Havlín nemůže být podle posudku dál soudcem. Jeho nadřízení čekají na rozsudek

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 11:08
Soudce Ondřej Havlín, nepravomocně odsouzený na 6,5 roku za korupci, by mohl přijít o funkci soudce. Důvodem je jeho zdravotní stav. Ten se i v poslední době zhoršuje a Havlín musel být mimo jiné během letošního ledna hospitalizován. Od roku 2013, kdy byl Havlín dočasně zproštěn funkce, má nárok na polovinu platu. Okresní soud v Kladně Havlína potrestal za to, že údajně přijímal úplatky od řidičů, kteří byli za volantem opilí. O odvolání v jeho kauze teď rozhoduje Krajský soud v Praze. Pokud ovšem soud potvrdí, že je Havlín vinen, o funkci přijde tak jako tak.
Ondřej Havlín.
Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha - Soudce Ondřej Havlín není podle zdravotního posudku schopen dál vykonávat svou funkci. Před Krajským soudem v Praze, který se zabývá jeho odvoláním, to uvedl Havlínův advokát Michal Hráský.

Havlín je od začátku roku 2013 poté, co byl obviněn, ministrem spravedlnosti dočasně zproštěn funkce. Od té doby má až do pravomocného rozhodnutí soudu nárok na poloviční plat. Jde zhruba o 60 tisíc korun měsíčně.

Soudkyně při čtení důkazů uvedla, že Havlín na základě posudku již ze zdravotních důvodů nemůže být soudcem. "Řízení o odebrání funkce ještě nebylo ukončeno," uvedl Hráský.

Havlín se podle ministerstva spravedlnosti zdravotní prohlídce dvakrát vyhnul. Přišel na ni až loni na podzim. Řízení o jeho způsobilosti ale zatím nebylo zahájeno.

"Obvodní soud pro Prahu 2 potvrdil, že žádné řízení dosud zahájeno nebylo. Zdravotní prohlídka se údajně uskutečnila někdy v listopadu 2015, nicméně zatím se vyčkává rozhodnutí v trestní věci," uvedla Kristina Labohová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Pokud bude Havlín pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, přijde podle Labohové o funkci automaticky.

Soudní stání ve středu trvalo zhruba tři hodiny. Hráský odvolání proti rozsudku zdůvodnil hlavně tím, že se při vyšetřování případu nepostupovalo v souladu se zákonem. Podobně argumentovali i advokáti ostatních obžalovaných, kteří po soudu chtějí zrušení rozsudku, zastavení stíhání klientů nebo zmírnění původních trestů.

Případ má od začátku na starosti šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová, která se k argumentům obhájců vyjádří ve čtvrtek. "Já můžu už dneska říci, že tady nezazněla žádná nová námitka, se kterou bychom se nevypořádávali v přípravném řízení nebo soud v řízení před soudem," řekla Bradáčová.

Havlín byl hospitalizován v nemocnici

Ondřej Havlín se ve středu objevil po delší době na veřejnosti. U soudu také zaznělo, že byl letos během ledna hospitalizován. Důvodem byl právě jeho zdravotní stav, který se údajně zhoršil. Havlín prý trpí psychickými problémy. "Já jsem se na revers nechal propustit z nemocnice, abych se mohl zúčastnit dnešního jednání," řekl Havlín.

Okresní soud v Kladně Havlína potrestal 6,5 roku nepodmíněně a pokutou 350 tisíc korun, také mu propadne nelegálně držená zbraň. Státní zástupce František Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Na 10 měsíců ve vězení byl odsouzen také Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora měl strávit za mřížemi dva roky, další tři odsouzení dostali podmínky. Všichni se proti trestu odvolali, pravomocný verdikt tak vynese Krajský soud v Praze.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy