Tresty pro Havlína a spol. nejsou vůbec přísné, tvrdí soudce

Radek Nohl Radek Nohl
31. 7. 2015 11:35
Kladenský soudce Petr Sedlařík uvedl, že je smutný z toho, co se v justici dělo.
Ondřej Havlín
Ondřej Havlín | Foto: ČTK

Kladno - Kladenský soudce Petr Sedlařík odsoudil dalšího soudce Ondřeje Havlína k 6,5 rokům vězení a státního zástupce Františka Fialu ke třem rokům a deseti měsícům za mřížemi. Za přísné ale tyto tresty nepovažuje.

"Obžalovaní, kteří byli ohroženi vyššími trestními sazbami, nedostali tresty v maximální výměře," řekl v rozhovoru Petr Sedlařík. V něm soudce také uvedl, že ho překvapilo, jak se někteří obžalovaní hájili před soudem.

Mluvil jste o tom, že státní zástupce se choval neuvěřitelně. Občas jste si při zdůvodnění rozsudku klepal na čelo.

To byl jen nějaký posunek.

Já se chtěl zeptat, zda vás to chování obžalovaných překvapilo...

Mě nenechává klidným to, co se stalo. Ale když se to stalo, tak jen jeden z těch obžalovaných se chytl za nos a postavil se k tomu tak, jak měl, a obžalovaný Matějka (byl odsouzen k dvouleté podmínce - pozn. red.) nedopadl nejhůře. Ostatní měli tento přístup jen částečně nebo vůbec. I když šlo většinou o právně vzdělané osoby, takže vědí, co by jim mohlo a nemohlo pomoct, tak mě překvapilo, že volili úplně, úplně jinou cestu.

Vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou naopak překvapily klientelistické vazby mezi obžalovanými a dalšími osobami. To vás nezarazilo?

Víte, já znám také řadu lidí, kteří nejsou soudci. To ale neznamená, že něco páchám. Nicméně dovedu si představit, že některé osoby mají tendenci upřednostňovat svoje kamarádské vztahy oproti tomu, co by dělat měly. Takže z tohoto pohledu mě to až tak nepřekvapilo. Neříkám, že to je ale správné.

Oproti návrhu žalobkyně jste tresty ještě zpřísnil.

Pokud jde o tresty přísnější, tak to byly pouze tresty nepodmíněné odnětí svobody a nebylo to výrazně. Takže si nemyslím, že v tom byla nějaká velká disproporce v tomhle směru.

Proč jste ale tresty zvýšil?

Senát to považoval za nejlepší. Postupovali jsme samostatně a v podstatných bodech jsme na to měli stejný názor jako státní zástupkyně, i když menší rozdíly byly.

Říkal jste, že kdyby byla ta časová osa vyšetřování delší, prokázané trestné činnosti by bylo více.
 
Rozhodně bylo kam sáhnout. Udělali maximum.

Také jste pronesl, že je smutné, co se děje v justici.

To je pravda.

Nejsou ty tresty přísné?

Nepovažuji je za vůbec přísné. Obžalovaní, kteří byli ohroženi vyššími trestními sazbami, nedostali tresty v maximální výměře.

 

Právě se děje

před 31 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy