Dostal ode mě pade jako pozdrav, řekl Havlín. Soudce odkryl nové důkazy o uplácení žalobce

Radek Nohl Radek Nohl
1. 11. 2015 7:03
Kladenský soudce Petr Sedlařík odkryl nové důkazy o tom, že odsouzený soudce Ondřej Havlín předal úplatek státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi. Za peníze měl ovlivnit vyšetřování nehody opilého řidiče. Sedlařík v několik dní starém rozsudku detailně popsal, jak se měl úplatek předat. Žalobce tvrdí, že si od Havlína nic nevzal a nic mu neslíbil.
Odsouzený soudce Ondřej Havlín.
Odsouzený soudce Ondřej Havlín. | Foto: ČTK

Praha, Kladno - Soudce Petr Sedlařík předložil nové důkazy o předání úplatku pražskému státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi. V písemném rozsudku, který před několika dny dokončil, detailně popsal, jak hlavní aktér celé kauzy - soudce Ondřej Havlín - peníze žalobci dal.

Úplatek měl podle Sedlaříka za cíl ovlivnit vyšetřování nehody opilého řidiče Vojtěcha Kocúra na začátku roku 2013. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy monitorovali schůzku Havlína a dalšího odsouzeného Borise Štefla.

Odposlechy zaznamenaly Šteflova slova, kdy Havlínovi řekl, že "to pro něj má". Oba se poté setkali na parkovišti u Obvodního soudu pro Prahu 2. Krátce nato volal Havlín žalobci Suchánkovi. "Pavlíčku, kdy půjdeš ke mně na soud, mám pro tebe ty prospekty na to suzuki," řekl Havlín do telefonu. Suchánek potvrdil, že se mohou sejít ihned.

Slovo "prospekty" podle rozsudku obžalování používali při debatách o úplatcích. Suchánek se poté s Havlínem setkal na parkovišti. Soudce Sedlařík má za to, že tu došlo i k předání peněz. "Důkazní situace je takové síly, že dovoluje závěr o tom, že Havlín Suchánkovi nejen nabídl, ale ze svého pohledu i poskytl úplatek," napsal Sedlařík v rozsudku.

Nikomu jsem nic neslíbil, řekl žalobce

Soudce ale zároveň dodal, že odposlechy neukazují, jak žalobce Pavel Suchánek s penězi naložil. Nevylučuje, že je mohl také vrátit. Sedlařík v rozsudku popsal i detaily schůzky, která se uskutečnila týden poté.

"Suchánek byl můj komplic, dostal ode mě minulý týden pade jako pozdrav," chlubil se Havlín na schůzce s mužem, jehož identita je v rozsudku utajena.

Kdo je žalobce Pavel Suchánek?

Soudní síň, soud, spravedlnost - ilustrační foto
  • Pavel Suchánek není neznámý státní zástupce – v minulosti pracoval na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 1, kdy dozoroval nejzávažnější kauzy. Pravda je, že ne u všech se mu podařilo dosáhnout odsuzujícího rozsudku. A občas se dostal do střetu s nadřízenými.
  • Suchánek například obžaloval devět šéfů Komerční banky za mnohamiliardové ztrátové úvěry Baraku Alonovi – i když auditoři bankéře varovali, ti stále navyšovali sumu, kterou mu banka půjčovala.
  • Suchánek chtěl také podat obžalobu na tehdejšího správce zkrachovalé Agrobanky Jiřího Klumpara za její nevýhodný prodej – nadřízení ale jeho rozhodnutí o stíhání zrušili.
  • Rovněž dohlížel na vyšetření jedné z nejpodezřelejších zakázek Zemanovy vlády – stavbu dálnice D47, kterou kabinet zadal bez soutěže neprůhlednému konsorciu Housing and Construction. Případ posléze převzalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které jej vzápětí odložilo. Poté Suchánek požádal o přeložení na "klidnější" zastupitelství pro Prahu 2, které neřeší tak závažné kauzy.

"Pade" by měla být částka 50 tisíc korun. Sedlařík má za to, že Havlínova slova nebyla pouhým "tlacháním", jak tvrdí obžalovaní, ale že skutečně úplatek poskytl. "Já jsem rozhodně nikomu nic neslíbil. Žádné výhody ani peníze jsem nepřevzal," prohlásil pro Aktuálně.cz žalobce Pavel Suchánek poté, co byl rozsudek v kauze Havlín vynesen.

Jenže soudce v rozsudku také uvádí, že se Havlín se Suchánkem pár dní před předání úplatku sešel a informoval ho o případu řidiče Vojtěch Kocúra. "Havlín mu líčil potřebné činěné procesní kroky a Suchánek slíbil, že se na to podívá," popsal Sedlařík jednání tak, jak ho zaznamenaly odposlechy.

Suchánek, když vypovídal před soudem, tvrdil, že Havlín mu pomáhal jen při přidělení registrační značky a na parkovišti u soudu s ním byl jen tehdy, když ho vezl na náměstí Míru. O nějaké koupi vozidla Suzuki se tedy nezmínil.

Havlín byl odsouzen k 6,5 rokům vězení

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová Aktuálně.cz potvrdila, že se bude chtít rolí Suchánka zabývat. Bude to podle svých slov moct udělat poté, co bude vynesen pravomocný rozsudek. A bude tedy jasné, jestli odvolací soud bude mít na roli žalobce stejný názor.

Soudce Sedlařík již dříve upozornil, že samotným Suchánkem se více zabývat nemohl, protože jej žalobkyně neposlala na lavici obžalovaných. "Ještě asi nějaká špetka chyběla," řekl.   

Okresní soud v Kladně nepravomocně odsoudil Havlína k 6,5 rokům vězení, státní zástupce František Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Potrestal tehdy i dalších pět mužů: na 10 měsíců má jít do vězení Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora byl odsouzen ke dvěma rokům za mřížemi, další tři odsouzení dostali podmínky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy