Dánsko není Německo. Odrazuje uprchlíky kampaní s inzeráty

Martin Novák Martin Novák
8. 9. 2015 11:45
Severská země snížila v létě finanční podporu žadatelům o azyl skoro o polovinu. Podpora nyní činí v přepočtu zhruba 22 tisíc korun.
Syrští uprchlíci na dánské dálnici.
Syrští uprchlíci na dánské dálnici. | Foto: Reuters

Kodaň – Německo, Rakousko a Švédsko nechávají uprchlíkům brány otevřené, Dánsko ji přivírá.

Vláda zaplatila inzeráty v libanonských novinách a na zpravodajských webech, které odrazují Syřany a další potenciální arabské běžence od snahy uchytit se v Dánsku.

V Libanonu je nyní více než milion uprchlíků ze Sýrie.

Inzeráty oznamují, co všechno kabinet Liberální strany Larse Lokke Rasmussena letos učinil pro to, aby přistěhovalců v Dánsku ubylo.

Uprchlíci debatují s policisty na dánské hranici.
Uprchlíci debatují s policisty na dánské hranici. | Foto: Reuters

Snížilo finanční podporu z 11 tisíc dánských korun na 6 tisíc (přibližně 21 tisíc českých korun).  Vyžaduje pro povolení pobytu zkoušku z dánštiny, přitom čekací doba na povolení je pět let. Žadatelé o azyl si přitom nesmějí po dobu jednoho roku podat žádost o příjezd svých rodinných příslušníků.

Kodaň tak chce zvrátit trend růstu počtu lidí, kteří hledají v zemi útočiště. V roce 2013 požádalo v Dánsku o azyl sedm tisíc osob, loni čtrnáct tisíc.

V pondělí šlo asi osm set Syřanů pěšky po dánské dálnici, mířili z Německa do Švédska. Podle premiéra Rasmussena nikdo z nich nestojí o azyl v Dánsku, ale dánské úřady nemají právo nikoho přepravovat do Švédska bez dohody se Stockholmem.

"Mohou strávit v Dánsku noc a pak se dostat do Švédska. Otázkou je, co s těmi, kteří zůstanou v Dánsku, ale nepožádají o azyl," citoval premiéra list Politiken.

Podle něj policie nebude běžence zadržovat. "Nechceme v Rodby (dánské město na německé hranici – pozn. red.) druhou Budapešť," řekl premiér.

Před letošními červnovými volbami všechny hlavní strany potvrdily, že chtějí přistěhovalectví omezit. Dokonce i levicová Sociálně-demokratická strana.

"Musí přijít méně lidí než vloni, protože je těžké s tím držet krok. Pokud se do zemí, odkud přišli, vrátí mír, měli by se tito lidé vrátit domů," řekla předsedkyně strany Helle Thorning-Schmidtová.

Nyní vládne menšinový kabinet Liberální strany (Venstre), odkázaný na podporu krajně pravicové Dánské lidové strany. Její šéf Kristian Thulsen Dahl brojí proti vlivu islámu v Dánsku a chce obnovit kontroly na dánsko-německých hranicích.

"Musíme mít větší kontrolu nad našimi hranicemi. A těm, kteří potřebují ochranu, musíme jednoznačně říci, že je to dočasné. Přišli jste do Dánska kvůli bezpečí, ale jednou se vrátíte," říká lídr lidovců.

Dánská lidová strana je po červnových volbách se 37 poslanci druhou nejsilnější stranou ve 179členném parlamentu.

Není a priori proti tomu, aby země přijala uprchlíky ze Sýrie, ale žádá, aby to bylo na dočasný pobyt. Po skončení války se mají Syřané vrátit, když už jim doma nehrozí nebezpečí.

Vztahy k muslimské komunitě vyhrotily v Dánsku nepokoje kvůli karikaturám proroka Mohameda před deseti lety. Islámské státy tehdy bojkotovaly dánské výrobky a kreslíři dostávali výhrůžky smrtí.

Letos v únoru radikální islamista zastřelil jednoho člověka v Kodani v kavárně, kde se diskuse o svobodě slova zúčastnil švédský karikaturista a jeden z autorů kreseb Proroka Lars Vilks.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy