Živě: Obrovská mela. Stovky uprchlíků se tlačily do vlaku na Záhřeb, líčí reportér Aktuálně.cz

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci bojují o místo ve vlaku do Záhřebu.
Uprchlíci bojují o místo ve vlaku do Záhřebu. | Foto: Lukáš Prchal

Budapešť/Brusel/Berlín/Záhřeb Chorvatské úřady ve čtvrtek pozdě večer zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem.

Od středy tuto hranici do Chorvatska překročilo více než 11 000 běženců, jejichž příval způsobil v zemi chaos.

Česká armáda a policie připravují společné cvičení, na němž by si měly ověřit spolupráci při případné ochraně hranic.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Živě
22:30

"Policisté, dobrovolníci a zdravotníci nosili do nacpaného vlaku litry vody," referuje Lukáš Prchal z chorvatského městečka Tovarnik, u hranic se Srbskem.

Policisté, dobrovolníci a zdravotníci nosí do vlaku litry vody.
Policisté, dobrovolníci a zdravotníci nosí do vlaku litry vody. | Foto: Lukáš Prchal
22:15

Mezi vlakem a perónem na sebe křičí roztržené rodiny a oddělení přátelé. "Policie se je hodně snažila držet pohromadě, ale ne vždy se to podařilo. Chorvatští policisté tu jsou obecně velmi slušní," líčí reportér Aktuálně.cz. "Nemáme potřebu se k nim chovat špatně. Máme vlastní historii útěku ze země," cituje odpověď jednoho z policistů na otázku, zda mají vzhledem k novodobým dějinám Chorvatska s uprchlíky pochopení.

22:04

"Mluvíme tu s běženci, kteří se do vlaku nedostali. Bojí se, aby je neposlali do Maďarska. Chtějí do Záhřebu a odtud přes Slovinsko do Rakouska," popisuje náš reportér.

22.00

"Jeden z policistů se rozhodl že ještě dostane do vlaku jednu celou rodinu se třemi dětmi. to jsou poslední cestující tohoto vlaku, další až za hodinu," říká Lukáš Prchal.

21:58

"Vlaky jsou plné. Policisté už odhánějí lidi v klidu od vagonu. Další vlak má jet až ráno," sděluje reportér Aktuálně.cz.

21:50

"Policie se snaží lidi uklidnit. Je to těžká situace ale chorvatští policisté si s náporem běženců podle dobrovolníků a pozorovatelů zatím dokázali poradit mnohem lépe než jejich maďarští kolegové," popisuje Lukáš Prchal .

Foto: Lukáš Prchal
21:43

"Je tu hrozná tlačenice. Lidé se mlátí, perou se o místa, lezou do vlaku okny," líčí reportér Aktuálně.cz dramatickou situaci na chorvatském nádraží.

21:40

"Právě teď policie začíná pouštět lidi do připraveného vlaku. Nejdřív se tam policisté snaží dostat ženy s dětmi ale nejde to, je tu hrozná tlačenice," líčí reportér Aktuálně.cz situaci na nádraží v chorvatském Tovarniku.

Foto: Lukáš Prchal
21:05

Maďarská policie ukončila stíhání novinářů z Austrálie, Slovenska a Polska, které podezírala z nelegálního překročení maďarských hranic při středečních potyčkách policie s uprchlíky přicházejícími ze Srbska. Reportéři podle něj vypověděli, že je unášel dav, který prolomil bránu a vstoupil na maďarské území u obce Röszke. Policie podle něj nemohla nepřihlédnout k těmto tvrzením a řízení ukončila.

21:00

Prázdný stanový tábor pro migranty v břeclavské části Poštorná bude během října či listopadu zrušen. České televizi to v pátek řekl ministr vnitra Milan Chovanec, podle něhož stát k ubytování uprchlíků nebude potřebovat ani vedlejší budovu bývalé věznice. S využitím ubytovacích zařízení v Balkové na Plzeňsku a Drahonicích na Lounsku ministerstvo i nadále počítá. "Poštornou jsme zatím vynechali z našich plánů," řekl Chovanec. Důvodem je, že Česko zatím nepotřebuje tak velké ubytovací kapacity. "Ten stanový tábor se v říjnu, listopadu složí a tu vedlejší budovu nebudeme chtít," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek
20:00

Reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal se hlásí z Tovarniku, chorvatském městečku u hranic se Srbskem. "Na místě je množství evropských médií, desítky policistů a ohromné množství uprchlíků. Ti sem přišli ze Srbska a nyní údajně chtějí na vlak do Záhřebu.

Foto: Lukáš Prchal
19:35

Prohlášení českých osobností, vyzývajících k přijetí uprchlíků, je prostřednictvím ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) adresováno předsedovi vlády a ministrům, podepsaly i další osobnosti, mimo jiné teolog Tomáš Halík politolog Jiří Pehe, socioložka Jiřina Šiklová, výtvarník Bořek Šípek nebo bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

dienstbier
dienstbier | Foto: DVTV
19:05

"Naším krédem bylo přispívat ke sjednocení a odstranění polarizace. Je třeba začít spolupracovat, nikoli spolupráci potlačovat a spojovat se s k tomu dalšími," napsali vládě Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml. Podle nich by vláda měla pravdivě informovat české občany o počtech nelegálních migrantů a žadatelů o azyl, kteří v uplynulých 20 letech republikou prošli či v ní pobývali, aniž ohrozili chod státu, a tím zvýšit sebedůvěru občanů země. Dále by ministři podle nich neměli opomíjet rozměr lidského utrpení při informování veřejnosti o vývoji událostí a zdůrazňovat mravní povinnost států přijmout nadstandardní opatření v lidské tragédii takových rozměrů.

19:00

Osobnosti spojené s listopadem 1989 míní, že současný nekompromisní postoj české vlády v otázce přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie může vést k rozrušení schengenského prostoru a k rozpadu Evropské unie. Prostřednictvím dopisu, proto vyzývají českou vládu, aby dostála evropským závazkům a svůj "negativistický" postoj přehodnotila. Autoři prohlášení, Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml, žádají premiéra i ministry, aby deklarovali ochotu podílet se na rozdělení uprchlíků mezi státy EU podle přijatých dohod.

Michael Kocáb
Michael Kocáb | Foto: DVTV
18:50

Autobusy pro uprchlíky se objevily i na maďarské straně maďarsko-chorvatské hranice. Migranti do nich začali postupně nastupovat a odjíždět. Podle policie jsou  odváženi do dvou registračních center, v obci Szentgotthárd u rakouské hranice a ve Vámosszabadi, které leží u slovenské podunajské obce Medveďov a asi 50 kilometrů od hranic s Rakouskem.

18:40

Po odvezení běženců nastoupili dobrovolníci a začali uklízet lehátka na spaní a věci, které po sobě uprchlíci nechali na místě, když spěchali do autobusu. Chorvati ve městě  Beli Manastir mají všechno dobře zvládnuté.

 

Foto: Lukáš Prchal
18:20


Dobrovolnice ze Slovenska sdělila reportérovi Aktuálně.cz: "Jedeme do Horgoše, protože tam zůstaly uvězněné asi tři stovky lidi na tři dobrovolníky. Slíbili jim, že je dovezou do Maďarska, ale nakonec vzali jen par vyvolených. Pár lidí už vše vzdalo a dle svých slov jdou do Bělehradu a vrací se zpět do Sýrie."

 

Maďarská pořádková policie zasahuje
Maďarská pořádková policie zasahuje | Foto: Reuters
17:45


"Jsou tady desítky lůžek a matraci. Všechny lidi dorážejí na maďarské a slovinské hranice a pak prý půjdou na vlastní pěst," hlásí zpravodaj Aktuálně.cz a dodává, že na místě je i dvanáct českých dobrovolníků. "Chorvati jsou úžasní, všechno zvládají. I místní lidé běžencům pomáhají," cituje jednoho z dobrovolníků.

 

17:24Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Jsme ve městě Beli Manastir v Chorvatsku. Kolem benzinové pumpy je asi 300 běženců, včetně mnoha malých dětí. V řadách čekají na autobusy, které tu ale jsou zatím jen dva," hlásí z Chorvatska reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal.

Foto: Lukáš Prchal
17:06Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz Lukáš Prchal je na cestě do Chorvatska. "Na hranicích Maďarska s Chorvatskem v Udvaru se nás dost ptali, kam jedeme a proč. Po pěti minutách nás pustili," hlásí z maďarsko-chorvatské hranice.

Na přechodu bylo podle něj zhruba deset policejních aut a dvě dodávky.

"Donutili mě vymazat všechny fotky, které jsem udělal kolem přechodu," líčí situaci.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák Kateřina Vítková Reuters ČTK Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2015 23:20
 

Právě se děje

Další zprávy