Tresty pro Havlína a spol. nejsou vůbec přísné, tvrdí soudce

Radek Nohl Radek Nohl
31. 7. 2015 11:35
Kladenský soudce Petr Sedlařík uvedl, že je smutný z toho, co se v justici dělo.
Ondřej Havlín
Ondřej Havlín | Foto: ČTK

Kladno - Kladenský soudce Petr Sedlařík odsoudil dalšího soudce Ondřeje Havlína k 6,5 rokům vězení a státního zástupce Františka Fialu ke třem rokům a deseti měsícům za mřížemi. Za přísné ale tyto tresty nepovažuje.

"Obžalovaní, kteří byli ohroženi vyššími trestními sazbami, nedostali tresty v maximální výměře," řekl v rozhovoru Petr Sedlařík. V něm soudce také uvedl, že ho překvapilo, jak se někteří obžalovaní hájili před soudem.

Mluvil jste o tom, že státní zástupce se choval neuvěřitelně. Občas jste si při zdůvodnění rozsudku klepal na čelo.

To byl jen nějaký posunek.

Já se chtěl zeptat, zda vás to chování obžalovaných překvapilo...

Mě nenechává klidným to, co se stalo. Ale když se to stalo, tak jen jeden z těch obžalovaných se chytl za nos a postavil se k tomu tak, jak měl, a obžalovaný Matějka (byl odsouzen k dvouleté podmínce - pozn. red.) nedopadl nejhůře. Ostatní měli tento přístup jen částečně nebo vůbec. I když šlo většinou o právně vzdělané osoby, takže vědí, co by jim mohlo a nemohlo pomoct, tak mě překvapilo, že volili úplně, úplně jinou cestu.

Vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou naopak překvapily klientelistické vazby mezi obžalovanými a dalšími osobami. To vás nezarazilo?

Víte, já znám také řadu lidí, kteří nejsou soudci. To ale neznamená, že něco páchám. Nicméně dovedu si představit, že některé osoby mají tendenci upřednostňovat svoje kamarádské vztahy oproti tomu, co by dělat měly. Takže z tohoto pohledu mě to až tak nepřekvapilo. Neříkám, že to je ale správné.

Oproti návrhu žalobkyně jste tresty ještě zpřísnil.

Pokud jde o tresty přísnější, tak to byly pouze tresty nepodmíněné odnětí svobody a nebylo to výrazně. Takže si nemyslím, že v tom byla nějaká velká disproporce v tomhle směru.

Proč jste ale tresty zvýšil?

Senát to považoval za nejlepší. Postupovali jsme samostatně a v podstatných bodech jsme na to měli stejný názor jako státní zástupkyně, i když menší rozdíly byly.

Říkal jste, že kdyby byla ta časová osa vyšetřování delší, prokázané trestné činnosti by bylo více.
 
Rozhodně bylo kam sáhnout. Udělali maximum.

Také jste pronesl, že je smutné, co se děje v justici.

To je pravda.

Nejsou ty tresty přísné?

Nepovažuji je za vůbec přísné. Obžalovaní, kteří byli ohroženi vyššími trestními sazbami, nedostali tresty v maximální výměře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy