Stylizuje se do Železné lady, srovnání ale odmítá. Kdo je budoucí britská premiérka

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 5. 9. 2022 14:04
Když jí bylo devět let, hrála Margaret Thatcherovou ve školní hře. Nadšeně přednesla volební projev, ale spolužáci jí na rozdíl od Železné lady nedali jediný hlas. O třicet osm let později se Liz Trussová stala předsedkyní konzervativců a jako třetí žena vstoupí do úřadu britské premiérky. V úterý ji do čela Downing Street jmenuje královna Alžběta II.
Nová britské premiérka Liz Trussová přijíždí do Downing Street.
Nová britské premiérka Liz Trussová přijíždí do Downing Street. | Foto: Reuters

Trussová, která působila jako šéfka britské diplomacie, porazila v hlasování všech členů strany svého kolegu a bývalého ministra financí Rishiho Sunaka. Konzervativci si novou předsedkyni zvolili poté, co po sérii skandálů rezignoval Boris Johnson. Trussová nakonec s poměrně bezpečným náskokem vyhrála se ziskem 57,4 procent hlasů i přesto, že její kampaň provázela řada problémů.

Odmítla například vystoupit v tradičních televizních rozhovorech, kdy je kandidát na premiéra vystaven kritickým otázkám od zkušeného moderátora. Na veřejnost také unikla nahrávka, kde tvrdí, že Britové jsou líní a měli by více pracovat. Otázky budí i její politický program. Británie se nyní, podobně jako Česko, potýká s rychle rostoucími cenami energie a odpůrci Trussovou kritizovali, že nepředstavila žádný konkrétní plán pomoci.

Ministryně zahraničí měla podle průzkumů v klání od začátku mírnou převahu. A náskok se ji podařilo udržet. Na rozdíl od Sunaka zůstala věrná Johnsonovi i v posledních dnech vládní krize a za více než deset let v parlamentu si vybudovala mezi řadovými konzervativci stálou podporu. Přesto podle stanice BBC není vůbec typickou členkou strany.

Mary Elizabeth Trussová se narodila v roce 1975 v Oxfordu, ale dětství strávila ve Skotsku kousek od Glasgow. Oba její rodiče podporovali levicovou politiku, její otec byl profesor matematiky a matka zdravotní sestrou. Jako malou ji brali například na demonstrace za jaderné odzbrojení a proti politice Železné lady. Dodnes si Trussová například pamatuje, jak v dětském věku volala: "Magie, Magie, Magie - pryč, pryč, pryč!"

Její mladší bratr pro rozhlasovou stanici BBC 4 popsal, že už jako malá byla Trussová velmi soutěživá. Když rodina hrála deskové hry, občas raději zmizela, než aby riskovala, že prohraje.

Sedmačtyřicetiletá Trussová na Oxfordu absolvovala filozofii, politologii a ekonomiku a už během studií začala být velmi aktivní v politice. Tehdy ještě jako členka Liberálních demokratů, kdy volala po konci monarchie, připomíná agentura AP. Toto období ale trvalo jen krátce.

Brzy se stala silnou zastánkyní volného trhu a pracovala nejprve coby ekonomka pro společnost Shell, v komunikační firmě Cable and Wireless nebo pro pravicový think-tank. V roce 2000 si vzala tehdejšího kolegu, účetního Hugha O'Learyho, se kterým má dvě dospívající dcery.

Pro i proti brexitu

Do parlamentu se dostala až napotřetí, když si ji vyhlédl David Cameron a podpořil její kandidaturu v silně konzervativním okrsku v Norfolku v roce 2010. Trussová postupně vystřídala celou řadu vládních pozic od ministryně školství po životní prostředí. V roce 2015 si vysloužila posměch, když na stranické konferenci zděšeným hlasem pronesla: "Importujeme dvě třetiny naše sýra. To. Je. Ostuda."

Cameronovi politička zůstala věrná i v roce 2016, kdy hlasovala pro setrvání Spojeného království v Evropské unii. Tvrdila tehdy, že by brexit znamenal zvýšenou byrokracii ve vztahu mezi Británií a zbytkem Evropy. Když ale voliči dali najevo, že chtějí z osmadvacítky skutečně pryč, Trussová otočila a od té doby zdůrazňuje, že odchod z EU je pro ostrovní stát obrovskou příležitostí.

Přesto je mezi konzervativními voliči vnímaná jako větší zastánkyně brexitu než její rival Rishi Sunak - paradoxně navzdory tomu, že on odchod z EU podporoval odjakživa. "Jeho image tomu neodpovídá, zatímco její ano," vysvětluje Tim Bale, politolog z londýnské univerzity Královny Mary s tím, že na dojmu v politice záleží víc než na skutečnosti. "Voliči předpokládají, že když máte uhlazené vystupování a s lehkostí se pohybujete v mezinárodních kruzích (jako Sunak), musíte být zastáncem EU, zatímco když jste někdo, kdo se to nebojí natřít cizincům, jste opravdu pro brexit," dodává.

Trussovou v klíčové "brexitové" době do vlády vzala premiérka Theresa Mayová i její nástupce Boris Johnson, v jehož vládě měla nejprve na starosti mezinárodní obchod, a byla tak klíčovou vyjednavačkou rozvodové dohody Británie s EU. Od loňska pak působila jako ministryně zahraničních věcí, ve funkci si u řady Britů vysloužila obdiv za to, jak tvrdě vystupovala proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tvrdě proti migraci

Kritiku však Trussová vyvolala, když se za každou cenu snažila prosadit, aby cizinci, kteří vstoupí na Ostrovy nelegálně, byli dle dřívější dohody mezi Británií a Rwandou deportováni do této africké země. Poté co soudy tento záměr několikrát zastavily a plán v návaznosti na to odmítly i letecké společnosti, ministryně zahraničí navrhovala, že by je tam měl dopravovat vládní speciál. Trussová nyní slibuje, že pokud usedne v Downing Street, podepíše dohodu, která umožní migranty deportovat i do dalších zemí.

"Postarám se o to, aby naše hranice byly dostatečně chráněné, a nevzdám se kvůli Evropské úmluvě o lidských právech, která se snaží neustále kontrolovat naši imigrační politiku," uvedla v jedné z předvolebních debat Trussová.

Politička také tvrdila, že jako jediná může zemi přinést stabilitu a ekonomický růst, který po covidové pandemii i brexitu nutně potřebuje. "Snížím daně a umožním všem mít stejné možnosti bez ohledu na původ," píše v komentáři pro deník Telegraph.

Trussová se po Margaret Thatcherové a Therese Mayové stane třetí ženou v čele vlády Spojeného království a zvlášť k odkazu Železné lady se sama připodobňuje. V únoru si během návštěvy Ruska nasadila kožešinovou čepici stejně jako Železná lady v roce 1986. Na televizní debatu zase zvolila velkou bílou mašli, kterou byla její předchůdkyně známá.

Přesto se sama porovnávání s první britskou premiérkou brání. "Je docela frustrující, že ženské političky jsou vždy srovnávány s Margaret Thatcherovou, zatímco mužští politici nejsou přirovnávaní k Tedu Heathovi," prohlásila pro stanici GB News s odkazem na konzervativního premiéra, který vedl britskou vládu mezi lety 1970 a 1974.

 

Právě se děje

Další zprávy