Benefity nezdraží. Poslanci znovu ustoupili odborářům

Petr Kučera Petr Kučera
13. 4. 2010 15:55
Sněmovna přehlasovala veto prezidenta republiky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci definitivně schválili novelu zákona, která vrací zdanění zaměstnaneckých výhod na dřívější nižší úroveň. Poté, co už v březnu přehlasovali veto Senátu, nyní souhlasili i potřetí, když přehlasovali i veto prezidenta republiky. Pro tentokrát bylo 106 poslanců - sociální demokraté, komunisté, lidovci i někteří nezařazení.

Kvůli vyšší DPH u takzvaných benefitů hrozili odboráři pětihodinovou stávkou v dopravě. Že jde o stále aktuální varování, potvrdil v pondělí i nový šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Zákon má být účinný ihned po zveřejnění ve Sbírce zákonů, k čemuž dojde během několika málo dnů.

Režijní jízdenky, kantýny, ubytování i telefony

Vyšší DPH z benefitů schválili poslanci napříč stranami vloni na podzim - bez větších protestů levicových stran i odborů - a platí od začátku ledna. Cílem novely tehdy bylo (podle důvodové zprávy ministerstva financí) "stanovit stejná pravidla pro všechny zúčastněné strany a zamezit zvýhodňování některých osob".

Spor naplno vypukl až v prvních týdnech letošního roku. Může za to pro laika nenápadné ustanovení v novele zákona o DPH, podle něhož je základem daně u poskytovaných benefitů nově takzvaná běžná cena na trhu, nikoliv zvýhodněná jako dříve.

Kvůli loňské novele tak zdražilo - nebo brzy může zdražit - všechno, co firma poskytuje svým zaměstnancům levněji než ostatním odběratelům, respektive co jim dává levněji, než je obvyklá cena na trhu.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Proč hrozí stávka: O co jde ve sporu o zdanění benefitů
Odbory mají nového bosse. Snižovat daně? Hloupost, říká
Dušek nesmí na ministerstvo bez doprovodu, aby se nebál

Firmám se tím fakticky prodražilo všechno zboží i služby, které zaměstnancům poskytují výhodněji. Třeba závodní stravování (levnější obědy v kantýně oproti restauracím v okolí), bezplatné nebo zlevněné jízdenky (oproti ceně pro běžné zákazníky), ale třeba i levnější ubytování (služební byty či rekreace) nebo levnější či bezplatné telefonování. Nejvýrazněji by se zdražení projevilo u režijních jízdenek Českých drah.

Klaus: Nespravedlivé zvýhodnění části zaměstnanců

Zrušení vyššího zdanění zaměstnaneckých benefitů podle očekávání narazilo u prezidenta republiky Václava Klause. Právě jeho veto dnes poslanci přehlasovali.

"Mnou vetovaná novela má přidat z veřejných rozpočtů určité skupině zaměstnanců i zaměstnavatelů. Je však nespravedlivá, protože vede k tomu, že třetí osoby - daňoví poplatníci - připlácejí jedné skupině zaměstnanců na benefity domluvené výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," zdůvodnil Klaus své veto.

Připomněl, že podobné zdanění benefitů už v Česku fungovalo v letech 1992-2004, a tehdy nikomu nevadilo.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Vezme vám vítězná ČSSD na daních víc? Jen boháčům, říká
Daně podle Věcí veřejných: Platit budou i prostitutky
Zdanit víno? Ne, zdražme tvrdý alkohol, plánují lidovci

Nižší zdanění by podle Klause znamenalo také výpadek v příjmech státního rozpočtu, a to ve výši několika desítek milionů až jedné miliardy korun. Jak již dříve upozornil online deník Aktuálně.cz, ministerstvo financí původně hovořilo o stamilionech korun, zatímco pozdější odhady Úřadu vlády - po odborářském nátlaku - hovořily už jen o dopadech v řádu desítek milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy