Živě: Uprchlíkům ze Sýrie chtějí pomoci na jihu Ameriky

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín -  Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker navrhl, jak řešit současnou uprchlickou krizi.

"Apeluji na členské státy, aby přijaly návrh Komise na přijetí celkem 160 000 uprchlíků,"  uvedl v europarlamentu.

Rozhodnout by se mělo 14. září.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:10

Maďarská armáda zahájila vojenské cvičení, aby připravila vojáky na případnou ostrahu jižních hranic. Napsala to agentura MTI s odvoláním na informaci šéfa generálního štábu Tibora Benkö. Maďarsko chce povolat vojáky k zastavení mohutné uprchlické vlny, která do země každodenně přivádí tisíce lidí ze sousedního Srbska. Premiér Viktor Orbán oznámil, že se schválením legislativy potřebné k povolání armády nelze počítat před 20. zářím. O zákonu se ve středu živě diskutovalo v budapešťském parlamentu. Poslanec vládní strany Fidesz Lajos Kósa reagoval na výtky opozice, že povolání armády ke zvládnutí uprchlické vlny je zbytečné a protiústavní. Podle Kósy jde o zcela ústavní krok, který je navíc v nynější migrační krizi nezbytný. Odvolal se přitom na jiné evropské státy včetně České republiky, které se údajně rovněž o pomoc obracejí k armádě.

21:50

Stranou nezůstala ani chilská prezidentka Michelle Bacheletová, která dnes označila za "důležité" přijmout "v nejkratším možném termínu" další syrské uprchlíky, kterých v zemi podle ní nyní žije 277. Přinejmenším prý půjde o 50 až 100 rodin. Další místa pro uprchlíky nabízejí i Paraguay či Uruguay. Z posledně jmenované země ale chce část z desítek již přijatých syrských běženců odejít, neboť tam prý nemohou najít práci.

21:47

Zřejmě nejhlasitěji se dnes o uprchlíky přihlásila argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová, která pronesla emotivní řeč během návštěvy bývalého prezidenta Brazílie Inácia Luly da Silvy v Buenos Aires. "Nechci se podobat těm zemím, které vyhánějí uprchlíky a nechávají umírat děti na plážích," řekla podle listu La Nación Kirchnerová na adresu přístupu některých evropských států k přílivu běženců ze Sýrie.

Podle ní mají uprchlíci v Argentině otevřenou náruč v rámci již fungujícího programu, který hodlá vláda početně posílit. O kolik se současná stovka Syřanů v Argentině rozroste, prezidentka neuvedla. Podobně se vyjádřila i brazilská hlava státu Dilma Rousseffová, která pověřila vládu, aby vytvořila podmínky pro "přijímání těch, kteří vyhnáni ze svých zemí chtějí přijít k nám, aby pracovali a přispěli k prosperitě Brazílie". V zemi dosud žije asi 2000 uprchlíků před syrskou občanskou válkou; o kolik by se jejich počet měl zvýšit, Rousseffová nespecifikovala.

21:45

Do řešení současné uprchlické krize v Evropě se hodlají po Venezuele zapojit i další jihoamerické státy. Přijmout na svém území většinou nespecifikované počty běženců chtějí jak velké státy jako je Brazílie či Argentina, tak i menší země s pouhými několika miliony obyvatel.

20:55

Další chystaná ubytovna pro žadatele o azyl hořela v noci na středu na západě Německa. Bývalou školu v sárském Gersheimu, v níž by mělo najít přístřeší několik desítek lidí, podle zemského policejního prezidia někdo úmyslně zapálil. Budova plánované ubytovny byla prozatím prázdná, a nedošlo tak k žádnému zranění. Právě kvůli plánu využití budovy pro žadatele o azyl se údajným žhářským útokem začal kromě policie zabývat i Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), do jehož kompetence spadá mimo jiné vyšetřování násilí s extremistickým pozadím. Požárem vzniklou škodu úřady odhadují na několik desítek tisíc eur.

20:48

V objektu bývalé německé celnice na hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald vznikne zařízení pro uprchlíky. Může jich tam být nejvýše 124. První z nich bude Německo ubytovávat na celnici do dvou týdnů. Obyvatele Cínovce o tom informoval na schůzce Petr Pípal, starosta Dubí, pod něž Cínovec spadá. Česká policie bude podle Pavla Češky z krajské cizinecké policie pohyb lidí podél česko-německé hranice kontrolovat. "V případě problémů jsme připraveni umístit na Cínovec hlídku," uvedl Češka. Prostor budou podle Pípala sledovat i strážníci. Cínovec má 70 obyvatel, Dubí 8000.

Režim v zařízení bude volný, lidé tam ubytovaní ale nebudou moci přecházet hranice do ČR. Podobné ubytování by mohlo podle Pípala také vzniknout z německé celnice na přechodu Moldava na Teplicku.

20:09

Mezi uprchlíky, kteří na své cestě do států Evropské unie přešli přes Srbsko, nebyl zatím objeven žádný muslimský bojovník "svaté války" (džihádu) ze Sýrie ani z Afghánistánu. Podle rakouské agentury APA to dnes novinářům řekl srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović. "Doposud jsme neměli žádný bezpečnostní problém tohoto druhu," prohlásil ministr. Zároveň ujistil, že Srbsko zpřístupňuje svým evropským partnerům všechny získané informace.

20:00

O práci přišel šestadvacetiletý Němec kvůli nenávistnému komentáři pod fotkou mrtvého syrského chlapce, která minulý týden otřásla veřejností po celém světě. Informovala o tom dnes agentura DPA. Mladého muže zaměstnávala prostřednictvím pracovní agentury berlínská spediční firma ze skupiny Hermes. Svým komentářem, který oslavoval smrt dítěte, mladík podle mluvčího společnosti Martina Frommholda porušil etický kodex závazný pro všechny zaměstnance i spolupracovníky. Pracují pro nás lidé z 60 zemí a jsme na to hrdí, uvedl dnes mluvčí s tím, že Hermes nebude trpět rasismus či xenofobii v jakékoli podobě.

19:25

Italský ministr vnitra Angelino Alfano kritizuje Berlín. "Je to Evropa a ne Německo, kdo určuje rozdíl mezi lidmi prchajícími před válkou a pronásledováním a ekonomickými migranty," dodal podle agentury ANSA s tím, že rozhodnout v této věci musí Brusel, nikoliv Berlín. Řím také požaduje, aby navracení migrantů do jejich původní země platila Evropská unie, protože jde o komplikovanou a nákladnou záležitost.

19:17

Podle europoslance Jiřího Pospíšila nepřinesla středeční první zpráva o stavu EU žádný průlom. "Juncker bohužel trvá na povinných kvótách a vidí v nich řešení uprchlické krize, s čímž nesouhlasím, protože kvóty uprchlíkům nepomohou a budou je nutit přesídlit do zemí, kam něchtějí. Navíc kvóty nahrají odpůrcům Unie. Pochvalu si Juncker naopak zaslouží za příslib posílení agentury FRONTEX (při ochraně schengenské hranice), návrh finančně pomoci zemím, odkud z Afriky a Blízkého Východu přichází uprchlíci, ujištění o udržení Schengenu či podporu Ukrajiny," řekl Pospíšil.

19:03

Německá nevládní organizace na ochranu práv uprchlíků Pro Asyl podrobila kritice azylovou politiku německé vlády i Evropské unie. Kabinetu Angely Merkelové vyčítá mimo jiné to, že plánuje vytvořit 150 000 ubytovacích míst pro azylanty, které budou vhodné pro obývání i během zimních měsíců. Sama vláda přitom odhaduje počet migrantů, kteří letos do Německa dorazí, asi na 800 000. Pro Asyl, který má po celém Německu asi 18 000 členů, kritizoval rovněž návrh spolkové vlády prodloužit možnou dobu pobytu uprchlíků v prvotních přijímacích střediscích ze současných maximálně tří na šest měsíců. Vzhledem k už existujícímu nedostatku míst je takové rozhodnutí podle aktivistů přesným opakem toho, o co by měly úřady usilovat. Chystané opatření by prý vedlo jen k "zostření už tak nedůstojných poměrů" v těchto zařízeních.

