Rushdie má po útoku poraněná játra a zřejmě přijde o oko. Může ale už mluvit

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2022 16:29
Spisovatel Salman Rushdie po pátečním útoku pravděpodobně ztratí jedno oko. Britský autor indického původu se nachází na jednotce intenzivní péče, uvedl jeho agent Andrew Wylie v prohlášení. Rushdie se v pátek stal obětí útoku nožem, podezřelého policie zadržela.
Britského spisovatele pobodal čtyřiadvacetiletý muž při veřejném vystoupení v pátek v kulturním centru v městečku Chautauqua ve státě New York.
Britského spisovatele pobodal čtyřiadvacetiletý muž při veřejném vystoupení v pátek v kulturním centru v městečku Chautauqua ve státě New York. | Foto: ČTK

Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na přednášku napaden nožem a zraněn, odpojili od ventilátoru a Rushdie už dokáže mluvit. Na twitteru to uvedl kolega autora Satanských veršů Aatish Taseer a dodal, že Rushdie i žertoval.

Rushdieho rodina zprávu o odpojení od ventilátoru přijala s velkou úlevou, podle syna je ale spisovatel nadále v kritickém stavu.

Rushdieho při vystoupení ve státě New York pobodal čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Byl zadržen, ale vinu popírá. Podle státního zástupce v okresu Chautauqua Jasona Schmidta to byl "cílený, nevyprovokovaný, předem naplánovaný útok na pana Rushdieho".

Prokuratura později zveřejnila přesný popis Rushdieho zranění. Matar ho bodl třikrát do pravé strany krku a čtyřikrát do břicha. Udeřil ho do pravého oka a do hrudi. Spisovatel má rovněž tržnou ránu na stehně.

Íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní v roce 1989 vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Spisovatel kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí.

Rushdie se měl v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution účastnit debaty o tom, že Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele a umělce v exilu. Wylie v pátek sdělil, že pětasedmdesátiletý autor má poškozená játra, přeříznuté nervy v paži a pravděpodobně přijde o oko.

Po odpojení Rushdieho od dýchacího přístroje dnes Wylie řekl, že má spisovatel zraněná játra a poškozené nervy. "Je odpojený od ventilátoru, takže nastoupil cestu k uzdravení. Bude dlouhá, protože jsou jeho zranění vážná, ale jeho stav se vyvíjí dobrým směrem," řekl Wylie.

Matar je obviněn z pokusu o vraždu a z napadení. Podle právního zástupce s vyšetřovateli spolupracuje a komunikuje. Další soudní státní je naplánováno na pátek. Podle Schmidta mu v případě usvědčení hrozí 32letý trest vězení.

Matarův otec je nyní v Libanonu a zavřel se v rodinném domě v Járúnu na jihu země. Podle starosty města Alího Tihfího odmítá s kýmkoli mluvit.

Nejmenovaný představitel orgánů činných v trestním řízení uvedl, že podle prvních informací podezřelý na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám, uvedl web stanice NBC News. Policie v pátek večer zablokovala ulici vedoucí k domu v New Jersey, který je spojen s podezřelým. Podle NBC se podezřelý narodil v Kalifornii a do New Jersey se přestěhoval nedávno, nalezen u něj byl padělaný řidičský průkaz.

Útok vyvolal také mnoho otázek ohledně bezpečnostních opatření v centru, kde k incidentu došlo. Podle dvou zdrojů, které hovořily s televizí CNN, vedení instituce odmítlo doporučení zavést základní bezpečnostní opatření, včetně kontroly zavazadel a instalace detektoru kovů, jelikož se obávalo, že by to mohlo vytvořit propast mezi řečníky a publikem. Vedení se také obávalo, že by to změnilo směřování instituce, uvedly zdroje, které mají informace o bezpečnostní situaci v centru a o předchozích doporučeních, ale přály si zůstat anonymní, protože neměly svolení o věci hovořit s médii.

Na akci nebyly žádné bezpečnostní kontroly ani detektory kovů, sdělil CNN člověk, který byl svědkem útoku. Svědka televize nejmenovala, protože vyjádřil obavy o svou bezpečnost.

Útok odsoudila řada politiků a umělců, například britský premiér Boris Johnson či předsedkyně amerického svazu spisovatelů PEN America Suzanne Nosselová. Jeho boj je naším bojem, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. "V posledních 33 letech Salman Rushdie ztělesňuje svobodu a boj proti tmářství. Zbaběle na něj zaútočily nenávist a barbarství," uvedl Macron.

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan útok popsal jako odsouzeníhodný a popřál spisovateli rychlé zotavení. "Útok na Salmana Rushdieho je otřesný," uvedl Sullivan na Twitteru. "Všichni se modlíme, aby se rychle zotavil, a jsme vděčni dobrým občanům a záchranářům za to, že mu tak rychle pomohli," dodal.

OSN vydalo prohlášení vyjadřující zděšení generálního tajemníka Antónia Guterrese a zdůrazňující, že na svobodu psaného či mluveného slova nesmí nikdy být odpovědí násilí.

Některá íránská média útok oslavují

Írán zatím útok na Rushdieho oficiálně nekomentoval. Deník Kajhán, jehož šéfredaktora jmenuje íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, však útok chválil. "Tisíckrát bravo… statečnému a poslušnému člověku, který zaútočil na odpadlíka od víry, zlého Salmana Rushdieho," uvedl. "Ruka muže, který zlomil vaz nepříteli Boha, musí být políbena," dodal.

Íránský deník Vatane Emrúz v titulku napsal "nůž v krku Salmana Rushdieho", zatímco deník Chorásán uvedl: "Satan na cestě do pekla". Zpravodajský web Asr Írán mezitím otiskl často opakovaný Chameneího výrok o tom, že "šíp", který vystřelil Chomejní, "jednoho dne zasáhne cíl".

Agentura AP v íránském hlavním městě Teheránu zjišťovala, jak se k napadení spisovatele staví sami Íránci. Někteří podle ní útok chválili, zatímco jiní se obávali, že incident povede k ještě větší izolaci Íránu na pozadí stagnujících rozhovorů o oživení mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 mezi Teheránem a světovými mocnostmi.

"Salmana Rushdieho neznám, ale byl jsem šťastný, když jsem se dozvěděl, že byl napaden, jelikož urážel islám," uvedl 27letý poslíček Rezá Amírí. "Mám pocit, že ti, kteří to udělali, se snaží Írán izolovat," poznamenala 39letá učitelka zeměpisu Mahšíd Barátíová. "Tohle negativně ovlivní vztahy s mnohými, dokonce i s Ruskem a Čínou," dodala podle AP.

Výhrůžky smrtí a vyhlášená fatva

Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.

Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun).

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka. Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.

 

Právě se děje

Další zprávy