Havlín nemůže být podle posudku dál soudcem. Jeho nadřízení čekají na rozsudek

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 11:08
Soudce Ondřej Havlín, nepravomocně odsouzený na 6,5 roku za korupci, by mohl přijít o funkci soudce. Důvodem je jeho zdravotní stav. Ten se i v poslední době zhoršuje a Havlín musel být mimo jiné během letošního ledna hospitalizován. Od roku 2013, kdy byl Havlín dočasně zproštěn funkce, má nárok na polovinu platu. Okresní soud v Kladně Havlína potrestal za to, že údajně přijímal úplatky od řidičů, kteří byli za volantem opilí. O odvolání v jeho kauze teď rozhoduje Krajský soud v Praze. Pokud ovšem soud potvrdí, že je Havlín vinen, o funkci přijde tak jako tak.
Ondřej Havlín.
Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha - Soudce Ondřej Havlín není podle zdravotního posudku schopen dál vykonávat svou funkci. Před Krajským soudem v Praze, který se zabývá jeho odvoláním, to uvedl Havlínův advokát Michal Hráský.

Havlín je od začátku roku 2013 poté, co byl obviněn, ministrem spravedlnosti dočasně zproštěn funkce. Od té doby má až do pravomocného rozhodnutí soudu nárok na poloviční plat. Jde zhruba o 60 tisíc korun měsíčně.

Soudkyně při čtení důkazů uvedla, že Havlín na základě posudku již ze zdravotních důvodů nemůže být soudcem. "Řízení o odebrání funkce ještě nebylo ukončeno," uvedl Hráský.

Havlín se podle ministerstva spravedlnosti zdravotní prohlídce dvakrát vyhnul. Přišel na ni až loni na podzim. Řízení o jeho způsobilosti ale zatím nebylo zahájeno.

"Obvodní soud pro Prahu 2 potvrdil, že žádné řízení dosud zahájeno nebylo. Zdravotní prohlídka se údajně uskutečnila někdy v listopadu 2015, nicméně zatím se vyčkává rozhodnutí v trestní věci," uvedla Kristina Labohová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Pokud bude Havlín pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, přijde podle Labohové o funkci automaticky.

Soudní stání ve středu trvalo zhruba tři hodiny. Hráský odvolání proti rozsudku zdůvodnil hlavně tím, že se při vyšetřování případu nepostupovalo v souladu se zákonem. Podobně argumentovali i advokáti ostatních obžalovaných, kteří po soudu chtějí zrušení rozsudku, zastavení stíhání klientů nebo zmírnění původních trestů.

Případ má od začátku na starosti šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová, která se k argumentům obhájců vyjádří ve čtvrtek. "Já můžu už dneska říci, že tady nezazněla žádná nová námitka, se kterou bychom se nevypořádávali v přípravném řízení nebo soud v řízení před soudem," řekla Bradáčová.

Havlín byl hospitalizován v nemocnici

Ondřej Havlín se ve středu objevil po delší době na veřejnosti. U soudu také zaznělo, že byl letos během ledna hospitalizován. Důvodem byl právě jeho zdravotní stav, který se údajně zhoršil. Havlín prý trpí psychickými problémy. "Já jsem se na revers nechal propustit z nemocnice, abych se mohl zúčastnit dnešního jednání," řekl Havlín.

Okresní soud v Kladně Havlína potrestal 6,5 roku nepodmíněně a pokutou 350 tisíc korun, také mu propadne nelegálně držená zbraň. Státní zástupce František Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Na 10 měsíců ve vězení byl odsouzen také Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora měl strávit za mřížemi dva roky, další tři odsouzení dostali podmínky. Všichni se proti trestu odvolali, pravomocný verdikt tak vynese Krajský soud v Praze.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy