dohoda

ČSSD a Zelení by mohli k dohodě o spolupráci ve volbách dospět koncem března, řekl člen předsednictva

K návrhu dohody o spolupráci v letošních volbách by mohli sociální demokraté a Zelení dospět na přelomu března a dubna. Řekl to člen předsednictva Strany zelených Petr Kučera. Pokud by se strany dohodly, Zelení by o spolupráci definitivně rozhodovali v týdnu po sjezdu ČSSD, který je naplánován na 9. a 10. dubna.

Sjezd Strany zelených pověřil vedení strany k jednání s možnými partnery o spolupráci v podzimních sněmovních volbách koncem ledna. V úvahu tehdy přicházela zejména ČSSD či hnutí Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře. Do společného projektu chtějí Zelení vstoupit jen tehdy, pokud bude jasně vyloučena jakákoli spolupráce s hnutím ANO.

Kučera sdělil, že Zelení a ČSSD stále jednají. "Aktuálně se kromě obecných parametrů spolupráce zaměřujeme na nalezení shody na programových tématech a personálním obsazení, čemuž se věnují pracovní skupiny složené ze zástupců obou stran," uvedl.

Zdroj: ČTK

Členské země jednomyslně podpořily dohodu Evropské unie s Británií

Zástupci členských zemí Evropské unie v pondělí jednomyslně podpořili dohodu, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy s Británií. Informoval o tom mluvčí německého předsednictví EU. Na Vánoce uzavřená úmluva tak může vstoupit v platnost od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu (EP), který ji bude schvalovat až dodatečně během prvního měsíce příštího roku.

Členské státy musejí formálně stvrdit dohodu písemnou cestou, což podle mluvčího učiní do úterního odpoledne. Pak už na unijní straně nebude nic bránit jejímu vstupu v platnost. Britský parlament bude smlouvu schvalovat ve středu.

"Velvyslanci zemí EU jednomyslně schválili předběžné provádění úmluvy o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím od 1. ledna 2021," uvedl na twitteru mluvčí Sebastian Fischer po zhruba půlhodinové schůzce diplomatů členských zemí.

Zdroj: ČTK

Súdánská přechodná vláda a vůdci povstalců podepsali v Jubě mír

Historická mírová dohoda podepsaná v jihosúdánském hlavním městě Juba by měla ukončit 17 let válčení, informovala agentura AFP. Ceremonie v Jubě se vedle zástupců súdánské vlády a rebelů zúčastnili diplomaté Čadu, Kataru, Egypta, Africké unie a OSN. "Dnes jsme uzavřeli mírovou dohodu. Jsme šťastni. Splnili jsme svůj úkol," uvedl krátce před podpisem jeden z jihosúdánských zprostředkovatelů Tutkew Gatluak.

Dohoda sestává z osmi částí, které si týkají vlastnictví půdy, přechodného soudnictví, reparací a kompenzací, rozvoje nomádství a pastevectví, rozdělení bohatství, rozdělení moci, návratu uprchlíků a vysídlených. Vymezuje též časové rozpuštění ozbrojených skupin a včlenění ozbrojenců do armády, která má zastupovat všechny složky společnosti.

Konflikt v západosúdánském regionu Dárfúr začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak. Chartúm na skupiny útočil a zapojil do bojů i arabské spojenecké milice džandžauí. Konflikt podle údajů OSN nepřežilo 300 tisíc lidí a domovy opustilo 2,8 milionu lidí.

Zdroj: ČTK

Írán nadále porušuje jadernou dohodu, skladuje nedovolené množství obohaceného uranu

Írán dále porušuje dohodu o svém jaderném programu z roku 2015 překračováním limitu obohacování uranu i jeho zásob. Konstatovala to Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), pověřená kontrolou íránských provozů. Íránci v srpnu po dlouhém odpírání zpřístupnili inspektorům dvě pracoviště, kde by podle MAAE mohl být neohlášený jaderný materiál nebo stopy po něm.

MAAE v pátek oznámila, že na jednom z těchto míst inspektoři odebrali vzorky, které mohou prokázat přítomnost jaderného materiálu. Další pracoviště mají inspektoři prověřit později v září.

Agentura ve své páteční zprávě uvedla, že Íránci obohacují uran v moderních centrifugách a v rozporu s dohodu z roku 2015 připravují instalaci centrifug v podzemním pracovišti na obohacování uranu v Natanzu. Podle zprávy Íránci obohacují na 4,5 procenta, ačkoli dohoda jim povolovala obohacovat maximálně na 3,67 procenta.

Nedodržují ani limit pro zásoby nízko obohaceného uranu - podle dohody ho neměli mít více než 202,8 kilogramu, v srpnu ho měli už 2105 kilogramů.

Zdroj: ČTK

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat