Jedeš pozdě, Bursíku! Vzkazuje obec, která půjde ke dnu

Lenka Smyčková
21. 7. 2008 1:00
Šéf zelených jede vysvětlit, proč byl pro přehradu
Nové Heřminovy
Nové Heřminovy | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Nové Heřminovy - Když letos v dubnu hlasovala vláda o stavbě přehrady v podhůří Jeseníků, doufali lidé v Nových Heřminovech, že ministr životního prostředí a šéf Strany zelených bude proti.

Spletli se. Bursík ve vládě hlasoval pro přehradu a zklamal lidi v obci, ekologické aktivisty i velkou část zelených v Moravskoslezském kraji.

Teď se však jede do Nových Heřminov podívat. Čvrt roku po rozhodnutí ve vládě, bude v pondělí lidem vysvětlovat, k čemu jim bude přehrada dobrá.

Čtěte také: Nový Bursíkův problém: Část zelených proti přehradě

"Ministerstvo životního prostředí přineslo do projektu přehrady komplex přírodě blízkých opatření. Ty bychom rádi představili," vysvětlil stručně Bursík, s čím pod Jeseníky jede.

Nové Heřminovy
Nové Heřminovy | Foto: Aktuálně.cz

"Už je pozdě," shodují se lidé, kteří se dlouhá léta snažili ministerstva zemědělství a životního prostředí přesvědčit, že stavba přehrady je zbytečná.

Ministr chce také nabídbout projekty, které by nastartovaly rozvoj regionu. "Na jejich tvorbě by se podílely obce a my bychom jim poskytli pomoc při čerpání prostředků z operačních programů," dodal Bursík.

Že si ministr zřejmě jede obec udobřit, tuší starosta Nových Heřminov Radovan Jílka. V roce 2006 se stal starostou za Sdružení nezávislých kandidátů proti přehradě.

"Zřejmě není problém lidem zalepit pusu penězi, slíbit starostovi padesát nebo šedesát let prosperity," reagoval starosta Jílka. Trvá však na tom, že v Heřminovech ani za takovou cenu zatopit obec nechtějí.

Chtěli debatovat už před lety

Cesta pod vodu

 • 1997 - Katastrofální povodně. Plány na stavbu přehrady znovu vytaženy ze šuplíků. Lidé z Nových Heřminov sepsali protestní petici
 • 2003 
  Moravskoslezský kraj doporučuje vládě stavbu velké ochranné nádrže. Vesnice má zmizet pod hladinou
 • 2004
  Vodohospodář Václav Čermák předložil návrh, který s přehradou nepočítá. Podle výpočtů ochrání Krnov stejně jako nádrž
 • 2006
  Strana zelených v čele s Martinem Bursíkem se poprvé dostává do vlády
 • 2006
  V komunálních volbách v Nových Heřminovech vítězí Sdružení nezávislých kandidátů proti přehradě
 • 2007
  Starosta Nových Heřminov opakovaně zve ministry zemědělství a životního prostředí k návštěvě. Ministři nereagují
 • duben 2008
  Vláda schválila stavbu přehrady v menším rozsahu. Hlasoval pro ni také séf Strany zelených Martin Bursík
 • duben 2008
  Ostravský zelený Vladimír Burda vystupuje na protest ze strany, proti rozhodnutí protestuje většina zelených v Ostravě
 • 21. červenec 2008
  Martin Bursík se chystá na návštěvu Nových Heřminov, aby lidem vysvětlil, co dobrého jim přehrada přinese

Podle Heřminovských už debaty téměř postrádají smysl. Bursík se na oficiální návštěvu kraje, obce a diskuzi s občany vydal tři měsíce poté, co ve vládě zvedl ruku pro vybudování přehrady, proti které místní bojují po desetiletí.

„Rozhodlo se o nás bez nás a teď teprve se někdo přijede zeptat na náš názor," říká Jílka.

Heřminovští totiž ještě před rozhodnutím Bursíka dvakrát žádali, aby přijel a osobně se podíval, jak krajina kolem Heřminov vypadá.

Nechali si dokonce ve spolupráci s Hnutím Duha vypracovat analýzu od brněnského vodohospodáře, ze které vyplynulo, že stavba hráze je zbytečná. Na nic z toho ministerstvo životního prostředí nereagovalo.

Spoléhali na zelené

Vláda odsouhlasila výstavbu přehrady na řece Opavě v dubnu. Přehrada ochrání před povodněmi šestadvacet tisíc obyvatel Krnova. V Nových Heřminovech zaplaví 56 objektů, z toho 24 obytných. Pro majitele dotčených budov a pozemků vláda vyhradila dvě stě milionů korun odškodnění.

Čtěte zde: Vláda nechá zaplavit obec. Aby nepřišla povodeň

„Očekáváme, že ministr nám vysvětlí, proč podepsal stavbu nádrže. Také se chceme dozvědět, proč se po deset let nikdo na ministerstvu životního prostředí nezačal seriózně zabývat jinými řešeními," vyjmenovává Jílka.

Heřminovští vyčítají ministrovi především dvě věci. Že se o přehradě jednalo za zavřenými dveřmi v Praze bez toho, aby měl šanci do toho mluvit někdo z místních. A že zelení před volbami slibovali, že stavby obřích vodohospodářských děl nedopustí.

„Říkali, že žádná megadíla nebudou. Myslím, že to bude jedno z hlavních témat, která si od občanů pan Bursík vyslechne," nastínil starosta.

Za „šaškárnu" označil Bursíkovu návštěvu Moravskoslezského kraje Ivo Dokoupil z Hnutí Duha.

„Pozvali i zástupce neziskových organizací. Já se takové akce odmítám zúčastnit. Je to typický příklad jednání, kdy v Praze rozhodli o nás bez nás. Zelení v Ostravě právě kvůli takovému jednání ministrů vystupují ze strany," uvedl Dokoupil.

Jakubková: Postavil nás před hotovou věc

Ani ostravské poslankyni za zelené Věře Jakubkové se nelíbí, že Bursík míří za občany do Heřminov až teď, když už není možnost změnit rozhodnutí vlády.

Šéf Strany zelených Martin Bursík jede lidem v Nových Heřminovech vysvětlit, k čemu je dobrá přehrada
Šéf Strany zelených Martin Bursík jede lidem v Nových Heřminovech vysvětlit, k čemu je dobrá přehrada | Foto: Ludvík Hradilek

„Je pikantní, že něco takového se stalo zrovna ve Straně zelených, která prosazuje maximální účast veřejnosti na rozhodování," říká Jakubková.

Potvrdila, že většinu severomoravských zelených Bursíkův postup pobouřil. „Nejen občany Heřminova, ale i vlastní stranu postavil před hotovou věc," tvrdí Jakubková.

V reakci na rozhodnutí o nádrži vydali severomoravští zelení usnesení, ve kterém své ministry vyzvali, aby před každým rozhodováním, které se dotýká regionu, věc projednali s místními spolustraníky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy