Průběh druhého dne hlavního líčení vyvolal v Andreji Babišovi, který je obžalovaný z pomoci k dotačnímu podvodu ve výši 50 milionů korun, výrazné emoce. Přeskakoval mu hlas, rozhazoval rukama a z jeho úst padala slova jako "podvodník". Rozladily ho výpovědi znalců v oblasti písmoznalectví a ekonomiky.
Expert na písmo Aleš Čulík prezentoval závěry posudku, jenž měl prověřit pravost podpisu Andreje Babiše mladšího na převodu části akcií Čapího hnízda. Podle verze obžaloby byl převod účelový, aby Babiš starší zakryl vliv svůj a svého holdingu Agrofert na projekt. Babiš mladší tvrdí, že jeho podpis někdo zfalšoval.
Čulík uvedl, že pravost podpisu Babiše mladšího nelze jednoznačně potvrdit. Měl k tomu málo jeho podpisových vzorů. Žalobce Jaroslav Šaroch pak obrátil pozornost k předsedovi ANO. Chtěl znát Čulíkův názor, jestli signatura může patřit někomu jinému. Čulík připustil podobnost s podpisem Babiše staršího.
"Nic jsem nepodepsal, zásadně to odmítám"
"Zásadně odmítám, že bych falšoval nějaký podpis. Státní zástupce tady griloval znalce, který to jednoznačně nepotvrdil. Není to tak, není to pravda, odmítám to. Můj syn byl zneužit polistopadovým kartelem. Mafiánští novináři ho masírovali, že jeho táta je špatný. Nic jsem nepodepsal, zásadně to odmítám," zvyšoval Babiš hlas.
Znalec Čulík skutečně nepotvrdil, že by zmíněný podpis patřil Babišovi staršímu. Jak ovšem vyplynulo z jednání, touto možností by se měl ještě zabývat. Bude však třeba zjistit, zda k takovému zkoumání existuje přijatelná odborná metoda. Této otázce se má věnovat také dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch.
Babišův syn by měl podle dostupných informací osobně vypovídat u soudu v pátek. Předseda ANO na to zareagoval dalším vypjatým vystoupením. Důrazně se ohradil proti tomu, aby jeho syn poskytl svědectví. Upozornil na jeho dlouhodobou nestabilní psychickou kondici.
"Je to absolutně neuvěřitelné, je to totálně za hranou. Znovu konstatuju, jak mého syna novináři před volbami zneužili a po volbách ho odkopli. Pak znovu dělal problémy, protože přestal brát léky, což je v jeho stavu úplně špatně," přeskakoval hlas předsedovi ANO.
Čapí hnízdo na hraně bankrotu
Nejtvrdší střet se odehrál kvůli vystoupení znalce v oblasti ekonomiky Vítězslava Hálka. V jednu chvíli se kvůli němu vztyčil žalobce Šaroch i Babišův advokát Michael Bartončík a vzrušeně si vyměňovali argumenty. Hálek upozornil, že Čapí hnízdo bylo v letech 2008 až 2013 ekonomicky zcela závislé na Agrofertu. Podpořil tím verzi obžaloby o jejich propojení.
"V letech 2008 nebyla Farma Čapí hnízdo schopná hradit své závazky. V roce 2013 měla vyhlásit bankrot. Proto došlo k manažerskému rozhodnutí včlenit ji pod firmu Imoba z holdingu Agrofert," uvedl Hálek. V tomto období mělo Čapí hnízdo příjem 340 milionů korun, z toho 324 milionů činily příjmy od Agrofertu, ve výrazné většině z reklamy.
Znalec stejně tak vyloučil, že by Čapí hnízdo bylo schopné samo hradit úvěr od britské banky HSBC, jenž činil 375 milionů korun. Podle výpovědí manažerů banky na policii byla farma osobním projektem samotného Babiše. Jejich svědectví má být další důkaz o propojení s holdingem. Dotace přitom byla určena pro malé a střední firmy.
Iracionální výdaje za reklamu
Hálek také zhodnotil příjem farmy z reklamy. Jeho zdaleka největší část získala v letech 2009 a 2010, kdy bylo místo staveništěm. Znalec výslovně označil takové výdaje za iracionální. Upozornil na jednu dílčí smlouvu, která měla farmě přinést za reklamu tři miliony. Podle Hálka byla tato částka desetkrát přemrštěná proti obvyklým cenám.
"Chtěl bych se ohradit proti tomu, že pan znalec do věci sune nesouvisející segment reklamy, tyto věci zde vůbec nemají místo," vystoupil advokát Michael Bartončík. Reklamou na Čapím hnízdě se zabývala policie v samostatném trestním řízení, podezření na krácení daní odložila. Pražské vrchní státní zastupitelství ale zjistilo, že policie pochybila. Odložení tak není pravomocné.
Také v této kauze poskytl Hálek expertizu. Jak upozornil Bartončík, podle kriminalistů byla nedůvěryhodná, protože expert v ní vytvářel "ve svých závěrech účelové konstrukce" a nebral v úvahu cenu obvyklou. Spolu se svým bratrem Josefem, který zastupuje obžalovanou Janu Nagyovou, navrhl Bartončík vyloučit Hálka pro podjatost.
Poukázal rovněž na to, že dříve spolupracoval se senátorem Tomášem Goláňem při jeho práci daňového experta. Goláň v reklamní větvi Čapího hnízda podával trestní oznámení. Toto propojení zase zvedlo ze židle žalobce Šarocha, podle kterého to nemá s nestranností znalce co dělat. Soudce Jan Šott Hálkovo svědectví připustil.
Problémy znalce z minulosti
"Pan znalec je nedůvěryhodná osoba, nebojím se říct podvodník. Mohl bych dlouho mluvit o tom, kde všude se tento pán vyskytl," vystoupil proti Hálkovi Babiš, který měl v ruce svazek několika listů, ze kterých četl dřívější pochybení Hálka jako znalce. Poukázal třeba na to, že byl v minulosti obžalovaný.
Hálek je ředitelem expertní firmy Česká znalecká, která je mezi všemi podobnými ústavy policií nejvyhledávanější pro zpracovávání hospodářských expertiz. Babiš také zmínil Hálkovo výrazné pochybení v kauze Opencard, kde navzdory jeho posudkům soud obžalované zprostil a jeho analýzy zkritizoval.
Babiš současně připomněl, že s Českou znaleckou vedlo ministerstvo spravedlnosti kvůli Opencard správní řízení kvůli celkem pětadvaceti pochybením. Trest nakonec nepadl, protože případ byl promlčen. Na oba příběhy spjaté s Hálkem a jeho znaleckým ústavem v minulosti upozornilo Aktuálně.cz.
"Je neuvěřitelné, že taková společnost tu může existovat, dávno měla přijít o licenci. To je ten polistopadový kartel. A pan znalec se tady ještě usmívá," zlobil se obžalovaný šéf hnutí ANO.
Ve středu má vypovídat jeho žena Monika, dcera z prvního manželství Adriana nebo jeho dlouholetý spolupracovník z Agrofertu a sněmovny Jaroslav Faltýnek.
VIDEO: Babiš neřekl nic nového. Obhajoba napadala časovou nekonzistentnost
Jak šel čas s Čapím hnízdem
- 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
- 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
- 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
- 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
- 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
- 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
- 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
- 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
- 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
- 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
- v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
- 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
- 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
- 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
- 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
- 3. března 2022 vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše k trestnímu stíhání
- 21. března 2022 dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu a Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
- 12. září 2022 začalo u Městského soudu v Praze hlavní líčení
- 9. ledna 2023 senát soudce Jana Šotta zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby
- 5. dubna 2023 soudce Šott dokončil odůvodnění rozsudku.