Živě: Pomůžeme vyřešit uprchlickou krizi, slíbil OSN Sobotka

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci míří po maďarské dálnici k hranicím s Rakouskem.
Uprchlíci míří po maďarské dálnici k hranicím s Rakouskem. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Většina z běženců proudících do zemí Evropské unie prchá před válkami a násilím a má právo požádat o azyl, řekl dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Představitele řady evropských zemí včetně Česka vyzval, aby Evropa k uprchlíkům přistupovala důstojně a humánně. Situace mezi policií a uprchlíky, kteří se snažili dostat na trajekt do Atén, se v noci na dnešek znovu vyhrotila na řeckém ostrově Lesbos; napětí panuje také na jihu Maďarska u hranic se Srbskem.

Za Česko mluvil Pan Ki-mun s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Sobotka v telefonátu zdůraznil, že Česko je připraveno se aktivně podílet na řešení migrační krize, zároveň ale zopakoval, že pomoc musí být založena na dobrovolné solidaritě a povinné kvóty označil za nefunkční mechanismus. Povinné přidělování uprchlíků v rámci EU odmítá i polský prezident Andrzej Duda. "Debata v Evropě se neustále vede o boji s následky (migrace), ale málo o tom, co udělat s jejími příčinami. Evropa je svým způsobem v začarovaném kruhu," řekl.

Naopak na nutnosti zavedení kvót se švédským premiérem Stefanem Löfvenem shodla německá kancléřka Angela Merkelová. Odpovědnost za uprchlíky podle nich musí přijmout celá Evropa. Německo, kam většina z nich směřuje, připravuje balík azylových opatření, které mají zemi pomoci krizi ustát. Ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že uprchlická krize je nyní pro Berlín prioritou a že péče o běžence nesmí být financována na dluh.

Proud lidí mířících do EU nepolevuje, ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro Evropu Vicent Cochetel upozornil, že současná uprchlická krize v Evropě se zmírní nejdříve v listopadu. Pětaosmdesát procent běženců pochází ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Úterní dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
22:00

Premiér Sobotka v hovoru s Pan Ki-munem zopakoval, že pomoc musí být založena na dobrovolné solidaritě a povinné kvóty označil za nefunkční mechanismus. Povinné přidělování uprchlíků v rámci EU odmítá i polský prezident Andrzej Duda. "Debata v Evropě se neustále vede o boji s následky (migrace), ale málo o tom, co udělat s jejími příčinami. Evropa je svým způsobem v začarovaném kruhu," řekl.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
21:35

Ministerstvo vnitra počítá zatím jen se dvěma dalšími záchytnými zařízeními pro uprchlíky, dohromady pro 400 lidí. Jiné tábory nebude nutné otevírat, protože uprchlíci v Česku zůstávat nechtějí. Koncem roku se otevřou Drahonice na Lounsku, Balková na Plzeňsku se otevře v lednu 2016. Starostům z Tachovska to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Více čtěte zde

Foto: Ludvík Hradilek
21:00

Současná uprchlická krize v Evropě se zmírní nejdříve v listopadu. V Budapešti to dnes řekl evropský ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Vincent Cochetel. Jen v dalších deseti dnech je podle něj třeba počítat s tím, že po balkánské cestě přes Řecko, Turecko a Srbsko bude směrem na sever putovat až 42 000 lidí. "Do konce října se nedá očekávat žádná změna," citovala Cochetela agentura DPA. Zhruba 85 procent migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy, pochází ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu. Jsme přesvědčeni, že se ten problém dá zvládnout," řekl Cochetel. Situaci ale podle něj komplikuje fakt, že mezi evropskými zeměmi panuje nedůvěra. "Samotné Německo krizi nevyřeší," poznamenal.

20:30

Za Česko Pan Ki-mun mluvil s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Mluvili spolu o aktuálních otázkách a možnostech řešení migrační krize v Evropě. Sobotka v telefonátu zdůraznil, že Česko je připraveno se aktivně podílet na řešení migrační krize v Evropě. Je podle něj důležitá úzká spolupráce států EU v důslednější ochraně hranic schengenského prostoru, vybudování hotspotů nebo finanční pomoc státům postižených válečnými konflikty. Pomoc ale prý musí být založena na dobrovolné solidaritě, povinné kvóty označil za nefunkční mechanismus.

Foto: ČTK
20:05

Technická závada byla s největší pravděpodobností příčinou dnešního požáru v jedné z obytných buněk zařízení pro žadatele o azyl v Eppingenu na jihozápadě Německa. Oheň nikoho nezranil, informovala agentura DPA. Německá policie nyní vyšetřuje hned několik požárů ubytoven pro azylanty, které pravděpodobně založili pravicoví extremisté.  Policie údajně nemá žádné stopy, které by ji vedly k přesvědčení, že požár v Eppingenu někdo založil úmyslně. Obytný kontejner byl prý sice obydlený, v době vzniku požáru v něm ale nikdo nebyl. V místním zařízení pro azylanty v současnosti žije 79 lidí.

V uplynulých měsících postihla Německo série žhářských útoků na ubytovny pro azylanty. Hořelo například v jihoněmeckém Weissachu či v saské Míšni. V mnoha případech se podle policie jednalo o cílené útoky s krajně pravicovým podtextem.

Uprchlíci na nádraží v rakouském Nickelsdorfu. Odtud během víkendu zamířili do Německa.
Uprchlíci na nádraží v rakouském Nickelsdorfu. Odtud během víkendu zamířili do Německa. | Foto: Reuters
20:00

Někteří obyvatelé Břeclavi se obávají toho, že se ze stanového tábora pro uprchlíky v Poštorné stane trvalé centrum pro běžence. Podle původních informací mělo být zařízení s 15 stany a 300 lůžky v provozu do října. Nyní žádá vnitro ministerstvo spravedlnosti o převod této plochy a jedné z vězeňských budov do svého majetku s tím, že by stany časem mohly nahradit kontejnery. Vedení radnice se záměr nelíbí, jde ale o nemovitosti státu a jeho rozhodnutí ovlivnit nemůže, řekl  břeclavský starosta Pavel Dominik. Zástupci města, vnitra i cizinecké policie se dnes setkali kvůli táboru v Poštorné, části Břeclavi, který ještě není v provozu, s občany města. Setkání se v břeclavském Kině Koruna zúčastnilo asi 350 lidí a bylo místy bouřlivé. "Jasně je mezi mnoha občany cítit, že si tábor v Poštorné nepřejí," řekl starosta.

Foto: Reuters
19:50

Většina z běženců proudících do zemí Evropské unie prchá před válkami a násilím a má právo požádat o azyl. Řekl to dnes generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun, podle něhož by Evropa měla k uprchlíkům přistupovat humánně a důstojně. Pan k tomu telefonicky vyzval představitele řady evropských zemí včetně Česka, uvádí OSN v dnešním prohlášení.  "Generální tajemník zdůraznil individuální i kolektivní odpovědnost Evropských států přistoupit (k otázce uprchlíků) humánně a zodpovědně, přičemž vzal v úvahu výzvy, které to představuje pro některé členské země," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Foto: Vojtěch Marek
19:40

"Všem nám je jasné, že to u 800 000 neskončí," prohlásila zemská premiérka Severního Porýní-Vestfálska Kraftová. Vláda kancléřky Angely Merkelové proto podle ní musí poskytnout spolkovým zemím a obcím mnohem více peněz, než je dosud v plánu. Sigmar Gabriel, vicekancléř a ministr hospodářství, v pondělí večer v rozhovoru poskytnutém televizní stanici ZDF uvedl, že Německo je schopno přijímat migranty ve velkém množství i v následujících letech. Ročně by podle něj bylo možné bez větších problémů přijmout až půl milionu lidí. "Možná i více," dodal Gabriel.

Foto: Reuters
19:30

Vládní odhad až 800 000 běženců, kteří se letos uchýlí do Německa, bude překonán, spolková vláda by proto měla přehodnotit balík připravovaných opatření. V Berlíně to v úterý podle agentury DPA prohlásila zemská premiérka Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová. Předpoklad až 800 000 běženců byl oficiálně ohlášen před třemi týdny, do té doby se počítalo s asi 450 000 uprchlíky. Podle vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela může ale Německo v příštích letech ročně přijmout až půl milionu migrantů.

18:40

Severoatlantická aliance nemá podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s řešením současné uprchlické krize nic společného, jde o problém, s nímž si musí poradit Evropa. Úloha NATO je jiná, řekl dnes Sobotka novinářům při návštěvě Berounska. Pro zapojení NATO do řešení problému se v minulosti vyslovil vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Aliance takový požadavek odmítá. "Myslím, že NATO nemá s migrační krizí příliš společného, s tím si musí poradit Evropa. Je to otázka fungování vnějších schengenských hranic a o to se musí postarat zejména státy, které leží na vnější schengenské hranici. Potřebujeme také silnější evropskou zahraniční a bezpečnostní politiku, která bude zaměřena na to, co je v bezprostředním okolí Evropy," prohlásil Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
18:25

Množství migrantů, mezi nimiž jsou celé rodiny, překračuje řecko-makedonské hranice i dnes. Na rozdíl od pondělí je tam situace mnohem klidnější. Uprchlíci ve frontách čekají na registraci, po níž dostanou povolení k tranzitu a mohou nastoupit do vlaků a autobusů, které je převezou k hranicím Srbska. Přes srbské území se pak za podobných podmínek mohou legálně přesunout na sever k maďarským hranicím. Drtivá většina běženců chce z Maďarska pokračovat dál do bohatších zemí Evropské unie, především do Německa.

Syrští uprchlíci čekají, až budou moci přejít hranici mezi Řeckem a Makedonií.
Syrští uprchlíci čekají, až budou moci přejít hranici mezi Řeckem a Makedonií. | Foto: Reuters
18:20

Do Makedonie v pondělí přijelo 7000 syrských běženců, což je denní rekord. Oznámil to dnes úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na řecko-makedonskou hranici mezitím dorazila humanitární pomoc z České republiky, kterou pro uprchlíky připravila Charita ČR. I dnes proudí z Řecka do Makedonie davy migrantů, ale v podstatně klidnější atmosféře než v pondělí, napsala agentura AFP.

17:50

Přijmout uprchlíky z Blízkého východu a z Afriky považuje za svou morální povinnost 53 procent Poláků. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil deník Gazeta Wyborcza. Největší část dotázaných si ale myslí, že Polsko by se mělo ujmout co nejmenšího počtu migrantů, řádově několika stovek. Dvaadvacet procent lidí uvedlo, že Polsko nemá přijímat vůbec žádné běžence, podle 18 procent respondentů by to mělo být nejvýše několik tisíc.

Polský prezident Andrzej Duda na své první zahraniční cestě.
Polský prezident Andrzej Duda na své první zahraniční cestě. | Foto: Reuters
17:06

Uprchlíci na maďarské hranici: Nechte nás jít.

16:50

Švédská policie dnes na jihu země zadržela 14 lidí podezřelých z převaděčství.  Zatčení převáželi běžence přes most Öresund, spojující dánskou metropoli Kodaň se švédským Malmö. Podle mluvčího švédské policie Larse Forstella zatím není jasné, zda jsou zadržení součástí organizované skupiny, nebo jde o soukromé osoby, které chtěly pomoci migrantům z humanitárních důvodů.

 

Dánská policie dnes ale vyzvala občany, kteří chtějí migrantům pomoci, aby darovali jídlo a oblečení a nepokoušeli se pašovat je ilegálně přes hranice. Most vedoucí přes úžinu Öresund není určen pro pěší a dánská policie přes něj chodce nepouští.

Syrští uprchlíci na dánské dálnici.
Syrští uprchlíci na dánské dálnici. | Foto: Reuters
16:26

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda je proti unijním kvótám na rozdělení migrantům mezi jednotlivé členské země. V tom se shoduje s liberální premiérkou Ewou Kopaczovou. "Debata v Evropě se neustále vede o boji s následky (migrace), ale málo o tom, co udělat s jejími příčinami. Evropa je svým způsobem v začarovaném kruhu," řekl dnes podle agentury Reuters Duda, který byl do prezidentské funkce zvolený za opoziční národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost.

Polský prezident Andrzej Duda na své první zahraniční cestě.
Polský prezident Andrzej Duda na své první zahraniční cestě. | Foto: Reuters
16:16  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Organizace Lékaři bez hranic považuje situaci na řeckém ostrově Lesbos za kritickou. "Chaotická organizace ze strany řeckých úřadů nutí lidi připlouvající přes Egejské moře k životu v ponižujících podmínkách, chybí jim jídlo, pitná voda i odpovídající hygienické zázemí. Řecké úřady neustále mění bez jakéhokoli upozornění registrační procedury. Lékaři bez hranic ošetřili 10 obětí násilí ze strany řecké policie. Na odjezd z ostrova čeká nyní okolo 20 000 běženců," uvádí organizace v prohlášení.

Běženci, převážně ze Sýrie, čekají na registraci u stadionu na řeckém ostrově Lesbos.
Běženci, převážně ze Sýrie, čekají na registraci u stadionu na řeckém ostrově Lesbos. | Foto: Reuters
15:56

a prvních osm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 990 cizinců, což je o 420 více než za stejné období loni.  Přes polovinu tvořily žádosti občanů Ukrajiny, následovali žadatelé z Kuby, Sýrie a Vietnamu. Vyplývá to z aktuálních statistik odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, které dnes byly zveřejněny. Za celý loňský rok požádalo o mezinárodní ochranu v tuzemsku 1156 lidí.

15:26

Nizozemská vláda je ochotna přijmout více uprchlíků na základě nového plánu předsedy Evropské komise Jeana-Claude Junckera, ale pouze v rámci „dočasného řešení.“ Na základě nových kvót připadá na Nizozemsko devět tisíc nových běženců. Podle průzkumu veřejného mínění ale je 56 procent Nizozemců proti přijímání dalších uprchlíků.

15:21

Dvaadvacet nevládních organizací z Maďarska žádá vládu premiéra Viktora Orbána o větší projevy lidskosti při zacházení s uprchlíky.

15:12  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Osmapadesát uprchlíků se za uplynulé čtyři dny utopilo v moři mezi tureckým pobřežím a řeckými ostrovy. Oznámila to Mezinárodní organizace pro migraci.

 

15:00

Předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi jako by docházela trpělivost se šéfem ANO Andrejem Babišem.

Alespoň co se týče návrhů ministra financí, jak řešit problémy s přílivem uprchlíků do Evropy. “My vedeme debatu o migraci v rámci vlády průběžně. Problém s Andrejem Babišem je, že vládní materiály až příliš často nečte,” zlobí se předseda KDU-ČSL.

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek | Foto: Martin Svozílek
14:31

Kvóty na přerozdělení běženců mezi země Evropské unie jsou nezbytné, za uprchlíky musí přijmout odpovědnost celá Evropa. Po společném jednání v Berlíně to prohlásili německá kancléřka Angela Merkelová a švédský premiér Stefan Löfven.

"Je řada zemí, které se pokoušejí vyhnout své odpovědnosti," řekl Löfven v narážce na státy, které kvóty odmítají, a to včetně Česka.

Evropskou azylovou politiku je podle něj nutné reformovat. "Společný azylový systém nemůže být jen na papíře, musí existovat také v praxi. Říkám to kvůli tomu, že ukládá minimální standardy na ubytování běženců a úkony spojené s jejich registrací," souhlasí s ním Merkelová.

14:14

"Nechceme zůstat tady, chceme jít do Švédska, Německa," vysvětlují běženci, kteří opustili maďarský tábor Röszke.

13:54

Evropa není v otázce přijímání uprchlíků rozdělena jen na západní a východní. I v západní jsou země, které běžence odmítají. Například Dánsko. Severská země snížila v létě finanční podporu žadatelům o azyl skoro o polovinu. Uprchlíky navíc Kodaň odrazuje kampaní s inzeráty. Více v textu Martina Nováka Dánsko není Německo. Odrazuje uprchlíky kampaní s inzeráty.

Syrští uprchlíci na dánské dálnici.
Syrští uprchlíci na dánské dálnici. | Foto: Reuters
13:39

Německý bulvární deník Bild, který je nejprodávanějším listem v zemi, dnes vyšel zcela bez fotografií.

Bild ve vysvětlení uvedl, že tímto krokem chce prokázat důležitost fotek a že tak zároveň obhajuje své rozhodnutí zveřejnit teď už celosvětově známý snímek utonulého tříletého syrského uprchlíka Ajlana Kurdího.

13:33

V polovině srpna obletěl svět snímek syrského učitele angličtiny, který po vystoupení ze člunu na ostrově Kos drží v náručí dvě ze svých dětí a v beznaději pláče. Měsíc poté se na internetu objevila o poznání veselejší fotografie. Rodina je pohromadě a chystá se začít nový život v Německu.

13:05  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

K uprchlíkům na hranicích s Řeckem a Makedonií dorazila pomoc české humanitární organizace Charita ČR. Lidé potřebují všechno. "Zejména ženy musí chodit hodně daleko, aby měly nějaké soukromí. Nemají zde žádné toalety. Všichni jsou špinaví. Žádali mě o kapesníčky. Není se zde kde umýt. Nosí roztrhané oblečení a někteří ani nemají pořádné boty," líčí Evelina Manola, která na místo dorazila spolu s konvojem.

Charitní dobrovolníci rozdali 2 000 potravinových balíčků obsahujících toastový chléb, marmeládu, fazole a balenou vodu. Ženy a děti měly při předávce přednost.

Potravinová pomoc české Charity dorazila k uprchlíkům na hranici Řecka a Makedonie
Potravinová pomoc české Charity dorazila k uprchlíkům na hranici Řecka a Makedonie | Foto: Matthieu Alexandre/CI
12:41

Maďarský biskup Laszló Kiss-Rigo ze Szegedu na jihu země nesouhlasí s výzvou papeže Františka, aby farnosti a kláštery nabízely přístřeší uprchlíkům. Biskup se domnívá, že jde o vetřelce. "Nejsou to uprchlíci, je to invaze. Přicházejí s voláním Alláhu akbar," uvedl maďarský římskokatolický duchovní.

12:01

Cayetano Martínez de Irujo y Fitz-James Stuart, nejmladší syn známé španělské šlechtičny, loni zesnulé vévodkyně z Alby, se zapojil do nynější debaty o řešení současné migrační krize. Médiím řekl, že na jeho rodinném panství nedaleko Sevilly žijí již 18 měsíců dvě syrské rodiny.

Listu The Daily Telegraph vysvětlil, že se rozhodl jednat poté, co si přečetl o osudu syrského urologa, který mluví pěti jazyky a žil spolu se svou rodinou ve Španělsku na ulici. "Viděl jsem ten titulek Raději bychom se vrátili zpět, kde bychom zemřeli mezi bombami, než zůstat žít na ulici. Přečetl jsem si ten článek a řekl jsem si, že musím něco udělat," řekl vévoda v rozhovoru se španělskou televizní stanicí Cuatro.

Syrského urologa reakce na článek šokovala. "Ozvali se nám s tím, že existuje někdo velmi důležitý, kdo by se s námi chtěl setkat," řekl Syřan. Následně se dvě syrské rodiny nastěhovaly do vévodova panství u Sevilly na jihu země.

11:47

Vládní odhad až 800 000 běženců, kteří se letos uchýlí do Německa, bude překonán, spolková vláda by proto měla přehodnotit balík připravovaných opatření. V Berlíně to dnes podle agentury DPA prohlásila zemská premiérka Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí. Předpoklad až 800 000 běženců byl oficiálně ohlášen před třemi týdny, do té doby se počítalo s asi 450 000 uprchlíky. "Všem nám je jasné, že to u 800 000 neskončí," řekla Kraftová.

11:45

Evropská komise podle premiéra Bohuslava Sobotky zaspala při naplňování opatření přijatých pro ukončení migrační krize. O počtu uprchlíků, který by Česko mělo podle představ Komise přijmout, nemá nyní smysl debatovat. Ministerský předseda to dnes řekl novinářům po návštěvě Nejvyššího kontrolního úřadu.

 

O novém návrhu EK na přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků bude ve středu jednat Evropský parlament. Sobotka předpokládá, že europoslanci ČSSD budou postupovat v souladu se stanoviskem k migraci, které strana schválila o víkendu. "My odmítáme systém kvót. Já ho nepokládám za efektivní, řekl Sobotka.

 

Česko by podle aktuálního návrhu mělo přijmout dalších asi 3000 uprchlíků. Sobotka má ale za to, že číslo nemusí již za několik měsíců platit. "Já jakákoliv čísla beru s velkou rezervou, protože už dnes mohou být velmi rychle překonána," uvedl.

Foto: Naďa Straková
11:27

Slovenský Denník N zveřejnil "dvanáct nejčastějších argumentů proti pomoci utečencům a migrantům". Podívejte se sami.

11:16

Do Makedonie ráno dorazilo sedm tisíc uprchlíků z Řecka. Podle místních úřadů je to rekord od začátku krize.

Uprchlíci spí na kolejích na řecko-makedonské hranici.
Uprchlíci spí na kolejích na řecko-makedonské hranici. | Foto: Reuters
11:12

Budapešťské nádraží Keleti zaplnili lidé, kteří čekají na vlaky do Rakouska a Německa.

11:05

Diecézní charita Brno vyslala do Maďarska na pomoc uprchlíkům dodávku plnou vody, jídla, přikrývek, dek a hygienických potřeb.

Věci darovali lidé ve sbírce, kterou charita na začátku září pro migranty vyhlásila. Další věci koupila z peněz, které lidé poslali na účet. Věnovali už desítky tisíc korun, doplnila Kosinová. Oblečení a hygienické potřeby přepravila charita i do přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna.

"Část věcí jsme přenechali kolegům z charity v Budapešti, aby se pomoc dostala na nádraží. Většinu věcí jsme ale zavezli do improvizačního tábora v Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem, kde je situace mnohem horší," uvedla mluvčí charity Diana Tuyet-Lan Kosinová.

10:38

Maďarsko letos zadrželo takřka 170 000 běženců, kteří se snaží dostat do bohatších států Evropské unie. Dnes to podle maďarské tiskové agentury MTI oznámila policie. Zároveň uvedla, že v pondělí hranice ze Srbska překročilo asi 2500 běženců, dalších 2700 uprchlíků dopadly maďarské úřady ve vnitrozemí.

Během noci se do záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem vrátilo několik stovek běženců, kteří předtím ze zařízení utekli.

10:10

Ráno na lodi Lékařů bez hranic Dignity, která ve Středozemním moři zachraňuje běžence.

09:29

Příval běženců mířících do Evropy zastaví pouze stabilita a bezpečí v nynějších krizových oblastech, k čemuž musí přispět státy Evropské unie. V dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou APA to prohlásil rakouský ministr obrany Gerald Klug.

"Lidé, kteří prchají před terorem, válkou a smrtí, se nějakým ostnatým drátem zastavit nenechají. To je iluze," míní ministr.

Místo ohrazování hranic je podle něj nutné soustředit se na systém, díky němuž budou moci lidé do Evropy přicházet legálně. "Přijímací centra na vnější hranici EU by byla tou dobrou cestou," dodal.

08:47

Německo je podle vicekancléře Sigmara Gabriela natolik stabilní zemí, že dokáže ročně zvládnout přijetí 500 000 uprchlíků. Píše o tom server Spiegel Online.

Letos vláda počítá s tím, že o azyl zažádá kolem 800 000 lidí.

08:11

Na 500 lidí muselo strávit chladnou noc na polích poblíž maďarského Röszke, jelikož tamní uprchlický tábor je plný.

07:53

Humanitární organizace pečující pod hlavičkou OSN o uprchlíky jsou kvůli desetiprocentnímu propadu ve financování na pokraji bankrotu. Některé už nejsou schopny plnit své poslání a pomoci lidem v konfliktních oblastech Blízkého východu a Afriky.

Například Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) proto snižuje příděly jídla v uprchlických táborech, omezuje zdravotní péči a zavírá nemocnice.

07:42

Do pomoci lidem, kteří prchají před válkou v Sýrii, se chce zapojit i Venezuela. Prezident Nicolás Maduro oznámil, že Caracas je připraven přijmout 20 000 Syřanů.

V zemi se podle něj nachází "velká syrská komunita", a proto prý již nařídil ministryni zahraničních věcí, aby se s touto komunitou spojila. Její úřad pak má přijetí uprchlíků ze syrské diaspory zorganizovat.

Maduro neopomněl zdůraznit svoji podporu syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, který v posledních letech udržoval s Venezuelou blízké vztahy.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters
07:38

Podle řeckého ministra pro imigrační politiku Janise Muzalase má situace na východoegejském Lesbu nyní "skutečně blízko k explozi".

Ostrov nedaleko tureckých břehů nese hlavní nápor přílivu uprchlíků utíkajících před konfliktem nebo chudobou. V současnosti se jich zde tísní mezi 15 000 až 17 000, což představuje zhruba pětinu ostrovní populace, řekl Muzalas v pondělním vysílání rozhlasové stanice To Vima.

07:36

"Jsem tady už osm dní, devět dní, už si ani nedokážu vzpomenout," popsal svoji situaci student inženýrství Aladdín, který se chce shledat se svým bratrem usazeným v Německu. "Někteří jsou tady 14 nebo 15 dní."

Vrtulník evropské agentury Frontex přelétá u syrského chlapce, který se právě vylodil na řeckém ostrově Lesbos. Tam běženci momentálně tvoří zhruba pětinu lidí.
Vrtulník evropské agentury Frontex přelétá u syrského chlapce, který se právě vylodil na řeckém ostrově Lesbos. Tam běženci momentálně tvoří zhruba pětinu lidí. | Foto: Reuters
07:35  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Napětí na řeckém ostrově Lesbos nepolevuje. Policisté s obušky se tam snažili zvládnout skupinu migrantů, kteří se pokoušeli nastoupit na trajekt do Atén. Podle agentury AFP se na plavidlo vypravené řeckou vládou hodlalo nalodit zhruba 2500 běženců.

Policisté navzdory podpoře členů pobřežní stráže měli problém dav zastavit. Lidé po jejich volání "ustupte" nadále postupovali kupředu, aby mohli pokračovat ve strastiplné cestě do západní Evropy.

07:33

Na budapešťském nádraží Keleti mezitím dál pracují dobrovolníci, kteří běžencům rozdělují pomoc. Mimo jiné dětské botičky.

07:24

Uprchlíci, kteří v pondělí navečer utekli ze záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem, se vydali po blízké dálnici M5 směrem na Budapešť. Podle maďarských médií může jít až o tisíc lidí, mezi nimiž jsou i rodiny s dětmi. Nespokojení běženci prý už dopoledne odmítli nechat se registrovat a chtěli se vydat do Německa, byť i pěšky, místo aby v táboře odevzdali otisky prstů.

Policie kvůli bezpečnosti zastavila na dálnici provoz ve směru na hlavní město. Podle MTI vyloučila, že by se migranty pokusila zastavit za použití síly. Agentura Reuters předtím napsala, že policisté se snažili běžencům zabránit v opuštění záchytného tábora za použití pepřových sprejů.

07:21

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy zvažuje řadu odpovědí na světovou uprchlickou krizi. Týkají se i otázky přemísťování uprchlíků, uvedl podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Peter Boogaard.

"Také jsme v pravidelném kontaktu se zeměmi na Blízkém východě a v Evropě, na které velkou měrou dopadá zvýšený příliv uprchlíků," uvedl mluvčí ve sdělení zaslaném elektronickou poštou.

Evropa se potýká s příchodem uprchlíků z válkou zasažené Sýrie a dalších zemí. Některé skupiny zabývající se uprchlíky a problematikou přistěhovalectví dlouho před vypuknutím krize v Evropě apelovaly na Spojené státy, aby přijaly více syrských uprchlíků, napsal Reuters.

Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters
07:13

Uprchlická krize se dostala i na plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Předseda europarlamentu Martin Schulz zasedání zahájil výzvou k přijetí jednotné evropské azylové politiky a odmítnutím budování bariér na hranicích. Předznamenal tak pravděpodobně hlavní téma zářijové schůze europarlamentu, která se bude konat do čtvrtka.

07:10

"Je rozdíl mezi ekonomickým uprchlíkem a válečným uprchlíkem. Lidé, kteří prchají před válkou, musejí mít možnost spolehnout se na to, že budou chráněni. Přijetí válečných uprchlíků si vyžaduje povinný a závazný systém, kterému já říkám povinné kvóty," řekl rakouský kancléř Werner Faymann po téměř dvě hodiny trvající schůzce se svými kolegy z ČR a Slovenska v Bratislavě.

Podle Faymanna bez stanovení jasných pravidel, jak bude naloženo s běženci, kteří prchají před válkou, nebude fungovat ani ochrana vnějších hranic schengenského prostoru.

07:07

Řešení migrační krize podle Sobotky vyžaduje společný postup EU. "Důraz na ochranu vnější schengenské hranice, na regulaci migračních toků, které směřují do Evropy, mohou být základem budoucí shody na úrovni Evropské unie," uvedl předseda české vlády po jednání předsedů vlád Česka, Rakouska a Slovenska.

Nenaznačil ale další postup ČR v případě, že EU se přes odpor Česka a dalších zemí visegrádské skupiny rozhodne povinné kvóty zavést.

Foto: ČTK
07:05

To Česká republika by podle představ Evropské komise měla ulehčit třem zemím Unie, na které nejtíživěji dopadá současná migrační vlna, převzetím celkem 4300 uprchlíků.

Povinný systém kvót, který chce předseda EK Jean-Claude Juncker představit ve středu, ale jednoznačně odmítají země ze středu a východu Unie, Česko nevyjímaje. Pozici v pondělí po setkání s kolegy ze Slovenska a Rakouska v Bratislavě znovu potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka.

07:02

Nejprve připomeňme hlavní pondělní události.

Hned několik evropských zemí se zavázalo, že v příštích dvou letech přijmou desetitisíce běženců. Nejvíc - celkem 31 000 - jich má putovat do Německa, které už dříve avizovalo, že jen letos očekává na 800 000 žadatelů o azyl.

Čtyřiadvacet tisíc lidí má najít nový domov ve Francii. Prezident Francois Hollande navíc oznámil, že se armáda zapojí do koalice proti Islámskému státu. Od úterý začnou její letouny s průzkumem nad Sýrií, následně může přijít i bombardování pozic islamistů.

Poněkud překvapivá zpráva přišla z Velké Británie. Tamní premiér David Cameron se totiž - po kritice, jíž v uplynulých dnech čelil - zavázal k tomu, že země poskytne azyl 22 000 Syřanů.

07:00

Dobré úterní ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 9. 9. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy