Havlín nemůže být podle posudku dál soudcem. Jeho nadřízení čekají na rozsudek

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 11:08
Soudce Ondřej Havlín, nepravomocně odsouzený na 6,5 roku za korupci, by mohl přijít o funkci soudce. Důvodem je jeho zdravotní stav. Ten se i v poslední době zhoršuje a Havlín musel být mimo jiné během letošního ledna hospitalizován. Od roku 2013, kdy byl Havlín dočasně zproštěn funkce, má nárok na polovinu platu. Okresní soud v Kladně Havlína potrestal za to, že údajně přijímal úplatky od řidičů, kteří byli za volantem opilí. O odvolání v jeho kauze teď rozhoduje Krajský soud v Praze. Pokud ovšem soud potvrdí, že je Havlín vinen, o funkci přijde tak jako tak.
Ondřej Havlín.
Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha - Soudce Ondřej Havlín není podle zdravotního posudku schopen dál vykonávat svou funkci. Před Krajským soudem v Praze, který se zabývá jeho odvoláním, to uvedl Havlínův advokát Michal Hráský.

Havlín je od začátku roku 2013 poté, co byl obviněn, ministrem spravedlnosti dočasně zproštěn funkce. Od té doby má až do pravomocného rozhodnutí soudu nárok na poloviční plat. Jde zhruba o 60 tisíc korun měsíčně.

Soudkyně při čtení důkazů uvedla, že Havlín na základě posudku již ze zdravotních důvodů nemůže být soudcem. "Řízení o odebrání funkce ještě nebylo ukončeno," uvedl Hráský.

Havlín se podle ministerstva spravedlnosti zdravotní prohlídce dvakrát vyhnul. Přišel na ni až loni na podzim. Řízení o jeho způsobilosti ale zatím nebylo zahájeno.

"Obvodní soud pro Prahu 2 potvrdil, že žádné řízení dosud zahájeno nebylo. Zdravotní prohlídka se údajně uskutečnila někdy v listopadu 2015, nicméně zatím se vyčkává rozhodnutí v trestní věci," uvedla Kristina Labohová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Pokud bude Havlín pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, přijde podle Labohové o funkci automaticky.

Soudní stání ve středu trvalo zhruba tři hodiny. Hráský odvolání proti rozsudku zdůvodnil hlavně tím, že se při vyšetřování případu nepostupovalo v souladu se zákonem. Podobně argumentovali i advokáti ostatních obžalovaných, kteří po soudu chtějí zrušení rozsudku, zastavení stíhání klientů nebo zmírnění původních trestů.

Případ má od začátku na starosti šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová, která se k argumentům obhájců vyjádří ve čtvrtek. "Já můžu už dneska říci, že tady nezazněla žádná nová námitka, se kterou bychom se nevypořádávali v přípravném řízení nebo soud v řízení před soudem," řekla Bradáčová.

Havlín byl hospitalizován v nemocnici

Ondřej Havlín se ve středu objevil po delší době na veřejnosti. U soudu také zaznělo, že byl letos během ledna hospitalizován. Důvodem byl právě jeho zdravotní stav, který se údajně zhoršil. Havlín prý trpí psychickými problémy. "Já jsem se na revers nechal propustit z nemocnice, abych se mohl zúčastnit dnešního jednání," řekl Havlín.

Okresní soud v Kladně Havlína potrestal 6,5 roku nepodmíněně a pokutou 350 tisíc korun, také mu propadne nelegálně držená zbraň. Státní zástupce František Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Na 10 měsíců ve vězení byl odsouzen také Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora měl strávit za mřížemi dva roky, další tři odsouzení dostali podmínky. Všichni se proti trestu odvolali, pravomocný verdikt tak vynese Krajský soud v Praze.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy