Zaorálek: Putinovi motorkáři zatím o české vízum nepožádali

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 16:10
Ministr zahraničí Zaorálek jízdu Nočních vlků, kteří vyznávají radikální nacionalismus, označil jako provokaci.
Vladimir Putin s motorkáři.
Vladimir Putin s motorkáři. | Foto: Reuters

Praha - V souvislosti s ohlášeným průjezdem prokremelských motorkářů z klubu Noční vlci přes Česko zatím nikdo o vízum na zastupitelských úřadech ČR v Rusku nezažádal.

Oznámil to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Šéf diplomacie ve čtvrtek plánovaný přejezd stoupenců ruského prezidenta Vladimira Putina označil za provokaci.

"Já jsem si ověřoval tyhle informace. V tuto chvíli nemám žádné potvrzení toho, že by se někdo obracel na Českou republiku s podobnými žádostmi," uvedl Zaorálek na dotaz, zda už někdo kvůli jízdě Nočních vlků zažádal v Rusku o víza pro vstup do Česka.

"Nemám informace o někom, kdo by takto přes naše úřady žádal o vstup do České republiky," dodal ministr zahraničí.

Motorkáři chtějí od dubna do května projet Evropou na oslavu vítězství Rudé armády nad Německem ve druhé světové válce. Demonstrační jízda má vést přes Bělorusko, Polsko, Českou republiku, Slovensko a Rakousko až do Německa s cílem 9. května v Berlíně.

Jejich záměr vyvolal nesouhlas zejména v Polsku, které má s Moskvou kvůli ruským intervencím na Ukrajině velmi chladné vztahy. Premiérka Ewa Kopaczová jízdu pokládá za provokaci.

"Průjezd ruských motorkářů zvaných Noční vlci ČR vnímám jako provokaci. Budeme muset především hlídat, aby při průjezdu dodrželi naše zákony," připojil se k ní ve čtvrtek na Twitteru Zaorálek.

V pátek však nechtěl svůj nesouhlas příliš rozebírat. "Tady teď ještě není zřejmé, s čím ještě (nelze souhlasit). My nemáme potvrzeno, že někdo přijede do České republiky. Každý, kdo k nám přijde, musí dodržovat zákony České republiky a jinak si myslím, že nemá cenu nic předjímat," uvedl ministr.

Čtvrteční vyjádření Zaorálka v pátek kritizovala KSČM. "Není přípustné, aby ministr zahraničí na sociálních sítích komentoval necitlivým až urážlivým způsobem věci, které nejsou vždy v jeho kompetenci či nevyjadřují oficiální postoj České republiky," uvedli komunisté v prohlášení.

"Zaorálek musí z pozice ministra zahraničních věcí ČR vždy hájit zájmy České republiky a jejích občanů, a nikoli zájmy cizích mocností tak, jak svými neuváženými mediálními výstupy často činí," dodala opoziční strana ve výzvě, aby česká zahraniční politika byla vyvážená.

Noční vlci se označují za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi a podporou ruského prezidenta Putina, který s nimi udržuje kontakt. Putin se v sídle klubu objevil poprvé v roce 2009 a často Noční vlky doprovází na motorce při jejich výjezdech a přijímá je v Kremlu. Kvůli napomáhání ruské anexi Krymu se vůdcové klubu ocitli na sankčním seznamu USA, Putin jim za to udělil vyznamenání.

Ruská liberální média označují Noční vlky za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry. Samostatní členové klubu se považují hlavně za vlastence. Letos v lednu se šéf klubu Zaldostanov stal jedním ze zakladatelů ruské odnože hnutí Antimajdan, které na Ukrajině podporovalo někdejší proruské směřování země.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy