OECD
Školství v Česku zaostává hlavně v platech učitelů.
Školství v Česku zaostává hlavně v platech učitelů. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Platy českých učitelů výrazně zaostávají za zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) i za průměrem Evropské unie. U středoškolských pedagogů skoro o polovinu.

Vyplývá to z údajů pravidelné zprávy OECD, jejíž českou verzi zveřejnili zástupci ministerstva školství a Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

V souvislostech:
Čeští školáci toho vědí míň. V žebříčku padáme
Studie OECD znovu varuje: Česko má málo vysokoškoláků

Zatímco v zemích evropské unie průměrný učitel s patnáctiletou praxí na střední škole za hodinu (po přepočtu na paritu kupní síly) vydělá 72 dolarů, v Česku si stejně kvalifikovaný učitel přijde jen na 40 dolarů. Průměr v zemích OECD je 68 dolarů.

Na druhém stupni základní školy je plat učitele v Česku o 23 dolarů nižší než v EU. Na nižších stupních základních škol pak o devatenáct dolarů.

Vyšší platy jsou priorita

"Platy učitelů jsou u nás problém, který musíme řešit," uvedl náměstek ministra školství pro vzdělávání Jindřich Kitzberger.
Na začátku května se ministrovi školství Ondřeji Liškovi povedlo vyjednat půlmiliardovou finanční injekci. Další čtyři miliardy na platy by měly přijít v lednu.

Demonstrace za vyšší platy patří ke koloritu českého školství.
Demonstrace za vyšší platy patří ke koloritu českého školství. | Foto: Ludvík Hradilek

Ze zprávy také vyplývá, že Česká republika vydává na platy učitelů - kromě těch vysokoškolských - nejméně ze všech států OECD.

Zatímco země OECD poskytují na platy učitelů středních a základních škol 80 procent z běžných výdajů, v Česku je to jen 62 procent. Podle autorů zprávy je to dáno mimo jiné významnými rozdíly v platech učitelů, vyšším podílem nepedagogických pracovníků nebo také tím, že musí učit více hodin než jejich kolegové v zahraničí.

Čtěte více o loňské zprávě OECD: V Česku se vyplatí studovat. Kvůli platu

Výdaje na platy vysokoškolských pedagogů jsou srovnatelné. Na jejich mzdy plyne v zemích OECD 68 procent běžných výdajů, v České republice je to 60 procent. "Hlavním důvodem (nízkých výdajů na platy) jsou poměrně vysoké výdaje na vybavení škol a opravy budov v důsledku nárůstu počtu studentů," uvádí zpráva.

Nejlepší jsme ve středoškolském vzdělávání

Podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí v Česku podle zprávy opět stoupl.  Stále zaostáváme za průměrem zemí OECD. Zatímco její průměr činí 27 procent, v Česku se diplomem může pochlubit pouze 14 procent lidí.

Lepší výsledky má Česko u středního vzdělání, kde převyšuje průměr OECD. Podle Michaely Kleňhové z ÚIV je však podstatné, zda vzdělání lidé také najdou uplatnění. "I když bude přibývat lidí s terciárním vzděláním, kvalifikovaná místa budou mít zajištěna," řekla. Na 40 procent kvalifikovaných pozic na pracovním trhu totiž stále připadá oněch 14 procent vysokoškolsky vzdělaných.

Čtěte více o loňské zprávě OECD: Peníze jdou na vzdělávání neefektivně

Data, která dnes v rámci studie Education at a Glance OECD zveřejnila, pocházejí z let 2005/2006. V té době probíhala na vysokých školách reforma, která zaváděla bakalářské programy, ze kterých však ještě nevyšli absolventi. Proto Michaela Kleňhová z ÚIV upozorňuje, že počet vysokoškoláků bude o něco vyšší.

Za průměrem OECD Česko zaostává i ve výdajích na žáka ve všech úrovních vzdělávání. Země OECD vynakládají celkově na vzdělávání v průměru asi 6,4 procenta HDP, Česko pouze 4,6 procenta.

Čtěte více:
OECD: Dopady krize budou větší a větší
OECD varuje: Snižte mateřskou a podporu hypoték

 

Právě se děje

Další zprávy