Dánsko není Německo. Odrazuje uprchlíky kampaní s inzeráty

Martin Novák Martin Novák
8. 9. 2015 11:45
Severská země snížila v létě finanční podporu žadatelům o azyl skoro o polovinu. Podpora nyní činí v přepočtu zhruba 22 tisíc korun.
Syrští uprchlíci na dánské dálnici.
Syrští uprchlíci na dánské dálnici. | Foto: Reuters

Kodaň – Německo, Rakousko a Švédsko nechávají uprchlíkům brány otevřené, Dánsko ji přivírá.

Vláda zaplatila inzeráty v libanonských novinách a na zpravodajských webech, které odrazují Syřany a další potenciální arabské běžence od snahy uchytit se v Dánsku.

V Libanonu je nyní více než milion uprchlíků ze Sýrie.

Inzeráty oznamují, co všechno kabinet Liberální strany Larse Lokke Rasmussena letos učinil pro to, aby přistěhovalců v Dánsku ubylo.

Uprchlíci debatují s policisty na dánské hranici.
Uprchlíci debatují s policisty na dánské hranici. | Foto: Reuters

Snížilo finanční podporu z 11 tisíc dánských korun na 6 tisíc (přibližně 21 tisíc českých korun).  Vyžaduje pro povolení pobytu zkoušku z dánštiny, přitom čekací doba na povolení je pět let. Žadatelé o azyl si přitom nesmějí po dobu jednoho roku podat žádost o příjezd svých rodinných příslušníků.

Kodaň tak chce zvrátit trend růstu počtu lidí, kteří hledají v zemi útočiště. V roce 2013 požádalo v Dánsku o azyl sedm tisíc osob, loni čtrnáct tisíc.

V pondělí šlo asi osm set Syřanů pěšky po dánské dálnici, mířili z Německa do Švédska. Podle premiéra Rasmussena nikdo z nich nestojí o azyl v Dánsku, ale dánské úřady nemají právo nikoho přepravovat do Švédska bez dohody se Stockholmem.

"Mohou strávit v Dánsku noc a pak se dostat do Švédska. Otázkou je, co s těmi, kteří zůstanou v Dánsku, ale nepožádají o azyl," citoval premiéra list Politiken.

Podle něj policie nebude běžence zadržovat. "Nechceme v Rodby (dánské město na německé hranici – pozn. red.) druhou Budapešť," řekl premiér.

Před letošními červnovými volbami všechny hlavní strany potvrdily, že chtějí přistěhovalectví omezit. Dokonce i levicová Sociálně-demokratická strana.

"Musí přijít méně lidí než vloni, protože je těžké s tím držet krok. Pokud se do zemí, odkud přišli, vrátí mír, měli by se tito lidé vrátit domů," řekla předsedkyně strany Helle Thorning-Schmidtová.

Nyní vládne menšinový kabinet Liberální strany (Venstre), odkázaný na podporu krajně pravicové Dánské lidové strany. Její šéf Kristian Thulsen Dahl brojí proti vlivu islámu v Dánsku a chce obnovit kontroly na dánsko-německých hranicích.

"Musíme mít větší kontrolu nad našimi hranicemi. A těm, kteří potřebují ochranu, musíme jednoznačně říci, že je to dočasné. Přišli jste do Dánska kvůli bezpečí, ale jednou se vrátíte," říká lídr lidovců.

Dánská lidová strana je po červnových volbách se 37 poslanci druhou nejsilnější stranou ve 179členném parlamentu.

Není a priori proti tomu, aby země přijala uprchlíky ze Sýrie, ale žádá, aby to bylo na dočasný pobyt. Po skončení války se mají Syřané vrátit, když už jim doma nehrozí nebezpečí.

Vztahy k muslimské komunitě vyhrotily v Dánsku nepokoje kvůli karikaturám proroka Mohameda před deseti lety. Islámské státy tehdy bojkotovaly dánské výrobky a kreslíři dostávali výhrůžky smrtí.

Letos v únoru radikální islamista zastřelil jednoho člověka v Kodani v kavárně, kde se diskuse o svobodě slova zúčastnil švédský karikaturista a jeden z autorů kreseb Proroka Lars Vilks.

 

Právě se děje

Další zprávy