Nejen Opencard. Znalec poškodil také exšéfa státního úřadu, jehož pak soud očistil

Jan Horák Jan Horák
10. 9. 2020 20:14
Bývalého ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka pravomocně očistil soud. Zodpovídal se ze dvou trestných činů, jichž se měl dopustit při objednání externích mediálních služeb. Nic z toho se však nepotvrdilo. Podle zjištění Aktuálně.cz případ negativně ovlivnil svým posudkem znalec Vítězslav Hálek, který zpracoval nevěrohodné expertizy i v kauze Opencard.
Pravomocně osvobozený bývalý ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk.
Pravomocně osvobozený bývalý ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. | Foto: ČTK

Letos v červnu si Miloslav Vaněk definitivně vyslechl, že nic nezákonného neudělal. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) řídil v letech 2003 až 2014. V roce 2005 uzavřel se soukromou společností smlouvu, jejíž platnost prodlužoval dalších devět let. Firma E-centrum podle kontraktu zajišťovala pro úřad externí mediální služby. Jejím úkolem bylo, aby zlepšovala veřejný obraz instituce.

Úřad agentuře vyplatil celkem přes sedm milionů korun. Vaněk kvůli tomu čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Škoda, již měl úřad utrpět, pak byla vyčíslena na bezmála šest milionů. Rozdíl mezi částkami odvedla agentura coby DPH. V listopadu 2018 dostal Vaněk od Městského soudu v Praze podmíněný trest.

"Obžalovaný byl odsouzený k podmíněnému trestu ve výši dvou let s uloženou zkušební lhůtou v délce čtyři roky," sdělila Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Puci. Dle rozsudku z roku 2018 měl Vaněk státu uhradit také škodu - oněch bezmála šest milionů, přesně 5,96 milionu korun.

Znalcův logický nesmysl

Podle zjištění Aktuálně.cz vystupoval v kauze jako znalec obžaloby ředitel České znalecké Vítězslav Hálek. Do případu vstoupil na zadání policie. Jeho úkolem bylo doložit, zda Vaňkem objednané služby byly předražené a lze ho potrestat za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soud prvního stupně Hálkovy závěry beze zbytku přijal. Odvolací instance však při osvobození Vaňka letos v červnu explicitně uvedla, že znalec odvedl špatnou práci.

"Je třeba konstatovat, že znalec jednoznačně selhal, když vypracoval znalecký posudek, aniž by měl dostatek podkladových materiálů, a navíc tento deficit nepovažoval za vadu," stojí ve verdiktu, jejž Aktuálně.cz získalo a který vydal senát soudkyně Kateřiny Jonákové. "V případě, že neměl k vypracování objektivního znaleckého posudku podklady, byl povinen to (…) sdělit a vypracování znaleckého posudku odmítnout," píše dále.

Hálek měl zjistit, kolik se za mediální služby platí obvykle. V tomto ohledu získal informace od tří soukromých společností. Soudkyně Jonáková mu však vytkla, že ve svých zjištěních při srovnání s agenturou E-centrum nebral v úvahu jejich fungování na trhu, personální obsazení a renomé. Zásadního pochybení se pak znalec dopustil, když měl stanovit hospodárné cenové rozpětí externího mediálního zastoupení.

Pro jeho určení si totiž vybral jen jedinou firmu. Podle soudu jednal proti logice, jelikož měl cenovou škálu sestavit z více referenčních zdrojů. "Již samotné stanovení rozpětí s informacemi z jednoho zdroje je logickým nesmyslem. (…) Zásadní vadou znaleckého posudku je fakt, že znalcem určené rozpětí ceny obvyklé je zcela neobjektivní, a tím i veškeré závěry znalce jsou zatíženy vadou," stojí v rozsudku.

Správní řízení kvůli Opencard

Proč Hálek takto postupoval, není jasné. Na otázky Aktuálně.cz neodpověděl. Není to přitom první případ, kdy neodvedl odpovídající práci. Jak Aktuálně.cz upozornilo v srpnu, ministerstvo spravedlnosti vedlo s jeho firmou Česká znalecká správní řízení kvůli selhání v kauze Opencard. Jeho expertiza přispěla k tomu, že čtveřice politiků a úředníků dostala u soudu první instance nepodmíněný trest.

"Bylo zahájeno řízení o správním deliktu (…), kterého se měl obviněný dopustit tím, že v rozporu s § 8 zákona o znalcích a tlumočnících (…) nepostupoval při své znalecké činnosti s náležitou odbornou péčí," stojí v usnesení ministerstva spravedlnosti, jež má Aktuálně.cz k dispozici. Resort objevil v posudku České znalecké - zpracovaném samotným Hálkem - pětadvacet pochybení.

Jeho závěry označilo ministerstvo jako zavádějící a nevěrohodné. Trest nakonec nepadl, protože podle resortu byl Hálkův přečin v kauze Opencard promlčený. Tento závěr potvrdila v červenci ministryně Marie Benešová. Pochybení České znalecké explicitně pojmenovala i soudkyně Denisa Durdíková, která úředníky a politiky v čele s pražským exprimátorem Tomášem Hudečkem letos v březnu pravomocně osvobodila.

