Pojeďte na dovolenou, dostanete vakcínu, lákají cestovky. Má to ale háček

Helena Truchlá Helena Truchlá
7. 4. 2021 5:30
Jen zhruba třináct procent Evropanů zatím dostalo aspoň jednu dávku koronavirové vakcíny. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Má to ale háček. Zájezdy jsou drahé a cestovky vakcinaci negarantují. Možností nechat se naočkovat v cizině je však víc.
Fronta na očkování v bělehradském konferenčním centru BelExpo.
Fronta na očkování v bělehradském konferenčním centru BelExpo. | Foto: Reuters

Raději Sputnik, nebo Pfizer?

Dostatek vakcín a nedostatek zájemců přiměly srbské úřady rozšířit nabídku očkování i na cizince. Poslední březnový víkend se kvůli tomu na hranicích této sedmimilionové země vytvořily kolony aut ze sousední Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Černé Hory a Chorvatska. Možnosti nechat se bezplatně naočkovat v metropoli Bělehradu, městech Novi Sad a Niš využilo několik tisíc lidí. V zemi se kromě preparátů schválených v EU očkuje také ruským Sputnikem a čínským Sinopharmem. Zájemci si ale mohou konkrétní látku sami předem zvolit.

"Vybral jsem si Pfizer a do 48 hodin jsem měl termín v nemocnici v Bělehradě. Při první dávce počátkem března jsem z pracovních důvodů zůstal několik dní. Spojil jsem pracovní cestu s odpočinkem. U druhé dávky jsem se vrátil za několik hodin," popsal pro list Corriere della Serra svoji zkušenost italský podnikatel Simone Avogadra. 

Podle srbské vlády, která chce v době krize posílit obchodní vztahy, je nabídka určena hlavně pro podnikatele z regionu západního Balkánu. Sdružení srbských lékařů "Společně proti covidu" ale akci kritizuje. Kabinet by podle zdravotníků měl spíš uspořádat kampaň na podporu očkování mezi domácím obyvatelstvem a zbylé vakcíny sousedním státům případně rozdat. Podle nich by tak nevznikalo riziko nákazy při cestování.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy