Praha - Asi 400 lidí se v sobotu sešlo v Praze na demonstraci proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi EU a USA. Protest pořádala Organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP, dohoda podle nich ohrožuje demokracii a právní stát. Česká vláda ale uzavření dohody podporuje, mohla by přinést ekonomický růst.
Na demonstraci vystoupili také politici, například europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, sociální demokrat Radim Hejduk nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle transparentů se pochodu účastnili také zelení. Proti dohodě TTIP jsou také odbory, za ně vystoupila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Dagmar Žitníková.
Ke třem stovkám lidí, kteří se sešli na náměstí nedaleko Anděla na Smíchově, se přidalo dalších několik desítek, kteří přišli od Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově. Kolem třetí hodiny se protestující za policejního doprovodu vydali na hodinový pochod k Rudolfinu.
Podle mluvčí Platformy Stop TTIP Adély Zicháčkové nejde v plánované dohodě v první řadě o obchod, přestože má slovo "obchod" v názvu. "Skutečným cílem je maximální liberalizace veškerých podmínek trhu a posílení moci velkých korporací," uvedla Zicháčková.
Podobné akce proti dohodám o volném obchodu se dnes pořádají po celém světě pod názvem Global Trade Day. Podle pořadatelů lidé demonstrují na více než 700 místech po celém světě.
Přístup české vlády k vyjednávání dohody je podle Petry Němcové z Iuridicum Remedium velmi neopatrný. Uvedla to ve čtvrtek na tiskové konferenci k dnešním protestům.
Premiér Bohuslav Sobotka v lednu uvedl, že vláda podporuje vyjednávání smlouvy, záležet ale bude na jejím konkrétním znění. Vytvoření společného ekonomického prostoru mezi EU a Spojenými státy by mělo podle Sobotky kladné dopady na české hospodářství.
Smlouva slibuje největší zónu volného obchodu na světě
Podle komentáře ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD, který vyšel v únoru v deníku Právo, je přímý obchod Česka s USA sice malý, ale velmi důležitý. "S USA si měníme naše nejsofistikovanější výrobky a tím dáváme práci nejenom našim dělníkům, ale také inženýrům a vědcům. V několika městech USA již dnes jezdí naše tramvaje, a věřím, že díky TTIP se počet těchto měst znásobí," napsal ministr.
O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám dohoda přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu, jejich vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur (55 miliard korun) denně.