Chorvaté měli ještě nedávno vlastní uprchlíky. Teď pomáhají jiným, ale nepočítali s tolika běženci

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 9. 2015 7:35
Chorvatská vláda původně zareagovala na vznik nové uprchlické trasy vstřícně. Ve čtvrtek už ale ministr vnitra uvedl, že nevylučuje uzavření hranice a později k tomu země také přistoupila. Slovinsko přijme žádosti o azyl, ale nevytvoří pro běžence koridor do Rakouska.
Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků.
Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. | Foto: Reuters

Záhřeb/PrahaUprchlíci znovu přecházejí v Evropě hranice kukuřičnými poli. Obdobné záběry byly typické na začátku léta na srbsko-maďarské hranici. Podobně to bylo i na hranici německo-rakouské podél dálnice A3 u Pasova.

Nyní je tomu tak mezi Srbskem a Chorvatskem. Zatím nejčerstvější člen Evropské unie, který ji na osmadvacet zemí rozšířil před dvěma lety, zaujal vůči běžencům nejprve vstřícný postoj.

Foto: Aktuálně.cz

Mnozí Chorvaté si ještě pamatují, jaké je to být uprchlíkem. Z války v bývalé Jugoslávii v letech 1991 až 1995. Své domovy kvůli bojům tehdy muselo opustit odhadem přes 400 tisíc osob na území Chorvatska.

Když Maďarsko vztyčilo plot s ostnatými dráty, bylo dopředu jasné, že Chorvatsko bude pro tisíce lidí nejlepší náhradní variantou. Ve středu promluvil premiér Zoran Milanovič a ujistil uprchlíky, že jim zajistí bezpečný průchod.

Za hranicí se Srbskem čekaly ještě ve čtvrtek ráno policejní dodávky, které lidi odvážely. "Pojďte, pojďte, nebojte se," cituje reportér televize CNN z místa chorvatské policisty, kteří posílají příchozí do policejních vozů.

"Budeme s nimi zacházet lidsky,“ řekl ministr vnitra Ranko Ostojič.

Odpoledne už se situace změnila. Chorvaté nepočítali s takovým náporem. Během dne dorazilo nakonec více jak deset tisíc běženců. Ve velkém horku mnozí z nich odmítali setrvávat na místě. Prodrali se kordóny policistů a vyrazili do Záhřebu. Někteří dokonce po kolejích. Policie ale nepoužila sílu.

Večer Ranko Ostojič uvedl, že země může hranici se Srbskem uzavřít. "Uprchlíci mohou najít dostatečnou ochranu v zemích, kterými projdou ještě před vstupem do Chorvatska. V Řecku, Makedonii, Srbsku,“ sdělil ministr.

Ve čtvrtek pozdě večer pak chorvatské úřady zavřely sedm z osmi přechodů na hranici se Srbskem. Během čtvrtka přišlo přes tuto hranici do Chorvatska více než 11 000 běženců, jejichž příval způsobil v zemi chaos.

Server dnevnik.hr označuje situaci ve městě Tovarnik na hranici za chaotickou. Červený kříž tam dodává jídlo a pití. Zpravodaji serveru někteří Syřané řekli, že jedli naposledy v Makedonii.

Dále do Německa by se měli uprchlíci dostat přes Slovinsko a Rakousko. Lublaň ve čtvrtek oznámilo, že bude vyřizovat žádosti o azyl a poskytne lidem ubytování, nevytvoří však pro ně bezpečnostní koridor. A bude strážit hranici,která je zároveň vnější hranicí schengenského prostoru.

"Na základě legislativy Evropské unie je nenecháme projít, ale přijmeme žádosti o udělení azylu,“ uvedla ministryně vnitra Vesna Znidarová. Večer slovinští pohraničníci zastavili vlak z Chorvatska s více než dvěma stovkami uprchlíků.

 

Právě se děje

Další zprávy