Trussová zažehla chaos, pak radši otočila. Konzervativci jsou v průzkumech na dně

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
5. 10. 2022 18:23
Nová premiérka Liz Trussová vede Velkou Británii teprve měsíc, ale už zažívá jednu z nejhorších krizí. Popularita vládnoucích konzervativců se propadla o desítky procent, hodnota libry klesla na rekordní minimum a lidé se bojí o svou budoucnost. Šéfka vlády sice tvrdila, že ji její vlastní popularita nezajímá, nakonec ale musela kvůli protestu spolustraníků otočit v klíčové otázce rozpočtu.
Britská premiérka Liz Trussová.
Britská premiérka Liz Trussová. | Foto: Reuters

Britská opoziční Labouristická strana má podle průzkumů YouGov z minulého týdne rekordní podporu. Momentálně by ji volilo 54 procent Britů, což je nejvíce v kterékoliv sondáži od roku 1990. Naopak podpora vládnoucích konzervativců se propadla na 21 procent. Bývalý vicepremiér Damian Green na sjezdu konzervativců o víkendu varoval, že je příští parlamentní volby čeká prohra, pokud se budou chovat jako "strana pro bohaté".

Liz Trussová přitom do Downing Street usedla teprve 3. září a po skandálech svého předchůdce Borise Johnsona měla Británii přinést větší stabilitu a konzervativcům větší důvěru voličů. "Průzkumy ukazují, že Trussová nepředstavuje odražení ode dna, jak mnozí doufali," potvrzuje pro deník Aktuálně.cz Kryštof Kruliš, odborník na Velkou Británii z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Pro velkou část voličů je Trussová dokonce ještě horší předsedkyní vlády, než byl její předchůdce Johnson. 

Premiérka se ocitla uprostřed vážné krize poté, co spolu s ministrem financí Kwasi Kwartengem představila plán na snížení daní, který je výhodný především pro bohaté, aniž by zveřejnili odhad dopadů na státní finance. V reakci na to vypukl chaos a britská libra se propadla na rekordní minimum. Musela tak pomoci národní banka, která prudce zvýšila úrokové sazby, aby zabrzdila inflaci. To ale dopadlo i na běžné domácnosti a řada lidí se obává, zda zvládnou splácet například své hypotéky.

Návrh podle kritiků nereflektoval současnou ekonomickou situaci a pouze by ji zhoršil. Labouristická stínová ministryně financí Rachel Reevesová plán označila za "bláznivý experiment". Analytik Kuliš připomíná, že než nastoupila do funkce, byla Trussová kritizována za to, že její ekonomické postoje jsou čistě ideologické a odtržené od reality. Její straničtí rivalové je označili například za "pohádkové hospodářství".

Obrat o 180 stupňů

Vláda v balíku opatření, který na Ostrovech nazývají mini rozpočtem, slíbila hlavně snížení progresivní daně nejbohatším Britům, podle stanice BBC největší za posledních 50 let. Státní rozpočet pak vláda chtěla financovat rozsáhlými půjčkami.

Cílem mělo být posílení britské ekonomiky, která po brexitu i pandemii koronaviru výrazně oslabila. Stejně jako jinde v Evropě navíc na občany dopadají zvyšující se ceny energií a krize způsobená ruskou agresí na Ukrajině.

Nakonec ale Trussová v pondělí jen pár hodin poté, co v televizi prohlásila, že si za svým plánem stojí, otočila. Hrozilo, že by její návrh blokovali její vlastní konzervativci v parlamentu.

"Chápeme to, poslouchali jsme," napsal v pondělí na svůj Twitter ministr financí Kwarteng. Daňové škrty pro nejbohatší podle něj jen "odvádí pozornost od naší mise poradit si s výzvami, kterým země čelí". Návrh proto odvolal, za což si v britských médiích znovu vysloužil výsměch, i když se tím alespoň podařilo libru opět stabilizovat.

Kryštof Kruliš nicméně vysvětluje, že se jedná hlavně o symbolickou bitvu. "Bavíme se o zrušení 45procentní daně pro ty, kteří vydělávají více než 150 tisíc liber ročně (v přepočtu asi 4,2 milionu korun). Je to politicky, nikoliv ekonomicky významný krok," říká. Z daně ročně do rozpočtu přitečou asi dvě miliardy liber, což je relativně malá část. Ostatní představené reformy, které mají na rozpočet větší vliv, zatím v návrhu zůstávají.

Politický boj

Analytik z AMO také glosuje, že premiérka Trussová "hned u prvního kroku narazila do zdi". Krize podle něj ukazuje, jak slabou má nová předsedkyně vlády pozici ve straně. Trussová do křesla neusedla po parlamentních volbách, ale poté, co si ji mezi svými kandidáty vybrali v celonárodním hlasování členové Konzervativní strany. Mezi poslanci měl ale větší podporu její rival Rishi Sunak. A právě snižování daní bylo jedním z hlavních bodů, ve kterých se politici rozcházeli.

"Sunak chtěl také snižovat daně, protože za vlády Borise Johnsona se hodně zvyšovaly. Pro řadu konzervativců to odporovalo jejich stranické ideologii o malém státu," dodává Kruliš. Na rozdíl od Trussové ale Sunak poukazoval na současné problémy a zdůrazňoval, že je nejprve nutné balancovat rozpočet a daně snižovat až za několik let.

Trussová, která se ráda přirovnává k Železné lady Margaret Thatcherové, při příjezdu do Downing Street tvrdila, že se nenechá zviklat veřejným míněním, po měsíci vládnutí každopádně zjišťuje, v jak obtížné pozici se nachází. Její straně nyní vážně hrozí, že příští volby, poprvé od roku 2010, vyhrají opoziční labouristé.

Video: Nová britská premiérka je pracant. Dal jsem jí hlas, říká český člen konzervativců

Liz Trussová je člověk, který dokáže věci dotáhnout do konce. A předváděla to v době po brexitu, říká Matěj Trávníček žijící v Londýně. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy