V Česku se vyplatí studovat. Kvůli platu, říká OECD

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
18. 9. 2007 13:00
Vysokoškoláci vydělávají mnohem víc než ostatní
Foto: Reuters

Paříž - Jít na vysokou školu se v Česku vyplatí. Absolventi s univerzitním diplomem totiž později mnohem lépe vydělávají než jejich méně vzdělaní kolegové.

Jen v Maďarsku a Irsku jsou rozdíly v platech mezi vysokoškoláky a ostatními zaměstnanci výraznější než v Česku. Vyplývá to z obsáhlé srovnávací studie, kterou dnes zveřejnila Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

O 85 procent vyšší mzda

Čeští absolventi vysokých škol měli v roce 2005 v průměru o 85 procent vyšší plat než lidé s maturitou, výučním listem či základním vzděláním.

Vysokoškoláci z Maďarska, kde je platová "propast" daleko největší, vydělávají o 116 procent víc než zbytek populace, Irové o 86 procent.

Za Českou republikou, třetí co do poměru mezi vzděláním a platy, se pak umístily Spojené státy (rozdíl 83 procent), Portugalsko (79 procent) a Británie (77 procent).

Propast mezi platy, která vznikla například v České republice, podle OECD ukazuje, že "poptávka po vysoce kvalifikované pracovní síle dalece přesahuje nabídku".

Málo lidí s diplomem

Alespoň v Česku to platí dvojnásob.

Z jiných čísel zveřejněné statistiky totiž vyplývá, že u nás na vysokých školách studuje - co do poměru ke zbytku populace - stále ještě podstatně méně lidí, než v jiných vyspělých zemích v Evropě i ve světě.

Vyšší počet vysokoškolských absolventů by přitom ostatní zaměstnance bez diplomu nijak poškodit neměl.

"Naopak," říkají experti z OECD. "Pokud má ekonomika k dispozici dostatečný počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, pak roste rychleji. A i méně kvalifikovaná pracovní síla tudíž snadněji sežene práci."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy