dohoda

Írán nadále porušuje jadernou dohodu, skladuje nedovolené množství obohaceného uranu

Írán dále porušuje dohodu o svém jaderném programu z roku 2015 překračováním limitu obohacování uranu i jeho zásob. Konstatovala to Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), pověřená kontrolou íránských provozů. Íránci v srpnu po dlouhém odpírání zpřístupnili inspektorům dvě pracoviště, kde by podle MAAE mohl být neohlášený jaderný materiál nebo stopy po něm.

MAAE v pátek oznámila, že na jednom z těchto míst inspektoři odebrali vzorky, které mohou prokázat přítomnost jaderného materiálu. Další pracoviště mají inspektoři prověřit později v září.

Agentura ve své páteční zprávě uvedla, že Íránci obohacují uran v moderních centrifugách a v rozporu s dohodu z roku 2015 připravují instalaci centrifug v podzemním pracovišti na obohacování uranu v Natanzu. Podle zprávy Íránci obohacují na 4,5 procenta, ačkoli dohoda jim povolovala obohacovat maximálně na 3,67 procenta.

Nedodržují ani limit pro zásoby nízko obohaceného uranu - podle dohody ho neměli mít více než 202,8 kilogramu, v srpnu ho měli už 2105 kilogramů.

Zdroj: ČTK

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat