První premiér tmavé pleti. Velkou Británii povede miliardář s indickými kořeny

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 24. 10. 2022 15:27
Novým britským premiérem se po odstoupení ostatních kandidátů stane bývalý ministr financí Rishi Sunak. Bude vůbec prvním šéfem vlády s indickými kořeny a také první hinduista. Do křesla navíc usedne symbolicky uprostřed svátku světel Díválí. Sunak kandidoval už před měsícem proti Liz Trussové, tehdy ale těsně prohrál. Nyní se za mladého politika postavila většina konzervativců.
Budoucí britský premiér Rishi Sunak.
Budoucí britský premiér Rishi Sunak. | Foto: Reuters

Sunak už během léta kandidoval jako možný nástupce Borise Johnsona. U konzervativních poslanců získal většinu, ale mezi členskou základnou více hlasů dostala odcházející premiérka Trussová. Ta nakonec rezignovala poté, co vyvolala ekonomický a politický chaos přijetím a následným zrušením daňových reforem. Z funkce odešla po šesti týdnech jako nejméně oblíbená premiérka v historii země.

Její nástupce nyní podle svých spolustraníků může znovu uklidnit finanční trhy a posunout ostrovní stát po sérií problémů správným směrem. Po čtvrtečním odchodu Liz Trussové se o Downing Street kromě Sunaka opět ucházel expremiér Johnson a také lídryně konzervativců v Dolní Sněmovně Penny Mordauntová. Oba ale nakonec ustoupili a jako jediný kandidát zůstal právě Sunak. Premiérem Sunaka jmenuje britský král Karel III. v úterý dopoledne poté, co přijme rezignaci odcházející Liz Trussové.

Nynější poslanec a bývalý ministr financí pochází z rodiny imigrantů, matka povoláním lékárnice přišla do Británie z africké Tanzanie, otec, který pracoval jako lékař, ze sousední Keni. Všichni čtyři prarodiče zase vyrůstali v indickém Paňdžábu. Sunak se narodil jako nejstarší ze tří dětí a navštěvoval prestižní střední školu Winchester College, kde byl prefektem. Už ve školních novinách, kam přispíval, kritizoval Evropskou unii. Během letních prázdnin si na rozdíl od svých bohatých privilegovanějších spolužáků musel přivydělávat coby číšník.

Bývalý ministr financí o sobě už na univerzitě v Oxfordu, kde studoval politologii, filozofii a ekonomiku, tvrdil, že jednoho dne bude premiérem Spojeného království, uvádí server Tatler. Jeho tehdejší spolužáci ho ale nebrali vážně a mysleli si, že si jen dělá legraci.

Tehdejší prezident oxfordského spolku mladých konzervativců Marcus Walker říká, že Sunaka nikdo z politicky angažovaných studentů neznal. "Přitom se jedná o malý svět, kde o sobě všichni všechno vědí," popisuje s tím, že nový britský premiér nikdy nebyl členem jeho spolku.

Rychlý politický růst

Sunak se na univerzitě místo politických kruhů ohlížel spíš do byznysu a brzy získal kontakty v ekonomické sféře. To mu zajistilo, že hned po promoci v roce 2001 nastoupil do banky Goldman Sachs, kde pracoval jako analytik a následně dostal na starost několik investičních fondů. O osm let později se oženil s Akshatou Murtyovou, dcerou zámožného indického podnikatele, se kterou v současnosti vychovává dvě dcery. Ostrovní média uvádí, že pár má majetek v hodnotě několika miliard korun a jsou 222. nejbohatšími Brity.

Nedlouho poté začal i jeho prudký politický růst. Sunak byl v roce 2015 zvolen do dolní komory britského parlamentu za Richmond v Yorkshiru. Působil jako náměstek na řadě ministerstev, než ho Johnson v únoru 2020 jmenoval šéfem státní kasy.

Během pandemie koronaviru patřil k nejoblíbenějším politikům, protože se stal tváří finančního balíčku, který pomáhal lidem udržet si práci, i když na ně jejich zaměstnavatelé už neměli peníze. Už tehdy se o něm začalo mluvit jako o možném Johnsonově nástupci, pak ho ale dohnaly vlastní skandály, popisuje list The Independent.

Lockdownové večírky

Na konci loňského roku se začaly objevovat zprávy o tajných vládních mejdanech, konaných během přísné pandemické uzávěry. Ačkoliv většina pozornosti mířila na premiéra Borise Johnsona, Sunak nakonec přiznal, že i on se jednoho narozeninového večírku účastnil. "Rozumím frustraci lidí. Myslím, že teď je práce nás ve vládě a všech politiků získat znovu důvěru veřejnosti," připustil tehdy.

Rishi Sunak (vlevo) s britským premiérem Borisem Johnsonem před Downing Street 10.
Rishi Sunak (vlevo) s britským premiérem Borisem Johnsonem před Downing Street 10. | Foto: Reuters

Svého šéfa se ale v kauze příliš nezastával a straničtí kolegové ho rychle začali podezřívat z toho, že se připravuje na to, aby mohl Johnsonovo křeslo převzít. Od února pak sám s možnou kandidaturou veřejně koketoval v médiích. V době, kdy už to vypadalo, že britské vláda padne, ale začala válka na Ukrajině.

Na mladého politika se zaměřila i média. V televizních rozhovorech ho moderátoři zkoušeli z toho, kolik stojí chleba, na což neuměl odpověď. Nepodařilo se mu ani nakoupit a zaplatit bezkontaktní kartou v obchodě. Magazíny o módě si začaly všímat jeho drahého oblečení a ani dar 100 tisíc liber (asi 3 miliony korun) jeho alma mater na veřejnosti v době krize nepůsobil dobře.

Konzervativci na dně průzkumů

Deník Independent navíc následně zveřejnil, že jeho žena vlastní podíl v otcově firmě, ze kterého ale v Británii pomocí právních kliček neodvádí daně. Nelegální to sice není, ale u politika, který se chtěl stát premiérem, to rozhodně neudělalo dobrý dojem na veřejnost.

Začátkem července, kdy se už schylovalo k politickému pádu Borise Johnsona, Sunak jako první rezignoval na post ve vládě a dal od premiéra ruce pryč. Právě rychlá reakce mu nakonec pomohla přesvědčit stranické kolegy, že je schopný Konzervativní stranu ze všech skandálů vyvést.

V deníku The Daily Telegraph v minulých stranických volbách v srpnu napsal, že zavede "stejně radikální reformy, jaké v 80. letech prosadila Margaret Thatcherová". Zároveň ale prohlašuje, že se bude držet více při zemi než Trussová, která musela v podstatě všechny své daňové reformy zrušit poté, co způsobily chaos na finančních trzích.

Sunak také Britům slibuje tvrdý postoj vůči Evropské unii, která s Británií stále řeší hlavně otázku Severního Irska. Odkazuje se na rodinu a tradiční konzervativní hodnoty a slibuje snížit daně i byrokracii, aby znovu posílil oslabenou ekonomiku. Jeho tým navíc tvrdil, že právě on v příštích volbách dokáže porazit opoziční labouristy a udržet konzervativce u moci.

Volby Británii čekají nejpozději za dva roky a podle současných průzkumů mají labouristé největší náskok v historii měření.

 

Právě se děje

Další zprávy