Živě: Česko chce letos přijmout dvě stovky uprchlíků, první mají přiletět v polovině října

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci čekají na vlakové stanici v chorvatském Tovarniku. Ilustrační foto.
Uprchlíci čekají na vlakové stanici v chorvatském Tovarniku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Německá policie ve středu zavedla hraniční kontroly na dálnici, která spojuje Drážďany s Českou republikou. Důvodem mají být rostoucí obavy z převaděčů.

Poté, co Maďarsko uzavřelo hranice, se novou cestou do Evropské unie pro řadu uprchlíků stává Chorvatsko. Od úterního večera do země dorazilo přes 5600 běženců.

Evropský parlament velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:00

Slovinský premiér Cerar dnes uvedl, že jeho země přijme žadatele o azyl, ale nehodlá vytvořit "koridor" pro uprchlíky, aby mohli přes Slovinsko přejít do Rakouska. Lublaň dala najevo, že má kapacitu na příjem tak 5000 běženců. Slovinci také pohrozili, že budou "ilegální migranty" vracet do Chorvatska. Slovinská policie dnes večer sdělila, že na hranicích s Chorvatskem zastavila vlak, v němž bylo asi 200 běženců.

Předseda chorvatské vlády Milanović běžencům ve středu slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy, dnes ale varoval, že Chorvatsko má jen omezenou kapacitu pro příjímání uprchlíků. Nicméně zopakoval, že uprchlíkům bude ponechán volný průchod do Slovinska a také do Maďarska.

Na to večer reagovala hněvivě Budapešť. Ministr zahraničí Péter Szijjártó si postěžoval, že Záhřeb posílá migranty do Slovinska a Maďarska, místo aby je registroval. Předvolal si také kvůli tomu chorvatského velvyslance.

21:15

Chorvatsko se po uzavření hranice mezi Maďarskem a Srbskem potýká s nebývalým náporem uprchlíků mířících dále do EU. Podle policie do země během dvou dnů už přišlo 11 000 běženců a ministr vnitra Ranko Ostojić odpoledne upozornil, že Chorvatsko víc lidí asi nebude schopno přijmout. Situace v příhraničním městečku Tovarnik, kde množství lidí čeká na přepravu do Záhřebu, byla dnes mimořádně napjatá kvůli nedostatku vlaků a autobusů.

Do Chorvatska navíc neustále přicházejí další uprchlíci. Úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech by do země mohlo dorazit až 20 000 běženců.

20:20

Maďarský premiér Viktor Orbán si sice vysloužil kritiku od rozhněvaných ochránců lidských práv za postavení plotu na hranicích se Srbskem, ale mnozí premiérovi krajané si pochvalují, že příliv utečenců přes kukuřičná a slunečnicová pole k pohraniční obci Röszke najednou vyschl. Mnozí obyvatelé jižního Maďarska si podle agentury Reuters myslí, že účel světí prostředky.

"Bohudíky, že Viktor Orbán je náš premiér. Nemusí ho milovat, ale to, co dělá, je dobré," řekl šestačtyřicetiletý István, který na tržišti v Röszke prodával květiny. "Zdá se, že Maďarsko je nejvíce křesťanské ze všech," dodal v narážce na Orbánovu rétoriku o obraně evropských "křesťanských států" před muslimskými přistěhovalci ze Blízkého východu, Afriky a Asie.

Dva dny poté, co Maďarsko zavřelo hranice, proud vyschl v pramínek. Několik stovek migrantů se ve středu střetlo s policisty, zatčeným hrozí odnětí svobody nebo vyhoštění. Dnes se už provizorní tábory vyprázdnily, když uprchlíci, mnozí ze Sýrie, vyrazili hledat jinou cestu do západní Evropy přes Chorvatsko.

18:10

Německá opozice a humanitární organizace ostře kritizují připravované zpřísnění azylového zákona, který mimo jiné počítá se zařazením všech balkánských států na seznam bezpečných zemí původu. Dnes o tom informovala agentura DPA. O zákonu bude parlament rozhodovat v říjnu.

Šéfka ekologické strany Zelených Simone Peterová prohlásila, že chystaná novela zkomplikuje situaci žadatelů o azyl na neúnosnou míru. Návrh mimo jiné předpokládá, že vyřízení azylových žádostí osob, které nepotřebují mezinárodní ochranu, nebude nijak upřednostňováno. Občané Albánie, Kosova a Černé Hory prakticky nebudou mít možnost azyl získat, neboť Německo se chystá tyto země zařadit na seznam bezpečných států.

18:00

Česko by letos chtělo přijmout téměř 200 z 1500 uprchlíků, kteří by měli do země přestěhovat do konce roku 2017. Informovalo o tom ministerstvo vnitra v tiskové zprávě po dnešním jednání pracovní skupiny, která má zajistit hladký průběh přesídlování. Do Itálie a Řecka, jež čelí velkému náporu migrantů, vyjedou styční důstojníci, kteří se budou podílet na přesídlení.

Česko zatím rozhodlo o tom, že přijme 400 uprchlíků z táborů na Blízkém východě. První stovka by měla podle vnitra přijet ještě v letošním roce, budou mezi nimi rodiny nemocných syrských dětí, které podstoupí léčbu v pražské motolské nemocnici.

Jejich přílet je plánován na polovinu října. "Rodiny budou ubytovány v dočasném ubytovacím zařízení v Praze," uvedla zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná. O jejich integraci se pak bude starat arcidiecézní charita a správa uprchlických zařízení.

Dalších 1100 lidí se Česko zavázalo v EU přijmout z Řecka a Itálie. Styční důstojníci v těchto zemích budou koordinovat postup k přijetí vybraných uprchlíků. "Jsme připraveni během následujících dvou měsíců relokovat prvních 95 osob," doplnila Novotná.

17:55

Ke zvýšení připravenosti armády k ochraně hranic vyzvala dnes kvůli vlně migrantů chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Draga Lovriče. Napsal to deník Večernji list s odvoláním na zdroje z prezidentské kanceláře. Po úterním uzavření maďarských hranic se už do Chorvatska nahrnulo ze Srbska 7300 uprchlíků a množství dalších tam míří.

16:43

"Cítím, že na Slovensku chybí diskuze o tom, zda jsme připraveni dobrovolně a iniciativně podat pomocnou ruku lidem v nouzi. Jsem přesvědčený, že bychom to dokázali. Potkal jsem mnoho lidí, zástupců nevládních organizací, křesťanské komunity, které jsou ochotny pomáhat. A pomoci určitě umí i stát," napsal po setkání s žadateli o azyl slovenský prezident Andrej Kiska.

"Jen se z toho nesmí udělat jedno velké politické předvolební téma."

ASMA SI VYSKÚŠALA STOLIČKU PREZIDENTAŠesťročná Asma si vyskúšala moju prezidentskú stoličku. Jej sestra Zahra mi dnes...

Posted by Andrej Kiska on 17. září 2015
16:34

Uprchlíci, kterým se podařilo obejít policii v chorvatském Tovarniku. Mnozí z nich chtějí dál pokračovat autobusem, míst je ale zřejmě málo.

16:30

Stovkám běženců se údajně podařilo obejít policii u vlakového nádraží v Tovarniku. Nyní se potulují po městečku a ptají se, jak se mohou dostat do Záhřebu.

16:27

Stovky běženců ze Sýrie a dalších zemí se utábořilo v centru Istanbulu. Podle agentury Reuters doufají, že se jim podaří do Evropy dostat dřív, než jim špatné podzimní počasí zabrání přejet po moři do Řecka.

Přejít mezi oběma zeměmi je možné i suchou nohou. Agentura dnes oznámila, že Atény spustily přípravy na možný nápor uprchlíků mířících do země právě po pevnině.

16:09

Situace v chorvatském městečku Tovarnik, kam během dne dorazily tisíce běženců, je podle zpráv televize Sky News nyní klidná.

16:05

Maďarské necitlivé zacházení s uprchlíky, kteří přijíždějí na hranice v naději, že naleznou azyl v Evropské unii, je podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna příkladem “jasného porušení mezinárodního práva”.

“Vysoký komisař odsoudil xenofobní a protimuslimské názory, které se zdají být jádrem současné maďarské vládní politiky,” stojí v oficiálním prohlášení.

Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici.
Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters
15:48 Drtinová a Veselovský

"Odchodem z vlády bych ničemu nepomohl, můžu aspoň pracovat na změně přístupu k uprchlíkům," říká v rozhovoru pro DVTV ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ze situace v detenčních zařízeních mu prý bylo smutno, dovnitř ho navíc odmítli pustit. Podmínky pro uprchlíky se podle něj musí změnit.

Ministr Pelikán: Zařízení pro uprchlíky jsou horší než věznice, trvat na postoji vlády je nebezpečné

Robert Pelikán
19:02
Odchodem z vlády bych ničemu nepomohl, můžu aspoň pracovat na změně přístupu k uprchlíkům, říká o situaci v kabinetu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Do detenčního zařízení ho prý odmítli pustit. | Video: Martin Veselovský
15:45

Podle agentury Reuters se nechal chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič slyšet, že Chorvatsko poskytne uprchlíkům bezpečný průchod pouze do přijímacích center v okolí Záhřebu.

Lidé, kteří ale nepožádají o azyl, budou považováni za nelegální imigranty. Ostojič naznačoval, že běžencům nebude dovoleno přecházet na slovinské hranice.

“Chorvatsko nebude moci přijímat více lidí,” řekl novinářům. “Když jsme řekli bezpečný průchod, měli jsme na mysli do Záhřebu,” dodal.

Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ.
Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ. | Foto: Reuters
15:30

První potyčky v Tovarniku...

15:21

Po mimořádné schůzce na nejvyšší úrovni volali už v minulých dnech kancléři Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann. O samotných kvótách by ale měli i nadále jednat ministři spravedlnosti a vnitra.

Pondělní schůzka zkrachovala kvůli odporu zemí z východní Evropy, které se nechtějí zapojit do přerozdělení 120 000 běženců.

15:18

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že na příští středu svolává mimořádný summit EU. Lidří osmadvacítky se mají zabývat uprchlickou krizí, ale nikoliv kvótami, které navrhuje Evropská komise.

15:07

Chorvatské úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech dorazí až 20 000 imigrantů.

15:05

Situace v chorvatském příhraničním městečku Tovarnik, kde několik tisíc lidí čeká na přepravu do Záhřebu, je mimořádně napjatá. Důvodem je nedostatek vlaků a autobusů.

V ohromném vedru není podle novinářů informujících z místa k dispozici dostatek vody, jídla a stínu. Do Chorvatska navíc přicházejí další uprchlíci. Někteří běženci se pokusili opustit Tovarnik pěšky po kolejích, ale pořádková policie jim v tom zabránila a koleje blokuje.

14:36

Chorvatský Tovarnik...

14:33

Slovinsko opětovně zavedlo hraniční kontroly. Evropskou komisi dnes informovalo, že kontroly budou na společné hranici s Maďarskem prováděny ode dneška nejméně po dalších deset dní.

14:30  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko se připravuje na možný nápor uprchlíků mířících po pevnině z Turecka. Bez dalších podrobností to uvedla agentura Reuters.

Syrští uprchlíci na řecko-makedonské hranici
Syrští uprchlíci na řecko-makedonské hranici | Foto: Reuters
14:23

Obě věci se totiž liší. V případě jednorázového krizového mechanismu, kterým je nynější návrh na redistribuci 120 000 osob, je rozhodnutí v pravomoci členských zemí, parlament pouze musí být konzultován.

Ustavení trvalého mechanismu by bylo schvalováním nové legislativy, kde má slovo europarlamentu a rady, tedy členských zemí, stejnou váhu.

14:20

Europoslanci dnes dali členským zemím najevo, že jejich dnešní podpora krizového mechanismu nijak nepředjímá budoucí postoj europarlamentu k návrhu Evropské komise na trvalý mechanismus povinného přerozdělování uprchlíků.

14:12

Červenému kříži, který pomáhá na srbsko-chorvatské hranici, dochází v Tovarniku voda a jídlo.

Situace začíná být zoufalá, informují z místa novináři. Na tamním nádraží je podle odhadů na 5000 lidí, kteří čekají na dopravu.

13:49

Srbové připravili autobusy, které mají uprchlíky přepravit k hranici s Chorvatskem.

13:37

Ministr obrany na Twitteru poděkoval dobrovolníkům.

13:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Velká část uprchlíků končí svoji dlouhou cestu do Německa na hranici mezi Salcburkem a Freilassingem. Na nádražích čekají stovky běženců na odjezdy vlaků. Za mostem rozdělujícím obě země policisté zastavují auta. Uprchlíci tu už ale vozidly nejezdí - chodí tudy pěšky."

Přečtěte si reportáž Martina Nováka Za Salcburkem běženci přecházejí most do nového života. Z nádraží jsou tábory.

Foto: Aktuálně.cz
13:28

Pěšky do Chorvatska. Zbývá okolo 160 kilometrů...

 

13:25

Slovensko je podle tamního prezidenta Andreje Kisky v současné migrační krizi v Evropě schopno uprchlíkům pomoci.

"Jsem přesvědčen, že jsme skutečně schopni pomoci z pohledu státu a jeho bezpečnosti. Jsme schopni a připraveni pomoci z pohledu tisíců jednotlivců, ale i organizací," řekl Kiska po setkání s cizinci původem z Afghánistánu, Somálska či Iráku.

13:10

Srbsko-maďarská hranice....a zřejmě jediné místo, kde se tu mohou uprchlíci opláchnout.

12:53

Evropská komise odmítla spekulace, že je ochotná navrhnout jen dobrovolné kvóty. Z Bruselu to píše zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska.

12:49

Rakouský železniční přepravce ÖBB dnes oznámil, že od pátku obousměrně obnoví spojení mezi Maďarskem a Rakouskem.

Provoz na trati byl po týden pozastaven kvůli náporu uprchlíků směřujících do Rakouska z Maďarska. To ale dokončilo stavbu žiletkového plotu na hranici se Srbskem a příliv imigrantů směřujících na rakouskou východní hranici se podstatně ztenčil.

Nádraží v Salcburku: Do Německa žádné vlaky nejedou.
Nádraží v Salcburku: Do Německa žádné vlaky nejedou. | Foto: Martin Novák
12:48

Šéf Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Manfred Schmidt, jehož instituce byla kritizována za pomalé vyřizování žádostí o azyl, dnes údajně z osobních důvodů rezignoval.

12:45

Proud uprchlíků přicházejících do Německa přes rakouské území se nezmenšuje ani po víkendovém rozhodnutí Berlína obnovit hraniční kontroly.

Do Německa ve středu dorazilo podle aktualizované policejní bilance 9100 uprchlíků, většina právě z Rakouska, v úterý to bylo šest tisíc.

Cílovou zemí většiny běženců z Blízkého východu je Německo.
Cílovou zemí většiny běženců z Blízkého východu je Německo. | Foto: Reuters
12:44

Mapa, kterou si s sebou nese jeden z afghánských běženců. Zobrazuje průchodné a neprůchodné cesty do Evropy.

12:40

"Spolu s ostatními novými členskými státy jsme byli dlouhá desetiletí uzavřeni za železnou oponou. Naše přijímání jiných kultur je proto přirozeně zdrženlivější a v dnešní době i komplikované obavami z terorismu.  Zodpovědná politika musí být solidární s potřebnými, ale musí též zohledňovat bezpečnostní rizika,“ uvedla europoslankyně Šojdrová.

Foto: Jan Langer
12:39

Europoslankyně Michaela Šojdrová, která dnes v hlasování na evropské půdě nedpodpořila návrh na povinné přerozdělování uprchlíků, dnes ve svém prohlášení zopakovala, že povinné kvóty podle ní nejsou řešením.

"Volání po jednotě sdílím, ale jednota se nedá nařídit, musí být postavena na přijatelném kompromisu pro všechny,“ uvedla Šojdrová.

Pro konečný návrh hlasovalo 372 poslanců, 124 bylo proti a 54 se hlasování zdrželo.

Uprchlíci přicházejí do Chorvatska mezi lány kukuřice.
Uprchlíci přicházejí do Chorvatska mezi lány kukuřice. | Foto: Reuters
12:33

Mírumilovný protest na srbské straně srbsko-maďarské hranice. Většina běženců se vydala hledat jinou cestu a zamířila do Chorvatska.

12:20

"Německo již kontroluje svou hranici s Rakouskem, a je tedy logické, že chce a bude kontrolovat i hranici s Českou republikou," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

"Takový vývoj se dal očekávat. Proto jsem už před několika dny vyzval vládu, aby začala důsledně chránit jižní hranici České republiky. Byl by to z naší strany logický krok. Bez tohoto opatření velmi vážně hrozí, že lidé, kteří se chtějí dostat do Německa, zůstanou nedobrovolně na našem území a nebudou mít kam jít. Česká vláda musí začít konečně jednat."

Petr Fiala ODS minuta
Petr Fiala ODS minuta | Foto: DVTV
12:06

Slovenský prezident Andrej Kiska přijal cizince, kteří požádali o azyl či jsou již občany Slovenska.

Jak napsal Denník N, byla mezi nimi například Asme z Afghánistánu, která je výbornou studentkou a ráda by studovala na Oxfordu.

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu.
Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu. | Foto: ČTK
12:01

Uprchlíci na mostě mezi rakouským Salcburkem a Německem...

11:58

Česká republika je podle premiéra Sobotky připravena aktivně pomoci v naplňování těchto kroků. "Pomáháme a budeme dále pomáhat na dobrovolné bázi," uvedl.

"Je nutné, aby skončila neproduktivní debata o povinném přerozdělovacím mechanismu uprchlíků, který není správným řešením a přistoupili jsme k co nejrychlejší realizaci opatření pro skutečné řešení této krize."

Foto: ČTK
11:56

"Jsem přesvědčen, že je nutné, aby členské státy co nejdříve začaly společně realizovat kroky k řešení migrační krize, včetně ochrany vnější hranice Schengenského prostoru a včetně zřízení tzv. hotspots. Čím dříve začneme kontrolovat vnější hranici EU a regulovat na ní migrační proud, tím dříve budou moci skončit tato nouzová řešení uvnitř Evropy," napsal v prohlášení Sobotka.

11:55

"Bezpečnostní opatření, která zavedla německá policie na dálnici A17 směrem do Drážďan, vnímám jako pokračování přechodného postupu, který je reakcí na nekončící migrační krizi a selhání důsledné ochrany vnějších hranic Schengenu,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
11:51

Srbsko-maďarská hranice. Většina uprchlíků se podle zpráv z Twitteru přesouvá do Chorvatska.

 

11:49

Bavorský zemský premiér Horst Seehofer kritizuje země západní Evropy za jejich přístup k uprchlické krizi.

"Lidé u nás tomu nerozumí. Je to sobecké. Když dojde na těžké časy, chybí v Evropě solidarita," uvedl Seehofer v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Passauer Neue Presse.

"Stojíme před humanitární výzvou světového rozsahu. A naši partneři v EU zatím neplní své úkoly," doplnil s tím, že Německo samo vlnu uprchlíků nezvládne.

11:41

Minulý týden se stal jednou z obětí kameramanky maďarské televize N1TV, která na hranicích se Srbskem kopala do uprchlíků. Podrazila mu nohy, zatímco držel v náručí svého malého syna.

Nyní Osama Abdul Mohsen našel nový život ve Španělsku, kde jako bývalý fotbalový trenér získal místo ve sportovní škole nedaleko Madridu. Do hlavního města Španělska by měl i s rodinou dorazit ještě dnes.

Lászlová se za kopání do běženců na srbsko-maďarské hranici omluvila. O práci v televizi N1 TV ale přesto přišla.

11:26

Migrace v číslech - první pololetí letošního roku.

11:18

Dánská ministryně pro integraci Inger Stöjbergová zopakovala, že Dánsko je nadále proti povinnému přerozdělování uprchlíků, jak navrhuje Evropská komise. Dánska by se povinné kvóty ale ani netýkaly, protože má v tomto ohledu již mnoho let zajištěnou výjimku.

Pokud Unie podle Stöjbergové najde společné řešení imigrační problematiky, je Dánsko ochotno dobrovolně přijmout dalších 1000 běženců. Letos chce přijmout okolo 7000 imigrantů.

11:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Uprchlíci odhalili, jak zoufale neschopný je stát. - Je suis běženec. - Opravdu uprchlíci plýtvají humanitární pomocí? - Jak jsem byl imigrantem. - Uprchlíci: a co když se mýlí Němci?

Přečtěte si, co si o uprchlické krizi myslí blogeři Aktuálně.cz.

10:56

Německá média kritizují odmítavý postoj středoevropských zemí k přijímání uprchlíků. Podle nich ukazují země jako Česko a Slovensko nedostatek solidarity a společné evropské odpovědnosti.

"V Maďarsku, v Česku, na Slovensku a v Polsku je obrovský odpor vůči běžencům. Většina lidí tam je proti přijímání uprchlíků, panuje tam strach z cizinců," uvedla v komentáři televize n-tv.

10:49

"Autobus do Evropy odjíždí." Řidič nabízí cestu ze severního Srbska k Chorvatské hranici...

 

10:46

Shodou okolností měli na Slovensko právě dnes přijet první syrští uprchlíci, kteří momentálně pobývají v táboře v rakouském Korutansku. Když se ale podle serveru Aktuality.sk dozvěděli, že mají skončit v Gabčíkovu u slovensko-maďarské hranice, odmítli odjet.

10:43

Bouřlivá debata o uprchlické krizi se neodehrává jen mezi politiky v Česku.

"I my jsme migranti, ekonomičtí migranti," prohlásil ve slovenském parlamentu poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa. "Kolik našich lidí utíká ven za prací? Kolik lidí jde ven studovat? Pokud se vrátí i se zkušenostmi, je to dobré. Ale kolik z nich se nevrátí?" ptal se.

Neopomněl zmínit emigranty, kteří z Československa utekli před rokem 1989. Být běžencem navíc podle něj není snadné. "Když na člověka někdo míří puškou a ty mu nepodáš pomocnou ruku, je to nehumánní."

10:38

Evropský parlament velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl.

Proti plánu předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera se staví především země Visegrádské čtyřky.

Foto: Aktuálně.cz
10:35

Záběry ze srbského Horgoše - vesnice u hranic s Maďarskem.

10:33

Mezi uprchlíky, kteří mají být rozmístěni v Evropě na základě dobrovolnosti, by měli být započítáni rovněž uprchlíci z Ukrajiny. Novinářům to na tiskové konferenci v Baku řekl prezident Miloš Zeman.

Poznamenal přitom, že to je jeho osobní názor, který nekonzultoval s vládou.

Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK
10:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na hlavní trasy, kterými uprchlíci míří do Německa.

Foto: Aktuálně.cz
10:15

Bulharsko pošle více vojáků na tureckou hranici. Vláda o tom rozhodla po včerejšku, kdy se v jednom místě pokusilo přejít přes šest stovek uprchlíků. Skupina se vrátila zpět do Turecka poté, co na druhé straně viděla bulharské policisty a vojáky. Bulharsko už loni v oblasti vztyčilo plot s ostnatým drátem, ten však nestojí po celé délce hranice, jako je tomu nyní mezi Srbskem a Maďarskem.

10:06

"Situace v Srbsku a Maďarsku by mohla vést k nárůstu pašování lidí," vysvětlil mluvčí spolkové policie v Pirně. Podle něj byla hraniční stanice zřízena ve středu. Jak dlouho bude v provozu, zatím podle něj není jasné.

10:02

Podle německé policie byly kontroly na dálnici A17 ze sasko-české hranice do Drážďan zahájeny už ve středu, informovala o tom agentura DPA.

09:58

Německá policie zavedla hraniční kontroly na dálnici, která spojuje Drážďany s Českou republikou, informovala Česká televize.

Důvodem mají být rostoucí obavy z převaděčů.

Foto: Martin Novák
09:54

Slovenský Denník N informoval, že při středečním policejním zásahu na maďarsko-srbské hranici maďarská policie zbila i několik zahraničních novinářů. Mezi nimi údajně i slovenskou reportérku, která pak byla nucena strávit celou noc na policii. Zároveň byla obviněna z nelegálního překročení hranic.

Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici.
Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters
9:47

Dánská vláda nabídla Bruselu, že přijme 1000 běženců. Premiér navíc prohlásil, že Kodaň na unijní řešení uprchlické krize přispěje letos a příští rok 100 miliony eur.

9:41

Takto momentálně vypadá malé vlakové nádraží v chorvatském Tovarniku.

9:37

Do Chorvatska už od úterního večera dorazilo zhruba 5600 běženců. Země se pro ně de facto stala novou vstupní branou do Evropské unie.

9:25

Chaos v Chorvatsku...

8:49

Spolková policie oznámila, že počet běženců, kteří ve středu přišli do Německa, se oproti úterý více než zdvojnásobil. Dorazilo jich 7266.

8:43

Berlínská společnost Mutanox odmítla prodávat Maďarsku materiály na výrobu plotu na hranicích. "Ty mají sloužit k tomu, aby chránily před kriminalitou, jako je loupež. Ale děti a dospělí, kteří utíkají před válkou, žádný zločin nepáchají," prohlásili podle německého deníku Die Welt její zástupci. Podobný krok podnikl i další německý výrobce, který nechtěl být jmenován. Zrušené kontrakty mají mít hodnotu stovek tisíc eur.

Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska. | Foto: Reuters
8:26

Hlavní trasa uprchlíků, kteří míří do Německa či Švédska, vede momentálně přes západní Balkán. V některých úsecích jim ovšem v posledních týdnech zkomplikovaly cestu ploty či hraniční kontroly. Kudy je nyní komplikovanější jít, si můžete prohlédnout na mapě listu The New York Times (v angličtině).

8:17

Chorvatský premiér Milanović běžencům už dříve slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy.

Situace v chorvatském městečku Tovarnik poblíž srbské hranice je podle tweetů chorvatských novinářů nicméně chaotická a je tam v tuto chvíli až 5000 běženců.

Na příliv imigrantů se chystá i Slovinsko, které je součástí schengenského prostoru volného pohybu osob a které sdílí hranice také s Rakouskem, Itálií a Chorvatskem.

Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ.
Chorvartší policisté nakládají od aut běžence, kteří se pěšky vydali směrem ke Slovinsku. Premiér oznámil, že jim nebude bránit v cestě na Západ. | Foto: Reuters
8:14

Do Chorvatska dorazilo ze Srbska za posledních 24 hodin asi 4000 uprchlíků, většinou z Blízkého východu. Informovala o tom chorvatská televize HRT. Chorvatsko se stalo novou branou do Evropské unie, neboť Maďarsko v noci na úterý de facto uzavřelo hranice se Srbskem. O uprchlické krizi budou dnes dopoledne jednat chorvatský premiér Zoran Milanović a rakouský kancléř Werner Faymann.

8:01

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch jsou Syřané, kteří v posledních dvou dnech nelegálně překročili maďarskou hranici, zadrženi v táboře v Segedínu, kde jsou biti, trpí nedostatkem jídla a musí spát na betonové podlaze.

7:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Podle mě prostě vznikla fáma, že Maďaři otevírají hranici - v což zdejší lidé neustále věří. Lidé pak začali běžet a tlačit se k tomu místu. Šli s dětmi a Maďaři je nekompromisně kropili slzným plynem."

Přečtěte si svědectví ze srbsko-maďarské hranice, kde maďarská policie ve středu rozehnala běžence.

Zásah policie na přechodu Röszke-Horgoš.
Zásah policie na přechodu Röszke-Horgoš. | Foto: Reuters
7:10

Osmdesát procent Francouzů si přeje, aby se kvůli nynějšímu přílivu migrantů obnovily kontroly na francouzských hranicích. Tento postoj má jasnou podporu u klasické pravice a krajní pravice, ale pro je i většina (60 procent) přívrženců vládních socialistů. Ukázal to průzkum ústavu Elaby, jehož výsledky zveřejnila místní média.

Autoři ankety také uvedli, že největší podporu ohledně přístupu k migrantům ve Francii má ze strany obyvatel šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Její postoje jsou blízké 34 procentům lidí, zatímco u socialistického prezidenta Françoise Hollanda je to 32 procent a lídra klasické pravice Nicolase Sarkozyho 30 procent. 

6:51

Svědectví ze středečního zásahu na srbsko-maďarské hranici.

6:40

Nejprve krátké shrnutí středečních událostí:

- Maďarské hranice se Srbskem jsou již dva dny uzavřené. Stovky běženců s klacky a kameny zaútočily na plotem chráněnou hranici se Srbskem. Policie reagovala slzným plynem a vodními děly.

- Při střetech mezi migranty a maďarskou policií na srbsko-maďarské hranici utrpělo zranění nejméně 300 lidí, bylo mezi nimi i třicet dětí.

-  Výsledkem může být i to, že uprchlíci začínají zkoušet nové trasy, například přes Chorvatsko a Slovinsko do Rakouska. Do Chorvatska během včerejška dorazila více než tisícovka lidí. Tamní policie běžence registruje a převáží je do přijímacího tábora v Záhřebu. Rizikem při přechodu Chorvatska jsou přitom nášlapné miny, které v blízkosti srbské hranice zůstávají z válečného období v 90. letech.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák Kateřina Vítková Simona Fendrychová Reuters ČTK Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Simona Fendrychová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2015 0:05
 

Právě se děje

Další zprávy