Nejen Opencard. Znalec poškodil také exšéfa státního úřadu, jehož pak soud očistil

Jan Horák Jan Horák
10. 9. 2020 20:14
Bývalého ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka pravomocně očistil soud. Zodpovídal se ze dvou trestných činů, jichž se měl dopustit při objednání externích mediálních služeb. Nic z toho se však nepotvrdilo. Podle zjištění Aktuálně.cz případ negativně ovlivnil svým posudkem znalec Vítězslav Hálek, který zpracoval nevěrohodné expertizy i v kauze Opencard.
Pravomocně osvobozený bývalý ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk.
Pravomocně osvobozený bývalý ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. | Foto: ČTK

Letos v červnu si Miloslav Vaněk definitivně vyslechl, že nic nezákonného neudělal. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) řídil v letech 2003 až 2014. V roce 2005 uzavřel se soukromou společností smlouvu, jejíž platnost prodlužoval dalších devět let. Firma E-centrum podle kontraktu zajišťovala pro úřad externí mediální služby. Jejím úkolem bylo, aby zlepšovala veřejný obraz instituce.

Úřad agentuře vyplatil celkem přes sedm milionů korun. Vaněk kvůli tomu čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Škoda, již měl úřad utrpět, pak byla vyčíslena na bezmála šest milionů. Rozdíl mezi částkami odvedla agentura coby DPH. V listopadu 2018 dostal Vaněk od Městského soudu v Praze podmíněný trest.

"Obžalovaný byl odsouzený k podmíněnému trestu ve výši dvou let s uloženou zkušební lhůtou v délce čtyři roky," sdělila Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Puci. Dle rozsudku z roku 2018 měl Vaněk státu uhradit také škodu - oněch bezmála šest milionů, přesně 5,96 milionu korun.

Znalcův logický nesmysl

Podle zjištění Aktuálně.cz vystupoval v kauze jako znalec obžaloby ředitel České znalecké Vítězslav Hálek. Do případu vstoupil na zadání policie. Jeho úkolem bylo doložit, zda Vaňkem objednané služby byly předražené a lze ho potrestat za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Soud prvního stupně Hálkovy závěry beze zbytku přijal. Odvolací instance však při osvobození Vaňka letos v červnu explicitně uvedla, že znalec odvedl špatnou práci.

"Je třeba konstatovat, že znalec jednoznačně selhal, když vypracoval znalecký posudek, aniž by měl dostatek podkladových materiálů, a navíc tento deficit nepovažoval za vadu," stojí ve verdiktu, jejž Aktuálně.cz získalo a který vydal senát soudkyně Kateřiny Jonákové. "V případě, že neměl k vypracování objektivního znaleckého posudku podklady, byl povinen to (…) sdělit a vypracování znaleckého posudku odmítnout," píše dále.

Hálek měl zjistit, kolik se za mediální služby platí obvykle. V tomto ohledu získal informace od tří soukromých společností. Soudkyně Jonáková mu však vytkla, že ve svých zjištěních při srovnání s agenturou E-centrum nebral v úvahu jejich fungování na trhu, personální obsazení a renomé. Zásadního pochybení se pak znalec dopustil, když měl stanovit hospodárné cenové rozpětí externího mediálního zastoupení.

Pro jeho určení si totiž vybral jen jedinou firmu. Podle soudu jednal proti logice, jelikož měl cenovou škálu sestavit z více referenčních zdrojů. "Již samotné stanovení rozpětí s informacemi z jednoho zdroje je logickým nesmyslem. (…) Zásadní vadou znaleckého posudku je fakt, že znalcem určené rozpětí ceny obvyklé je zcela neobjektivní, a tím i veškeré závěry znalce jsou zatíženy vadou," stojí v rozsudku.

Správní řízení kvůli Opencard

Proč Hálek takto postupoval, není jasné. Na otázky Aktuálně.cz neodpověděl. Není to přitom první případ, kdy neodvedl odpovídající práci. Jak Aktuálně.cz upozornilo v srpnu, ministerstvo spravedlnosti vedlo s jeho firmou Česká znalecká správní řízení kvůli selhání v kauze Opencard. Jeho expertiza přispěla k tomu, že čtveřice politiků a úředníků dostala u soudu první instance nepodmíněný trest.

"Bylo zahájeno řízení o správním deliktu (…), kterého se měl obviněný dopustit tím, že v rozporu s § 8 zákona o znalcích a tlumočnících (…) nepostupoval při své znalecké činnosti s náležitou odbornou péčí," stojí v usnesení ministerstva spravedlnosti, jež má Aktuálně.cz k dispozici. Resort objevil v posudku České znalecké - zpracovaném samotným Hálkem - pětadvacet pochybení.

Jeho závěry označilo ministerstvo jako zavádějící a nevěrohodné. Trest nakonec nepadl, protože podle resortu byl Hálkův přečin v kauze Opencard promlčený. Tento závěr potvrdila v červenci ministryně Marie Benešová. Pochybení České znalecké explicitně pojmenovala i soudkyně Denisa Durdíková, která úředníky a politiky v čele s pražským exprimátorem Tomášem Hudečkem letos v březnu pravomocně osvobodila.

Žádná důkazní relevance

"Soud uzavírá, že k žádnému ze závěrů vtělených do kmenového znaleckého posudku znaleckého ústavu Česká znalecká nepřihlédl, nepřiznal jim jakoukoli důkazní relevanci," stojí v rozsudku. "Z takto formulovaného znaleckého závěru je evidentní, že znalecký ústav učinil i závěry, které mu vůbec nepříslušelo činit, závěry, na něž vůbec nebyl dotazován," uvedla dále soudkyně.

V příběhu osvobozeného exšéfa ÚZSVM Miloslava Vaňka se vrchní soud vedle Hálka vymezil i vůči rozhodování nižší instance. Objednané mediální služby vyhodnotil jako legitimní nástroj ke zvládání mediální agendy, kterou nemohlo oddělení komunikace úřadu zastat.

"V tomto směru obžalovaný jednoznačně rozpoznal, že limity (nedostatky) jinak dobře pracujícího oddělení komunikace jsou ve znalostech mediální problematiky a zejména krizové komunikace. Za situace, kdy čelil mediální dehonestaci úřadu, nepochybně postupoval správně, když na specializovanou problematiku najal PR agenturu," podotkl soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni. 

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř. 

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
Další zprávy