Tresty pro Havlína a spol. nejsou vůbec přísné, tvrdí soudce

Radek Nohl Radek Nohl
31. 7. 2015 11:35
Kladenský soudce Petr Sedlařík uvedl, že je smutný z toho, co se v justici dělo.
Ondřej Havlín
Ondřej Havlín | Foto: ČTK

Kladno - Kladenský soudce Petr Sedlařík odsoudil dalšího soudce Ondřeje Havlína k 6,5 rokům vězení a státního zástupce Františka Fialu ke třem rokům a deseti měsícům za mřížemi. Za přísné ale tyto tresty nepovažuje.

"Obžalovaní, kteří byli ohroženi vyššími trestními sazbami, nedostali tresty v maximální výměře," řekl v rozhovoru Petr Sedlařík. V něm soudce také uvedl, že ho překvapilo, jak se někteří obžalovaní hájili před soudem.

Mluvil jste o tom, že státní zástupce se choval neuvěřitelně. Občas jste si při zdůvodnění rozsudku klepal na čelo.

To byl jen nějaký posunek.

Já se chtěl zeptat, zda vás to chování obžalovaných překvapilo...

Mě nenechává klidným to, co se stalo. Ale když se to stalo, tak jen jeden z těch obžalovaných se chytl za nos a postavil se k tomu tak, jak měl, a obžalovaný Matějka (byl odsouzen k dvouleté podmínce - pozn. red.) nedopadl nejhůře. Ostatní měli tento přístup jen částečně nebo vůbec. I když šlo většinou o právně vzdělané osoby, takže vědí, co by jim mohlo a nemohlo pomoct, tak mě překvapilo, že volili úplně, úplně jinou cestu.

Vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou naopak překvapily klientelistické vazby mezi obžalovanými a dalšími osobami. To vás nezarazilo?

Víte, já znám také řadu lidí, kteří nejsou soudci. To ale neznamená, že něco páchám. Nicméně dovedu si představit, že některé osoby mají tendenci upřednostňovat svoje kamarádské vztahy oproti tomu, co by dělat měly. Takže z tohoto pohledu mě to až tak nepřekvapilo. Neříkám, že to je ale správné.

Oproti návrhu žalobkyně jste tresty ještě zpřísnil.

Pokud jde o tresty přísnější, tak to byly pouze tresty nepodmíněné odnětí svobody a nebylo to výrazně. Takže si nemyslím, že v tom byla nějaká velká disproporce v tomhle směru.

Proč jste ale tresty zvýšil?

Senát to považoval za nejlepší. Postupovali jsme samostatně a v podstatných bodech jsme na to měli stejný názor jako státní zástupkyně, i když menší rozdíly byly.

Říkal jste, že kdyby byla ta časová osa vyšetřování delší, prokázané trestné činnosti by bylo více.
 
Rozhodně bylo kam sáhnout. Udělali maximum.

Také jste pronesl, že je smutné, co se děje v justici.

To je pravda.

Nejsou ty tresty přísné?

Nepovažuji je za vůbec přísné. Obžalovaní, kteří byli ohroženi vyššími trestními sazbami, nedostali tresty v maximální výměře.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy