Nové Heřminovy - Omluvou začal svou návštěvu Nových Heřminov na Jesenicku ministr životního prostředí Martin Bursík.
Přijel sem představit projekt protipovodňových opatření, v rámci kterých vznikne v Heřminovech nádrž. Ta zaplaví část obce.
"Omlouvám se, že jsem se nedostal do vaší obce předtím, než vláda rozhodla o stavbě vodní nádrže u vás," odvracel Bursík předem očekávaný útok na besedě s obyvateli obce.
V řadách Heřminovských, kteří zaplnili sál vesnického kulturního domu, to zašumělo. Místní totiž chtěli Bursíkovi vmést do tváře právě výtku, proč přijíždí teprve v době, kdy už je o všem rozhodnuto. Přehrazení řeky Opavy na katastru Nových Heřminov vláda odsouhlasila v dubnu.
Čtěte více: Vláda nechá zaplavit obec. Aby nepřišla povodeň
Zelení v Moravskoslezském kraji přitom vždy stáli při Heřminovských, kteří proti přehradě po léta bojovali. A tak lidé v Heřminovech doufali, že když spolurozhodující ministerstvo vede předseda Zelených, přehrada nebude. Teď se má osmnáct rodin do září rozhodnout, zda domy státu prodají.
Že jsem se nepřiženil jinam
Část vesnice, která má zmizet pod vodou, je na konci obce ve směru na Krnov, od křižovatky na Milotice až k sousednímu Zátoru. Příznačné je, že většina přehradou ohrožených domů je až za cedulí, která motoristům ohlašuje konec Velkých Heřminov.
Těsně za ní bydlí i Josef Tomeček. Do Nových Heřminov se před lety přiženil. Dnes toho lituje.
"Hrkal jsem v devětaosmdesátém v Praze na náměstí klíčema a dnes je mi to líto. Víte, já si myslím, že takto sprostě by s námi nezacházeli ani bolševici," je přesvědčený.
"Moje sestra byla před lety v podobné situaci jako my. Za každým zvlášť přišli, vysvětlili jim situaci a nabídli náhradní bydlení. O nás jen sami rozhodli a hotovo," rozčiluje se Tomeček.
Odpoledne před návštěvou Bursíka pořád pracuje na zahradě. Na besedu s občany se nechystá. "A na co?" odpovídá úsečně na otázku, jestli se za ministrem podívá. "Musel bych mu něco udělat," rozčiluje se.
Omluva slovy i penězi
"Ano, my Zelení obecně vidíme přehrady jako problémové, jako hrubé zásahy do životů lidí i do přírodního prostředí. Ale v tomto případě jiným způsobem protipovodňová ochrana udělat nejde," vysvětloval večer v kulturním domě lidem Bursík.
Rozhodnutí o přehradě podle něj nebylo politickým, ale věcným kompromisem. Ministerstvo životního prostředí nenašlo dostatek argumentů, které by zbytek vlády přesvědčily o tom, že přehradit Opavu nebude nutné. Podařilo se mu alespoň stáhnout variantu velké přehrady, která by zatopila celou vesnici, a prosadit do plánů také opatření "blízká přírodě".
Za zatopení části obce, vystavění hrází, stěhování osmnácti rodin a ztracené pozemky se chce Bursík obci omluvit nejen ústně.
Slíbil, že ministerstvo obci pomůže sehnat peníze na rozvoj nového území, kam se přestěhují lidé ze zaplavené oblasti, nebo třeba na nastartování podnikání a turistického ruchu v Heřminovech.
Zatímco majitelé domů, které mají přehradě ustoupit, mají už dávno od ministerstva zemědělství slíbené "nadstandardní" odškodnění ve výši celkem několika set milionů korun, ostatní domy ve vesnici by prý mohly získat dotace například na energetické úspory.
Je to pro obec dostatečná náplast? "To nevím. To musí rozhodnout sami lidé. Zrovna mi přistála na stole žádost o vyhlášení referenda o přehradě. Teprve až bude zastupitelstvo znát názor obyvatel, rozhodneme se, zda zůstat tvrdě proti přehradě, nebo se spokojit s tím, co nám nabízí," je opatrný starosta Nových Heřminov Radovan Jílka.
Čtěte také: Jedeš pozdě, Bursíku! vzkazuje obec, která půjde ke dnu
Ještě nejsou ztraceni
Reakce lidí na diskuzi s ministrem v kulturním domě ochotě ke kompromisu moc nenapovídaly. "Ministr se vzdal a teď nám to přijel vysvětlit. Ovšem my máme pořád možnosti a právo se bránit. Ještě nejsme ztraceni," oponovala Bursíkovi místní Milena Hepnarová.
Přidal se k ní i Oliver Rotík, jeden z těch, jejichž domov má zaplavit nádrž. "Budu proti ní bojovat až do konce. Jsem členem občanského sdružení Obava, které využije všechny zákonné prostředky, které proti přehradě může použít," upozornil Rotík.
Nezastaví ho ani odškodné, které mu stát nabízí za jeho stavení, ani slíbené peníze na rozvoj celé obce. "Bohužel je mi jasné, že někteří lidé se takto uplatit nechají. Vždyť na to dnešní setkání s Bursíkem z nás, co přijdeme o domy, přišli tři nebo čtyři. Ostatní se nechali umlčet penězi," tvrdí Rotík.
Bohatí bezdomovci
Ti, kteří "se nechali umlčet penězi", to ale vidí zase jinak. Nové Heřminovy prý rozdělila závist. Mezi těmi, kteří zůstanou "nad vodou", se traduje, že z těch "pod vodou" se díky kompenzacím od státu stanou boháči. Za svůj majetek mají dostat šestinásobek obvyklé ceny v regionu.
Většina obyvatel domů, které mají ustoupit přehradě, tak už o přehradě mluví velmi nerada.
"Když u nás byl ministr zemědělství Gandalovič, postavil se před celou dědinu a říká: Budete mít nadstandardní podmínky. Já teď chodím po Heřminovech a je ze mě milionář," popisuje vztahy, které v údolí zavládly, Josef Tomeček.
O prodeji domu však zatím podle svých slov neuvažuje. Pořád doufá, že přehrada přece jen nebude a on konečně po letech investuje do domu, na jehož fasádě je pořád znatelná deset let stará povodeň.