Žádná důkazní relevance

"Soud uzavírá, že k žádnému ze závěrů vtělených do kmenového znaleckého posudku znaleckého ústavu Česká znalecká nepřihlédl, nepřiznal jim jakoukoli důkazní relevanci," stojí v rozsudku. "Z takto formulovaného znaleckého závěru je evidentní, že znalecký ústav učinil i závěry, které mu vůbec nepříslušelo činit, závěry, na něž vůbec nebyl dotazován," uvedla dále soudkyně.

V příběhu osvobozeného exšéfa ÚZSVM Miloslava Vaňka se vrchní soud vedle Hálka vymezil i vůči rozhodování nižší instance. Objednané mediální služby vyhodnotil jako legitimní nástroj ke zvládání mediální agendy, kterou nemohlo oddělení komunikace úřadu zastat.

"V tomto směru obžalovaný jednoznačně rozpoznal, že limity (nedostatky) jinak dobře pracujícího oddělení komunikace jsou ve znalostech mediální problematiky a zejména krizové komunikace. Za situace, kdy čelil mediální dehonestaci úřadu, nepochybně postupoval správně, když na specializovanou problematiku najal PR agenturu," podotkl soud.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při nehodě na kole zemřel známý německý architekt Helmut Jahn

Známý německý architekt Helmut Jahn v sobotu zemřel v důsledku nehody na jízdním kole, bylo mu 81 let. V neděli o tom informovala agentura AP. Jahn stál například za projekty berlínského Sony Centra a mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku či za renovací administrativní budovy Evropské komise nazvané podle Karla Velikého (Charlemagne) v Bruselu.

Jahn se narodil v roce 1940 v Německu, v roce 1966 však odešel do Chicaga. Jeho profesionální kariéra začala v roce 1967. Ve Spojených státech patří mezi jeho velké projekty například chicagské kongresové centrum McCormick Place. Jahn se podílel rovněž na návrhu budovy J. Edgara Hoovera, tedy ústředí Federálního úřadu pro vyšetřování FBI ve Washingtonu, napsala AP.

Podle policie do Jahna jedoucího na kole v sobotu odpoledne v obci Campton Hills západně od Chicaga narazily dva automobily, když nezastavil na křižovatce, kde byla značka stop. Architekt zemřel na místě nehody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Frankfurt remizoval doma s Mohučí a přišel o čtvrtou příčku

Frankfurt pouze remizoval doma 1:1 s Mohučí a po 32. kole německé fotbalové ligy přišel o čtvrté místo, které zajišťuje účast v Lize mistrů. Mohuč potvrdila na hřišti favorita skvělou formu a neprohrála podeváté v řadě. Český záložník Vladimír Darida odehrál závěrečných 17 minut při bezbrankové remíze Herthy Berlín s Bielefeldem.

Mohuč dokonce až do 86. minuty vedla po trefě Karima Onisiwa, v závěru ale srovnal střídající Ajdin Hrustic. Frankfurt ztratil body potřetí z posledních čtyř utkání a pustil před sebe Dortmund, který si v sobotu poradil s Lipskem. Dvě kola před koncem ztrácí na Borussii jeden bod.

Na sestupovém 17. místě zůstává Kolín nad Rýnem, který doma podlehl 1:4 devátému Freiburgu. Kolín ztrácí dva body na barážovou příčku, na které zůstal Bielefeld. Hertha má stejně bodů, ale lepší skóre a zápas k dobru.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Kolín nad Rýnem - Freiburg 1:4 (50. Andersson - 18. Petersen, 20. Demirovič, 90.+3 Grifo, 90.+6 Schmid), Eintracht Frankfurt - Mohuč 1:1 (86. Hrustic - 11. Onisiwo), Hertha Berlín - Bielefeld 0:0.

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 31 7 10 14 38:49 31
15. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
16. Bielefeld 32 8 7 17 23:51 31
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 31 2 7 22 20:80 13
před 1 hodinou

Francouzský prezident Macron vyzval ve Štrasburku k rychlejší a silnější EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli vyzval na začátku konference o budoucnosti Evropské unie k vytvoření silnější a rychlejší sedmadvacítky. Podle něj se během pandemie covidu-19 ukázalo, že EU někdy nepostupuje dostatečně rychle, a občas jí chybí ambice. Celkově ale evropský model společnosti v krizi obstál, řekl Macron v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku.

"Naše evropská demokracie je demokracií kompromisu a rovnováhy, což je ctnost, kterou musíme chránit," uvedl Macron. Podle něj se během epidemie ukázalo, že evropské státy umí spolupracovat na zásadních tématech, například na očkování či plánech obnovy. Francouzský prezident řekl, že celkově evropský sociální i hospodářský model v krizi obstál. Unie ale prokázala svou slabost v momentech, kdy byla závislá na někom jiném, dodal.

V rámci konference o budoucnosti Evropské unie byl spuštěn webový portál, kde občané EU mohou sdělit své představy o budoucnosti sedmadvacítky. Na jaře roku 2022 se má sejít plenární schůze složená z europoslanců, poslanců národních parlamentů a občanů. Závěry konference budou předloženy Evropské komisi, Evropské radě a Evropskému parlamentu. Předsedkyně Evropské komise vyzvala k účasti na debatě hlavně mladé lidi, pro které je současná doba "mimořádně významná".

Zdroj: ČTK
Další zprávy