Praha - Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová navrhla pražskému krajskému soudu, aby soudci Ondřeji Havlínovi potvrdil 6,5 roku vězení za mřížemi. Trest ve výši 3 roků a 10 měsíců by podle Bradáčové měl ponechat také žalobci Františku Fialovi. Potrestáni byli nepravomocně za to, že nezákonně ovlivňovali trestní řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou opilých řidičů.
Nižší trest by naopak pražská vrchní státní zástupkyně dala Karlu Matějkovi, který od počátku trestního stíhání svého činu litoval a který byl Okresním soudem v Kladně odsouzen k dvouleté podmínce, a také Ludvíku Sýkorovi. Ten v době od rozhodnutí okresního soudu vykonal obecně prospěšné práce. Dvouletý trest vězení by mu Bradáčová snížila o čtyři měsíce.
Krajský soud v Praze rozhoduje o odvolání v kauze Havlín od středy a dnes nejspíše vynese rozsudek. Bradáčová během své řeči také řekla, že se závěry Okresního soudu v Kladně souhlasí. "Na základě předložených důkazů zcela vystihl skutečný stav," prohlásila Bradáčová.
Havlín podle ní ohrozil důvěru justice v očích veřejnosti. "Soudil za úplatu. Korupce v justici je velmi závažná, ta nejzávažnější," zdůraznila Bradáčová.
Advokáti práci Bradáčové a policie kritizují
Naopak advokáti práci žalobkyně, policie i soudu kritizovali. Havlínův obhájce Michal Hráský před soudem napadl využití odposlechů nebo například to, že nedošlo na jejich návrh k vypracování znaleckých posudků. Obhájce také upozornil, že zdravotní stav jeho klienta se v poslední době zhoršuje. "Není osobou zcela zdravou," prohlásil Hráský s tím, že by krajský soud měl původní rozsudek zrušit a vrátit případ k okresnímu soudu.
Podle Havlína celá kauza začala policejní provokací. Havlín zdůraznil, že o jeho vazbě rozhodl nepřislušný soud, popsal, že byl po obvinění sledován a má podezření, že je odposloucháván. Vyšetřovatele obvinil rovněž z toho, že chtěli vyslýchat jeho přítelkyni a jejího nemocného syna.
Havlín si také postěžoval na svůj zdravotní stav. "Od zatčení jsem byl šestkrát hospitalizován. Došlo ke krachu mého manželství a zhoršení mého stavu. Trestu se ale nebráním, nejsem žádný andílek," dodal Havlín s tím, že "dojel na své srandičky a řeči".
Dva advokáti obžalovaného státního zástupce Františka Fialy mluvili nejdéle. Svého klienta bránili více než hodinu a půl. Během řeči třeba uvedli, že neexistuje jediný důkaz, že by Havlín peníze Fialovi předal. Zdůraznili také, jak s ním byli jeho nadřízení spokojeni, že Fialův zdravotní stav se zhoršuje a měl by být zproštěn obžaloby.
Obžalovaný Boris Štefl řekl, že vyšetřovatelé proti němu mají jediný důkaz: odposlechy. Ty podle něj navíc nic nedokládají. "Pořizování odposlechů bylo nezákonné," tvrdil Štefl u soudu. Bradáčová to již během své řeči odmítla. Další obžalovaný Karel Matějka požádal soud o nižší trest. "Já jsem si svůj trest už vykonal, společensky jsem spadl na dno. Moje kariéra je u konce," řekl ve své řeči Matějka.
Před soudem byl puštěn i nový záznam z výslechu Františka Fialy na policii. Fiala na videu řekl, že se cítí být vinen a že jeho konání bylo ovlivněno soudcem Havlínem. "Nemám k tomu co říct, vidím to video poprvé," reagoval na záznam Havlín.
Matka Havlína: Trest pro syna je pro mě trestem smrti
U krajského soudu se četlo také odvolání matky Ondřeje Havlína. Ta jako osoba blízká mohla odvolání podat. V textu, který Havlín přečetl, jeho matka uvedla, že okresní soud odmítl některé důkazy, které byly navrhovány. Například posudky či zprávu Bezpečnostní informační služby.
Soudu také napsala, že jí je přes 90 let a Ondřej Havlín se o ni stará. "Bez jeho pomoci si nedokážu život představit. Nepodmíněný trest pro mého syna bude pro mě trestem smrti," uvedla Havlínova matka. Před soudem se Havlína zastali také vojenští veteráni, kteří mu poděkovali za jeho působení z doby, kdy byl velvyslancem v Chorvatsku.