Boris Johnson

Jméno britského premiéra bude známé 5. září, oznámili konzervativci

Jméno příštího britského premiéra a nástupce Borise Johnsona bude oznámeno 5. září, uvedl v pondělí takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Skupina zveřejnila přesná pravidla a časový harmonogram souboje o post lídra Konzervativní strany. Johnson z této pozice odstoupil ve čtvrtek, ale v křesle premiéra zatím zůstává.

Výbor oznámil, že přihlášku každého zájemce musí podpořit nejméně 20 konzervativních poslanců. Nominace kandidátů na post lídra konzervativců se otevřou v úterý ráno a uzavřou téhož dne odpoledne. Poté začne série hlasování na úrovni poslanců.

První kolo hlasování se uskuteční ve středu. Kandidáti, kteří jím chtějí projít, budou potřebovat podporu nejméně 30 poslanců. Další hlasování je naplánováno na čtvrtek. Tento proces se bude opakovat, dokud se pole kandidátů nezúží na finální dvojici, ze které budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 160 tisíc.

Předseda Výboru 1922 Graham Brady uvedl, že dvojice finalistů by mohla být veřejnosti známa už v pondělí. Nejpozději však bude jasno do 21. července, poté začínají parlamentní prázdniny.

Zdroj: ČTK

Borise Johnsona chce ve vedení britské Konzervativní strany nahradit 11 zájemců

O úřad britského premiéra se chce ucházet i ministryně zahraničí Liz Trussová či náměstkyně ministryně obchodu a exministryně obrany Penny Mordauntová. Informovala o tom místní média. V neděli pozdě večer oznámil na Twitteru kandidaturu na lídra britské Konzervativní strany i poslanec Rehman Chishti. Celkem tak zatím vyjádřilo záměr nahradit Borise Johnsona ve vedení strany jedenáct politiků, už dříve to udělali mimo jiné exministři Savid Javid a Jeremy Hunt.

O kandidatuře Trussové, která podle místních médií patří k favoritům volby, se hovořilo už dříve. V neděli to potvrdila deníku The Daily Telegraph. Uvedla také, že "už první den začne se snižováním daní", pokud se stane premiérkou. Šestačtyřicetiletá Trussová je poslankyní od roku 2010 a kabinetní funkce zastávala za třech premiérů (Davida Camerona, Theresy Mayové a nyní Johnsona). Šéfkou diplomacie je od loňského září.

Proces, v němž Konzervativní strana vybírá nového lídra, běžně trvá delší dobu. Někteří členové vlivného konzervativního Výboru 1922 ale už oznámili, že usilují o jeho zkrácení. Podle jednoho ze členů parlamentní skupiny Boba Blackmana se nominace uzavřou v úterý odpoledne. "Dva hlavní kandidáty vybereme do 21. července, abychom dali členům strany dostatek času na konání schůzí a hlasování poštou. Nový vůdce by měl být znám do 5. září," řekl Blackman televizi Sky News.

Zdroj: ČTK

Johnson po prohře své strany v doplňovacích volbách řekl, že půjde dál

Britský premiér Boris Johnson po prohře svých konzervativců ve čtvrtečních doplňovacích volbách ve dvou obvodech řekl, že bude voličům naslouchat, ale že půjde dál. Slíbil, že bude dělat víc v situaci, kdy se lidé potýkají s rychle rostoucími životními náklady.

"Myslím, že bych měl naslouchat tomu, co lidé říkají, a to zejména o potížích, kterým čelí v souvislosti s životními náklady, které jsou podle mého pro většinu lidí problémem číslo jedna," řekl Johnson.

Po čtvrteční volební porážce konzervativci přijdou ve sněmovně o dva mandáty. O jedno křeslo si polepší labouristé, kteří vyhráli v obvodu Wakefield, a o jedno liberální demokraté, kteří vyhráli v obvodu Tiverton a Honiton. Předseda Konzervativní strany Oliver Dowden následně oznámil rezignaci.

Zdroj: ČTK

Pirátští europoslanci vyzvali Johnsona, aby nevydával Assange do USA

Trojice českých pirátských europoslanců společně se svým německým kolegou v pátek vyzvala britského premiéra Borise Johnsona, aby nevydával zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde je stíhán mimo jiné za špionáž. Politici české vládní strany soudí, že Assangeovi hrozí v USA smrt a že by jeho případ mohl využít ruský prezident Vladimir Putin ke zpochybnění důvěryhodnosti západních demokracií.

Vydání muže, který zveřejnil americké tajné vládní dokumenty o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku, ve středu povolil londýnský soud. Konečné slovo má nyní britské ministerstvo vnitra, jehož rozhodnutí se může pokusit ovlivnit i sám Assange.

"Demokracie chrání novináře, vydavatele i whistleblowery, aby mohli zveřejňovat informace, jež nesou veřejný zájem," píší europoslanci v dopise britskému premiérovi. Assange podle nich zprostředkoval lidem informace, které neměly být utajovány. Jejich tajení podle pirátských europoslanců není vlastní demokratickým, ale autoritářským režimům.

Europoslanci uznávají, že zveřejnění informací o amerických vojenských aktivitách posloužilo Putinově propagandě, Assangeovo vydání by k tomu však podle nich vedlo rovněž. Rozdíl však vidí v tom, že nyní by se tak stalo bez naplnění veřejného zájmu. "Pokud někdo označoval Assange jako 'užitečného idiota Kremlu', dnes hrozí, že se takovými 'užitečnými idioty Kremlu' stanou sama britská a americká administrativa," varuje kvarteto pirátských politiků.

Zdroj: ČTK

Johnson vzal na úřad vlády nové lidi místo těch, kteří po skandálu odstoupili

Britský premiér Boris Johnson si vybral dva nové členy úřadu vlády místo těch, kteří tento týden podali demisi kvůli účasti na večírcích v sídle vlády v Downing Street v době koronavirové uzávěry. Šéfem personálního oddělení bude nově Steve Barclay, poslanec a někdejší ministr pro vystoupení Británie z Evropské unie. Šéfem komunikace se stane Guto Harri, bývalý korespondent stanice BBC a Johnsonův poradce z doby, kdy byl starostou Londýna. O změnách v Johnsonově týmu dnes informovala BBC.

Premiér je pod velkým tlakem kvůli úřednímu i policejnímu vyšetřování rozsáhlých společenských akcí, které se opakovaně konaly v Downing Street v době, kdy se Britové nesměli scházet kvůli pandemii covidu-19. Johnsona už oficiálně vyzvaly k rezignaci zhruba dvě desítky poslanců z jeho vlastní strany, další tento záměr stále oznamují. Pro vyvolání hlasování o důvěře by muselo podat žádost 54 poslanců. V reakci na oficiální vyšetřování Johnson tento týden oznámil rozsáhlou reformu úřadu vlády.

Podle Johnsonových blízkých spolupracovníků citovaných deníkem The Times premiér v žádném případě nehodlá odstoupit. "Dal velmi jasně najevo, že byste museli poslat tankovou divizi, abyste ho dostali z vlády," uvedl jeden z jeho poradců pod podmínkou zachování anonymity.

Zdroj: ČTK
Pokračovat