19:02

Jihoněmecká spolková země Bádensko-Württembersko dnes až do odvolání zastavila přijímání nových migrantů. S odvoláním na úřad předsedy zemské vlády o tom informovala agentura DPA. Třetí největší německá země od soboty přijala prý už 3900 osob. "Bádensko-Württembersko dnes už nemůže nikoho přijmout, všechny volné kapacity jsou prozatím vyčerpány," uvedl šéf úřadu zemské vlády Klaus-Peter Murawski. Spolková země v jihozápadní části Německa je třetí největší co do rozlohy i počtu obyvatel, žije v ní přes 10 milionů lidí.

18:00

Polská premiérka Ewa Kopaczová chce, aby polští politici ve věci uprchlické krize mluvili jedním hlasem. Na dnešek proto na schůzku pozvala šéfy stran zastoupených v parlamentu. Zástupci opozice ale její pozvání odmítli s tím, že se vláda chce dělit o zodpovědnost s ostatními stranami. Konsens je nyní v Polsku zjevně obtížný, neboť se za šest týdnů konají parlamentní volby. Podle průzkumů zřejmě čeká vládní Občanskou platformu po osmi letech u moci prohra.

17:41

Už dopoledne uzavřela dánská policie kvůli třem stovkám pochodujících migrantů také dálnici vedoucí z Německa na sever Dánska.

V přístavu Rödby policie pro změnu zadržela na palubě jednoho z trajektů asi stovku migrantů. Dalším trajektům, na jejichž palubách jsou údajně další migranti, policisté nepovolili vplout do přístavu. Lodě tak musejí čekat na moři.

17:06

Dánsko začalo dveře běžencům přivírat už před pár dny, byť lidé většinou míří dál na sever do Švédska.

Vláda dokonce zaplatila inzeráty v libanonských novinách a na zpravodajských webech, které odrazují Syřany a další potenciální arabské běžence od snahy uchytit se v Dánsku. Inzeráty oznamují, co všechno kabinet Liberální strany Larse Lokke Rasmussena letos učinil pro to, aby přistěhovalců v Dánsku ubylo.

17:02

Dánské železnice DSB oznámily, že vlaky z Německa zastavují na hranicích. Policie kontroluje pasy cestujících, kteří míří na sever, informovala agentura Reuters.

16:46

Čeští politici nepatří mezi příznivce povinných kvót. Jinak tomu není ani mezi členy TOP 09. Přesto se však strana hlásí k zastávání jednotného postoje v rámci EU. Ve svém oficiálním prohlášení zdůrazňuje, že se Česká republika dokáže postarat o několik tisíc uprchlíků, a že je třeba bránit projevům rasimsu a xenofobie všemi zákonnými prostředky.

 

Foto: Jiří Koťátko/Economia
16:32

Většina evropských poslanců nový návrh Evropské komise na přerozdělení celkem 160 000 uprchlíků uvítala.

Naopak proti jsou například příslušníci krajní pravice. Napříč politickým spektrem ale také většinou čeští europoslanci. Mezi ně se zařadil třeba Jiří Pospíšil, který varoval, že kvóty povedou jen k posílení protievropských a protiimigračních nálad v EU. Dalším kritikem je i euroskeptický europoslanec Petr Mach, který řekl čtk, že podle jeho názoru Berlín porušuje dublinskou úmluvu.

16:21

OSN apeluje na maďarskou vládu, aby zlepšila podmínky pro registraci žadatelů o azyl.

V letošním roce přišlo do Maďarska ze Srbska asi 150 tisíc uprchlíků. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odhaduje, že se bude jejich počet každý měsíc ještě zvyšovat. Posledních několik týdnů jich hranice překročí průměrně 2000 denně.

15:42

Případ maďarské novinářky, která podrážela nohy běžencům a kopala do bezbranných lidí, otřásl novinářským světem. Přečtěte si rozhovor s českým novinářem a bývalým válečným reportérem Michalem Kubalem o tom, jaké hranice mají ctít novináři ve vypjatých situacích.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Zahraničí ČTK Reuters Simona Fendrychová Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Zahraničí, ČTK, Reuters, David Kohout, Simona Fendrychová
Aktualizováno 9. 9. 2015 23:19
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy