Vraky aut se prodávaly od 1500 korun. O Kiu Ceed se bojovalo víc než o Audi A8

Vraky aut se prodávaly od 1500 korun. O Kiu Ceed se bojovalo víc než o Audi A8
V Pardubicích se dražba vraků pořádala vůbec poprvé.
Velký zájem vyvolala Kia Ceed.
Ze 17 aut se prodalo deset. Vyvolávací sena byla u všech stanovena od 1500 korun. Zobrazit 4 fotografie
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
21. 11. 2024 12:56
Pardubice uspořádaly poprvé dražbu vraků aut odtažených z ulic. Nabídlo se celkem 17 vozů s vyvolávací cenou od 1500 Kč.

Město Pardubice ve čtvrtek vydražilo v areálu na Hůrkách první vraky aut, které stály v ulicích a nikdo se k nim nehlásil. Nabízelo 17 vozidel, každé s vyvolávací cenou 1500 korun, nové majitele si nakonec našlo deset automobilů.

Na místě se sešla asi dvacítka zájemců. Vydražilo se hned první nabízené Audi A8 za 5100 korun. Největší zájem byl o červenou Kiu Ceed, která přišla dražitele na 23 000 korun. Někteří z licitujících přihazovali po stokoruně, někdo i po pětistovce a tisícikorunách.

"Když to půjde, auto opravím, je to loterie. Jsem automechanik. Podle mě jsou tady tak tři auta, která stojí za to," řekl muž, který vydražil Renault Laguna za 19 500 korun.

Auta si lidé mohli prohlédnout jen zvenku, byla zamčená a neviděli ani motor. V souhrnu za ně lidé zaplatili 85 400 korun. Byly mezi nimi Honda Civic, Škoda Fabia a Felicia, Renault Kangoo nebo Audi A3.

Pardubice se od roku 2021 snaží vyčistit ulice od vraků. Město nejdřív musí kontaktovat majitele vozidla, pokud se k němu nikdo nehlásí nebo majitel zemřel a nemá dědice, teprve potom ho technické služby mohou odtáhnout.

"Primárně cílíme na to, že řada automobilových fanoušků si auta může vydražit za poměrně rozumný peníz na spoustu náhradních dílů. Auta nemají platnou technickou kontrolu," řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).

Město auta draží, aby je buď prodalo nebo je mohlo ekologicky zlikvidovat, když je nikdo nekoupí. Pardubice se inspirovaly v Liberci, kde dražby pořádají několik let.

"To je cíl. Chceme vyčistit ulice města. Potýkají se s tím města napříč republikou, nevědí co s autovraky, které majitelé odloží a nechají x let být. Tohle je pilotní projekt," řekl Hrabal. Lidé podle něj nemusí nechávat vraky v ulicích, když je odvezou do sběrného dvora, dostanou za to zaplaceno, dodal.

Odtahovat auta, která mimo jiné nemají povinnou technickou prohlídku, může město na základě zákona o pozemních komunikacích. Majitel auta tím porušuje zákon a má dva měsíce na to, aby auto odstranil. "Pokud tak neučiní, správní orgán na svoje náklady auto odstraní a dál se vede správní řízení. Tři měsíce majitele vyzývá, aby s tím něco provedl, ekologicky auto zlikvidoval nebo zprovoznil," řekl Stanislav Neuman z odboru dopravy pardubického magistrátu.

 

Právě se děje

Další zprávy