Financujme vzdělání, ne ploty, říká k uprchlíkům prezident Hospodářské komory Dlouhý

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 9. 9. 2015 13:15
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý chce navrhnout vznik fondu na pomoc azylantům, pokud by jejich příliv do Česka zesílil. Do fondu by podle jeho představ přispívaly firmy i stát, financoval by například vzdělání a rekvalifikace. V Česku chybějí pracovníci v některých profesích. Podle něj diskuse o uprchlících v ČR sklouzla do "mixu neznalosti, populismu, sebestřednosti, strachu a zloby", chce přispět k obratu.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. | Foto: Jan Rasch/Economia

Praha - Raději než na stavbu plotů na hranicích by Česko mělo dát peníze na vzdělávání a rekvalifikaci uprchlíků, kteří u nás získají azyl, myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hodlá proto navrhnout vznik fondu, do kterého by přispívali jak podnikatelé, tak stát. "Než vydávat peníze na ploty a na nasazení armády, které uprchlickým vlnám stejně nezabrání, hledejme jejich efektivnější využití," myslí si Dlouhý.

Zdůraznil, že jeho návrh nejprve musí projednat členové Hospodářské komory, podporu vedení organizace už prý ale má.

Šéf komory a někdejší prezidentský kandidát Dlouhý návrh na vznik fondu prezentuje jako krok, kterým chce "pootočit diskusi", která se v Česku na téma uprchlíků vede. Podle něj sklouzla k směsici "neznalosti, populismu, sebestřednosti, strachu a zloby".

Na středeční tiskové konferenci Dlouhý kritizoval některé politiky za to, že debatu zbytečně vyhrocují. Upozornil také, že o azyl letos v Česku zatím požádalo jen 884 cizinců, z toho 140 dětí. "Máme se bát dětí?" ptá se Dlouhý.

Šéf komory přiznal, že není zastáncem povinných kvót na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie a že rozhodně nepodporuje, aby Evropa uprchlíkům doširoka otevřela svou náruč. „Ale na prvním místě by u nás mělo panovat obyčejné lidské přesvědčení, že lidem prchajícím před válkou by se mělo pomáhat,“ dodal.

Dlouhý také uvedl, že by azylanti mohli částečně zaplnit pracovní místa, která dnes mají podniky problém obsadit. "Jestliže si podniky stěžují, že v České republice je nedostatek technicky vzdělaných středních kádrů a že děti nechtějí chodit do učňovských zařízení, tak proč nevyužít této vlny?" míní Dlouhý, který kromě technických oborů zmínil také nedostatek řidičů kamionů a autobusů.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu navrhl, jak řešit současnou uprchlickou krizi. "Apeluji na členské státy, aby přijaly návrh Komise na přijetí celkem 160 000 uprchlíků," uvedl. Česká vláda už uvedla, že povinné kvóty i nadále odmítá. 

Juncker také vyzval státy Unie, aby migrantům co nejrychleji umožnily pracovat. V Česku žadatel o azyl od podání žádosti rok pracovat nesmí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Soudkyně odročila proces s Kotlebou kvůli šekům pro chudé

Na Slovensku ve středu začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Další zprávy