Financujme vzdělání, ne ploty, říká k uprchlíkům prezident Hospodářské komory Dlouhý

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 9. 9. 2015 13:15
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý chce navrhnout vznik fondu na pomoc azylantům, pokud by jejich příliv do Česka zesílil. Do fondu by podle jeho představ přispívaly firmy i stát, financoval by například vzdělání a rekvalifikace. V Česku chybějí pracovníci v některých profesích. Podle něj diskuse o uprchlících v ČR sklouzla do "mixu neznalosti, populismu, sebestřednosti, strachu a zloby", chce přispět k obratu.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. | Foto: Jan Rasch/Economia

Praha - Raději než na stavbu plotů na hranicích by Česko mělo dát peníze na vzdělávání a rekvalifikaci uprchlíků, kteří u nás získají azyl, myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hodlá proto navrhnout vznik fondu, do kterého by přispívali jak podnikatelé, tak stát. "Než vydávat peníze na ploty a na nasazení armády, které uprchlickým vlnám stejně nezabrání, hledejme jejich efektivnější využití," myslí si Dlouhý.

Zdůraznil, že jeho návrh nejprve musí projednat členové Hospodářské komory, podporu vedení organizace už prý ale má.

Šéf komory a někdejší prezidentský kandidát Dlouhý návrh na vznik fondu prezentuje jako krok, kterým chce "pootočit diskusi", která se v Česku na téma uprchlíků vede. Podle něj sklouzla k směsici "neznalosti, populismu, sebestřednosti, strachu a zloby".

Na středeční tiskové konferenci Dlouhý kritizoval některé politiky za to, že debatu zbytečně vyhrocují. Upozornil také, že o azyl letos v Česku zatím požádalo jen 884 cizinců, z toho 140 dětí. "Máme se bát dětí?" ptá se Dlouhý.

Šéf komory přiznal, že není zastáncem povinných kvót na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie a že rozhodně nepodporuje, aby Evropa uprchlíkům doširoka otevřela svou náruč. „Ale na prvním místě by u nás mělo panovat obyčejné lidské přesvědčení, že lidem prchajícím před válkou by se mělo pomáhat,“ dodal.

Dlouhý také uvedl, že by azylanti mohli částečně zaplnit pracovní místa, která dnes mají podniky problém obsadit. "Jestliže si podniky stěžují, že v České republice je nedostatek technicky vzdělaných středních kádrů a že děti nechtějí chodit do učňovských zařízení, tak proč nevyužít této vlny?" míní Dlouhý, který kromě technických oborů zmínil také nedostatek řidičů kamionů a autobusů.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu navrhl, jak řešit současnou uprchlickou krizi. "Apeluji na členské státy, aby přijaly návrh Komise na přijetí celkem 160 000 uprchlíků," uvedl. Česká vláda už uvedla, že povinné kvóty i nadále odmítá. 

Juncker také vyzval státy Unie, aby migrantům co nejrychleji umožnily pracovat. V Česku žadatel o azyl od podání žádosti rok pracovat nesmí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté v Essexu mrtvých lidí v nákladním autě 39 těl, řidiče zatkli

Zdroj: Zahraničí
před 17 minutami

Rusko jedná s Tureckem o další dodávce systému protiraketové obrany S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to ve středu řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy