školy

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje ve školách snížit teplotu mimo učebny a méně větrat

Minimální teplota vytápění v prostorech škol mimo učebny by se mohla snížit. Například v tělocvičnách či na chodbách by mohla být nově 17 stupňů Celsia místo dosavadních 18 a ve sprchách 21 místo 24. V učebnách by měla zůstat na 20 stupních Celsia. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky o hygienických požadavcích na prostory škol, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví. Úpravu zdůvodnilo současnou energetickou krizí v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Novela předpokládá rovněž snížení požadavků na větrání ve třídách a tělocvičnách.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. V učebnách škol by pak podle jeho návrhu měla klesnout z 20 na 19 stupňů.

Vyhláška o hygienických požadavcích na prostory škol určovala dosud kromě minimální a maximální teploty také optimální teplotu vytápění. Pro učebny a šatny byla stanovena na 22 stupňů Celsia s odchylkou dvou stupňů nahoru či dolů, pro tělocvičny 20 stupňů s odchylkou o dva stupně více či méně. Nově by vyhláška už optimální teplotu určovat neměla, bylo by v ní uvedeno jen minimum a maximum. Pro učebny by se teplota mohla pohybovat mezi 20 a 28 stupni Celsia, v šatnách mezi 18 a 28 a v tělocvičnách mezi 17 a 28 stupni Celsia. Minimální teplota ve sprchách by měla klesnout z 24 na 21 a na chodbách a záchodech z 18 na 17 stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK

Církve vloni dostaly od státu 5,8 miliardy korun, největší část od ministerstva školství

Církve a náboženské společnosti loni dostaly od státu 5,8 miliardy korun, meziročně o 16 milionů korun více. Nejvíce peněz šlo z rozpočtu ministerstva školství, které na církví zřizované školy poslalo 2,5 miliardy korun, tedy o 282 milionů korun více než v předchozím roce. Ministerstvo kultury poslalo loni církvím a náboženským společnostem 1,3 miliardy korun, meziročně o 37 milionů korun méně. Z toho výdaje na činnost registrovaných církví a náboženských společností činily miliardu korun. Další peníze šly v grantových programech resortu na podporu divadel či památkovou péči.

Ministerstvo práce a sociálních věcí loni poskytlo církvím miliardu korun, meziročně o 121 milionů víc. Z toho připadlo 601 milionů korun na služby sociální péče, další peníze pak na služby sociální prevence, podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, aktivní politiku zaměstnanosti či sociální péči a pomoc manželství a rodinám. V sumě není zahrnuto majetkové vyrovnání státu s církvemi, které loni činilo 2,2 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Talibán uzavřel dívkám střední školy, Spojené státy s ním zrušily jednání

Spojené státy zrušily plánovaná jednání se zástupci islamistického hnutí Tálibán v katarské metropoli Dauhá kvůli rozhodnutí islamistických vládců Afghánistánu neotevřít dívkám střední školy. S odkazem na americké představitele o tom informuje agentura Reuters.

Tálibán, který je v Afghánistánu u moci od srpna 2021, ve středu zrušil plánovaný návrat dívek do středních škol. Uvedl, že střední školy zůstanou pro dívky uzavřené, dokud nebude vypracován plán výuky, který bude v souladu s islámským právem. Šest západních zemí, včetně USA, a také EU Tálibán vyzvaly, aby krok okamžitě zvrátil.

"Jejich rozhodnutí bylo hlubokým zklamáním a nevysvětlitelným obratem v závazcích vůči afghánskému lidu, v první řadě, a také vůči mezinárodnímu společenství," sdělil Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí. "Zrušili jsme některé naše závazky, včetně plánovaných schůzek v Dauhá, a dali jsme jasně najevo, že toto rozhodnutí považujeme za potenciální zlom v našem angažmá," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat