"Lhůta k vypracování rozsudku byla předsedovi senátu na jeho žádost vzhledem k složitosti a mimořádnému rozsahu trestní věci, spis má přes 36 tisíc stran, prodloužena do 6. dubna," informoval Aktuálně.cz v průběhu března Adam Wenig, mluvčí Městského soudu v Praze, kde se kauza Čapí hnízdo vyřizovala.
Jak nyní upozornily Seznam Zprávy, soudce Šott se do avizovaného termínu vešel. Odůvodnění verdiktu, proč Babiše a Nagyovou v kauze možného dotačního podvodu při budování Babišova kongresového centra u Olbramovic na Benešovsku zprostil obžaloby, je napsané.
"Mohu potvrdit, že opis rozsudku Městského soudu v Praze ve věci označované jako kauza Čapí hnízdo byl dnešního dne, v odpoledních hodinách, doručen do datové schránky Městského státního zastupitelství v Praze," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.
Šott dokonce s předstihem naplnil svá slova, která pronesl bezprostředně po vyhlášení rozsudku. Verdikt padl 9. ledna. Čas na vypracování odůvodnění tehdy odhadl na tři měsíce. Argumenty pro očištění šéfa hnutí ANO a jeho bývalou spolupracovnici z ministerstva financí nyní zformuloval na 107 stranách.
Odůvodnění odešlo ve středu
Soudce rozsudek nejprve předal své kanceláři, jež funguje jako jeho podpůrný administrativní aparát. Úředníci ho zkontrolovali, zda sedí volba písma, řádkování a další náležitosti podle instrukcí ministerstva spravedlnosti. Odůvodnění pak poslali datovou schránkou nebo ho postoupili do podatelny soudu, odkud míří k adresátům klasickou poštou.
"Lhůta k vypracování je stanovena společně pro předsedu senátu a soudní kancelář, což znamená předání rozsudku opatřeného úředním razítkem a příslušnými podpisy tak, aby následovalo jeho rozeslání oprávněným osobám," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig, proč se ve středu vyhotovený rozsudek ve stejný den už rozeslal.
Dostali ho Babiš, Nagyová a Městské státní zastupitelství v Praze, které kauzu obžalovalo. Ve čtvrtek začne běžet osmidenní lhůta, kdy lze podat odvolání. Pokud tak nikdo neučiní, případ je pravomocně uzavřený a Babiš s Nagyovou jsou definitivně volní. "Informaci o tom, zda bude ve věci podáno odvolání, či nikoliv, bude možné sdělit v příštím týdnu," podotkl mluvčí Cimbala.
Podání odvolání z podstaty věci přichází v úvahu pouze u odpovědného žalobce Jaroslava Šarocha, jehož konstrukci při hlavním líčení soudce Šott vyvrátil. Zda proti jeho verdiktu půjde, není jasné. Každopádně svůj postup bude konzultovat s vedoucím pražských žalobců Martinem Erazímem či jeho náměstkyní Danielou Smetanovou. V případě odvolání projedná kauzu Vrchní soud v Praze.
Vyvedení firmy nebylo účelové
Obžaloba z pera Jaroslava Šarocha stála na dvou nohách. Babiš účelově zařídil vyvedení firmy Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert tak, aby se projekt mohl ucházet o dotaci pro malé a střední firmy. Nagyová pak v žádosti o 50 milionů korun z evropských fondů zatajila majetkové a personální propojení Čapího hnízda s Agrofertem.
"Policie shromáždila poměrně velké množství indicií, které potvrzovaly důvodnost podezření. Ale to se žádnými dalšími důkazy nepotvrdilo, naopak zaznělo několik důkazů, z nichž vyplývalo, že se nejednalo o účelové vytvoření společnosti za účelem získání dotace," uvedl při vyhlášení rozsudku soudce Šott.
V průběhu hlavního líčení se ukázalo, že Babiš chtěl rozdělaný projekt prodat. Část rodiny ho však přemluvila, že v něm chce pokračovat. Na místo třeba docházel jeho švagr Martin Herodes nebo dcera Adriana. V této souvislosti soudce doslova uvedl, že "se nejednalo o jeden kontinuální projekt Agrofertu nebo Andreje Babiše".
Propojení s Agrofertem pravidlům nevadilo
Druhý pilíř obžaloby spočíval v tom, že Čapí hnízdo vzhledem k provázání s Agrofertem nesplňovalo podmínky malého a středního podniku. Soudce Šott však poukázal na příslušnou evropskou směrnici z roku 2003, kterou Čapí hnízdo navzdory úzké finanční a personální vazbě na koncern splňuje.
"Podle ní malý podnik neztrácí pozici tím, že je propojený s velkým holdingem. Ale pouze za splnění dalších podmínek, z nichž primární je působení na stejných či sousedních trzích," podtrhl Šott. A jak se prokázalo v soudní síni, žádný z dalších tří podniků holdingu, které připadaly v úvahu, na takových trzích nepůsobil.
Soudní proces trval od 12. září do 9. ledna, odehrál se během 16 jednacích dní. Během nich promluvily čtyři desítky svědků a soudních znalců, projednaly se také stovky listin a zazněly závěrečné řeči žalobce Šarocha, Andreje Babiše, Jany Nagyové a jejich advokátů. Rozsudek soudce Šott vyhlašoval přes dvě a půl hodiny.
"Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal," reagoval na vynesení rozsudku Babiš. Také se omluvil, že jednání před soudem označil za politický proces. "Soud prokázal, že rozhodoval na základě důkazů, faktů a zákonů," uvedla zase Nagyová.
Jak šel čas s Čapím hnízdem
- 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
- 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
- 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
- 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
- 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
- 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
- 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
- 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
- 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
- 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
- v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
- 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
- 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
- 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
- 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
- 3. března 2022 vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše k trestnímu stíhání
- 21. března 2022 dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu a Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
- 12. září 2022 začalo u Městského soudu v Praze hlavní líčení
- 9. ledna 2023 senát soudce Jana Šotta zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby
- 5. dubna 2023 soudce Šott dokončil odůvodnění rozsudku.